Fırat

Üye
 • Content count

  565
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  25

Community Reputation

69 Excellent

About Fırat

 • Rank
  Eski Üye
 • Birthday 12/25/1987

Profile Information

 • Ad Soyad Fırat Aslan
 • Şehir Sinop
 • Cinsiyet Male

Recent Profile Visitors

4,899 profile views
 1. Aquareef Nano x2 sahibiyim. Android ve windows yazılımı üretici sitesinde vardı. Dün tekrar lazım olunca baktım siteden yazılım desteği kaldırılmış. Üretici ile görüştüm mail atacaktı ama henüz birşey gelmdi, acil ihtiyacım olduğu için konu açıyorum. Özellikle windows yazılımı lazım. Selamlar. stardium35@hotmail.com
 2. Güzel girişim, tebrik ederim Azmi Bey, başarılar dilerim. Tek ricam tamam kaliteli ürünler üretmekle beraber benim gibi kısıtlı imkanlarla hobiyi sürdürmeye çalışan hobicileri ihmal etmeyin. Düz basit ama belli bir kaliteye sahip, yerli üretim, makul ürünler mükemmel olur.
 3. 150lt tanımda Crystalpro adlı yeni çıkmış bir markanın (zannımca coralx milk ile paralel bir ürün, onu da kullanmıştım, aynısı) CORAL MİLK ürününü başlangıç dozunda günlük kullanıyorum. Torch, hammerlarım çok kısa sürede patır patır öldüler. Su hiç olmadığı kadar berrak. Diğer canlılar harika oldu. Kısa sürede renkler ve corallin alg oluşumu farketti. Lakin hammer ve torch grubu öldü. Su değerlerim gayet iyi. Tanka iyi bakıyorum. Çok önceleri benzer bir etkiyi duyduğumu yada okuduğumu hatırlıyorum. Milk kullanımı sonucu aynı şekilde ölüm yaşayan kimse var mı yada sebebi ne olabilir?
 4. 2-3ay öncesinden bu yana ne değişti bunu irdelemek lazım. Özellikle nitrat ve fosfatınızı ölçerek su değerlerinize hakim olmanız tavsiye olunur. Osmos cihazı olmazsa olmaz bence. Bunun filtrelerinin düzenli değişimi ve son çıkışa silikat reçinesi kullanılmazsa türlü çeşit yosun oluşuyor tankta. Tds metre edinmeniz yerinde olabilir. Belli düzeyde yosun olacaktır. Aydınlatma-sukalitesi-canlıyükü genel olarak bunlar.
 5. Ufuk abi merhaba, İyiyim teşekkürler sen de iyisindir umarım. Zaman çabuk geçiyor. Beğenmene sevindim. Teşekkürler.
 6. - Deltec Apf600 Protein skimmer eklendi. - Su tamamlama mecburen söküldü manuele döndüm. Su tankı koyacam yerim yok. - Cyano sorunu oldu. Reçine değişimi, tds metre temini, düzenli bakteri girişi, fırçalama ve sifonla yok denecek kadar azaldı. - Zoalarla ilgili sıkıntı yaşadım. Ölmüyorlar ama kopup savruluyorlar. Bunla uğraştım. Biraz kaybım oldu ama duruldu gibi. Şuan çoğalma evresindeler. - Aipstia sorunu kontrolüm dışına çıktı. Bir filefish yada chelmon ekleyeceğim. - Kh takibi dışında kimya kontrolüm yok. Düzenli su değişimi ve trace element girişi devam ediyorum. Renk ve üremeyi arttırmak için yeni bir düzene geçeceğim. Vaktim var, - Aydınlatma büyük sorun. Yenileri ile değiştirmiş olsam da 24x2 pl-l lamb beni oldukça kısıtlıyor. Makul bir aquareef nano x2 gibi bir led armatür bulursam ekleyeceğim. Ya da kapağı modifiye edeceğim. - Fotolar bir türlü gördüğümle denk değil. Kayaların zirvesinde büyük bir red bamboo alg var mesela. Fotolarda hiç gözükmemiş bile. - M boy bir yellow tang, bir adet chromis ve bir süreliğine s boy blue tang ekledim.
 7. Ben Sinop'ta özellikle tank olmak üzere malzeme, canlı temini sıkıntısı çekiyorum. İstanbul'da ve sizin durumunuzda olsam ilanları takip ederdim. Bazen canlıları vs. ile herşeyi ile tank dağıtan hobiciler oluyor. Güzel bişey yakalayabilirsiniz. Kepçesine kadar alın kurun. Sponsor mu bilmiyorum hala, Yener Yılmaz beyi övüyorlardı işçiliği konusunda. Baştan bi tank yaparsanız iyi bir başlangıç noktası olabilir. Planlarınıza ve bütçenize göre malzeme tedariki ile başlarsınız. İlk Başlangıç için 1- Tank 2- Protein Skimmer 3- Geri Dönüş Motoru 4- Dalga Motoru 5- Canlı Kaya 6- Tuz 7- Tuz Ölçer (refraktometre olmalı bence) 8- Deniz akvaryumu için özelleştirilmiş reverse osmos cihazı (bence olmazsa olmaz, yosunla başedemezsiniz yoksa) 9- Bakteri Kültürü 10- Nitrat Testi 11- Aydınlatma (canlıya göre tercihli, iyi seçilmeli) 12- Kum (tercihe bağlı ama bence olmalı) Sağlıklı bir tank kurulumunda ilk ihtiyaçlarınız bunlar olacak . Tuzlusu dipsiz kuyu. Yazın, yardımcı olunur forumda.
