ismetsami

Sump Sistemleri

Bu konuda 31 ileti var

Sump sistemleri hakkındaki görüşlerinizi ve paylaşımlarınızı bu başlık altında bekliyorum. Açılış benden gerisini getirmek sizden ;)

post-4874-0-25066700-1451466683_thumb.jp

post-4874-0-87749100-1451466692_thumb.jp

post-4874-0-43705300-1451466706_thumb.jp

post-4874-0-75239100-1451466721_thumb.jp

post-4874-0-78550000-1451466738_thumb.jp

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hayati değer taşıyan sistem ...

Zaten sump'tan başlayarak bir akvaryumu tasarlamak gerekiyor ..

Hangi ekipmanlar kullanıcak ise ona göre sump tasarımı yapmak gerekiyor ..

Tank dolduktan ve sump'ta farklı ekipman kullanımı gerekliliği artınca maalesef ortalık karılıyor ..

Benimde beğendiğim http://www.triggersys.com .. Sumpları gelmekte.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hayati değer taşıyan sistem ...

Zaten sump'tan başlayarak bir akvaryumu tasarlamak gerekiyor ..

Hangi ekipmanlar kullanıcak ise ona göre sump tasarımı yapmak gerekiyor ..

Tank dolduktan ve sump'ta farklı ekipman kullanımı gerekliliği artınca maalesef ortalık karılıyor ..

Benimde beğendiğim http://www.triggersys.com .. Sumpları gelmekte.

Serkan bey'ın bahsettigi sumplar ;

post-64-0-01925300-1451491340.png

post-64-0-31897400-1451491366.png

post-64-0-75798300-1451491391.png

post-64-0-61528900-1451491409.png

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bana göre yukarıda gösterilen sumplar yeni cıkan görsellige hitap eden sumplardır.ılk kurulumda muhtesem duruyorlar.Dikkat ettiginizde hepsinde filter bag'ler var kimisinde üç adet kimisinde 6-7 adet ..Gercekten tortuları tutmak için güzel yöntem ama hepsi PARA TUZAGI...

Acaba kac kişi filter bag 'den memnun ???

ılk bır ay guzel sonra tıkanıyor yenıden yıkansa bile ılk verimini veremiyor.Ne yapıyoruz filtrebag de delik acarak işi çözmeye çalışıyoruz...

Ben babamdan kalma yöntemi kullanıyorum.

Sasırtmasız Sump

Düz sump

Bölmesiz sump

Kullanımı kolay,temizligi kolay,yerlestırmesi kolay. (Herkeste PS geciktiricisi var artık )

Sumpun arkasında tatlı su ıcın ek bolum var resımdekı gibi

post-64-0-18098600-1451492077_thumb.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben biyolojik sünger kullanımını anlayamadım. Biyolojik sünger tıkanınca üstünden sumpa dökülecek su. filterbag neye yarayacak bu durumda

Hele sondan bir önceki dizaynı hiç anlayamadım boş bölmeye su dökülecek taşan su filter baglerden geçecek de ilk bölmede biriken tortu nasıl temizlenecek. Gözden kaçırdığım bir nokta varsa dalga geçmeyin :)

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Dolu sumplar da temizlik çok sıkıntı oluyor . Ben bu sefer filter bag kullanacağım. 400 mikron olanlardan koymayı düşünüyorum. Geçen minik parçalar suyun debisi düştüğü için diğer bölmeye geçemez diye ümit ediyorum bakalım nasıl olacak

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Fakat benim anlayamadığım fabrikasyon üretim olmaz da maliyetler aşağı çekilmezse bu işi büyük sermayelerle yapan sponsorlar sadece parası olanlara büyük litrajlar kurarak hobi satarlarsa nano resif akvaryumu kurmanın bile maliyeti insanları kaçırır. Benim tankım 400 litre yurt dışında yaptığım paylaşımlarda bana gelen en çok tepki; Vav ne kadar büyük tank oluyor. Adamlar hobiyi tabana yaymışlar ve her gelir gurubuna hitap eder hale getirmişler. Yani piyasaya arz ederseniz talepde gelecektir.

By Captain Barbossa

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

1- Flitrebag konusunda bende emin değilim ilk bir ay sorunsuz devam ediyor fakat daha sonrasında avantaj sağlayacağına dezavantaj sağlama başlıyor ...

Ya sarf malzemesi gibi paraya kıyıp devamlı her ay sıfır ile değiştirilecek yada belli periyodlarda kullanılacak mesela 3 ayda 1 kullanıp atılacak .

2- Biyolojik sünger ise gerçek deniz akvaryumunda olmaması gerektiğini düşündüğüm bir ürün.

Çok çok sık aralıklarla sıfır ürün ile değilmesi gerekiyor oda aksi durumda avantajdan çok dezavantaja çeviriyor durumu .

