saydogan

Ev Yapımı Yem Önerisi Olan

30 posts in this topic

Merhabalar ;

Ev yapımı yem hazırlayan var mı ? Yapan varsa kullandığı reçeteleri söyleyebilir mi

Selamlar Sedat bey....

Yerli ve ithal yemlerin herkesin ulaşabileceği fiyatlara satıldiği bir zamanda neden evde yem yapmak gibi zahmetli ve maliyetli bir şey düşündünüz...

Selamlar Sedat bey....

Yerli ve ithal yemlerin herkesin ulaşabileceği fiyatlara satıldiği bir zamanda neden evde yem yapmak gibi zahmetli ve maliyetli bir şey düşündünüz...

Merhabalar Yener Bey ;

daha proteinli ve vitamini bol içerikle hazırlanabilirmi diye düşündüm . Mesela iç parazit oldukları zaman antibiyotik katkılı yem hazırlanması veya daha vitamini bol yemler verilebilirmi diye düşündüm

mevcut yemleri zaman zaman sarmısaklı su ile güçlendirebilirsiniz, bununla birlikte kondüsyon kazandırmak için noriyi bir taşa lastikleyip tanka bırakabilirsiniz. protein ağırlıklı yemleme balıklarınızda kabızlığa yolaçabilir bu da bir sorundur. şiddetle tavsiyem NLS thera+ ve yine NLS'nin Algemax yemleridir. biri protein biri yosun ağırlıklıdır. bağırsak parazitlerine gelince dışkılarından kolaylıkla anlayabilirsiniz ve böyle bir durumda nori yosunu ve sarmısaklı algemax karışımıyla bu parazitleri de süratle attırabilirsiniz canlılarınıza.

ama en önemli konu stres yaratacak herşeyden uzak tutun canlılarınız bütün belaların başı stres. ve nori konusnu hafife almayın lütfen yem yemeyen tüm balıklarımızın 1. ve en önemli alternatif yemidir. yem alsalar bile kondisyon yemi olarak mutlaka verin canlılarınıza.

1 person likes this

mevcut yemleri zaman zaman sarmısaklı su ile güçlendirebilirsiniz, bununla birlikte kondüsyon kazandırmak için noriyi bir taşa lastikleyip tanka bırakabilirsiniz. protein ağırlıklı yemleme balıklarınızda kabızlığa yolaçabilir bu da bir sorundur. şiddetle tavsiyem NLS thera+ ve yine NLS'nin Algemax yemleridir. biri protein biri yosun ağırlıklıdır. bağırsak parazitlerine gelince dışkılarından kolaylıkla anlayabilirsiniz ve böyle bir durumda nori yosunu ve sarmısaklı algemax karışımıyla bu parazitleri de süratle attırabilirsiniz canlılarınıza.

ama en önemli konu stres yaratacak herşeyden uzak tutun canlılarınız bütün belaların başı stres. ve nori konusnu hafife almayın lütfen yem yemeyen tüm balıklarımızın 1. ve en önemli alternatif yemidir. yem alsalar bile kondisyon yemi olarak mutlaka verin canlılarınıza.

Merhabalar Cem Bey ;

Öncelikle cevap için teşekkür ederim .

sadece bir markanın yemini vermek yeterli olabilirmi yoksa bunu çeşitli markalara yaymak mı dogrudur içerik oranı olarak söylüyorum

nori yosununu her hafta birkez veriyorum balıklara .

Balıklar kabız oldugunda ne tavsiye edersiniz . Discusla ugraşırken başımıza gelince epsom tuzu katardık tuzlu su için de bu geçerli olabilirmi ?

Bence bağışıklık sisteminin gelişmesi ve hastalıkların tedavisinde sarmisak kullanılması genelde iyi sonuç verir, tavsiyede ederim

genelde yem içerikleri aynı. hal böyle iken tercih atıkların akvaryuma getireceği yük oluyor. bir ara yem markaları arasında atık seviyesi tablosu görmüştüm yabancı bir forumda atık seviyesi düşük ve ulaşılabilirliği olan 2 yem vardı 1.si karides, 2. si NLS yemlerdi. balıklarımız genelde otcul (tangler) tabi karpuz yiyeninide duydum tavuk yiyeninide. ama bence NLS'nin bu iki yemi 10 numara. yıllardır marine formula ve therra+ kullandım algemax yeni ürün görünce marin formula yerine bunu kullanmaya başladım.

