u.uçar

Üye
 • Content count

  241
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  59

Everything posted by u.uçar

 1. Hobicilere merhaba, Nano resifim linkteki nano resifimi bir boy büyük resif akvaryumu ile güncelledim daha doğrusu taşıdım naklettim bir süre önce. Forum, aradan geçen zaman içinde epey kan kaybetmiş ama ben yine de paylaşmak istedim. Resif tankım 100cmx60cmx45cmh ölçülerinde ve arkadan taşırmalı sumplu sistem. İlaveten su tamamlama da var. Su RO cihazından konuluyor ve her hafta düzenli %5-10 civarında su değişimi yapılıyor.Türk malı Aquareef Pro led 2 akvaryum led armatür ve gayet memnunum. Dalga motoru USA malı Vortech, akvaryum soğutucu Alman malı Aquamedic Titan. Diğer ekipmanlardan da memnunum. Diğer mercan ve balıklarda bilindik türlerden. Şimdilik sorun yok resifin keyfi yerinde.
 2. Atilla, akvaryumunda fotoğraf çekimlerinde gayet güzel. Bu arada Büyükçekmece de tanıştığımıza sevindim.
 3. Fırat merhaba, görüşmeyeli nasılsın? Nano resifin şirin gözüküyor.
 4. Karbon da ekleyin ama fosfat/silikat emicilerde kullanın.Tabii bunları reaktörde kullanırsanız daha verimli olur.İlaveten su değişimleri ile cyno bakterileri sifonlayarak çekin. Kolay gelsin.
 5. Üye olmak için kriter nedir? Deniz ve resif sevgisi yeterli mi?
 6. Kurulum 2007 kadar dayanmakta olup, zaman zaman ihtiyaca göre bazı mercanlar, balıklar, omurgasızlar ve ekipmanlar güncellenmektedir.
 7. Eski hobicilerin dükkan açması genişletmesi vs. gayet güzel şeyler.Bilinçli yapıyorlar en azından. Bursa'da 10 sene kaldım o zaman Murat'ta Bahadır'da sende vs. hobiciydiniz.Şimdi dükkan açtınız. Bursa'ya gelirsem gezeceğim hepinizi...
 8. Benim tankımda 120 lt. nano resif (SOFT, LPS,SPS) olmasına rağmen, 2 senedir Coral Beaty Angel ve 8 aydır da Flame Angel, hiç bir mercan, omurgasız veya balığa zarar vermedi.
 9. 160-180cm x 60cm x 17cm ölçülerinde ve 17 cm derinliğindeki tank deniz akvaryumları için bir şey ifade etmeyecektir.Buna benzer projeler ancak 50+cm derinlikteki ve duvar kırılıp iki taraflı odadan seyredilecek şekilde yapılırsa, başarılı olur ve örnekleri de mevcuttur.
 10. Tuzumun azalması nedeni ile, geçen akşam bir tuz markasını araştırırken, araştırdığım yurtdışındaki bir tuz firmasına, e posta ile ayrıntılı tuz değerlerini istedim ve e posta adresime aşağıdaki pdf dosyasını yolladılar. Çeşitli tuz markalarının testlerini RO sıfır TDS suda binde 25 tuz yoğunluluğunda ve binde 35 tuzlulukta (7 gr-200ml su) yapmışlar.Tabloları, araştırmayı sevenlerin incelemelerini tavsiye ederim. Bir kaç şey ilgimi çekti mesela, fosfatın (phosphate) normalde bilhassa sps tanklar için 0.01-0.03 aralığında olması gereken normal değerin bu tuzlarda epey fazla çıktığı görülüyor yani tanklarımıza bu tuzları eklemekle her su değişiminde resmen fosfatta eklemiş oluyoruz bu araştırmayı yapan test firmasına göre. Örneğin İnstant Ocean tuzunda ortalama (Averaga Phosphate) 0.08 mg/lt, yine Red Sea Coral Pro tuzunda 0.07 mg/lt, Tropic Marin Pro Reef tuzunda 0.09 mg/lt fosfat hayretler uyandırıyor. Yani dikkat ederseniz tuzlarda fosfat 0 der geçerler yada 0.0 der geçerler tuz markaları kutularının üzerinde ama bir basamak daha yürütmezler.0.05 - 0.08 gibi... bunu yaparlarsa tuz satışları etkilenir çünkü... Yine bilhassa sps tankları için önemli olan ve tuzdaki makro 6 elementen bir olan (diğerleri, Cloride, Sodium, Sulfate, Magnesium, Calcium) Potasyumun olması gereken 400 mg/lt ortalama değerin, epey altında kaldığı gözlemleniyor. Örneğin, Instant Ocean tuzda (average potassium) 265 mg/lt, Reef Crystals tuzda 285 mg/lt, Red Sea Coral Pro da 232 mg/lt, Tropic Marin Pro Reef tuzda 313 mg/lt de kaldığı, bu konudaki en iyi tuzun ise Amerikan malı Kent tuzda 397 mg/lt olduğu anlaşılıyor. AWT_Salt_Analysis_0208.pdf
 11. Aslında hepimiz aynı gemideyiz. Keşke Türkiye de de akvaryum test suyu, test firmaları çıksa da, mesela Türkiyede satışta olan tuzlarla ilgili hassas ölçüm yaparak ayrıntılı ve objektif olarak bu gibi sonuçları yayınlasa. Ona göre de eğer gerekiyorsa önlem ve tedbirler alınsa...
