fumeone

Üye
 • Content count

  57
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  5

Community Reputation

12 Good

About fumeone

 • Rank
  Üye
 • Birthday 04/01/1982

Profile Information

 • Ad Soyad Şahabettin Kartal
 • Şehir Malatya
 • Tank 100*60*60
 • Cinsiyet Male
 • Interests Elektronik, bisiklet, bilgisayar, futbol
 1. Ortadaki fosforik bir mercan (leather) türü. Üzerinde bu kahverengi alg fazlaca var ve baloncuk mevcut. Bu mercan çok formsuzdu ve en çok o etkilendi. Bu oluşumlar mercanların üzerinde daha çok, kayalar temiz. Akvaryumun sadece bir kayanın köşesinde 2 cm lik bir cyano oluşumu gözledim ve pembe/mor renkte. Cyano daha çok pembemsi yapıda olur diye biliyorum bu kahverengi ve iplik gibi. Cyano kahverengi renkte olur mu? olursa bende kesin cyano diyeceğim. Ben daha çok dinoflagallates olabileceğini düşünüyorum. Özellikle baloncuk olması benim aklıma dino olabileceğini düşündürüyor. Brown Jelly olsa ilk torch coral etkilenirdi. Onda bir sıkıntı yok çok şükür. Bu yosun ile beraber mercanlar doğal olarak formsuzlaştı.
 2. Son iki resimde baloncuklarda görülüyor.
 3. Renk kahverengi mercanların üzerindekinde baloncuk yok ama kayanın küçük bir kısmında bu alglerin üzerinde baloncuk oluşumu var.
 4. Eren bey üzerindekini yıllar geçmiş ve aynı sizin bahsettiğiniz sorunu ben yaşıyorum şu an. Sadece mercanların üzerlerinde inçe saç teli gibi kahverengi alg oluşumları. Xenia, leather, Kenya yere ve sert mercan iskeletlerinin üzerlerinde var. Kayalar mercanlardan daha temiz durumda. Bu yosun yada diatom benzeri varlıklardan nasıl kurtulabilirim. Zaman ile kendiliğinden azalıyor mu? Tecrübelerinize veya bu yosun ile karşılaşan diğer arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım var.
 5. Herkese iyi bayramlar.
 6. Sorun çözüldü sanırım Hakan bey. Aklınızda başka soru işaretleri olursa yine yardımcı olabiliriz.
 7. Askı tipi çalıştırdığınız için ilk hareketi siz vereceksiniz. Toplama kabını çıkarıp içine bir tas vasıtasıyla su doldurun sonrasında hava emiş hortumundan çok az ağzınız ile emiş yaparak sifonlamayı sağlayabilirsiniz. Ondan sonra bir daha hiçbirşey yapmanıza gerek yok. Elektrik kesilse dahi kaldığı yerden çalışmaya devam edecek.
 8. Rw-8 alın sebepleri; 1- Rw-8 akvaryumu büyütme kararı alırsanız ileride elinizin altında durur. 2- Büyük geldi derseniz düşük akıntıda çalıştırırsınız. 3- hala fazla geliyor derseniz alırsınız bir 12 volt adaptör düşük güçte çalıştırısınız. Motor fazla yorumladığı için daha uzun ömürlü olur. 4- düşük güçte çalışan motor daha az elektrik tüketir.( ölçümlerim Rw-8 12 volt Dc de maximum güçte 12 watt elektrik harcıyor) 5- rw4 e göre ağız açısı büyük olduğu için daha geniş açılı dalga yaratır. Küçük bir pervane ile büyük pervane arasında açı olarak büyük fark oluyor. 6- 12 voltta çalışan Rw-8 in sesi yarıya düşüyor. (Zaten az ses çıkaran bir cihaz) Son olarak Rw serisi motorları ayarlı adaptör ile kullanmanızı öneririm. İstediğiniz güçte çalıştırabiliyorsunuz. Ben terslerimi analog güç kaynağı ile 12 volt ile 24 volt arasında farklı voltajlarda denedim. Ses,performans ve tüketim olarak benim akvaryumuma en iyi voltajın 19 volt olduğunu gördüm. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
 9. Arkadaşlar ledlerin uv özellikli olma ihtimali var mı acaba ?
 10. Dental blue royal blue den daha açık ,normal blue den daha koyu bir mavi diye biliyorum. Yani dental blue royal blue ve blue ledlerin tam ortasında bir renk spektrumuna sahip. Ergün bey armatür gerçekten harika olmuş.
 11. Tesekkurler [/CODE]
 12. Bahsettiğim rölenin resmi.
 13. İki tane kullanmak şamandıranın arızalanmasına karşılık bir emniyet.Tek şamandırada kullanabilirsiniz. Yukarıdaki bağlantıda açıkta kalmış dediğiniz bağlantı rölenin bağlatıları.Rölede 5 bacak var.Boşluk gibi görünen kısım rölenin iç yapısı.
 14. İsmail bey röle devresini kendiniz yaptığınız gibi rtc,keypad ve diğerlerinide kendiniz yapabilirsiniz.Yazılımlar konusundada elimde birkaç farklı yazılım var kullanmak isterseniz paylaşım yapabilirim. http://www.mercandunyasi.com/topic/6124-ledakvaryum-fan-kontrol/ BU konudan kodları takip edebilirsiniz.
 15. Teşekkürler Hakan bey, tanışmayı bende çok isterim.