3-Suyun döküldüğü noktaya 1 tane şaşırtma yapıp 2 cam arasına biotop koymak mantıklı bir hareket bence ..

1-2 cm yükseklikten biotopların üzerine suyu vurduru havalandırarak oksijen oranını yükseltmek mantıklı hareket .

( Bu yöntemi öncesinde plexiden biotop kulesi yaparak kullandım oldukçada faydalı oldu . )

4- PS geciktirme rolesi sık kullanılan bir ürün olma yolunda çokta faydalı ..

5- Neden fabrikasyon ürünü olamıyor TR sorununa gelirsekte... TR hobi yapmak gerçekten çok zor .. Gelir düzeyi ve ekipman bulabilme zorluğu bu konunu can alıcı noktaları ...

6- Gümrük vs mevzuatlarımız çok zorlayıcı olduğundan dolayı Yurtdışı ürünleri TR 'de çok daha yükse fiyatta satılmakta. Fakat yurtdışı fiyatlarında bu hobinin gerçekten ciddi şekilde yüksek olduğunuda unutmamak lazım .

7- Devamlı harcama yapmanız gereken bir sistem .. 1 kereye mahsus komple maliyetine katlanıp alıp kenara koyup bakamıyorsunuz .

Sürekli bir sarf maliyeti karşımıza çıkmakta .. 3-5 derken ciddi bir aylık gidere oturması ...

QK9M34.png

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mağazaya bir bakınız. Dekorasyondan ziyade benim daha çok ilgimi çeken anladığım kadarıyla hobiciyi bilgilendirme ve bilinçli hobi için eğitim köşesi var!

a6e93ed5c3fefa2716dab625ff864079.jpg

e0a3343f9d76d9eaf20cea4e6a19fdcd.jpg

c3ab6e328e61673ff946117dca0e28c5.jpg

1c92d65958da8e1d56386cbae49c92d9.jpg

800a7df1716482caa78b66a536bcd23a.jpg

3661e090d9d049655d090bc90c890fbf.jpg

a968673976531530ccf48559a8402fc7.jpg

By Captain Barbossa

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Merhaba,

Son resim büyük ihtimalle bayiler içindir diye tahmin ediyorum. On binlerce dolar para vererek o tankları yaptıracak kişileri oraya oturtmak biraz zor olacaktır

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben filter bag ve süngeri mikro kabarcık yüzünden kullanmak zorunda kalıyorum.

Bubble trap box diye internette geçen bu ürünün benzerini pleksiden yapmayı düşünüyorum. Bu sistemle filter bag ve süngeri kullanmaktan kurtulurum diye düşünüyorum. Bu konuda bir fikri olan varsa paylaşırsa memnun olurum

post-1177-0-63140000-1451999505.jpg

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben filter bag ve süngeri mikro kabarcık yüzünden kullanmak zorunda kalıyorum.

Bubble trap box diye internette geçen bu ürünün benzerini pleksiden yapmayı düşünüyorum. Bu sistemle filter bag ve süngeri kullanmaktan kurtulurum diye düşünüyorum. Bu konuda bir fikri olan varsa paylaşırsa memnun olurum

bu sistem mikro kabarcık sorununuzu çözecektir ama ps sonrası kafa motoru öncesş kullanmak gerekiyor arkadan sumplı sistmelerde mikrokabarcık genelde ps kaynaklı oluyor.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bu sistem mikro kabarcık sorununuzu çözecektir ama ps sonrası kafa motoru öncesş kullanmak gerekiyor arkadan sumplı sistmelerde mikrokabarcık genelde ps kaynaklı oluyor.

Evet sumpa inişte ps den önce kullanılıyor. Amaç inişte kullanılan elyaf sünger ve filter bagi iptal etmek.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hobimizi bir yandan yaparkende devamlı yenilikler peşinde hepimizin koşuyoruz ..

Peki İdeal bir sump ve akvaryum dolabında - sistemi içersinde hangi ürünler olmalı konusunu masaya yatıralım birazda .. Ben biraz girişgah yapayım ..

1- PS olmazsa olmaz .. ( PS geçiktirme rolesi MCB-8 )

2- Kafa Motoru Debi ayarlı tercihen

3- Medya reaktörü

4- Biotop kule veya bölümü - ( Tartışılır )

5- Yosun Duvarı ( Tartışılır )

7- Biopellet reaktörü ( Tartışılır )

8- Su Tamamlama

9- Dozaj pompası

10- Filter Bag - ( Tartışılır )

11- Biolojik sünger ( Tartışılır )

Devamı sizden....