işin özü şu ki yem içeriklerini incelediğimizde hepsi krill, balık unu, karides, kalamar bir miktar yosun içeriği ve az miktarda sarmısak taşıyorlar. hemen hepsindeki protein değerleri %43 ila %50 aralığında therra+ ilaveten biraz daha yoğun sarmısak içeriğine sahip. algemax ise tamamen muhtelif yosun içeriklerine sahip. bence bu iki yem hem marka güvencesi hem kalite adfına yeterli. haftada bir bir karidesi parmağınızlada ezerek hem mercanlara ve hemde balıklra aparatif edebilirsniz.ancak bu durumu abartmayın PS coşacaktır. dediğim gibi bir nori yaprağını kibrit kutusu büyüklüğünde katlayıp taşa bağlayın yeterli.

kabızlık konusunda 1. uyarım aşır yemlemeniz var ve azaltın olur. akabinde ise sadece yosun içerikli ve yoğun sarmısaklı, ama az yemleme ile aşarsınız. tatlı suya nazaran reef tanklarında ilaç kullanımına şiddetle karşıyım. zaten tuzlu su hobisnde herhangi bir sebeple tedavilik duruma gelen canlının karntinaya alınması da şart.

1 person likes this

Protein ağırlıklı yemler hayvanların sindirimi açısından zor olsa da arada verilmesi özellikle zor yem alan canlılarda çok iyi sonuç veriyor. Sonuç olarak arada çözülüp tekrar dondurulan yemlerden her zaman canlıların parazit kapma ihtimali var. bu yüzden arada sırada verilmesinin iyi olacağı fikrindeyim.

Benim kullandığım yemde

1- Nori

2- sarımsak

3- kalamar

4-karides

5- a acid

6- O an için elimde hangi mercan yemi varsa ondan koyup

mikserden geçiriyorum.

Oluşan jelimsi yemi rulo yapıp buzlukta donduruyorum.

kullanmaya karar verdikçe buzluktan çıkarıp bıçakla kertip bir bardak akvaryum suyunda ılıttıktan sonra akvaryuma döküyorum.

Balıkların yemesine bakın ondan sonra farkı göreceksiniz :)

Merhaba,

Yanlış anlamazsınız umarım ama bu sarımsak olayı tamamen efsanedir zamanında popüler olmuş olabilir ama kişisel fikrim gerçek olmadığıdır. Yurt dışı forumlarda da bir sürü bilgi var bu konuda bilimsel olarak sarımsağın işe yaradığına dair ben hiç bir veriye rastlamadım hele ki akşam yedirdim sabah iyileşti gibi kısa vade sonuç alınması ise çok ilginç geliyor. Bağışıklık sistemine iyi gelen bir şeyin 1 2 günde sonuç vermesi pek aklıma yatmıyor. Eski bir bilgi olarak ( zamanında bende işe yaradığını düşünüyordum ) bizde kaldığını ama bunun doğru olmadığını ve bilgilerimizi hep beraber güncellememiz gerektiğini düşünüyorum.

Kolay gelsin.

Örnek :

09/14/2012, 09:18 PM #14

humaguy

Premium Member

is.gif

agree with Mr Tuskfish...

I stopped using it...

Here is one article...

OK I'm a no garlic for marine fish person.

Why?

Well firstly let me give you a little background on where I’m coming from, I’m a fish disease research scientist and I specialize in fish vaccination and ectoparasite infections in fish. I don't work for, sell or am I in anyway assciated with commerical fish food production. My research laboratory has carried out many trials for fish feed manufactures on garlic, both as an appetite stimulator, immunostimulant and white spot “cure” and I shall link to some of this work published on UR and in the scientific literature.

So why not use garlic in marine fish diets.

1 Long term heart and liver lesions

Terrestrial plant lipids are well known to cause heart and liver lesions in marine fish. The problem with feeding terrestrial plant oils (not just garlic but any terrestrial plant oil) to reef fish is problematic due the nature of the lipids the fish do not possess the enzymes to digest them correctly and this leads to fatty deposits and serious pathological changes in the heart and liver of fish that are fed these lipids. Although these are not instantly fatal they cause chronic change to these organs and long term deterioration in the health of the fish. Granted much of this his work is done on farmed fish, but it is a well known phenomena and here are some of the research papers that detail this problem.