 8. Sumplı, taşırmalı istediğiniz ölçüde bir tankı iyi bir ustaya yaptırın. Besleyeceğiniz canlılara göre ölçü ve diğer sistemleri detaylandırın, yol çizin.
 9. Teşekkürler. 2ayrı yeni zoa kayası 2ayrı tür 12kafa hammer kayası alındı, yarın gelecek. Aklımdaki peyzaj gibi ilerlemese de canlı eklemeye devam ediyorum. Kısıtlı / bulabildiğim canlılar ile ilerliyorum. Aklımda gorgonia ve makro alg türleri vardı bolca. Bamboo alg daha önce de baktığım bir alg türü. Tankta ciddi bir yosun sorunum olmasa da red bamboo algler yosunlanıyor. Fırçalasam da başedilecek gibi değil.
 10. TL-550 gün geçtikçe şekilleniyor. Aklımdaki yerleşim planı dahilinde devam ediyorum. Sol arkayı yükseltmek için bi parça kayaya ihtiyaç var.
 11. Yaklaşık bir yıldır boş duran Boyu TL-550 tankımı yaptığım tadilatlarla ve aldığım malzemelerle yeniden kurdum. Canlı ve malzeme ekledikçe süreci paylaşacağım. Dolabın iç tavanı şeffaf pvc ile kaplandı, buharlaşma yoğun. Fan takılacak. Tunze 9004 protein skimmer ve diy su tamamlama eklendi. Jebao Rw4 çalışıyor. Dolabın kapak menteşeleri değiştirildi. Üzerindeki 2x24watt pl lamba ömrünü doldurmuştu. N11.comdan odysea marka yenilerini buldum ve taktım. Kısa zaman sonra led modifiyesi yapacağım aydınlatmaya. Geri dönüş newjet 1700 çok geldi, üst tankı şişiriyor. İdareten çin işi bir motor taktım. Bunu da eheim 1200 gibi bir motorla değiştireceğim. Ps de Deltec APF600 aldım, takacağım. Midas blenny, firegoby, bicolor angel şuan için kesin ekleyeceğim türler. Yeni eklediğim mercanlar var. Fotoları ekleyeceğim.
 12. Çalıştığım gümrükte canlı balık ve mercan ithalatı yapılmıyor açıkçası. Olsa şu şu diye direk söylerdim yada araştırmam gerek. Kısa bi tarife araştırması ile bulduklarım şunlar " Ürün Güvenliği ve Denetim 2016/5 Sayılı Tebliğ Ek-1/A gereğince; Veteriner Kontrollerine Tabi Olan Hayvan ve Ürünler için Hayvan ve Ürünlerin Ülkeye Girişinde Ön Bildirim ve Veteriner Kontrollerine Dair Yönetmelik gereğince ön bildirim yapılması (Md.4); Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygunluk yazısı verilebilmesi için Kontrol Belgesi ibrazı gerekir (Md.5 ve 8). Belirtilen ürünün Serbest Dolaşıma Giriş Rejimi, Dahilde İşleme Rejimi, Hariçte İşleme Rejimi, Gümrük Kontrolü Altında İşleme Rejimi ve Geçici İthalat Rejimine tabî tutulmasında Uygunluk Yazısı gümrük idaresine ibraz edilmesi gerekmektedir. (Md.12) Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca düzenlenen Veteriner Giriş Belgesinin orijinali gümrük idarelerine bildirilir ve belgede belirtilen ilk varış yerine kadar sevkiyata eşlik eder. (Md.7) Ülkeye Girişte Veteriner Kontrollerine Tabi Olan Hayvan ve Ürünlere Dair Yönetmelik ile belirlenen hayvan ve ürünler kapsamı dışında olması,durumunda ön bildirim, Kontrol Belgesi ve/veya uygunluk yazısı düzenlenmez. (Md.10/3)" Baya bir belge var yani. Gümrük mevzuatı yoğundur. Bu işleri bireysel yapmanız çok zordur, gümrük müşavirine danışırsanız detaylı bilgi verecektir. Koliyi yükle direk gelsin hiç bir işlem yapmayım şeklinde olmaz maalesef. Posta kargo yoluyla balık mercan getirmek yasal izinlerin dışında olması da pek mümkün değil gibi açıkçası. Uçak kargo ile gelir, işlemlerini tamamlayıp çekersiniz ürünleri ( canlıları) Dediğim gibi detaylı araştırmak lazım, ekstra bir kolaylık sağlanmış olabilir.