clownfish

Üye
 • Content count

  50
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  18

Community Reputation

32 Excellent

About clownfish

 • Rank
  Üye
 • Birthday June 6

Profile Information

 • Ad Soyad Umut İlkin Sayın
 • Şehir İzmir
 • Tank 50x50x60 arkadan sumplı
 • Cinsiyet Not Telling
 • Interests Tuzlu su

Recent Profile Visitors

3,357 profile views
 1. 1 azure 17000 kelvin 1 purple da beyaz sayilir 2 de actinic plus guzel olur ya da 1 actinic 1 pure actinic secebilirsiniz pure actinic biraz daha mora calar LG-H990 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 2. Volkan Bey öncelikle keyifli hobiler dilerim sorunuzu yanıtlamaya çalısayım giesmann ya da ati floresan tercih edebilirsiniz daha uygun fiyatlı slyviana lar var ati ve giessmann ı fiyatta sollayan kz ler var demek istediğim bu tamamen sizin bütcenizle alakalı bir durum tercih meselesi,floresan önerimilps ve soft mercan bakacağınızı düşünerek yazıyorum sps biraz zorlar 4 adetlik floyla beyaz ısık mercan beslenmesi ve büyümesi üzerinde direk etkilidir mavi tonlar daha cok görsellik katar full beyaz sevmeyiz sonucta o yüzden benim size tavsiyem 2 actinic blue 1 purple 1 beyaz tercih edebilirsiniz purple yerine pure actinic koyabilirsinizhem mavi ağırlıklı hemde beyazda kelvini yüksek bir ısık değeri elde etmiş olursunuz,bu arada bir timer alarak saatli açıp kapatmak mercanlar üzerinde olumlu etki yaratabilir günlük 8 saat aydınlatms yrtrtli olacaktır.
 3. Boxer shrimp aldim kurtuldum benim tanki da sarmislardi bi ara torc umun hakkindan gelmislerdi hatta ufaklari yellow wrasse hallediyor buyukleri boxer shrimp Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi
 4. Hayırlı olsun sağlıklı tanklar dilerim. Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 5. 50x60x50 ölçülerindeki tankımda tunze 9004 kullanıyorum hem 5w elektrik tüketimi hemde hiç sesi yok hem de işini iyi yapıyor düşünebilirsiniz..
 6. Berkay bey newa moore 30 hakkında fikirlerimizi sordunuz,Bedreddin bey ve ben bilgimiz dahilinde yanıtlamaya çalıştık,ne amacımız yeni başlayacak bir arkadaşı hobisinden,amacından soğutup uzaklaştırmak ne de gözünü korkutmak,pahalı sayılabilecek hobi de yapılacak zaman,emek,para israfını hatırlatmaktı sadece,düzenli su değişimleriyle 3-4 balık bakılabilir mi bakılabilir ama neye göre bakılabilir, alacağınız canlıların tümünü bir günde alıp sisteme eklemeyeceksiniz,testlerinizi yaptınız nitrat seviyesini 0 ölçtünüz diatom ve yosunlanma için bir kaç temizlikçi ekibi eklersiniz camlarınızı,kayalarınızı,kumunuzu temizledikten sonra bu ekip,yavaş yavaş balıklarınızı eklersiniz şahsi kanaatim 2 canlı arası 20 gün gibi bir süredir,şansınız varsa o minicik su kütlesinde balıklarınız agresiflik yapıp birbirini vurmaz,hırpalamaz ölümle karşılaşmazsınız,sonra, sonrasını işte bilemiyorum biraz da dediğim gibi şans işi nasıl bizlerin mizaçları bir değilse balıklarında bir değil çok sakin bilinen bazı türlerin içinden psikopat çıkabiliyor,ikinci olarak videonuz için söyleyeceklerim,bir önceki mesajımda yazacaktım ama yazmamıştım bizim hobi de ki en mühim şey bana göre sürdürülebilirlilik,bu sizin için hiçbirşey ifade etmiyor olabilir ona da saygım var, bu sistemde düzenli su değişimiyle yumuşak bazı bakımı kolay canlılar bakılabilir fakat sert mercanlar bakılamaz demiştim,ama bu da şans işi diyelim ki bir carpet mushroom aldınız, ısığınızı kapattığınızda herhangi bir balığınızı afiyetle yemeyeceğinin garantisi yok çünkü sistemde s boydan büyük canlı besleyemeyeceğinizden bunlar başınıza gelebilir,yaşayan çok arkadaşımız var,bu gördüğünüz video da ki gibi bir akvaryum yaparsınız ama siz ne istiyorsunuz o önemli bu akvaryumu kurup para+zaman+emek harcayıp bir süre keyfini sürmek mi,yoksa uzun yıllar tadını çıkarmak mı,ne kadar su değişimi yapılırsa yapılsın bu canlı yüküyle bu sistem