AH, Sargent JR, Thompson KD 1993

Terrestrial and fish oils affect phospholipid fatty acid composition, development of cardiac lesions, phospholipase activity and eicosanoid production in Atlantic salmon (Salmo salar).

Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 49(3):665-73

AH, Park MT, Sargent JR.1991.

High dietary linoleic acid affects the fatty acid compositions of individual phospholipids from tissues of Atlantic salmon (Salmo salar): association with stress susceptibility and cardiac lesion.

J Nutr. 121(8):1163-72

J. Gordon Bell2, John McEvoy3, Douglas R. Tocher, Fiona McGhee, Patrick J. Campbell* and John R. Sargent 2004

Replacement of Fish Oil with Rapeseed Oil in Diets of Atlantic Salmon (Salmo salar) Affects Tissue Lipid Compositions and Hepatocyte Fatty Acid Metabolism

The American Society for Nutritional Sciences

J.G. Bell1, D.R. Tocher1, B.M. Farndale1, A.H. McVicar2 and J.R. Sargent1 1999

Effects of essential fatty acid-deficient diets on growth, mortality, tissue histopathology and fatty acid compositions in juvenile turbot (Scophthalmus maximus)

Journal Fish Physiology and Biochemistry 1573-5168 Volume 20, Number 3 p263-277

SL Seierstad, TT Poppe, EO Koppang, A Svindland, G 2005

Influence of dietary lipid composition on cardiac pathology in farmed Atlantic salmon, Salmo salar L

Journal of Fish Diseases.

These scientific journals detail the pathology and chronic changes due to these lipids (there are many more) but there aren’t any on reef fish, mainly as they are not a major farmed species or laboratory model, however if you apply the precautionary principal to your fish (in the same way it is applied to Humans) then you wouldn’t feed your marine fish diets containing terrestrial lipids. This has a human health comparison with Trans fats, very useful in making vegetable oils butter like so common in vegetable spreads and thought to be harmless until it turns out they cause liver tumors & heart disease in rats and mice and probably in humans too. So if this evidence is good enough to ban trans fats in foods then the much stronger data in fish should be good enough to ensure you don’t feed terrestrial oils to reef fish. As I said earlier my lab (which is a fish health research lab at a leading University) is often asked to carry out feed trials for feed manufactures and we have carried out many that use garlic orgarlic extracts. Unfortunately these are considered to be commercially sensitive and I cannot tell you the results of using them to control white spot (but suffice to say the companies we have carried out scientific trials have all decided not to launched garlic supplemented feeds). However I did persuade one feed manufacturer to allow me to post the growth data from their feed trial on UR. The results were, well, damning for garlic. Here is the link to the trial from my lab in this thread

http://www.ultimatereef.net/forums/s...d.php?t=230961 (http://www.ultimatereef.net/forums/s...d.php?t=230961)

Why do manufactures put it in their food? well clearly there is a demand for it and they are supplying that market demanded. It doesn’t mean it good for your fish it just means that they will sell more of their food if people are misinformed and think it is beneficial

2 Garlic’s Anti-parasitic Properties

The first question I have is please show me a research paper with proper controls where garlic has been shown to cure parasitic diseases in fish. I’ve just visited web of Science (a major research database) and there are no research papers that do this.

Much of the anti parasitic effects of garlic are attributed to Allacin and most work is done in humans, where it may have some benefits if purified allacin is fed, at around 400mg kg/bw every day. However in many mammals, (dogs, cats, horses etc) garlic causes a Heinz body anemia which is potentially fatal.

My laboratory has recently carried out a trial using purified allacin in clown fish

I recently picked up a MAEFS grant to look at this and the preliminary results are as follows The experiment was as follows

90 clown fish 40 on allicin, 40 not, 10 time zero samples. 10 sampled per week per group. The dose of allacin is 400ug/kg bw (a level used in humans and about 400ng/fish)

week 0 mean both groups 41.7% Hcrt

week 1 test 34.7% Hcrt control 42.4% Hcrt

week 2 test 18.8% Hcrt Controls 41.% Hcrt

week 3 test 17.2% Hcrt Controls 42.8% Hcrt

week 4 test 17.0% Hcrt Controls 40.6% Hcrt

Hcrt= haematocrit (how many red cells there are in the blood). The histology results on the organs hasn't been processed yet

