Guest Pigeon

Tuz Değerleri

Bu konuda 57 ileti var

Tropic Marin'in Ca-Mg Testimde ilk aldığım üründe 1 kaşık atıyordum masmavi oluyordu ve zor eriyen bir madde idi, daha sonra aldıklarım hemen eriyor fakat mavilik yeterli düzeyde olmuyor. Bence mavilik çok sorun değil zaten bir anda beyazladığı için anlaşılabiliyor.

Aynı değerlerdeki suyu Tropic Marin Ca-Mg ile de test ettim biraz önce çıkan sonuç;

Ca 452

Mg 1320

Yaptığım bir dizi kH testi sonucunda şunu keşfettim aslında Tropic Marin, Sera ve API nin sıvıları aynı damla boyutları farklı.

Hassas şırınga ile enjekte ederek kullandığımda aynı su için hepsi de 0,62 ml de renk değiştirdiler.

Buradan yola çıkarak hesap yaptığımda bu testlerden hangisi olursa olsun kullandığın ml'yi 1,5 ile çarptığımda şu an için ulaşabileceğim en doğru kH seviyesini bulabileceğimi düşünüyorum. Kesin doğru bir kH kalibrasyonu yapabileceğim sıvı bulabilirsem o zaman bu suvuların birim miktarının kaç kH a denk geldiğini kesin olarak tespit edebiliriz sanırım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Randynin 2 part sisteminden örnek verirsem:

1 galon suda 297 gram karbonat 2660 dKH içeriyor. reaktör kullanmıyordunuz elinizde karbonat varsa oranlarla test yapılabilir belki.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet balling yapıyorum, daha sonra daha detaylı analiz edeceğim.

Bu arada API nin içinden çıkan test tüplerinde 5 ml olarak gösterilen yerde hatalı. İşaretlenen yer 4 - 4,5 ml civarı |-):

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

apiyi ben de bir kontrol edeyim birazdan.

kontrol ettim. bende hata yok.

tarihinde cyro tarafından düzenlendi
sonuç

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Red Sea Coral Pro tuz aldım yeni kurduğum 320 lt Resif akvaryumuma önceden de nanomda kullanıyordum... Red Sea Coral Pro ya devam...

Mesela bazen katkılarım bitiyor ve yenisini almam için biraz zamana ihtiyacım oluyordu ve zamanım olmadı için yoğun çalıştığım dönemlerde katkı eklemeden sadece su değişimi ve tuz ekleyerek suyu dengeliyordum.. içeriği bence çok kaliteli bir tuz...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Biz hep tuz değerleri derken ölçülebilir değerlere bakıyoruz

fakat asıl ölçemediğimiz diğer elementler varki yapılan arştırmalarda

sentetik tuzların hepsi toksik sayılabilecek değerlerde .

Nedenide çok az miktarda bulunan elementlerin homojen

bir şekilde karıştırılması mümkün değil o nedenle bazı elementler

iyi bildiğimiz markalarda bile doğal deniz suyundan 100 kat daha fazladır.

Bu nedenle zaman içerisinde 12-18 ay sonra akvaryumlarımızda aşırı

element birikmeleri olmaktadır. Henüz doğal deniz suyunun değerlerine

yaklaşan bir tuz üretilmemiştir.

Fikir vermesi açısından

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Reef Crystals, HW Marinemix, Kent, Coralife karbon katılan tuzlar olarak geçiyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Biz hep tuz değerleri derken ölçülebilir değerlere bakıyoruz

fakat asıl ölçemediğimiz diğer elementler varki yapılan arştırmalarda

sentetik tuzların hepsi toksik sayılabilecek değerlerde .

Nedenide çok az miktarda bulunan elementlerin homojen

bir şekilde karıştırılması mümkün değil o nedenle bazı elementler

iyi bildiğimiz markalarda bile doğal deniz suyundan 100 kat daha fazladır.

Bu nedenle zaman içerisinde 12-18 ay sonra akvaryumlarımızda aşırı

element birikmeleri olmaktadır. Henüz doğal deniz suyunun değerlerine

yaklaşan bir tuz üretilmemiştir.

Fikir vermesi açısından

Bu durumda fazla su degisikligi yapmamak i̇yonik dengenin bozulmaması için daha hayırlı :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu durumda fazla su degisikligi yapmamak i̇yonik dengenin bozulmaması için daha hayırlı :D

iyonik denge Ca, Mg, Kh ve sülfat dengesi, su değişimi bu açıdan faydalı ama eser elementlerin yani azınlıkta olması gereken elementlerin dozunu kontrolsüz arttırması ve zehirli olabilecek seviyelerde element birikmesi açısından aslında zararlı oluyor...

Bir aşağı tükürsen sakal yukarı bıyık olayı...

Çok su değiştiriyorsan çok karbon kullanacan demek ki, az su değiştiriyorsan da bakteri organik yük için, mercanların salgıladığı toxic maddeler için yine karbon ama herhalde mercanlar tuzda gelenden daha az salgılıyordur (burası tamamen uydurmadır, nerden bileyim hangisi daha zehirli, tartışmaya açık yani :) )

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

tersine su değiştirmek gerekiyor. sıkıntı biriken elementlerde bunları bir türlü çıkartmak gerek. çıkartmanın en kolay yolu su değiştirmek. doğru düzgün tuzlarla bu birikmeler en aza inecektir. zira kullandığımız diğer katkılar ve yemler dahil ciddi miktarda bunları içeriyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yavaş yavaş yapılan su değişimindense bir anda yapılan %20-30 luk su değişimi bo maddelerin atılması için daha mantıklı olabilir fakat o zaman da diğer değerler şaşabilir ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Cihan bu tablo kıyamet senaryosu gibi değiştirsen bidert değiştirmesen ayrı:) denizdenmi değiştirsek naapsak hem çok da ekonomik :D

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Alüminyum tozu olan var mı ? :D

yukarıdaki tablodaki doğal deniz suyu değerlerinde alüminyum yüksek gibi değil mi ?

ilginç olan şu ki alüminyumun tanka girmesi zararlı diye ortalığı ayağa kaldırdılar alüminyum bazlı fosfat alıcılar sürtünme yüzünden tanecikler alüminyum tozu bırakır tankı zehirler diye, iyice çelişkili oldu bu şimdi...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bulunan çoğu karşılaştırma eski, D&D , KZ , Preis gibi markalar yok, veriler de eski üretimlere ait, birçok firma üretim tekniğinde değişiklik yaptı diye biliyorum son birkaç yıl içersinde...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

CoralX SaltmiX değerleri

36gr tuz 1 lt RO suda 1.025 tuzluluk sonuçları :

Potasyum 398 ppm

Magnezyum 1365

Kalsiyum 455

Fosfat 0.0

Nitrat 0.0

pH 8.1

kH 9-10

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.