 12. 2 aydır bende olan mercanlara zarar vermeyen, kuru yem yiyen flame angelim. Cıvıl cıvıl hareketli ve akvaryuma renk katan bir balık olduğundan, yakın plan/makro poz vermedi.
 13. Gayet güzel olmuş, tebrikler...
 14. Yerli ve yabancı hobiciler arasında, ülke başarısı, tanıtımı açısından da gayet güzel olmuş.Aşağıdaki linktende anlaşılacağı üzere hatırlarsanız 3 sene önce bu konuyu konuşmuştuk.Linki aşağıda. http://www.mercandun...cm/page__st__20 Reefcentral de yapılan yarışmalarda başarılı olan hobici sayılarının artmasını temenni ediyor, tebrik ediyorum.
 15. E.Marine Vortech, dalga motorları bilindiği gibi ayarlanabilir olduğundan her türlü akvaryumda rahatlıkla kullanılabilir.Mesela mp 10, 10 litrelik picoya da uygun 190 litrelik akvaryuma da, motor hızını gerekirse modunu ayarlarsınız olur biter.Aynı şekilde sonradan tankını büyütmek yada küçültmek isteyenler içinde ileriye dönükte kullanılabilir bu dalga motorları.Ben de nano resifimde mp10 kullanıyorum çok memnunum.Hem kaliteli, hem bir çok modu var, hemde tankta diğer dalga motorlarına oranla az yer kaplayarak göze batmıyorlar.
 16. Hobicilere merhaba, Bu sabah bayağı erken kalkmanın avantajı ile akvaryumun su değerlerini ölçtüm.Bir de bakalım bu ölçüm değerleri doğru mu, kalibrasyonu nasıl? diye merak ettim ve Fauna Marin in Multi Referance (çoklu referans değerleri sıvısı) ile Test Kitlerini kalibrasyon yaptım. Öncelikle şunu söylemeliyim ki test kitleri'ninde kesinlikle kalibrasyona ihtiyacı var, yani kullandığımız testlerin geneli doğruyu gösterir diye düşünmemek lazım. Ölçüm yaptığım Test Kitleri iyi muhafaza edilmiş ve son kullanma tarihleri geçmemiş, hatta son kullanma tarihlerinin bitmesine bir kaç yıl daha var. Sırasıyla fotoğraf linklerine bir bakalım. http://img440.imageshack.us/img440/1409/dp3v.jpg Akvaryumda en önemli değer olan tuzluluktan başladım önce, tabii tuzluluk ile tuz yoğunluğunu karıştırmamak gerekir önce.Doğrudur diye kullandığım Germany Müller marka Alman malı refraktometre maalesef binde 5 hata ile çalışıyormuş, yani gerçek tuz yoğunluğu binde 20 imiş ama görünen binde 25. Canlılar uzun zamandır düşük tuzluluğa alıştıklarından, LPS ve Soft mercan ile balık sevdiğimden ve diğer değerler uygun olduğundan canlılarda sorun teşkil etmedi ama gelişme minumum seviyelerde kaldı. http://img34.imageshack.us/img34/3756/mwh9.jpg Ph Test Kiti ise insaflıydı, sadece gerçekte 8,3 PH degerini, 8,4 gösteriyordu. http://img30.imageshack.us/img30/4077/gz0y.jpg Salifertin Magnezyum test kiti ile yapılan ölçümde Fauma Marin Multi Referanceye göre 1314 olması gerekirken 1304 'tü yani 10 mg/lt, düşük gösteriyordu.Yine de kabul edilebilir bir değer. http://img46.imageshack.us/img46/2924/2lak.jpg Yine Salifertin KH test kitinin F.M.Multi Referance kalibrasyon sıvısına göre 0.5 kh fazla ölçtüğünü gözlemledim. http://img849.imageshack.us/img849/9783/ovkq.jpg Salifert Kalsiyum test kiti ile yapılan ölçümde 427 mg/lt civarı çıkıyordı, F.M.Referans sıvısına göre 422 mg/lt olmalıydı.Yani 5 mg/lt hatalıydı.Bunu kabul edilebilir bir değer sayalım. Kalibrasyon sıvısı lingi http://img41.imageshack.us/img41/9687/j0k4.jpg Bu da toplu halde testlerin ve Kalibrasyon lingi. http://img577.imageshack.us/img577/8256/eto7.jpg Sonuç olarak Salifertin test kitlerinden KH, MG ve CA nın az hata payı ile güvenilir çalıştığı, Almam malı Germany Müller marka refraktometrenin çuvalladığı, PH metrenin ise güvenilir ölçtüğü anlaşıldı.
 17. Bendeki Sixline wrasse de aynı davranışı sergiliyordu, bir nevi savunma makenizması, doğa da öyleymiş bir belgeselde seyrettiğimi hatırlıyorum.
 18. Elime sağlıklı geçti, zoanthidler çok güzel teşekkürler. Alış veriş yapacaklara tavsiye ederim.
 19. Görev icabı 2000-2010 yılları arası Bursa'da çalıştım.Ancak bir kaç tane deniz akvaryumcusu vardı o da tatlı suyla karışık.Şimdi ise benim tanıdığım sadece 3-5 hobici, tuzlu su konusunda ticari hayata başladı, sayıları git gide de artacak, eski hobicilerin bu sektörde artmasının kaliteyi de beraberinde getireceğini düşünüyorum. Hayırlı olsun.