Guest Pigeon

Özel balıklar tür listesi

Bu konuda 20 ileti var

Uzak durulması gereken türler:

Moorish Idol - Akvaryumda uzun yaşatanlara rastlanmıyor. Yem bakımından sıkıntılı, ani ve sebepsiz ölümler görülebiliyor.

Clown Tang - Yem ve beyaz benek sıkıntısı var.

Clown Sweetlips - Yem bakımından sıkıntılı.

Doctor Goby - Akvaryumlara hiç girmemesi gereken parazit diyeti olan bir tür.

Remora - Tankınızda köpekbalığı ya da balina yoksa saçma bir seçim.

Parrotfish

Tilefish

Shark

Ray

Trumpetfish

Sadece deneyimliler için uygun olan türler:

Anthias - Sık yemleme, büyük akvaryum, yanında sert olmayan balıklara gereksinimi var. yem sorunlu.

Twinspot ve Square Anthias - En zor anthias türleri.

Mandarin Dragonettte - Yem sıkıntılı. Pod türleri tüketmeyen nispeten büyük tanka ihtiyaç var.

Chelmon rostratus - Yem sıkıntılı.

Boxfish ve Cowfish

Regal Angelfish

Bicolor Angelfish

Catalina goby - Soğuk su canlısı.

Garibaldi - Soğuk su canlısı.

Acanthurus sp. tangler - Beyaz benek sorunları olan, su değerlerine hassas türler (Achilles, Powder Blue, Powder Brown, Goldrim yeni başlayanların uzak durması gereken balıklar).

Butterflyfish - Büyük tank ihtiyaçları olan türler.

Seahorse ve Pipefish - Sakin bir tank ve yanına sakin türler isteyer, canlı yem ihtiyacı var.

Seadragons

Longnose Hawkfish - Kolay bir tür olmakla birlikte zıplama huyu var.

Fairy wrasses - Strese çok açık.

Lawnmower Blenny - Yem kabul etmeyebilen bir tür.

Sleeper Goby, Rainford’s Goby, Twinspot Goby - Yem sorunu olan türler.

Octopus - Özel tank isteyen bir tür.

Büyük tanklara ihtiyaç duyan türler:

Grouper

Naso sp. Tangler

Moray Eels

Twinspot wrasse, Red coris wrasse, Dragon wrasse

Tassled filefish

Çoğu büyük Angel

Zehirli türler:

Bluering Octopus - ölümcül olabilir!

Stonefish - ölümcül olabilir!

Lionfish

Scorpionfish

Coral Catfish

Toadfish

Canary Blenny

Flower Urchin

Black Longspine Sea Urchin

Cone Shells

Stingrays

Sea Snakes

Box Jellyfish

Hell’s Fire Anemon

Fire Coral

Zoanthids

Çok agresif türler:

Undulated Triggerfish, Queen Triggerfish, Clown Triggerfish, Blueline Triggerfish

Passer Angelfish

Damsel

Maroon Clownfish

Sohal Tang

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

'Moorish Idol - Akvaryumda uzun yaşatanlara rastlanmıyor. Yem bakımından sıkıntılı, ani ve sebepsiz ölümler görülebiliyor.'

Şimdi ben bu balık için, yaşadığım tecrübeler doğrultusunda burada bir açıklamada bulunmak istiyorum:

Moorish İdol(Zanclus C.) kesinlikle uzun yaşatılamıyan bir balık değil(Powder Blue'dan veya bazı Büyük Angel türlerinden bile).Ancak yakalanmasında ve istasyonlarda bekletilmesinde çok dikkatli davranmak gerekiyor, kesinlikle burada usülüne uygun(stressiz) yakalanıp bekletilen bir Moorish İdol bırakın uzun yaşamayı, akvaryumdaki en robust(sağlam, hastalıklara karşı en dayanıklı!)balık oluyor.Bu balık yakalanırken ve bekletilirken diğer balıktürlerine nazaran aşırı stres yapıp, yemi kesiyor. Bunun sonucunda giderek zayıflıyor.

