darkblue

Üye
 • Content count

  1,222
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  56

Community Reputation

507 Excellent

About darkblue

 • Rank
  Deneyimli Üye
 • Birthday 12/13/1981

Profile Information

 • Ad Soyad Ahmet SOLMAZ
 • Şehir Ankara
 • Cinsiyet Male
 • Interests Akvaryum, fotoğrafçılık, resim

Recent Profile Visitors

6,456 profile views
 1. Merhaba Ahmet bey nac qq ilanınıza msj yazamadım benim akvaryumum arkadan sumplı ve skimmer gözü 12x10cm sığarsa nasıl iletişime geçebiliriz? benim telefonum 532 474 97 46 İsmim Orkun

 2. Genelde ithal mercan kayalarında gelen bir canlı. Böyle büyüğünü ilk defa görüyorum. Parçaları büyümüyorsa istilacı bir tür değil demekki. Görüntü olarakta güzel duruyor.
 3. Öncelikle kurulumunuz hayırlı olsun. Ps tercihinde bubble magus qq tercih edebilirsiniz, geri dönüş için new jet veya jebao dc motorlar olabilir ama hepsi az çok uğultu yapar. Dalga motoru tunze 6025, jebao rw 4 vb. debidekiler olabilir. Kum olarak aragonit kum olabilir. Dalga motorunun savuramayacağı kalınlıkta olması lazım. Lamba işinde ben t5 kullanıyorum. Led lambalar renkleri patlak gösterir, disko tarzında bir akvaryum için gayet güzel oluyor. Hatta mor ışık yakan dolmuşların verdiği ambiyansı yakalayabilirsiniz. Led ile yumuşak mercanlar güzel renklenir, Sps ler de yaşar ama büyümez. T5 olarak 4x24 wattlık bir armatür işinizi görür, 2 mavi 1 beyaz 1 mor şeklinde kombinasyon renkleri doğal ve güzel gösterir. Bu arada yeni çıkan ledler bu pavyon tipi ledlerden biraz daha doğal renkleri yakalıyor ama o da sizin bütçenizi zorlar.
 4. Akvaryum evrim geçirmiş. İlk hali ile son hali çok farklı. Çok güzel olmuş elinize sağlık.
 5. Kerem ben yaş hamur mayasıyla yaptım. Tamamen yok oldu. Önemli olan orada bakterilerin cyano bakterilerine saldırması. Alkol, şeker vs o konu bakteri populasyonunun artırılmasıyla ilgili sanırım.
 6. Kumda hafif cyano var gibi. Son çare bir çay kaşığı yaş mayayı küçük bir kapta akvaryum suyuyla karıştırıp akvaryuma boca edin.
 7. İşin doğrusu bana da bukadar küçük bir cihazın bukadar çok parametreyi test edebilmesi pek inandırıcı gelmedi ama düşüncesi bile güzel
 8. Akvaryumun son durumuyla ilgili bikaç fotoğraf görebilir miyiz?
 9. Ben buharlaşmaya buhar camıyla önlem alıyorum. Yan etki olarak ışığı biraz kırıyor. Ara sıra üzerindeki tuz kalıntılarını ve tozları silince hiçbir sıkıntı çıkmıyor.
 10. Arkadaşlar artık nitratım ne oldu fosfatım ne oldu , kalsiyum ne kadar ekleyim, magnezyum ne seviyelerde bu akvaryumda ne yanlış gidiyor çözemedim. Hepsi bitiyor. Hobimizde devrim yapacak bir cihaz geliyor.. eğer haberler doğruysa. Sudaki ihtiyacımız olan neredeyse bütün parametreleri ölçen tek bir cihaz. Düşüncesi bile heyecan verici. Haberler gerçekse yakında bu cihaz çıkacak.
 11. Tunze en kalitelisi tabiki ama f/p olarak bm qq iyi iş yapar. Hava giriş kısmına süngerli bir susturucu koyarsanız sesi de büyük ölçüde tatmin edici seviyelere çekebilirsiniz.
 12. Ya diğer balıklardan korkmuştur. Ya da hasta olabilir. Bütün palyaçolarda sanki bir sıkıntı var gibi. Yüzgeçlerini kapatmışlar.
 13. Daha önce fosfatı düşürmek için sıvı bir katkıdan söz eden bir arkadaş vardı. Bu bahsettiğiniz madde olabilir. Ani fosfat düşüşlerinin canlılar üzerinde nasıl bir etkisi olacağı veya bu maddenin fosfatla bağ kurması sonucu oluşacak yeni bileşiğin suda nasıl bir dönüşüme neden olacağı araştırılması gereken konular.
 14. Yeni tanklarda suda yeteri kadar atık//bakteri vs. oluşmaması durumunda ps'nin etkin olabileceği yüzey gerilimi/su yoğunluğu oluşmuyor. Böyle durumlarda köpükler ps nin dışına kaçabilir. Suyunuz oturdukça zamanla ps de rayına girer.
 15. Kokusundan anlaşılır ama tecrübeli hobiciler söyleyebilir bunu. Görüntüden de anlaşılır ama üzerindeki bakteriler öldüyse bilemeyebilirsiniz. Ölü kayaları canlandırmak çok kolaydır. Bakteri kültürüyle birkaç haftaya canlanırlar.