idame ettirilemez!!!! bir süre keyfini çıkarır,ölümlerle gelen su bozulması toplu ölümler hobiden soğu hop malzemeleri sat,yada rafa kaldır biter gider bu şekilde çok akvaryum sever bi daha elini sürmemiştir. Öğrencisin biz tabi daha ortalama şartlarda okuduk kendi çabamla yabancı dile hakim oldum,senin de araştırmak hoşuna gidiyorsa ingilizce makaleleride okumanı tavsiye ederim hem tatlı su hemde tuzlu su için olanları oku örneğin tatlı u da takashi amano ustanın kurduğu minicik nanoların sırf görsel amaçlı olduğunu onca malzemeye,pahalı gereçlere rağmen sürdürülebilir olmadığını,sürdürülebilir sistemlerin nasıl olacağını okuyup tecrübe edinebilirsin. Tekrar etmek gerekirse kurulum yaparken acele etme, sistemi canlı yüküyle boğma,az ama öz olsun keyifli,sıkıntısız olsun. Saygılar.
 7. Berkay Bey 150 lt re akvaryuma sahibim sumpı,ps si,ro cihazım vs vs bi dünya masraf ettim ama sert mercanları aklımın ucundan geçirmiyorum nedeni söylediğin ışık sistemleri metal halid destekli t5 kombinasyonlu armatürlere ihtiyaç var ve 3bin civarında eğer öyle bir niyetin varsa hem newa dan hemde tuzlu sudan vazgeç neva da sıkıntısız bakabileceğin tek şey bir çift percula malesef.
 8. En nihayetinde 28 lt su ile yapabilecek çok fazla seçeneğin olamayacak malesef zaten,tang,melekbalıkları,cerrahbalıkları,gibi büyük balıkları beslemek için azami 400 lt relik bir tank gerekiyor ne demek istediğimi anlamışsındır sanırım zaten. ışığın yetersiz ve su kütlen az olduğu için sert mercan denemelerin gene başarılı olacaktır fakat küçük bir frag zoa,starpolip bakılabilir,poliplerin açılmış,saçılmış halde dans etmeleri aynı zamanda senin su kaliteni gösterir,kapanmış polipler su şartlarını beğenmiyordur manasını çıkarabilirsin. Elinden elektirik işleri gelen bir arkadaşın varsa led armatürünü kendin yapabilirsin uygun fiyata, ya da forumların satılık başıklarını takip et bir zetlight nano ışıklandırma alabilirsin ikinci el fiyatları 180-200 gibi bişeydi en son. Sen sen ol sakın canlıları anı anda sisteme yükleme parça,parça alıp koyman gerek,yeni kurulan akvaryuma birden canlı yükü girilmesi yüzde yüz canlı kaybıyla sonuçlanır,deniz akvaryumunda başarmakla,başarısız olmak arasında çok çok ince bir çizgi var. bence sert mercanlara bulaşma bile besleyen üstadların ışıklandırma sistemlerini görsen ve fiyatlarını bilsen inanamazsın. Ben 4bin liralıkta armatür gördüm mesela. önce sistemini gözlemlemeni tavsiye ederim, örneğin 2 palyaçonu eklediğinde sistemindeki test sonuçlarını karşılaştır,ps nin toplama durumunu karşılastır her yeni canlı eklemende aradan 20 gün gibi bir süre geçmesi hem senin hemde sistem açısından uygun olur diye düşünüyorum, Sonuçta 2 damacana etmeyen bir su kütlesine ciddi masraflar yapmak demek,uğraşmaya karar verdiğin iş, büyük bir heves,heyecanla başlayıp (acele etmekten,fazla,canlı beslemeye çalışmaktan ya da sistemine uygun olmayan canlı girişi yapmaktan) sonucunda hem emek hem para kaybeden ve hobiden uzaklaşan çok arkadaşım oldu.Unutma ki hobimizde en öncelikli hedefimizin sürdürülebilir bir akvaryum yaratılması hedeflenmelidir.
 9. Eğer birkaç percula bakacaksan newa nın modeli ps si,ışıklandırması yeterli gelecektir,sorularına gelince bilgim dahilinde yanıtlayayım; Işık konusu hakkında mercan besleyen arkadaşlar daha detaylı anlatacaklardır,fotosentetik canlılar grubunda olanlar ve olmayanlar var, örneğin; sert mercanlar ve bazı yumuşak mercanlar (lps-sps diye adlandırılır) zoa lar ışığa ihtiyaç duyarken tube anemon yüksek ışık gereksinimi duymaz fotosentetik değildir,doğal olarak sen 2 balık bakacaksan newa nın ışığı zaten yeterli gelecektir,bu modellerin sürekli satılmasının sebebini bir kaç ay sonra sende göreceksin ki deneyim kazandıkça,su dünyasının içine girdikçe,deniz ve resif canlılığını tanıdıkça sistem yetersiz gelmeye başlayacak yeni maceralara