ONUROS

Üye
 • İçerik sayısı

  16
 • Katılım

 • Son ziyaret

Topluluk Puanı

3 Neutral

ONUROS Hakkında

 • Derece
  Yeni Üye

Profile Information

 • Ad Soyad ONUR YETİMLER
 • Şehir İSTANBUL
 • Kan Grubu A RH
 • Tank 60 Litre
 • Cinsiyet Male
 1. Anıl bey, Mercanın bulunduğu ortam çok daha vahim durumda. 1.5 ay içinde nasıl bu duruma geldi ? Akvaryumun ölçüsü, Skimmer modeli, ışıklandırma, kullandığınız kum, kaya, su ve beslediğiniz canlılar ilgili bilgi verebilirseniz daha sağlıklı çözüm bulunabilir. Mercan o ortamda olduğu sürece pek yaşamaz gibi.
 2. Skimmer bubble magus bmqq, skimmerdan çok memnunum. Kuru toplama yaptırıyorum, Neredeyse 15 günde haznenin boğazı tıkanacak derecede balçıkla kaplanıyor, traş köpüğü gibi köpük yapıyor. akvaryumu 22 mart gibi kurmuştum. Canlılar zaman içerisindue çoğaldılar ilk başladığımda şimdikinin çok daha azıydı. Hairy mushroom 1 kafaydı öyle düşünün
 3. Alper bey, İlginiz için teşekkür ederim öncelikle. 60 litre Akvaryumda yaklaşık 30 kafa xenia, 13 kafa hairy mushroom, 20 cm civarı boru tipi star polip ve 7-8 tane fragları, Cladiella Sp, 28 kafa çeşitli mushroomlar, yaklaşık 50 kafa zoa, 14 cm civarı 2 parça dallı budaklı milka ve fragları, küçük bir tane de hammer coral var. Mercanlarım çok çoğaldılar ve fraglıyorum sürekli. Su sıcaklığım 26 derecede sabit ısıtıcım arada çalışıyor, fan kullanıyorum, su tamamlama ünitem var. Tuzluluğu atc refraktometre ile ölçüyorum 1025 olarak ayarlı. Şimdiye kadar coralx milk ve xxl kullanıyordum, mercanların durumuna göre arada bir kh blend kullanıyorum. Yemlemeyi az yaptığımda xenia ve mushroomlar keyifsizleşiyor, sanırım xxl nitratı çok düşürüyor bu nedenle yemlemeyi fazla yapıp azda olsa nitrat artışı yapıyorum. Şimdiye kadar hep gözlemleme yoluyla idare ettim. En iyisi tuzu değiştirip su değişimi yapmam sanırım. Gerçi açık tuz aldığımda hep sorun yaşadım, onlardaki tuzlarda topaklanmış halde açıkta tuttukları için.
 4. Tuz geldiğinde kesinlikle nemli değildi, koyduğum poşetlerde delik de yoktu, havasını alıp ağızlarına sıkıca bir düğüm atıp karton kutusuna koyup kaldırmıştım. Ancak 1 hafta tatildeydim, ev havalanmadığı oldu sanırım.Tuzdan mı bilmiyorum 3-4 gündür coralin algler de beyazlama olmaya başladı. Tuzda renk değişimi ve kötü koku yok, zaten reef crystal de amino asit olduğu için şurup gibi kokuyor. İlk kullandığımda en fazla 3-4 dk bütün tuz çözülüp su berrak oluyordu. Şimdi dipte tortu kalıyor ve su bulanık. 10 litre daha su değişimi yapacağım, sorun devam eder ise maalesef tuzu atacağım sanırım.
 5. Testim malesef yok, reef crystalin 4 kg kutusundan almıştım ve aldığım gün yumurta poşetlerine 350 gr koyarak paketlemiştim. Ama yinede hepsi nemlenmiş.
 6. Öncelikle Herkese merhaba, Yaklaşık 1 ay kadar önce aldığım tuz nemlendi ve topaklandı. Şuan Suda malesef erimiyo çok fazla tortu bırakıyor. Bu tuzla su değişimi yaptığımda milkalarım kapandı ve 2 gündür hiç açmadı. Tuz bozulmuş olabilir mi ? Nemli ve erimeyen tuzu kullanmanın sakıncları nelerdir ? Yardımcı olabilirmisiniz.