darkblue

Akvaryum Döngüsünün Yapı Taşı Bakteriler

Bu konuda 26 ileti var

Bu konu hakkında tartışmanın faydalı olacağını düşünerek birkaç soru yöneltmek istiyorum.

-Bakterileri öldürmek için uv kullanıyoruz, sonra neden bakteri kültürü giriyoruz?

-Bakteriler sadece kayalarda kumlarda yapışık mı yaşar yoksa suyun içinde uçuşan türleri de mevcut mu :) ?

-Suyun içinde sürekli bir bakteri populasyonu olduğunu kabul etmemize rağmen neden bakteri kültürü girilir ?

-Mutasyona uğramış bakteri nedir? Doğru bakteri kültürü nedir ?

-Cyano neden çıkar? (bakterilerle ne ilgisi var desekte doğrudan ilgili aslında )

4 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Birinci soruya cevaben, burdaki fayda, istenmeyen bakteri popülasyonunu düşürmek ve yerine kendi istediğimiz bakteri grubunu yerleştirmek amaçlı olabilir.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu soruları kendim de öğrenmek için soruyorum. Birşey bildiğimden değil yani.

Ben de uv nin sistemdeki mutasyona uğramış bakterileri öldürüp ps tarafından toplatılması amacının olabileceğini düşünüyorum, ek olarak sistemdeki bakteri yoğunluğunu azaltıp yeni aç bakterilere yer açması, bakteriler bölünürken besin tüketecektir. Ayrıca aşırı canlılık olduğunda, bakteri yoğunluğu arttığında balıkları hastalandıran mikroplar da yoğunlaşıyor. Balıkların hastalık riskinin azaltılması amacıyla da kullanılabilir.

Bakteriler zaman içinde aç kalıp öle de bilirler? Sonra?

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

UV nin temel amacı Sterilizasyondur. Yani su sütunundaki mikroorganizmaların üreyemeyecek hale getirilmesi şeklinde. Yoksa akvaryum sistemlerinde kullanılan uv ler öldürecek kadar güçlü değiller. Balıkların hastalanması deyince, suda sadece bakteri yok tabi, aptasia sporları mi ararsınız, beyaz benek ve benzeri parazitlerin yüzen formları mı, bir sürü birşey var. UV onları halletmede de etkili oluyordur.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bakteri populasyonunu azaltma teorim çöktü ozaman :)

Peki Cyano neden çıkar, mutasyona uğramış bakteri nedir, bakteri kültürü oturmuş akvaryuma neden eklenir?

Cevap bekleyen sorular...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bende cyano hiç oluşmadığı için nasıl olur neye benzer pek bilemiyorum. Sebepleri hakkında da yorum yapamayacağım. Tecrübeli arkadaşlar paylaşabilir. Oturmuş akvaryuma bakteri kültürü eklenmesine gelince, bir nedenle aktivitesi düşmüş gücünü kaybetmiş eski bakteri kültürüne can suyu vermek gibi düşünülebilir sanırım. Kültürü tazelemiş oluyorsunuz. Bir diğer yararı da, kısa süreli de olsa amonyak-nitrit-nitrat dönüşünü gaza getirip amonyağın sudan uzaklaşma hızını kısa süreliğine artırıyor olabilir. Zerresi bile zarar malum.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Cyano her zaman vardır. Ortaya çıkmak için gerekli şartları bekler sadece :) Yüksek fosfat da ortaya çıka bildiği gibi düşük nitratta da ortaya çıka biliyor. Her ne kadar fotosentetik canlı olduğu için alg gibi düşünülse de aslında bakteri. Ama suda serbest gezmediği için uv nin cyanoda işe yarayacağını zannetmiyorum.

Bakteriler hızla çoğalıp hızla yok olur kantarın topuzun terse dönmesi ihtimalin karşı yani ölenlerin yerine ölenler kadar çoğalmaması ihtimaline karşı kullanıyorum.

