tropheus

Üye
 • Content count

  60
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Community Reputation

14 Good

About tropheus

 • Rank
  Üye

Profile Information

 • Ad Soyad Yasin ÖZCABI
 • Şehir ANKARA
 • Cinsiyet Not Telling
 1. Ps yi hala kullanıyorum ve oldukça memnunum, yani memnuniyetim artık 1-2 günlük değil. Elbetteki tankınızdaki su miktarından, su değerlerinize kadar, içindeki canlıların miktarından türlerine kadar, verdiğiniz yem ve katkılardan kullandığınız ışığın tipi ve yanma süresine kadar her şey sistemi etkiler, bundan da ps de etkilenir normal olarak. Aynı cihazın farklı tanklarda ki ayarının da farklı olması olağan bir şeydir. Ayarını ise üretici firmanın ürünün içine koyduğu kılavuz doğrultusunda yaparak şu anki duruma getirdim. Haliyle de bir kaç deneme yanılma oldu. Şu anda su ayarı 1/3 kadar, hava ayarı ise 1/6 kadar kısılı, bir aydır bu şekilde çalışıyor ve toplamasından da çok memnunum. Max su girişi ve min hava girişi olduğunu nereden çıkardınız anlayamadım. Siz bu ps yi kullandınız mı bilmiyorum ama hiç bir ayarında da taşma söz konusu olmadı ya da ben taşıracak bir ayar yapmamışım demek ki
 2. Değerlendirmeye devam. Ps, motorun su alışından Sump a geri micro kabarcık kaçırıyor çok fazla olmasa da keyfe keder verebilir. Ben montajda bir hata yaptım zannettim ve aylık bakımda ps yi söküp tamamen yeniden montaj yaptım, ancak düzelmedi sanırım bu ps den kaynaklı. Benim Sump 3 bölümlü ve ps bağımsız orta bölümde bu yüzden benim için sıkıntı olmuyor. Geri dönüş motoruyla ps nin aynı bölümde durduğu Sump larda bu sorun teşkil edecektir, ps nin bir handikapı. Su ayarı Max açıklıkta hava ayarı 1,7 tur kısıldığında micro kabarcıkların geri sump a kaçması çok azalıyor ve çok dikkatli bakmadıkça kolay farkedilemiyor. Sulu ve orta diyebileceğim toplama performansından memnunum ve şimdi koyu toplatmaya çalışıyorum, sonucu buradan paylaşacağım.
 3. Hüseyin Bey, güvercin altlığını 3 sene önce internetten almıştım başka bir projede kullanmıştım.
 4. Nyos-Quantum-160 performans değerlendirmesi : Daha önce kullandığım Aquamedic blue 3000, tunze 9002 den çok daha performanslı atık topluyor, daha sessiz, bubble magus nac 7 ile ise ne performans ne ses mukayese edilemez , şöyle ki nac 7 nin 1 haftada topladığını 1,5 günde topluyor. Şu ana kadar ki tek handikap ise toplama kovası gövdeye yaklaşık çeyrek tur döndürülerek takılıp çıkartılıyor ve haliyle contadan dolayı da biraz sıkı. Benimki gibi dar ve sıkışık bir sump ortamında çıkarıp takmak sorunlu demesek de daha itinalı hareket etmek durumunda bırakıyor.
 5. Kıtır kıtır kırılgan bir yapısı var, kıvırcık marul gibi kat kat, çok hızlı büyüyor köke benzer bir yapıyla tutunuyor ve bu kökle ayrılıp başka bir yere konulursa o da büyüyor. Kırılan yaprakların büyüdüğünü görmedim. Muhtemel bir alg türü, adını ve özelliklerini bilmiyorum. Aldığım bir frağın taşına yapışık olarak fındık kadar geldi.
 6. PS nin yemleme sonrası kendini toparlaması ve toplamaya başlaması yaklaşık 1 saat PS 1.mp4
 7. Teşekkür ederim Azmi Bey. Toplama kabındaki atık 1,5 günlük, tam olarak 40 saatlik
 8. Arkadaşlar haftasonu Nyos-Quantum-160 ı aldım ve Sump dahil ortalama 300 litre tankım da kullanmaya başladım. Ps nin ebat ve maddi özellikleri malum, onlardan bahsetmeyeceğim. İlk izlenimler şöyle: Malzeme oldukça kaliteli, gövde diğer ps lere göre çok kibar. Üzerinde yine nyos un ebat olarak küçük ve kibar ancak güçlü 18 watt lık 3.0 motor var, hava emişi max 1500 l/h. Ses ise hiç yok desem başım ağrımaz. İki adet ayar durumu var, birisi ps nin su yükseklik ayarı, diğeri hava ayarı. Kitabında tavsiye edildiği gibi; 22 cm su seviyesinde ki altına Sehpa koyarak ps yi yükseltmek durumunda kaldım, su yükseklik ayarı sonuna kadar açık, hava ayarı su yükseklik ayarının yapıldığı silindir içindeki suyun piston başına kadar inmesini sağlayacak kadar kısılması şekliyle yaptım. Bu arada hava ayarı ters yapılmış, yani kısmak için saat istikametinin tersine çevrilmesi lazım, açmak içinse saat istikametinde. 1,5 günlük toplama, 1 cm lik sulu bir toplama oldu. 3-4 gün bu şekilde takip edeceğim, daha sonra daha katı toplatmaya çalışacağım. Bu arada su ve hava karışımı gövdenin içinde sürekli saat istikametinde dönerek yükseliyor, bu da nyos un bir özelliğiymiş.
 9. Arkadaşlar yurtdışı forumlarında da biraz araştırdıktan sonra, bu hafta sonu Nyos-Quantum-160 ı aldım. Yeni bir başlık açıp tecrübelerimi paylaşacağım, görüş ve önerilerini esirgemeyen arkadaşlara tekrar teşekkür ederim.
 10. Sanırım bir kaç ay ertelemek durumunda kalıp ikinci el uygun bir double cone 180 ya da mini 180 kovalayacağım
 11. Arkadaşla görüştüm taksit yapamadı maalesef ilk düşündüğüm o ilandaki double cone du
 12. Yani Bk mini 180, ya da double cone çok iyi elbette
 13. Hüseyin Bey onlara da baktım elbette ancak sıfır alacağım ve maalesef fiyat 2 kat
 14. Ersin Bey, nyos kullanan pek yok herhalde, net bir bilgi edinemedim, dolayısıyla ati ye doğru gidiyorum ancak motorunun jebao olması, ayarının zor yapılması bir handikap gibi geliyor