Tüm Aktiviteler

Bu akış otomatik güncelleniyor   

 1. Daha eskiler
 2. Merhaba Light Spect armatürlerinizden memnunmusunuz? 80cm akvaryum için bilgisayarlı pro modeli ve bilgisayarsız modelini 2si birlikte kullanmaya başladım ama ayarlarını yapamadım sanırım mavilik az geldi göZüme küçük zoa masrom vs eklemeye başladım gelişim gösterirlermi bakalım ayarlarını nasıl yapmamı önerirsiniz?
 3. Allah cc rahmet eylesin.Mekanı cennet olsun inşallah.
 4. Hobici arkadaşımız Ümit Özer’ i kalp krizi nedeniyle kaybettiğimizi üzülerek paylaşıyorum. Bugun 02.08.2018 şirinevler ulucamiinde öğle namazına mütakiben cenazesi kaldırılıcaktır.Siz değerli dostlarımızın bilgisine. Rabbim Cc Rahmet Eylesin Mekanı Cennet Olsun
 5. Cyanonun türleri var tabi, bence sizin akvaryumdaki bakteri dengesi bozulmuş. Acilen bakteri kültürü girin. Bakteri besini, mercan besini, aminoasit girmeyin. Bakteri dengesindeki bozukluk fossfat, nitrat dengesinin bozulmasına neden olabilir. Tavsiyem herhangi bir medya kullanmayın. Doğru kullanılmayan medya durumu daha da kötüleştirebilir. Medya bir taraftan istediğiniz maddeyi absorbe ederken diğer taraftan başka bir parametrenin dengesini bozabiliyor. Bakteri kültürü girdikten sonra zamana bırakın akvaryum dengeye oturacaktır. Elinizde dip solusyonu varsa üzerinde yosun olan mercanları dip yapın.
 6. Ortadaki fosforik bir mercan (leather) türü. Üzerinde bu kahverengi alg fazlaca var ve baloncuk mevcut. Bu mercan çok formsuzdu ve en çok o etkilendi. Bu oluşumlar mercanların üzerinde daha çok, kayalar temiz. Akvaryumun sadece bir kayanın köşesinde 2 cm lik bir cyano oluşumu gözledim ve pembe/mor renkte. Cyano daha çok pembemsi yapıda olur diye biliyorum bu kahverengi ve iplik gibi. Cyano kahverengi renkte olur mu? olursa bende kesin cyano diyeceğim. Ben daha çok dinoflagallates olabileceğini düşünüyorum. Özellikle baloncuk olması benim aklıma dino olabileceğini düşündürüyor. Brown Jelly olsa ilk torch coral etkilenirdi. Onda bir sıkıntı yok çok şükür. Bu yosun ile beraber mercanlar doğal olarak formsuzlaştı.
 7. Brown jelly ile cyano arasında kaldım. Bazı mercanlarda formsuzluk var. Kayaların üzerinde mi yoksa mercanların üzerinde mi daha çok? 4. resimdeki ortadaki bir mercan mı kaya mı?
 8. Son iki resimde baloncuklarda görülüyor.
 9. Renk kahverengi mercanların üzerindekinde baloncuk yok ama kayanın küçük bir kısmında bu alglerin üzerinde baloncuk oluşumu var.
 10. rengi nasıl, üzerinde baloncuklar oluşuyor mu, ışıkta yoğunlaşıyor mu?
 11. Eren bey üzerindekini yıllar geçmiş ve aynı sizin bahsettiğiniz sorunu ben yaşıyorum şu an. Sadece mercanların üzerlerinde inçe saç teli gibi kahverengi alg oluşumları. Xenia, leather, Kenya yere ve sert mercan iskeletlerinin üzerlerinde var. Kayalar mercanlardan daha temiz durumda. Bu yosun yada diatom benzeri varlıklardan nasıl kurtulabilirim. Zaman ile kendiliğinden azalıyor mu? Tecrübelerinize veya bu yosun ile karşılaşan diğer arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım var.
 12. Magnezyum çökeliyor olabilir
 13. Bu hobiye yeni başlayacağım. Elimde Işıklandırma hariç tüm aksesuarlar mevcut 100*50*50 sump ile beraber kuruluma hazır akvaryum var fakat yer sorunu yüzünden küçük kurmak zorundayım. Elinde 50*45*65 sumpsız küp tarzı akvaryum almayı istiyorum elinde olan varsa satılık memnuniyetle konuşmak mümkünse satın almak isterim. İyi Günler Sinan Karabiber 0532 608 24 99
 14. Teşekkürler Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 15. sump 80 lik yeterli olur sanırım, skimmer nac 7, kafa motorunda dc modellere bakmanızı öneririm. Aydınlatma için led modeller mevcut ama bence 6x39 giesman
 16. maşallah canlıların hepsi birbirinden güzel olmuş.
 17. Hobicilere merhaba, Nano resifim linkteki nano resifimi bir boy büyük resif akvaryumu ile güncelledim daha doğrusu taşıdım naklettim bir süre önce. Forum, aradan geçen zaman içinde epey kan kaybetmiş ama ben yine de paylaşmak istedim. Resif tankım 100cmx60cmx45cmh ölçülerinde ve arkadan taşırmalı sumplu sistem. İlaveten su tamamlama da var. Su RO cihazından konuluyor ve her hafta düzenli %5-10 civarında su değişimi yapılıyor.Türk malı Aquareef Pro led 2 akvaryum led armatür ve gayet memnunum. Dalga motoru USA malı Vortech, akvaryum soğutucu Alman malı Aquamedic Titan. Diğer ekipmanlardan da memnunum. Diğer mercan ve balıklarda bilindik türlerden. Şimdilik sorun yok resifin keyfi yerinde.
 18. cevap verebilecek yok mu arkadaşlar?
 19. Arkadaşlar merhaba, uzun bir aradan sonra tekrar bir kurulum yapmayı düşünüyorum. Akvaryum ölçüsü 90x40x40 olacak.Sump ölçüsü henüz belli değil. Sump ölçüsü ne olmalı? Skimmer, kafa motoru ve aydınlatma hakkında yardımcı olabilir misiniz.?
 20. 1.5 ay icinde kurulan tanklarda mercan girisi saglikli degildir tank yerine oturmadan bu gibi sorunlar yasayabilirsiniz SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 21. Anıl bey, Mercanın bulunduğu ortam çok daha vahim durumda. 1.5 ay içinde nasıl bu duruma geldi ? Akvaryumun ölçüsü, Skimmer modeli, ışıklandırma, kullandığınız kum, kaya, su ve beslediğiniz canlılar ilgili bilgi verebilirseniz daha sağlıklı çözüm bulunabilir. Mercan o ortamda olduğu sürece pek yaşamaz gibi.
 22. A07CE5A7-B19B-4821-9BDF-874C2F169B15.MP4 38516414-4BF7-412A-9E2D-4C704954C3B3.MP4
 23. Çevresinde ki oluşumlara bakınca tankta olumsuz giden bir şeyler var diye düşünüyor insan ??? Test yapıyor musunuz ?
 1. Daha fazla aktivite göster