Bildiğim mutasyna uğrayan tek varlık kaplumbağa dır. Onlarıda aprilin başına bela oldukları için oldum olası sevmemişimdir.

3 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Biraz bilimsel yaklaşalım :)

Ninja kaplumbağaların bağımlısıydım bu arada :D

DNA'ya sahip mikroskobik canlılarda ise ortalama olarak bu sayı, genom ve bölünme başına 0.003 civarındadır. Yani ortalama olarak 100.000 baz dizilik bir genoma sahip bir bakteride, her iki bölünme arasında 300 civarında mutasyon meydana gelir. Bakterilerin 20 dakikada bir nesil atlayabildiği düşünülürse, 1 gün içerisinde bakterilerde 36.000 mutasyon meydana gelir (tek bir bireyin 1 günde 1 defa bölündüğü varsayılırsa).

Cyano daha sonra...

3 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Az da spekülasyon yapalım. Kullanılan uv yeterince güçlü değilse steril edeyim derken mutasyon sayısını artırıp olmadık şeyler (wild type) ortaya çıkmasına sebep de olabilir belki :)

4 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tamamen gözü kapalı el yordamıyla yönünü bulmaya çalışır gibi müdahalelerde bulunuyoruz. Tabi ki mutasyonu yanlış yönlere çekmemiz mümkün. Kullandığımız her katkı, akvaryumdaki kapalı ortam, yetersiz besin bakterilerin farklı şekilde evrilmesine neden oluyor belkide. Nitriti nitrata dönüştürecek bakteri nitriti bulamayınca başka besinleri tüketecek şekilde evrilebiliyor belkide. Bunu da çok kısa sürede yapıyorlar. 1 bakteri 10-12 saat sürede milyonlarca olabiliyor. Kerem beyin bahsettiği gibi bir anda da bütün nüfus yok olabiliyor. Yani belirli aralıklarla bakteri kültürü girmek mutasyona uğramamış doğru bakterilerin sisteme eklenmesini sağlıyor.

Bakteri nüfusu çökünce ne mi olur ?

Ortamda biriken besini tüketecek başka tür bakterilerin veya yosunların gelişmesine neden olur. Bildiğin cyano, dino, sakal yosunu byriopsis...

Ben böyle olduğunu düşünüyorum. Bu konuda spekilasyonlar çok fazla, net bişey söylemek zor tabi.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Doğru bakteri nüfusunun ne durumda olduğunu belirlemek pek kolay ve ucuz değil. Dolayısıyla arada bakteri eklemek faydali olabilir. Orda da şu sorun çıkıyor. Sizin akvaryumunuz o değil de şu bakteri kültürü için doğru ortamsa, yanlış kültürü eklemekle habire dengeleri bozuyor da olabilirsiniz. Bu da tahmini bir durum elbette...

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Güzel konu,bende geçen gün okuduğum bakteri kültürü prodibio bioptim e altenatif yem olarak eczanelerde satılan;epargrisovit ya da hepargrizovim hangisi varsa alıp denemeyi düşünüyorum.Ben haftada bir bakterileri beslemeyi tercih ediyorum.Bakteriler ve canlı kayalar bu işin temel yapı taşları,uygun ortamı korumak için beslenmeli.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Genelde kurulumda kullanılan bir kültür varsa onunla devam edilebilir diye düşünüyorum. Baska bir ırk kullanırsanız yerleşmiş popülasyonu bozariz gibi geliyor. Farklı streynler kullanılırsa olumsuz etkisi olur mu konusunda bilgisi olan varsa dinlemeye hazırım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Girilen besine "Karbon kaynağına" dikkat etmek gerekir. Nitrifikasyon ve denitrifikasyon bakterileri bu karbonu mu kullanıyor? Yoksa bu karbonu, cyano mu seviyor? (organik ve inorganik karbon)

Tüketimden fazla besin girilirse yine sıkıntılı. Nitrat, fosfat ve karbon üç ayağında sistemde olması lazım. Nitrat veya fosfattan biri sıfırlanırsa girilen karbon kaynağını tüketecek bakteri olmayacak.Bakteri populasyonu çökecek. (Düzenli bakteri kültürünü işte bu yüzden girmek gerek.)