Akvaryumcudan alacağınız Moorish öncellikle yem yemeli! İyi bir akvaryumcu buna itiraz etmeyecektir, ve müşterinin önünde yemleyecektir. Su değerlerinizin iyi olması gerekiyor, morish kötü su koşullarında(yüksek Amonyum değerlerinde!)hastalanır ve yaşamaz. Eğer Su koşullarınız iyise ve yem alan bir morish bulursanız, tereddütsüz alabileceğiniz bir balıktır. Bende 1,5 seneden fazla öteki 6 aydan beri baktığım Morishlerim var, ve akvaryumumdaki en robust(dayanıklı)balıklar. Yeter ki iyi koşullarda yakalanmış ve yem alan bir Morish olsun, kesinlikle tavsiye ederim, aynı zamanda Reef uyumlu bir balıktır.

Saygılarımla

Reha Intepeli

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

reha hoşgeldin. reha bilmeyenler için balık ve balık hastalıkları uzmanı gibidir. özellikle angel merakı var.

reef uyumlu konusunda bir ekleme yapayım. hiç mercana dokunanlarını görmemiştim ama sargoz-ergün de besliyordu uzun süre polip bırakmadı tankında yeni çıkardı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hoşbulduk Selim, hepimize hayırlı uğurlu olsun :)

Balıklarda biliyorsun Selim, aynı tür balığın farklı karakterleri oluyor. Bendekiler de öyle..biri süngerleri, otları yerken öteki hiçbirşeye dokunmuyor! Tabi yemi çeşitlendirmekde(Günde en az 5 çeşit yem!) çok önemli ve yeterli besleme.

Saygılarımla

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

moorish için bende reha ya katılıyorum korkmadan aldığım bir balıktı fakat imparator angel bir türlü huzur vermemişti diğer taraftan ilk balıklarımdan picasso triger bende 1 sene sonra kafayı yemiş bir çok canlıyı öldürmüş akvaryumdan çıkartırken elimi bile ıssırmıştı fakat diğer bir arkadaşımda 3 sene içinde hiçbirşey yapmadan yaşamıştı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bende uzun süre moorish idol besledim , asıl sorun yem alması ve zayıf olmaması . Benimki aldığımda kağıt gibiydi 13 gün ugraşıp öyle yem aldırabilmiştim. Sonrasında elektrik kesintisi nedeniyle kaybedinceye kadar 14 ayda 2 katından fazla büyüdü ancak , sabah işe geç kalıp yem atmadan çıktığım günlerde zoanthus ve candy cane corallerimi yemeye başlamıştı (6 ay dokunmamıştı) . Sürekli aç bir hayvan az az sık sık beslenmesi lazım diğer türlü aç kalırsa eninde sonunda zoanthusların tadına bakacaktır :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Moorish benim için en özel balıktır. 2,5 yıl önce İlk Aldığım moorish Yem dışında hiç bir canlıya zarar vermezdi kendi halinde yaşardı.. Öyleki Sumpsuz Akvaryumda besledim 8 ay kadar...

Ama Ergün abinin moorishini aldım ve akvaryumda 1 gecede Zoa bırakmadı :)

Bir gün akşam eve geldiğimde Motora Anemon takılmış ve Sadece moorish Öldü.. En çok üzüldüğüm Böyle Bir harika canlı daha edinmiştim ve kaybetmek...

Teşekkürler pigeon Detaylı Açıklamalar için..

İlk defa Canary Blenny nin Zehirli Olduğunu Duydum

Birde Eklemek İsterim Bildiğim kadarı ile Foxface Rabbitfish de Zehirli Balıklar Arasında.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

söz moorihs,ten açılmışken deneyimlerimi paylaşayım aldım bir hafta içinde kuru yem almaya başladı osman abinin tavsiyesiyle onun için yem mak. aldımki aç kalamasın tabi doyarkende bizim chelmon kilo almaya başladı bir kaç hafta öyle yemle gitmeye başladı sonradan bir zoa merakı başladı bunda ayırt etmeksizin hepsini yiyordu düşünün yeme giderken zoa nın yanına düşerse ikisinide yiyordu :) kulağı çınlasın metin (samurai) her konuşmamızda abi bana versene versene diye diye en sonunda ender bir zoa mıda yiyince metine gel al dedim ama sendeki zoa ları bana getir yiyecek dedim heyecandan anlamadı heralde getirmedi ertesi günü bu onunkileride yedi :lol: allah rahmet eylesin çok obur balıktı hala üzülürüm bu balığa :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