Clearly allacin causes acute Heinz body anemia in reef fish too

To assume that all fish can eat garlic with no ill effects seems optimistic, when in mammals (which as a group are far more closely related to each other that fish are) it is fine for some e.g. the great apes, but toxic for dogs and cats (see O. Yamato, E. Kasai, T. Katsura, S. Takahashi, T. Shiota, M. Tajima, M. Yamasaki, and Y. Maede Heinz Body Hemolytic Anemia With Eccentrocytosis From Ingestion of Chinese Chive (Allium tuberosum) and Garlic(Allium sativum) in a Dog J. Am. Anim. Hosp. Assoc., January 1, 2005; 41(1): 68 - 73. (which is just one of 100's of research articles on this in the field))

Each year veterinarians have to treat 100's of cats and dogs for acute anaemia in the UK due to their owners feeding garlic to them. Simply because they read on a web it does wonders for their immune system, is anti worms etc. Yet these potentially fatal supplements are still widely available in the US/UK

http://www.pet-points.com/product_in...roducts_id=557 (http://www.pet-points.com/product_in...roducts_id=557)

http://www.mysimon.com/9015-10992_8-29572306.html (http://www.mysimon.com/9015-10992_8-29572306.html)

3 Well Garlic must be an immunostimulant

In the most recent review if immunostimulants in marine fish

Ian Bricknell & Roy A. Dalmo 2005

The use of immunostimulants in fish larval aquaculture

Fish & Shellfish Immunology 19 (5) 457-472

Garlic is not referred to as an immunostimulant.

To be honest garlic has been discussed many time on UR, if you want to feed your fish garlic then nothing is stopping you, but I doubt you will see a benefit and the evidence strongly suggests you will do short and long term harm to them.

http://new.ultimatereef.net/forums/s...=364571&page=2

09/16/2012, 03:26 PM #18

humaguy

Premium Member

is.gif

just curious, if that is how you feel, why did you ask the question and begin this thread?

it is not the concentration but the fact that garlic is a terrestrial plant and its oils, lipids, are harmful...

there are many, many more articles out there that report the same...the above cites papers as early as 91...

the last sentence in the above sums it up...

"To be honest garlic has been discussed many times, if you want to feed your fish garlic then nothing is stopping you, but I doubt you will see a benefit and the evidence strongly suggests you will do short and long term harm to them."

user_offline.gifreport.gif quote.gif multiquote_off.gif quickreply.gif

post_old.gif 09/16/2012, 05:45 PM

Bende iyileştireceğine inanmıyorum. Fakat bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor bunun sebebi

İçindeki selenyum,karbon hidrat,protein şeker, fosfor, demir A-B ve C vitaminleri

Bağışıklık sistemi çökmüş bir ayağı çukurda olan canlıya vermek son günlerini iyi geçirtmekten başka bir şey sağlamaz muhtemelen. Ama tek artısı ola bilir

Sarımsak kokusu balıklara cazip geliyor nedense . Allisin diye bir madde varmış doğasında insan midesine girdiğinde hidrojen sülfat gazı ortaya çıkartıyormuş (ağız kokusunun sebebi buymuş) belki de bu madde balıklara cazip geliyordur kokusu vs, bu yüzden yeme eğilimine giriyor ola bilirler.

Sedat Bey'in asıl sorusundan uzaklaşmamak adına kendisine yardımcı olacağını düşündüğüm bir iki kelime yazalım da off topic haline getirmiş olmayalım.

Sedat Bey yeni başlayanlar kısmına açtığınız için yeni başladığınızı düşünerek yazıyorum durum farklı ise kusura bakmayın.

Düzgün dengede oluşturulmuş taze ürünlerden oluşan ev yapımı bir yem her zaman hazır yemlerden daha besleyicidir.

Aynen insanlar için olan kutulu ve taze gıdalar da olduğu gibi.

Burada kullanırsanız yaşayabileceğiniz tek sıkıntı akvaryum suyunuza hazır yemlere göre daha çok organik yük bırakacak olmalarıdır. Buda su değerlerinizi özellikle mercan besleyecek iseniz sıkıntıya sokar.

Dolayısı ile bir tarifiniz olsa bile ana yem olarak sadece bunu kullanmak konusunda biraz daha araştırın derim.