Biriken karbon cyano için bir fırsat yaratacak. Cyanonun diğer bakterilerden farkı tek yönlü beslenebilmesi. Fosfat varsa fosfatla yoksa nitratla ,yoksa karbonla hatta sadece ışıkla bile hayatta kalabiliyor. Hertürlü hayatta kalabiliyorlar ama asıl istilayı tetikleyen girilen fazla katkılar, besinler... Aminoasit, mercan besini,balık yemi, bakteri besini gibi..

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Genelde kurulumda kullanılan bir kültür varsa onunla devam edilebilir diye düşünüyorum. Baska bir ırk kullanırsanız yerleşmiş popülasyonu bozariz gibi geliyor. Farklı streynler kullanılırsa olumsuz etkisi olur mu konusunda bilgisi olan varsa dinlemeye hazırım.

Bahsettiğim ilaçların genel içeriği aynı ,bakteri kaynağını besleyen maddeler ihtiva ediyorlar.Bu bağlamda ortak besin yapıları varsa ,o yapıdan beslenen bakteri türlerinin çok farklı olacağını sanmıyorum (düzgün parametlerdeki bir tankı referans alarak).Tabii ki lab ortamında deney yapmadan gözlemlemeden doğru orantılı düşünmdüm.

Girilen besine "Karbon kaynağına" dikkat etmek gerekir. Nitrifikasyon ve denitrifikasyon bakterileri bu karbonu mu kullanıyor? Yoksa bu karbonu, cyano mu seviyor? (organik ve inorganik karbon)

Tüketimden fazla besin girilirse yine sıkıntılı. Nitrat, fosfat ve karbon üç ayağında sistemde olması lazım. Nitrat veya fosfattan biri sıfırlanırsa girilen karbon kaynağını tüketecek bakteri olmayacak.Bakteri populasyonu çökecek. (Düzenli bakteri kültürünü işte bu yüzden girmek gerek.)

Biriken karbon cyano için bir fırsat yaratacak. Cyanonun diğer bakterilerden farkı tek yönlü beslenebilmesi. Fosfat varsa fosfatla yoksa nitratla ,yoksa karbonla hatta sadece ışıkla bile hayatta kalabiliyor. Hertürlü hayatta kalabiliyorlar ama asıl istilayı tetikleyen girilen fazla katkılar, besinler... Aminoasit, mercan besini,balık yemi, bakteri besini gibi..

Ayarı iyi tutturmak kilit nokta bahsettiğiniz gibi.Peki merak ettim;zararlı bakteri sterilizasyonu vs için u.v ozon hakkında düşünceniz nedir?Uzun ve ayrı konular ama kısaca fikirinizi almak istedim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Uv zararlı mikroorganizmaların yok edilmesi ve suyun sterilizasyonu için olmazsa olmaz bir ekipman bence. Özellikle balıkların hastalandığı dönemlerde kullanılması çok faydalı. 1-2 hafta öncesine kadar kardeşimin tankında beyaz benek hortladı. Dışarıdan yeni aldığı balığın ölmesi sonucu akvaryumdaki zararlı organizma populasyonu arttı. Balıklar aslında iyileşecek dirence sahipler ama akvaryumdaki parazit yoğunluğu iyileşmelerine izin vermiyor. Bir yandan iyileşirken diğer yandan parazit bombardumanına maruz kalıyorlar :) Uv takalım dedim, kardeşim; yok dedi , kimse tavsiye etmiyor. Olurmu yaw sen tak dedim, zorla taktırdım. 2 gün geçmedi akvaryumda ne benek kaldı ne de mikrop. Tertemiz bütün balıklar çok sağlıklı şu anda.

