DENİZ

Üye
 • İçerik sayısı

  699
 • Katılım

 • Son ziyaret

 • Days Won

  45

Topluluk Puanı

368 Excellent

DENİZ Hakkında

 • Derece
  Eski Üye

Profile Information

 • Ad Soyad DENİZ YILDIZ
 • Şehir İSTANBUL
 • Cinsiyet Not Telling
 1. Sanırım hobiden çok bu dalda Cree gibi markalar ve Çin üzerinden gelebilecek olası rekabet şartları için atılmış bir adım bu sektörde. En nihayetinde Pazarlama stratejisidir. İnsanlar belki dediğim nedenleri absürt bulabilir ancak unutulmamalıdır ki Philips gibi büyük markaların en büyük gayesi MARKA İSMİNİN hafızalarda her daim olmasıdır. Bu hafızaya yönelik her türlü kulvarda var olmak bir stratejidir. İnsanlar hep illa kar amacına odaklanır iken markalar bazı şeyleri REKLAM giderleri gibi görüp zarardan çok kar ettiklerini bilirler. Sizin Philipsten herhangi bir memnuniyetiniz ürün gamlarında bulunan diğer ürünlere de sevk ettirebilir. Örneğin bunu alacak gücünüz yoktur ancak her zaman birilerinin vardır Onun yorumları çok olumlu gelirse bu armatürü alamasanız da evinizdeki ampulleri led olarak değiştirdiğinizde veyahut değiştirmeyi düşündüğünüzde size Philips ampul aldırabilir.
 2. Sanırım sadece pasif soğutma var Philipste.
 3. Apex almak daha mantıklı imkan ölçüsünde .
 4. Zamanım yoktu kısa yazmak zorunda kaldığım için yanlış anlaşılmış olabilirim. Kısaca ne anlatmak istediğimden bahsedeyim. Yeni hobiye giren arkadaşlarımıza en sık önerilen tavsiyelerden biri satın alacakları kayaları RO suda bekletmek olarak söylenir. Bunun nedeni çoğu zaman açıklanmaz ve yeni arkadaşlarımız bu fiili gerçekleştirir. Ancak yapılan bu işlem düzenli kontrol sağlanmadığından anlamlı olmaz. Doğanın bir kanunu olarak en iyi bilinen şey hiç bir şey yok olmaz yoktan varolmaz. Bu nedenle bunu aklımızda tutarak kayalarımızı RO suda, suyu hareketlendirerek, bekleterek suyun kaya gözeneklerine ulaşıp ilgili organik atığı suya karıştırması sağlanmalıdır. Kaya içindeki amiyane tabir ile fosfat ve nitrat suya karıştığında yavaşça sudaki fosfat ve nitrat değeri okunabilir hale gelecektir. Bu durum başladığında ve arttığında suyun mümkünse tamamının yenilenmesi veya yarısının yenilenerek zaman içinde salınıma başlayacak fosfat ve nitratın sıfırlanması sağlanmalıdır. Bu yapılmaz ve sadece RO suda ve akıntısız suda bekletilir ise ne olur? Daha önceki mesajımda belirtiğim gibi kayalara sadece fiziksel temizlik yapılmış olacaktır.
 5. Plate coral göremedim Ahmet beyin bahsettiği ama bu tankın güzelliğinden bir şey eksiltmez. Tebrikler elinize sağlık
 6. RO suda kumu bekletirken genelde (kayalar için daha önemli) hobici test yapmamakta. Açıkçası ilgili akvaryum malzemesinin kum veyahut kaya neden RO suda bekletildiği bilinmedikçe bu iş amiyane tabirle hamallıktır. Eğer kum ve veya kayanızı RO suda bekletecekseniz mutlaka suyun hareketini sağlayınız ve suyu günlük testte tabi tutunuz, nitrat fosfat gibi. Bu vb işlemleri uygulamaz iseniz RO su ile sadece fiziksel temizlik sağlarsınız.
 7. Caroline bir nevi frag tasi vazifesi görüyor olmasa da uygun sartlarda ureyebilir çiçek tohumu gibi bir yerlerden baş verebilir ama çok hassas olan bu tohum akvaryumlarda zor hayat bulur gibime geliyor. Gormeyi çok isterdim valla çok sanslisiniz
 8. Gönlünüze göre olacak bir tank olmasını dilerim.
 9. Döndüğümüzde ekipman yeniliği dışında çok bir sürprizle karşılaşmayacağız demek ki Sistemlerden çok sistemin tükettiği malzemenin sürekliliği problemdi ve sanırım KZ de bu devam eder iken FM de bu sıkıntı yok. Kum atılması bilinen bir olgu idi ancak haftalık atım biraz fazlaca gibi geliyor. Bakteri Kültürünün tartışılmadığı evre ben hatırlamıyorum Siporax ilginç geldi. Yener Usta reaktör işinde iyidir. Seneye zamanında kullandım. Ülkemizde bulunması tercihin hobici açısından artması anlamında iyidir. Yener Usta, o tankı çok tutamayabilirsin elinde , hele aklındaki gibi ilerlerse. Ricordia için cennet bir yer.
 10. Merhaba Arkadaşlar, Değerli Üyeler, Bir güzel ve bir kötü gelişme nedeni ile baya uzak kaldım . Şimdi ise merak ettiğim var mı bu hobide enteresan gelişmeler, öğreneceğim yeni teknik taktikler? Yoksa halen bıraktığım gibi mi?
 11. Ben de görmedim ama varlığına eminim. Videoda bahsettiği gibi oldukça zor olay gerçekleşmesi akvaryumda
 12. https://www.youtube....h?v=zuHzNRynSLc
 13. :) :) http://www.advanceda...ure1#section-23
 14. Amiyane tabir ile üreme döneminde sperm ile yumurta buluştuğunda suda serbestçe gezer iken Coralline alg e yapışarak onun üzerinde Sps oluşturur.
 15. Bilgi olsun diye ekleyeyim, Coralline alg olmasa idi sanırım bir çoğumuz evlerimizde SPS besleyemezdik Mercanların üreme döneminde >Coralline alg çok önemli vazife görür.