moorish Damsel ile anlaşa bilirmi

ebat olarak da çok farklılar birbirleriyle uğraşmayacaklardır.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Benimde 1 kez moorish denemem oldu fakat 3 hafta kadar ancak yaşatabildim, ölüm nedeni hiçbir yemi kabul etmemesiydi, tek hatam balığın yem alıp almadığını kontrol etmemiştim. Yem kabul eden bir mororish bencede kolay bir tür olmasada uzun süre yaşatmak imkansız değil.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bence olay balıkların tank hayatını benimseyip benimsememesiyle de ilgili,

bendeki goldrim tang geldiğinden beri neredeyse yarım ekmek döner yiyecek, hiç yem sıkıntısı olmadı, hiç hastalanmadı, başka balıklar (clownlar vs) beneklendi buna bişey olmadı, tek sorunum tanka giren her balığa sağlam dayak atması, ufacık damselleri bile birkaç gün kovalıyor...

En sevdiğim balıklardan biri de long nose butterfly şimdi onu beslemek peşindeyim ama ne yer ne içer pek tecrübem yok...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bende sonunda morish aldım hemde 2 adet.3 gün oldu ..yer kavgası başladı .ikisi akvaryumu ortadan böldü.asla birbirlerinin alanına geçmiyorlar..birisi tüm yemlere saldırıyor hepsni blue tangla yarışırcasına yerken, diğeri kaya didikliyor ve ötekinin sınırı geçmemesi için bekliyor..sayfadan çok uzun süre besleyen var.genelde 20 günde herkes öldürüyormuşş.tavsiyeleriniz var mı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sabah ve aksam kaya didikleyenin tarafından Mysis shrimp verin birbirlerinin bolgelerine girsinler,alıssınlar. Akvaryum olculeri nedir?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

birbirilerinin bölgelerine girmiyorlar.kedi köpek gibiler..bir tanesi ne atsam yiyor.hatta tanglarla beraber yem kavgası veriyor.her tanenin arkasına koşuyor.ama ötekisi çok uyuz.memnuniyetsiz.tek başına ve devamlı ötekini bekliyor.gelse de dövsem diye..bilemiyorum onun ömrü ne kadar gidecek...ötekisi halinden memnun gibi .ama diğeri memnun değil gibi.bi türlü diğer gibi aktif değil ..kaybedecem herhalde onu..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

aktif olana karışma diğerini çıkar tanktan arkadaşım. sağlık problemi yoksa hemen bir akvaryumcuya ya da yakın çevreden birine ver.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

aktıf olanı bıraktım.diğerini sumpa attım 2 gün beklettim.sonra geri koydum ama beni şaşırtmadı.tekrar aktif olan ona vurdu didikledi .kendisi de streslendi.onunla uğraşmaktan yemle ilglienemedi.yüzmesi bile dğeişti.stresli bir yüzme hali sağa sola hızla yüzüp anında gelip ona vuruyordu.geri çıkardım petshopa götürdüm koydum orya .o yem almıyor .fakat akvaryumdaki blue tang ile bile kavga ediyor yem almak için .o derece aç.günde kaç defa beslemeliyim.sabah nori atıyorum.akşam karışık hepsinden veriyorum.blue tang gibi bir canavar varken tek bir yem atamam.hepsini topluyor çok büyük olduğu için ..10 numara balık morish..sırf bunun için kurmuştum akvaryumu..ama diğerinin mızmız çıkması beni üzdü ..demek ki iki erkek olduğundna anlaşamadılar belki de.önce bölgelerini ayırdılar aynı gün.sonra 1 hafta birbirlerinin yerine müdahale etmeden korudular.sonra yem alan diğerine baskın çıktı ve sonuçta tek kalmayı seçti

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

balık alıştırma kabında bir hafta bekletip birde öyle dene.birbirlerini görüp alışırlar.Eğer buda olmazsa biriyle vedalaşırsınız

### Ne Mutlu TÜRK'üm Diyene###

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ayırdım artık .çünkü içerdeki yem alan strese giriyor onu görünce :( kanadında ufak benek çıkmış beyaz.sarmısak emdirilmiş yem yedirdim bol bol.iyi durumda keyfi gezmesi felan.hiçbi yeme yok demediği için bünyesi sağlamlaşıyor galiba..ikili yüzselerdi çok güzel olacaktı .olmadı :( yeri geliyor blue tangla bile kafa tutuyor .ama yüzeysel..blue tang pek oralı olmuyor ona karşı.galiba akvaryumun baş kişisi olmak istiyor

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.