Serdar Yücel

Üye
 • Content count

  120
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Community Reputation

13 Good

About Serdar Yücel

 • Rank
  Üye
 • Birthday 01/17/1975

Profile Information

 • Ad Soyad Serdar Yücel
 • Şehir İzmir / Karşıyaka
 • Cinsiyet Male
 1. Gerçekten güzel görünüyor, inşallah sağlıklı üretimler gerçekleştirirsiniz.
 2. Çeşme'de bahsettiğiniz yer. Aydın da değil İbrahim bey.
 3. Hayırlı olsun yeni tankınız, çok şık görünüyor fakat priz aksamını dışarıda tutmanız ileride buharlaşmadan meydana gelebilecek sorunları önleyecektir.
 4. Onur anlattığın kadar güzel olmuş gerçekten tebrikler. Su değerlerini sık sık takip etmek gerekir bir süre. Daha da güzel olacak eminim.
 5. Geçmiş olsun, acil şifalar.
 6. Harika görünüyor, çok güzeller. Bende geçen geçen sene yapmıştım yaklaşık 4 tonluk bir havuz, nilüferde var içerisinde fakat çiçek açmadı bir türlü. Birde en dış yapraklar biraz uzayınca erimeye başlıyor, acaba suda eksik veya fazla olan birşey mi var? Selim hocam ekstra birşey ekliyormusun havuza?
 7. Balık sona gelmiş, yapılacak başka bir şey kalmmışsa bence son bir şans yaşatmak için değer, çok azda olsa bu şekilde kurtulan balıklar biliyorum.
 8. Damacana 1.50 TL gibi bir fiyata doluyor. Doğal suyu tavsiye ederim, kumuda aradan çıkartmış olursun.
 9. Merhabalar yeni tankın hayırlı olsun. Suyun TDS'ini aşağıdaki gibi bir cihaz ile ölçebilirsin. TDS metre. Bir çok farklı çeşidi var. Fiyat kalitesine ve diğer işlevlerine göre 50-100 TL arası değişiyor. RO cihazına gelince, eğer şuan alma ihtimali yoksa, damacana su yerine, su satış istasyonlarından çok daha ucuza su doldurabilirsin. Yada imkanlar dahilinde doğal su ile kurulum öneririm.
 10. Gerçekten gurur verici, tebrikler.
 11. Okan bey canlıyı beslemediğim için ayrıntılı bilgiye sahip değilim. Fakat bir kaç türü olduğunu okumuştum. Bu dark olarak geçiyordu galiba. Zannediyorum videodaki küçük. İrileştikçe sırt ve alt yüzgeç uçları ile kuyruğu mavi renk alıyormuş.
 12. Hırpalanmış ve korkmuş, Ringtail Surgeonfish (Acanthurus blochii)
 13. Teşekkür ederim, sağlıklı balık bulmak gerçekten zor. Umarım uzun süre yaşatabilirim, değişimini sabırsızlıkla takip edeceğim.
 14. Pomacanthus maculosus (Yellowbar Angelfish) Çevremdeki herkes angel meraklısı olduğumu bilir. Uzunca bir süredir sorunsuz türler arıyordum fakat genel olarak resif uyumlu olmadıklarından çok az kişi tarafından da beslendiği için belli başlı türler dışında maalesef ülkemiz hobisinde hak ettiği yeri bulamamışlardır. Geçtiğimiz haftalarda işi biraz sıkı tutarak hayranı olduğum bu türün bir iki ferdini tankıma eklemeyi başardım. Bunlardan biri de Yellowbar Angelfish. Şu an 3,5 cm gibi minik bir boyda. Kızıldeniz ve hint okyanusu bölgesinden olan canlımız, Yellowbar Angel yada Half Moon, Blue Moon Angelfish, Maculosus Angel olarak da bilinir. Doğal ortamlarında 50 cm büyüseler de, akvaryumlarda 25-30 cm. kadar büyüyebilirler. 8,1-8,4 gibi biraz daha yüksek PH’ severler. Tüm angel türleri gibi iyi ekipmana sahip tanklarda, kaliteli oturmuş su isterler. Karma tanklarda uyum içerisinde bakılabilir. Genel olarak yari agresif olsalar da kendi türlerine karşı bölgeci ve agresiftirler. Büyük angel türleri içerisinde en dayanıklı ve bakımı kolay olanıdır. Yavrular büyüdükçe eşsiz renk değişimine şahit olabilirsiniz. Parlak mavi renk gövdesi üzerinde beyaz dikey çubuklar ve bu parlak sarı bir kuyruğu vardır. Balık olgunlaştıkça ve büyüdükçe, parlak bir dikey çubuk görünür ve beyaz dikey çizgiler kaybolur. Sonunda balık muhteşem bir maviye dönecek ve gövdesinde dikey sarı bir bar belirecektir. Kaliteli beslenmesi gerekmektedir. Spirulina, deniz yosunları ve etli gıdalar en çok sevdiği yiyeceklerdir. Özellikle yumuşak mercanları rahat bırakmadığı için, resif akvaryumlarında bakılması tavsiye edilmemektedir. Bu angel türü, deri üzerinden sümüksü bir sıvı salgılar. Bu sıvı sayesinde su üzerinden daha hızlı geçtiği için parazit ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Ayrıca bazı balık türlerinin de düşman saldırılarını savuşturmak için bu sıvı ile birlikte toksin bırakır. Solungaçları ile oksijen ihtiyacını karşılar. Solungaçlar kan damarlarını içeren ince yaprak dokulardan oluşur. Solungaçları, kapakçık adı verilen büyük bir kemik plakası ile korunmaktadır. Tanka girdiğinden beri minik olduğu için gayet sakin bir ortam var. Sadece yakın renk tonunda olduğu için Blue Tang tarafından küçük bir hoş geldin partisi oldu. Tanktaki deneme amaçlı duran bir iki parça mercana dokunmadı şimdilik.
 15. İşte bizim ilginç limon, fotoğraflar çok net değilmiş kusura bakmayın.