Aquamem

[Tartışma] Duvara Monte Deniz Akvaryumu Projesi

10 posts in this topic

Merhababalar bu güzel hobinin güzel insanları,

Uzun bir süredir değişik ebatlarda, farklı tanklar ile farklı çeşit balık türleri ile insanı dinlendiren, mutluluk veren bu hobiyle ilgili olmaya çalıştım kendi çabalarımla. 4-5 sene aradan sonra geçen sene 50x40x30cm'lik küçük tankımı tekrar su ve balıklarla buluşturduktan sonra içimdeki heves yine artmaya başladı sanırım. Bitki akvaryumu ve lepisteslerle yeniden başladığım heyecanıma, akvaryumdaki balık ve bitkileri hediye olarak vermemle, 4 ay önce almış olduğum cichlid türleri ile devam ediyorum. Farklı cinslerde, uyum sağlayan 8 yavru ile işyerindeki çalışma masamda, sıkıldığım zamanlarda seyrederek huzur buluyorum.

Kirada otururken çoğu şeye ev sahibinin karısmasından dolayı özgür değildim ama insallah 1 aya yeni evimize taşınmış olacağız.

Kısa özgeçmişten sonra ise sizlerle paylaşmak istediğim, fikirlerinizi ve tartışmaları beklediğim aklımdaki projeleri ve soruları sizlere sunmak istiyorum.

1. Kendimizce tasarlamış olduğumuz modüllerden oluşan bir tv ünitesi var.
    TV ünitesine monte etmeyi planladığım DUVAR AKVARYUMU Projesi (WALL MOUNTED AQUARİUM) Yabancı sitelerde de oldukça araştırma yaptım. Youtube üzerinden yayınlamış olduğu videoları inceledim.
    Anladığım kadarı ile dünya standartlarnda yapılan araştırma ile en iyi sonuclanan ebatlar 100-200cm genişlik x 10-17 cm en x 60cm yükseklik
    Tasarlamış olduğum duvar ünitesi (TV ÜNİTESİ, KONSOL) duvara monte modüllerden olusuyor ve
    bir modülünü de 160-180cm x 60cm x 17cm şeklinde bir tank (160-180lt) olarak yaptırmak istiyorum.
    Bulunduğum şehirdeki akvaryumcuları gezdiğimde nedense bu fikre hiç sıcak bakmadılar.
    Çoğu böyle bir tankı duvarın taşımayacağından bahsederek direk kafadan böyle bişey yapmamam gerektiğini önerdiler.
    Duvarların gaz beton olduğunu evin yeni olduğunu ve yurtdısında bu tarz akvaryumların cok tuttuğunu, görsel açıdan modern bir görünüm verdiğini anlatmaya çalışsamda çoğu bunun arkasında duramayacağını belirttiler.
    İnternette yabancı sitelerde de dahil olmak üzere bir çok satışının tanıtımının olduğu sayfalardan bazıları.
    http://www.aquabella...p?product_id=13
    http://piquarium.com/
    http://www.aquavista...l-aquarium.html
    Youtube üzerinde çeşitli videolar (wall mounted aquarium salt water)
    https://www.google.c...ounted+aquarium
  2. Yukarıdaki kaynakları inceleme fırsatınız olduysa böyle bir proje için tankın iki tarafına ısıtıcılar, filtreler, sump, hava pompaları, Ultra Viyole cihazı, lambalar (dısarıdan 3-4 farklı renkte uzaktan kumanda ile kontrollü)
    gibi her şey tank içine gömülerek dışı metalik olarak düşündüğüm su geçirmez mobilya ile kaplamak.
    Dış filtre derdi yok, borular su sızdırdı derdi yok. Özel hazırlananan enzim, tuz ve biyolojik filtre sistemi ile su değişim derdi olmadan,
    4-6 ayda bir sadece sünger filtre temizliği ile sadece buharlaşan miktar kadar su ilave ederek bu işi sorunsuzca sürdürmem için fikirleriniz nelerdir.
  3. Öncelikli hedefim bu akvaryumu Deniz AKVARYUMU (Tuzlu su balıkları, küçük canlı kaya ve mercanlar) ile donatmak istiyorum.
    Bir çoğunuzun olmaz dediğini, hatta tatlı su balıklarının bile bu boyutlarda rahat olmayacağını dediğini duyar gibiyim.
    Ancak yukarıdaki siteleri incelediğinizde, youtube videolarına baktığınızda birçok kişinin bunu yaptığını göreceksiniz.
  4. ilk 3 tartışmamız sonuç almassak, sizlerin nacizane fikirlerini ve tavsiyelerinizi merakla bekliyorum

1 senedir sorunsuz sekilde calıstıgından bahsediyor.