girişmek isteyeceksin lakin sisteminin yetersizliğinden daha büyük bir tanka geçmeye uğraşacaksın:) gene bir diğer soruna istinaden boy olarak 60 cm olmayan bir tanka floresan kullanmak imkansız uygun armatür bulamazsın,armatür bulsan ona uygun t5 bulamazsın 40-50 cm lik bir nano tank için seçeneklerin led armatürler olabilir fakat onlarında kalitelileri fiyatlarıyla doğru orantılı ama dıy olarak yapılmış güzel ve başarılı örneklerde yok değil. bubble magus qq,tunze 9001,hydor slim skimmer 135 o boyutlarda tanklar için üretilmiş modeller,aralarında fiyat-performans farkları,ses yapma ,sessiz çalışma durumları,efektif toplama yapabilme-yapamama özellikleri vardır,iyi araştırmak lazım diye düşünüyorum ama çevremde 9001 modelinden henüz kimse memnun değilim demedi neye göre demedi sessiz çalışıyor canlı yükü makul seviyedeyse işini iyi yapıyor ve yedek parçası bulunuyor gibi özelliklerinden dolayı memnunlar. Ben en son mobilyalı 60*50*50 arkadan sumplu tankımı 500 tl ye yaptırmıştım,eh armatürüydü, ps siydi,kafa motoruydu,dalga motoruydu,ısıtıcısıydı,canlıkayasıydı,argonit kumuydu sanada bir fikir verir harcama olarak lakin bir kaç palyaço beslemek için bu kadar masrafa girmeye değmez bence her halükrda canlı yükün olmayacağı için newa nın sistemi sana yeterli gelir şu aşamada senin dikkat etmen gerekecek husus kurulumunu doğru yap diatom evreni güzel geçir,testlerini ihmal etme,ne zaman nitratın sıfırlandı o vakit yavaş yavaş canlılarını ekle haftalık periyotlarla küçük oranlarda su değişimini aksatmadan yaparsın ve hobinin keyfini sürersin,hem sen üzülmezsin hemde canlıların mutlu olur. Tekrar ne karar verirsen ver hayırlı olsun diyeyim Berkay bey inşallah keyifli bir başlangıç yapar hobinizden memnun olursunuz.
 10. Berkay bey merhaba öncelikle hangi sistemi kurarsanız kurun şimdiden hayırlı olsun diyeyim. Deniz akvaryumunda litraj en önemli unsur,beslenecek canlılar,sisteme bindireceği yük sizin hesap-kitap yapmanızdaki en büyük uğraşınız olacaktır,sorularınıza gelince; newa da hava taşlı bir ps ve led ışıklandırma var bir kaç zoa 1-2 palyaço belki bakılabilir,kendim kullanmadım ama forumda kullanıp sonra sistemini satışa sunan birkaç arkadaşla konuştum uzun vadede su dengelerinin çabuk değiştiğini,sistemi idame ettirmekte zorlandıklarını belirttiler. boyu nun hazır sistemlerinde ise pl denilen ışıklandırma sistemi kullanılıyor,sizinde dediğiniz gibi sistem derin olduğu için ışık yetersiz gelmekte ama birkaç arkadaşla konustugumda,kapakta modifikasyon yaptıklarını 1daylight+1actinicblue flo eklediklerini pl sistemi iptal ettiklerini ışıklandırmadan biraz daha istifade ettiklerini duydum,ps si biraz fazla ses yapıyor,efektif toplama yapmıyor dediler çoğunluğu tunze ya da hydor slim skimmer la modifikasyon yoluna gitmiş... kendi naçizane düşücem 350 lt de discus beslemiş dökme camlı bir akvaryum kullanmış biri olarak seyir zevkini beğenmiyorum,cama cam extracelear tanklar bana daha çok hitap ediyor. Maksimum ölçülerinizi belrleyip arkadan sumplu bir tank yaptırabilirsiniz sumpın girişine bir askı skimmer ve haddini aşmayacak canlılarla sisteminize devam edebilirsiniz,ilk canlılarınızı ekleyene kadar vaktiniz olacağı için(diatom sürecinde) daha çok makale okuyup litrajınıza uygun canlıları seçer keyifli keyifli hobinize devam edersiniz,discusta başarılı olan bir akvarist zaten su kimyasından az çok anlayan biridir başarılı olamayacağınızı düşünmüyorum. fiyatların konusuna gelince nano ürünler gerçekten çok pahalı ama emin olun büyük sistemlerin ürünleri feci pahalı:) bütcenize göre birplan yapmanız daha uygun bu durumda.Belki şu an için boyunun kapaklarına dıy sistemle ışıklandırma nasıl yapılıyor biraz araştırırsanız daha makul bir fiyata sistem sahibi olabilirsiniz diye düşünüyorum, keyifli hobiler dilerim,inşallah dilediğiniz gibi sisteminiz olur.