Kerem anlatmak istediğim sarımsağın marine balıkları için herhangi bir faydası olmadığı, balıkların sarımsağı sevmesi yada olumlu tepki vermesi ayrı bir şey ama bilimsel olarak söylenen hiç bir işe yaramadığı ve uzun vade de zararlı olduğudur.

İnsana olan faydasına katılıyorum ama bundan dolayı sanırım bir düz mantıkla oluşmuş bir şehir efsanesi tuzlu su balıkları için işe yaradığı. dediğim gibi eskiden bende tersini düşünüyordum.

Kaldı ki bir canlının yediği bir şeyi sevmesi yada onu talep etmesi ona yararı var anlamına gelmez diye düşünüyorum.

Öyle olsa bir örnek köpeklerde şekere bayılıyor ama şeker onları kör ediyor :)

Burada tamamen kişisel tercihler devreye girer ben sadece bendeki bilgileri paylaştım.

Bakarsın yarı biri tam tersi bir bilimsel paylaşım yapar o zaman farklı bir şeyi konuşuruz.

Sevgi ile kalın.

3 people like this

Paylaşım için teşekkür ederiz. Orası ayrı konu. Farklı bir bakış açısı

Benim savunduğum nokta hayvanlar sarımsağın sadece kokusundan bile etkilenip yem alsa iyi beslendikleri için bağışıklık sistemi kuvvetlenir yanılıyormuyum?

Eğer bu konuda hem fikir isek sarımsağın faydası yok diyemeyiz diye düşünüyorum

Sarmısaklı yem balıkları herkül yapar gibi bir iddia yok murat bey, ancak kokusunda canlıları harekete geçiren bir albenisi ve sindirim sistemi üzerinde yapıcı birçok etkisi var. bunu canlılar için bir müsil ilacı olarak görün sistemi boşaltma aracı olarak tavsiye edilir reefcentralde de bu konu çokça tartışılmıştır. fazlası zarardır tabiki canlıların bağırsaklarındaki pek çık yararlı canlılarında azalmasına neden olur. bu da pek çok rahatsızlığın sebebi olabiir. ben sadece kabızlık sorunu yaşanması durumunda alınabilinecek tedbirler noktasında paylaştım bu bilgiyi. bu da kendi deneyimlerimle gözlemlediğim bir süreç. bu tipte sıkıntılı dönemlerde 3. günden itibaren tüm canlılarımın rüzgara karşı 3 mt işeyen adama döndüğünü bilerek yazıyorum. Beyaz benek ve ya oodino'yu iyleştirir demedim :) ama yem alma sorunu yaşanan pek çok canlınında cazibesi olduğunu kendim biliyorum.

ayrıca ev yapımı yem konusnda discustan tecrübelerim var ama doğru hijyen, beslediğiniz canlının temel ihtiyaçları ile bunları biraraya getiecek doğru oranları bulmak her beslenen canlı türü için farklılık ve özen gerektirir. bu bağlamda PetShoptan paketini 1 TL'ye aldığınız yemleri tartışamam ama NLS, ocean nutrition, sera, ve adını yazamadığım pek çok ABD ve EU patentli ürün emin olun bizim yediğimiz ürünlerden bile çok daha sıkı denetimlere tabi.

beslenecek canlı hakkında iyi bir araştırma yapıp ihtiyaçlarına göre hareket etmek şart. ne discuslar nehirlerde dana-tavuk ciğeri yiyebiliyor ne de tangler kalamar bayramı yapmıyor denizlerde. emin olduğum tek şey var beslediğimiz canlıların ihtiyaçlarına cevap verebilecek doğru yem skalası her derdi def edecektir. kalite ve maliyetten kaçmadıkça.

Cem bey merhaba,

Ben genel anlamda bir cevap vermiştim açıkçası sizin ne yazdığınızı da okumamıştım.

Başlıkta geçen konu ev yapımı yem ve içine konulacaklar olduğunu düşündüm.

Durum böyle olunca da hazırlanan yeme konulan sarımsak sürekli bir kullanım olacağından balıklara bir faydası olmadığını aksine sürekli kullanım olacağı için zararı olacağını rc'den belli seviye üstündeki kişilerin güncel bilgileri ve bazı nitelikli makaleler eşliğinde paylaştım ki polemik olmasın diye.