Birde bu videoyu incelemenizi rica ediyorum. Bahsettiğine göre 3. senesinde. Ve daha önceki yıllarda cekmiş oldugu videolar arkadasın profilinde mevcut.

Daha önceki tatlı su tanklarımda da ortalama 2-3 haftada 1 yada hiç olmasada 2-3 ayda 1 suyun %25 i yada daha fazlasını alıp dinlendirilmiş taze su koyarak yolumuza devam ediyorduk balıklarımızla. Ancak burda bahsedilenleri inceleme fırsatın olursa adamlar 1 yılda hiç su değişimi yapmadıklarını anlatıyorlar, sadece eksilen su yerine su ilavesi yapıyorlar. (Distile su , osmoz vs seklinde bahsediyorlar), filtreyi 6 ayda yada o civarlarda bir 5-10 dk lık kolay temizlik şekilleri var, bunun yanında ilave olarak yılda 1 kez Özel hazırlananan enzim, tuz ve biyolojik maddelerle tanka tedarik olarak maddeler sağlıyorlar.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Duvarı kırıp duvarın içine monte edeceğim çift odadan da görülecek daha geniş bir akvaryumu tavsiye etme fikirlerinizi duyar gibiyim.

Ancak evi satmak istersek (5-10 yıl sonra) uğraşmamak adına farklı, modern tasarımlara ihtiyacım var sanırım.

Biraz uzun bir yazı oldu kusura bakmayın ancak,

Değerli görüş ve fikirlerinize açığım.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

post-4544-0-61120400-1421015704_thumb.jp

post-4544-0-05135600-1421015707_thumb.jp

post-4544-0-44211800-1421015710.jpg

post-4544-0-12128400-1421015714.jpg

Merhaba, enteresan bir fikir, doğru malzemelerle uygulandığında güzel görüneceğine şüphe yok. Deniz akvaryumları için gerekecek birçok malzemenin nerede tutulacağını tam anlayamadım. "Özel hazırlananan enzim, tuz ve biyolojik filtre sistemi ile su değişim derdi olmadan" demişsiniz, bu enzim tuz ve filtre nasıl bir şeydir acaba?

160-180cm x 60cm x 17cm ölçülerinde ve 17 cm derinliğindeki tank deniz akvaryumları için bir şey ifade etmeyecektir.Buna benzer projeler ancak 50+cm derinlikteki ve duvar kırılıp iki taraflı odadan seyredilecek şekilde yapılırsa, başarılı olur ve örnekleri de mevcuttur.

1 person likes this

Merhaba, enteresan bir fikir, doğru malzemelerle uygulandığında güzel görüneceğine şüphe yok. Deniz akvaryumları için gerekecek birçok malzemenin nerede tutulacağını tam anlayamadım. "Özel hazırlananan enzim, tuz ve biyolojik filtre sistemi ile su değişim derdi olmadan" demişsiniz, bu enzim tuz ve filtre nasıl bir şeydir acaba?

Merhabalar Alper Bey, yorumlarınız ve fikirleriniz için öncelikle teşekkürler, Kayseri'ye selamlar (Eski memleketim)

Deniz akvaryumu için malzeme yerleri Ünitenin sağ ve sol taraflarında olacak. Üzerini mobilya ile kapatıp içerisinde saklayacağım. Hava motoru vs gibi su içinde olmayan kısımlarıda ünitenin alt bölmesine koyup mobilya ile kapatmak fikrimce en uygunu.

O biyolojik filtre enzim, tuz oranları, bakteri kültürleri neler olabilir hala araştırma aşamasında oldugum için sizlerden yardımlarınızı bekliyorum :)

160-180cm x 60cm x 17cm ölçülerinde ve 17 cm derinliğindeki tank deniz akvaryumları için bir şey ifade etmeyecektir.Buna benzer projeler ancak 50+cm derinlikteki ve duvar kırılıp iki taraflı odadan seyredilecek şekilde yapılırsa, başarılı olur ve örnekleri de mevcuttur.

