ooncan

Üye
 • Content count

  497
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  10

Community Reputation

67 Excellent

About ooncan

 • Rank
  Aktif Üye
 • Birthday 07/02/1980

Profile Information

 • Ad Soyad özgür öncan
 • Şehir istanbul
 • Cinsiyet Male
 1. sadece haftalık su değişimi ve C-balance ile sps tankının tüm iyonik denge ve element ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ek yapılacak herşey çok hassas testlere sahip olmayan hobiciler için kesinlikle zarar getirecektir. biopellet ile de nutrienti dengeleyin başka hiçbirşeye gerek yok. Büyük tankı olanlar tassaruf için ekstra kalsiyum reaktörü de kurabilir.
 2. balıklarda satılmıştır. sayfadaki akvaryum 500tl satılıktır.
 3. tüm cihazlar da satılmıştır. isteyen olursa xl vilamingi tang 50tl m bristletooth tang 50tl swallowtail angel ( female ) ( tamamen reef safe ) 100tl konunun ilk sayfalarında detaylı görürsünüz mobilyası dahil 12mm rimless akvaryum 500tl ( taşıma alıcıya aittir )
 4. tüm mercanlarım satılmıştır. İlginize çok teşekkür ederim. 2. etap olarak ekipmanların satışına başlıyorum. İlgilenenler lütfen mesaj atsın, fiyat yazmıyorum çünkü almak isteyen arkadaşlarla makul ölçülerde bir şekilde anlaşırız. Bubble King SuperMarin 200 ( cihaz 2 sene önce alındı ama çırpıcılı motoru 6 ay önce değiştirildi. Dolayısıyla cihaz 6 aylık kondisyonda ) Teco TC20 ( ısıtıcı ve UV filtreli ) temmuz ayında daha az elektrik tükettiği ve daha verimli olduğu için kompresörü Alman Danfoss kompresör ile değiştirilmiştir temmuz ayında titanyum boruları tamamen temizlenmiştir Red Dragon 6m3 motor ( 8 aylık ) Red Dragon 5m3 motor ( 12 aylık ) Royal Exclusive Bio Pellet Reaktör Vortech MP40 motor ( smart kontrolcü ile ) 2 adet Tunze NanoWave Box Milwaukee Digital Reflaktometre Extech 0,1 hassasiyetinde TDS metre
 5. ................................ evet arkadaşlar sistemin son resimlerini ekliyorum ve bu projeyi noktalıyorum. Hayırlısıyla Şubat ayında 2. oğlum geliyor ve evde yer kalmayacak. Bu sevgi olduktan sonra inanıyorum ki çok uzun sürmeyecek hobiden ayrılığım. tüm sps ve diğer mercanlarım satılıktır ama buraya fiyat yazmayacağım ciddi ilgilenenler pm atsın lütfen. low nutrient olmayan sistemlere mercan vermeyi düşünmüyorum çünkü ülkemizde akvaryum ortamına alışmış ve doku kaybı olmayan low nutrient sps bulmak gerçekten kolay değil. fotoğraflar sadece actinic değil tüm ışıklar açıkken çekilmiştir. Resimleri paylaşmadan önce yeni arkadaşlara referans olması için sps ile ilgili bazı bilgiler paylaşmak istiyorum. 1: hassas bir tds metre edinin ve akvaryuma ekleyeceğiniz yada mix yapacağınız suyun gerçekten "0" TDS olduğuna emin olun. ( ben 4-5 ayımı çöpe attım bakır yüzünden ) 2: KH ve CA yı stabil tutun ( yöntemi size bırakıyorum ) 3: her hafta %10 su değişimi 4: 3 nolu maddeyi aksatmadan yapın ve mümkünse başka hiçbirşey yapmayın 5: aptasia bile olsa ya hemen müdahale edin yada elinizi sokmayın. Aptasia SPS öldürmez ama stress öldürür. 6: Yeterli balık yükünüz varsa akvaryuma mercan besini vs girmeyin 7: suda 30x akıntı ve 10x geridönüş olsun.