3 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Herkesin anlayacağı basit dilde yazdım. Aslında biyoloji ve kimya mezunu arkadaşların katkılarını bekliyorum veya konu hakkında bilgisi olan herkesin. Burada tez- anti tez olarak farklı sonuçlara ulaşabiliriz. Benim yazdıklarım %100 doğru değil. Katkıda bulunuuuun!! :D

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Xl boy orange shoulder bile etkilemişti. Uv yi taktik. Ben tatildeyken hepsi temizlenmiş. Şimdi uv takıldıktan sonra kalan bütün canlıların formu yerine geldi. Bizde işe yaradı. Mercanlara da bir zararı olmadı bu sürecin. Akvaryumda bol miktarda sps olmasına rağmen.

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Cyano konusunda sonuçları görmeden tedavi yöntemim konusunda paylaşım yapmak istemiyordum.

Bugün itibariyle tecrübemi paylaşabilirim.

Bundan 2 ay kadar önce yavaş yavaş ortaya çıkan ve girdiğim aminoasit, ve mercan besini katkılarla zirveye ulaşan cyano, neredeyse kaplamadık kaya bırakmadı. Birçok mercanı sıkıştırdı, bir kısmını kaplayıp öldürdü.

Ben bu cyanodan kurtuldum ve tek bir zerresi bile kalmadı. Bunu bu konuda bahsettiğim gibi cyanonun çıkmasına neden olan bakteri boşluğunu doldurarak yaptım.

Akvaryuma 1 hafta süreyle 2 gün aralıkla biodigest kırdım (bioptim değil) sonra beklemeye başladım, cyano nun büyümesi ve yayılması durdu. Yer yer kopmalar başladı. Sonra ilk sifon operasyonunu yaptım, hepsini sifonladım ve tekrar akvaryuma karışmasını önlemek için sifonladığım suyu elyaf filtreden geçirdim.

Yaklaşık 1 hafta sonra çok hafif bir geri dönüş oldu. Ama gerilemeye başladığını farkediyordum. Tekrar bir sifonlama operasyonu daha yaptım. detaylı bir sifonlamaydı, köşe bucak temizledim.

Şimdi son sifonlamadan bu yana 2 hafta geçti ve cyanodan eser kalmadı :D

Bu anlattıklarımın en yakın şahidi kardeşimdir.

Sonuç olarak cyanoya neden olan bakteri boşluğunu doldurdum ve cyanonun aç kalmasını sağladım. Acıkan cyano yayılamadı. Sifonlamaylada son darbeyi indirdim.

Bu yöntemi herkes uygulayabilir. Hiç korkmayın. Cyanonun sonu geldi :)

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben su değişimi yaparsan iyi olur desem de abim pek bu işe yanaşmadı ve bahsettiği gibi bir süreç içerisinde cyano dan kurtuldu. Yaklaşık 120 lt lik bir hacimden bahsediyoruz. Işık azaltma, su değiştirme, dalga artırma/azaltma, ps ayarı ile oynama vs gibi hiçbir yönteme girmeden sadece sifonlama ve biodigist ile bu işi başardı. Sıkıntı yaşayanlar bu yöntemi deneyebilir. Süreci iyi takip etmeleri şart.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bende sump akvaryumun yanında içindede bitki olduğu için sarı tasarruflu 8 wat ampul yakıyordum akvaryumun o tarafı da sarı ışık gördüğü için dediğiniz kırmızı algler oluşmaya başladı kumun üstünde kayada bende ışığı kapattım akvaryumun diğer tarafında hiç birşey yok sump dışarda olduğu için gün ışığının yeterli geleceğine inanıyorum bitki baya büyüdü bir haftadır ışık kapalı yarın sifonlama yapacağım yani sarı ışığın fazla olması o dediğiniz kırmızı alglerin cyanonanın  oluşmasını üremesini sağlıyor bilginize sarı ışığı yakmadan önce böyle birşey yoktu

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.