ADONUR

Angel Mercanlara Vurur Mu?

12 posts in this topic

Arkadaslar yeni bir tank kurdum.Eski tankımda Coral Angel var.Acaba yeni tanktaki soft mercanlara bu balık zarar verir mi?Bilgi verebilirseniz sevinirim.

post-3383-0-90415700-1394367813_thumb.jp

post-3383-0-77477100-1394367920_thumb.jp

Bence vermez, aç bırakırsanız mecburen tırtıklar ama düzenli beslerseniz mercanlara ilişmez.

Coran angel %90 vurur Angel ailesinden gelen balıkların genelde mercanlarla arası iyi değildir akvaryuma koyarsanız muhakkak iyi gözlemleyin.

1 person likes this

hocam ben sps mercan ve angel türü balıklarla besledim düzenli besleme yaptığın zaman vurmaz ama mercanların rengi balığın ilgisi çekerse tırtıklar

selamlar angel türleri doğanın sps dengelerinden biri olarak bilmekteyim discovery de izlediğim bir belgeselde mercanların doğal fraglayıcısı olarak gördüm sps lerin arasına girerek çırpınmakta ve onları kırarak yeni kolonilerin oluşmasını sağlamakta özellikle emperior koran angel dokulara zarar vermişti benim akvaryumumda lakin ben şuna inanıyorum her balığın kendine göre karakteri olduğuna örneğin bendeki sohal ve purple tang balıkları akvaryuma hangi tang türünü atarsam atayım onu rahatsız etmiyorlar ama yellow ciddi sıkıntı çıkarıyo küçücük boyu ile ;-D saygılarımla

Tirtiklama ihtimali cok yuksek. Ama kesin vurur diyemeyiz. Bende imparatorvar dokunmuyor

Ben de akvaryuma angel eklerken çok uzun süre araştırdım. Yabancı forumların hepsini okudum. Herkesin ortak kanısı şans. Dokunması yada dokunmaması tamamen %50 gibi.

Bende flame angel koydum tanka hiçbir mercana dokunduğunu görmedim şimdiye kadar. Dokunmaması için ufak boyda alıp mercanlarla birlikte büyümesinin etkisi olabilir diye de okumuştum.

Benim tankımda 120 lt. nano resif (SOFT, LPS,SPS) olmasına rağmen, 2 senedir Coral Beaty Angel ve 8 aydır da Flame Angel, hiç bir mercan, omurgasız veya balığa zarar vermedi.

işin özeti tamamen gözlemleyerek anlayabilirsiniz

kesin vurur yada vurmaz demek bence çok zor..

İyide sorun yaşama ihtimali en düşük olan angellardan örnek vermişsiniz. Arkadaş koranı soruyor. Pigme angeller vurma riski en düşük olan canlılar. Hele flame angel çok çok nadir vurur. Coral beauty de keza öyle

Chalice ve acan ve benzeri lps yiyor malesef ama sps, zoa ve mushrommlara dokunmuyor, tecrube ile sabit :). Cüce angellar genelde sps ye dokunuyor bu arada. Ama bu kesin kez dokunur demek mi bilmiyorum. Ama bir defa dokunur ve tadını alırsa ondan sonra geçmiş olsun. Benim koran angel 1 sene sonra chalice, acan ve lps yemeye başladı böyle olunca kucuk tanka sürgüne gitti orada keyifi yerinde maşallah.