 6. http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27077437.asp bu haberi duyan varmı ?
 7. Ben yinede eşşeği sağlam kazığa bağlamak lazım derim ağır metalden çok başım yandı. Zafer yeni filtreler için teşekkürler, Reçinesiz 6-7ppm ve reçineden sonra tabiki 0.0 ppm tavsiyen üzerine yedek poşetleri soğuk yerde saklayacağım. Rektörün içinde sürekli suyun içinde kalması ömrünü düşürürmü ?
 8. Merhaba, sürekli RO ya giren suyun TDS değerini kontrol ederim, özellikle istanbulda su seviyesi çok düştüğünden beri aksatmamaya çalışıyorum. 1 ay öncesinde bile 210-220 olan giriş tds değeri bugün 280 olarak ölçtüm. denizden kademeli su basma yada havzalarda su azaldığı için olabilir. Ro cihazlarınızı ve reçinelerinizi sık kontrol etmenizi tavsi ederim
 9. şimdiye kadar çıkan tüm haberlerin güzel bir toplaması olmuş. elinize sağlık.
 10. Bülent bey çok teşekkürler. gerçekten çok güzel fotoğraflar. Vertex co2 reaktörünü çok merak ettim doğrusu. Güzen birşeye benziyor. show discuss lar bir harikaymış. çifti 300 euro gerçekten makul. LED dünyasında pek bir değişiklik yok sanıyorum. AI ve Ecotech kapışması devam.
 11. Azmi hiç şüphem yok 2012 de olduğu gibi güzel yorumlarında ekleyeceksin uygun olduğunda. Beni asıl üzen, şu forumda okadar yazı yazılıyor ya geçen hafta böyle bir fuar olmuş neler vardı vs hobicilerden yaprak kımıldamıyor. adam 20.000 euro luk balık getiriyor aldığı riske bak. bu balığı getirmese de dejong yine dejong. Ama hiç kimse Avrupada, Amerikada hobi neden gelişmiş demesin adamlarda aşk var çünkü.
 12. teşekkür ederiz
 13. sen pepermint angel ı görüpte nasıl almadın cem ? ülkemizde herşey falan yok, bir sürü eksik var bazı ürünler gümrük yüzünden hiç gelmiyor. Benim demek istediğim paylaşım bitti aramızdaki maalesef, ben takip ettiğim siteleri ve videoları ekledim zaten. Neyse ben kendi adıma üzüldüğümü söylemek istedim. Mercan dünyası bazı şeylere itiraz edilmek istendiği için yola çıktı insanlar sadece 2. el ürün satsın diye değil.
 14. geçen hafta bu sekterdöki en önemli fuarlardan biri yapıldı almanyada. Ne forum yöneticilerinden, ne sponsorlardan nede müşterilerden hiçbir haber yok. Yazık diyorum heyecan bittikten sonra gerisi boş. http://www.korallenriff.de/menu/261_Interzoo_2014.html ve www.reefbuilders.com dan güncel haberleri takip edebilirsiniz.
 15. önemli değil deniz bey amaç paylaşım. 8 adet t5 2 - 2 - 4 olarak yanıyor. soğutucu bir sebepten bozulursa 4 adet t5 i kapatıyorum. Led hariç hiç bir akvaryum ışık kaynağı dimlenmemeli bence. soğutucunun kendi termostatını kullanmıyorum. Soğutucu içindeki sıcaklık sensörü, cihaz çok ısındığı için doğru ölçmüyor. Onun yerine 25.2 - 25.8 on then off yaptım. yani sıcaklık 25.8 olunca chillera elektrik gidiyor ve 25.2 olunca kapanıyor. Bu sayede su sıcaklığı daha stabil. Soğutucunun önüne büyükçe bir vantilatör koydum. Soğutucunun çalışma süresini ciddi şekilde azaltıyor.