Merhabalar Ufuk bey, değerli yorumlarınız için teşekkürler.

Duvar kırılıp yapılması söylediğiniz gibi mantıklı, ancak yurtdısında birçok örneği olan, duvar kağıtları ile azda olsa derinlik katılabilen, farklı modern dekorasyon örneği olabileceğini düşündüğüm için, aklımda küçük bir AR_GE projesi gelişti gibi.

Yardım ve fikirlerinize açığım,

Türkiye şartlarında size onerebilecegim dar bir akvaryumda fish only yapıp, mercanlari kaliteli plastik olanlardan kullanmaktır. Az sayıda balık ve cok sayıda plastik mercan ile cok guzel bir dekorasyon yakalayabilirsiniz bence (sentetik mercanlarin fiyatı gerçeklerini pek aratmaz bu arada, daha fazla bile edebilir).

böyle yaparsaniz sizi daracık alanda caninizdan bezdirmeden yonetilebilecek bir dekorasyon öğesi sahibi olursunuz. Hadi ilerisi icin de bir öneride bulunalım. Konumlandirdiginiz yere boru çekilebilecek bir noktada normal bir akvaryum yaparsanız, biyolojik filtrasyon vs her türlü işlem orda halledilir, bu akvaryum sirkulasyonla o suyu alır. Siz sadece bu akvaryumdaki balıkları beslersiniz..

Türkiye şartlarında size onerebilecegim dar bir akvaryumda fish only yapıp, mercanlari kaliteli plastik olanlardan kullanmaktır. Az sayıda balık ve cok sayıda plastik mercan ile cok guzel bir dekorasyon yakalayabilirsiniz bence (sentetik mercanlarin fiyatı gerçeklerini pek aratmaz bu arada, daha fazla bile edebilir).

böyle yaparsaniz sizi daracık alanda caninizdan bezdirmeden yonetilebilecek bir dekorasyon öğesi sahibi olursunuz. Hadi ilerisi icin de bir öneride bulunalım. Konumlandirdiginiz yere boru çekilebilecek bir noktada normal bir akvaryum yaparsanız, biyolojik filtrasyon vs her türlü işlem orda halledilir, bu akvaryum sirkulasyonla o suyu alır. Siz sadece bu akvaryumdaki balıkları beslersiniz..

Plastik mercanlara örnek olarak gösterebileceğin bir akvaryum, resim vs mevcutmu acaba?

Amacım boru cekerek bir baska akvaryumdan destek almak değil, hepsini bir tankın içerisine gömmek. Yani tankın sağına ve soluna yapacagım bölmeler ile problemi cözmek istiyorum. Filtrasyon vs işlemleri kendi tankında hallederek.

Aşağıdaki videoyu inceleyebilirsin.

post-4544-0-14434200-1421067922.png

post-4544-0-36284400-1421067929.png

post-4544-0-28160000-1421067937.png

"artificial corals for sale" google da bunu image olarak arattirin.

edit: linkteki videoyu izledim tatlı su değil mi bu akvaryum?

"artificial corals for sale" google da bunu image olarak arattirin.

edit: linkteki videoyu izledim tatlı su değil mi bu akvaryum?

"artificial corals for sale" gerçektende cok orjinal şeyler var teşekkür ederim. Türkiye'de satısı olan site varmı bildiginiz?

Bazı videolarda tatlı su akvaryumu da var. Ben fikir olarak bu akvaryum boyutlarını arastırırken ekledim videoların ve resimlerin bazılarını.

Ancak bu boyutlarda tuzlu su tankları oldugunuda göstermek adına onların resim ve videolarınıda ekledim.

Aslinda, görselligi sağlamak icin yapay mercan+tatlı su balıkları iyi bir yöntem de olabilir. Ancak bu ürünlerin TRde satışını yapan yok diye biliyorum, yurtdışından almak zorunda kalabirsiniz.

Sanırım duvarı delme işinden vazgeçmek üzereyim.

Genişliği 40 cm e çıkarıp duvar içine gömme şeklinde, bu tarz güzel bir model bulursam onu deneyebilirim.

1 person likes this