Sizin bahsettiğiniz konu yanlış anlamadıysam sarımsağın balık tedavisinde rolü.

O konuda iddaam yok eğer sizin okuduğunuz bilimsel yada hatrı sayılır birinin rc'de veya diğer forumlarda bilimsel bir yazısı var ise paylaşırsanız o konuda da eksiğimizi gidermiş oluruz.

Sevgi ile kalın.

1 person likes this

post_old.gif 03/26/2015, 05:47 PM #2

snorvich

Team RC member

teamrc.gif

Blog Entries: 45

It is an appetite enhancer. However it has no effect on parasite control and is long term undesirable for fish.

Warmest regards,

~Steve~ user_offline.gifreport.gif

Cem bey merhaba,

Ben genel anlamda bir cevap vermiştim açıkçası sizin ne yazdığınızı da okumamıştım.

Başlıkta geçen konu ev yapımı yem ve içine konulacaklar olduğunu düşündüm.

Durum böyle olunca da hazırlanan yeme konulan sarımsak sürekli bir kullanım olacağından balıklara bir faydası olmadığını aksine sürekli kullanım olacağı için zararı olacağını rc'den belli seviye üstündeki kişilerin güncel bilgileri ve bazı nitelikli makaleler eşliğinde paylaştım ki polemik olmasın diye.

Sizin bahsettiğiniz konu yanlış anlamadıysam sarımsağın balık tedavisinde rolü.

O konuda iddaam yok eğer sizin okuduğunuz bilimsel yada hatrı sayılır birinin rc'de veya diğer forumlarda bilimsel bir yazısı var ise paylaşırsanız o konuda da eksiğimizi gidermiş oluruz.

Sevgi ile kalın.

Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim

Zencefil hakkında ki görüşlerini alabilirmiyim ? Sarımsak ve zencefil gibi maddeler homeopatik tedavi yöntemlerinde kullanılıyor diye biliyorum . İyileştirme değilde bağışıklık sistemine yardımcı olduğu ve iyileştirmeye katkı sağlandığı söyleniyor. Yazdıklarınızı okudum sarımsak uzun sürede zararlı olduğu düşünülüyorsa zencefil içinde bu geçerlimidir ?

veya ayda bir iki sefer thera a + vermek veya hazırladığımız yemden ayrıca sarımsaklı ( Zencefilli ) yapıp ayda 1-2 kez vermenin faydası olabilirmi ?

Sürekli sarımsak vermemiziz sıkıntı olduğunu düşünüyorsak nls thera A+ sürekli vermek zararlımıdır ?

Sarmısak tabiki ilaç değildir, iyileştirme özelliği varmıdır onuda ben araştırmadım yanlız tecrubelerimi yazayım.onbeş gün kadar önce benek olan balılklarımı üçgün boyunca sarmısakla besledim ve yardıncı olsundiye ısıyı yükselttim benek olan balıklardan birtek adet bile kayıp vermeden hastalığı atlattım, Bence hiç hasta olmasalar bile haftada bir gün yemleme yapmamalı ve ayda bir veya iki sarmısak verilmeidir.

Sedat bey bence devamlı sarmısak vermek yanlış olur, hazır yapan firmalar yemlerdeki sarmısak oranını illaki düşünmüşlerdir.Ezbere yaptıklarını düşünmüyorum.

Tekrar merhaba,

Burada amacım sarımsak ile ilgili sadece bizde değil dünya da halk arasında oturmuş bir kanı ile ilgili son güncellenmiş bilgileri paylaşmak idi. Kendi dilimin döndüğü ve anladığım kadarı ile yabancı forumlardan gördüğüm son bilgileri paylaştım. Paylaştığım bilgileri yazan kişiler de rc'den team member yani yanlış bir şey yazdıkları zaman anında müdahele edilecek insanlar. Benim bulduklarım bunlar aksini bulup paylaşan bir arkadaş olur ise de onlar ile de ilgili üstünde tartışmak keyifli olacaktır.

Sedat Bey ,

Şu an için sarımsağın benim kafamdaki yeri okuduklarımdan ve paylaştıklarımdan en fazla iştah açıcı bir etkisi olduğudur. Onun haricinde ben bilimsel bir şeye rastlayamadım genelde paylaşımlar Yener Bey'in de paylaştığı tarzda tecrübelerden ibaret.

Zencefil ile ilgili bir bilgim yok yanlış bir şey yazmak istemem ama mümkün olduğu kadar bilinenlerden farklı bir şeyi uygulamamak ta fayda var diye düşünüyorum. Kişisel fikrim hazır yemlerde kullanılan sarımsak oranının bizim üstünde konuştuğumuz kadar yoğun olmadığıdır. Bence sadece kokusunun iştah açma özelliği adına koyuyorlar ki buda işe yarıyor. Bende bahsettiğiniz yemlerden kullanıyorum ve çok memnunum. Tavsiyem farklı içerikte en az 3 4 çeşit yem kullanmanız bunu haftada 1 yada 2 dondurulmuş veya ev yapımı yemler ile de desteklemeniz.

Yener Bey,

Öncelikle sıkıntılı süreçten başarı ile çıktığınıza sevindim. Emin olun sarımsağın beneğe karşı hiç bir faydası olmadığını düşünüyorum. Arttırdığınız ısı sarımsaktan fazla işe yaramıştır. Benek inanın bana öyle 30-32 derece ile de ölmüyor şu an için en son uygulanan en yaygın model tank transfer dedikleri bir model. 3 günde bir balığı iki sıfır kurulan akvaryum arasında çevirerek kurtulmak yani balık üstünden dökülen kist tekrar patlayıp balığa çıkmadan başka tanka aldıkları için balıktaki benek azala azala bir müddet sonra kalmıyor. Adamlar her seferinde sıfırdan steril ederek tankları bu işi yaptıklarını düşünürseniz en azından Amerika'da sanırım pek beneği öldüren ilaç yok :) . Bizdeki karışıklık balığın kuvvetlenmesi yada dökmesi ile üzerindeki parazitlerin kaybolmasından dolayı kurtulduk sanılıyor halbuki değil balık güçlenince parazitler gözükmüyor bkz. ithalattan gelen balıklar.

Sedat Bey,

Öncelikle balıkların etçil ve otçul olarak ikiye ayrıldığını düşünürsek ben olsam iki farklı yem yapar yaptığım yemde ki hayvansal protein ile bitkisel protein oranlarını ikisinde de farklı kullanırım.

Tarife gelince inanın detaylı bir araştırma bende yapmadım benim yaptığım yemler basit karides ve kuru yem karışımı yemler bu konuda belki moderatör arkadaşlar yardımcı olabilir.

Sevgi ile kalın.

Sağolun Murat bey, burada pek çoğru olabilir sizinkide benimkide onlarınkide. Bu bahsettiğimiz konuyu laboratuar ortamında incelemek lazım. Tecrube genelin toplamı, bir sefer iki sefer, tesadüf.

Bu konuyu başka bir başlık altında açıp tartışalım bence konu faydalı...

Sedat bey konunuzun dışına çıktık ama belkide daha yararlı bir konuya dönüşecek...

1 person likes this

Estafullah

konuşup tartışmak önemli bu şekilde öğrenerek daha iyi yerlere gelebiliriz

1 person likes this

Ben konuya çomak sokmadan sadece kendi reçetemi yazayım.

kalamar

karides

ahtapot

sarıkanat

midye

tarak kum midyesi

nori yosunu

zencefil

pul biber

sarmısak

elde kuru yem olarak ne varsa hepsinden

2 çeşit amino asit

hepsini karıştırıcıdan geçirip yağını peçeteye emdiriyorum sonra salam şekline getirip donduruyorum

donunca çıkarıp evdeki mutfak rendesinde rendeliyorum ve o şekilde atıyorum akvaryuma hafta 1-2 kere. Balıkların gelişiminde ciddi farklar gördüm renkler güzelleşti.

son 2 aydır kullanmıyorum zeovit sistem nedeniyle nutrientleri coşturmamak amacı ile balıkların büyümesinde ciddi durulma var.

renklerde bir değişim yok.

zaten tatlısu zamanı bir balığı büyütmek veya üretime zorlamak için bu tarz karides kürleri yapardık mantık benzer.

1 person likes this

Konuşulanları okuyunca aklıma şöyle bir soru geldi sarımsakla alakalı.

Madem sarımsağın olumlu bir etkisi yok balıklarda, nls thera a da niçin sarımsak var ?