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bence su ve tuzdan başka hiç bir şey olmazsa olmaz değil :)

4 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

aslında herşey ihtiyaca göre benim ilk akvaryumumda sanırım 96 veya 98 yılındaydı eheim dış filtre tahta hava taşı ve ısıtıcı vardı zemindede kalın mercan kırığı hiçbir testim veya ekipmanım yoktu .

içinde önce palyaço vardı iki adet.

sonra aslan balığı baktım uzun süre ama hiç canlı miktarını abartmadan uzun süre devam etmiştim.

mesela bugüne kadar hiç fosfat tutucu kullanmadım geçen Kerem e soruyordum bu nasıl kullanılır diye hiç ihtiyacım olmadı çünki ama yeni tankımda fiji kayası kullanacağım için bu sefer kesinlikle ihtiyacım olacak.

yine bir örnek reef2reef sitesinde özellikle latin amerikalılar şu aralar siporax kullanımına geri dönmeye başladılar ama bu sefer kullanım yöntemleri daha profesyonel oluyor işe yararmı derseniz evet kesinlikle yarar ama yöntem gereksiz bence yinede burada ihtiyaç duyulmuş ve kullanılmış.

eskiden herşeyin çok pahalı ve piyasada malzeme olmadığı yıllarda çok daha yaratıcıydık ve hobiye değer verirdik oturup arkadaşlar ile konulara kafa patlatır bir araya gelerek bişeyler yapmaya çalışırdık.

son zamanda Yener beyin atölyede benzer ortamlar yaratmaya başladık . kısacası ekipman = ihtiyaç

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

buda 2008 de evde otururken yanını plexy ile ayırıp içini tıka basa biyolojik filtrasyon malzemesi ile doldurduğum akaryumum sıfır yosuna dikkat çekerim

SV102558.JPGSV102566.JPGSV102568.JPGSV102608.JPG

5 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Onur Bey kesinlikle katılıyorum söylediklerinize .. Hepimiz hemen hemen benzer yollardan geçerek bugünlere geldik ..

Hiç hesaplamadan yapılan ve nerdeyse cahil cesareti ile yaptığımız tanklar bugünlerden çok daha iyi idi diyebilirim .

Bende tatlı su tankı ile tetra 700 diş filitre ile yaklaşık 2,5 yıl devam ettim. Ekipmanlar - Testler öğrenmeye başladık ...

Kimyasını öğrendik.. Sumplar - Katkılar vs .. Vs ..

Ama %100 şuna inanıyorum. Çok fazla Test ve matematiksel veriye kafayı taktığınız zaman işler çok daha fazla karışıyor ve cevaplarını bulamacağınız zorluklardaki sorunlar ile karşı karşıya kalıyorsunuz .

Doğal hayatta su değerlerine göre canlılar yetişirken biz canlılara göre su değeri ayarlamaya çalışıyoruz .. Buda hobinin en zor kısmı.

Çok güzel dediğimiz tanklar genellikle %50 kendi hallerine bırakılmış belli bir döngüye oturtulmuş tanklar ..

Değinmeden geçemeyeceğim bir başka konu ise .. Bide son zamanlarda hobicilerde ürün marka yarışı başladı ... Ecotech Marin daha ii .. Yok Nac7 o akvaryuma yetmez şeklinde direk yorumlar yapılmaya başladı..

Geçmişte bu kadar ürün bolluğu yok iken En kral PS Nac7 idi Nac7 varsa ne istersen koyarsın derler idi .. Şimdi ise motorundan tutunda sadece cirpicisi için en az 1 günden fazla yorum yapıp tartışır hale geldik...

... Bir önerimde her ayın belli bir periyodunu belirleyerek buluşmalar yaparak sohbet toplantılarının düzenlenmesi Türkiye'de bu hobiyi 1 adım daha ileriye götürebileceği en iyi çözüm olarak görüyorum.

Çünkü bu hobi kesinlikle bir elektrik sistemi gibi belli bir reçeteye tabi değil. En büyük avantaj - Tecrübe - Tecrübe - Tecrübe ...

Usta hobicilerin tecrübelerini paylaşımı ilede 1 adım ileriye gideceğini düşünüyorum. ( Ehh tabi ben yaptım yapacak olanda kendi arasın bulsun diyenlerde var bunlar her hobi dalında mevcut maalesef bu arkadaş - abilerede diyecek laf olmuyor.. Egosal sıkıntılar yani )

En kısa süreçte güzel bir sohbet buluşmasında buluşmak dileği ile diyelim ... :o)

3 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Teknoloji geliştikçe beklentilerde artıyor. Onurun ilk tankı yukarıda resimlerini de koymuş. Bir önceki tankının resimlerini de koysa 8 yılda hobinin almış olduğu yolu göreceğiz hep beraber. Buradaki hassas nokta ekipmanınızın ve canlılarınızın limitini tuttura bilmek. Bende zamanında nac7 kullandım süper ps diyordum. ama o zaman 2 s boy tangim vardı.

Mantar ve birkaç parça digidata vardı. Bu gün bil hala dış filitre olmaz diye bas bas bağıranlar var. Onurun tankı yukarda işte oluyor mu ??

Bence olmuş. Acro dolu tankta olurmu ?

Olmaz bas bas bağırırım o zaman :)

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Evet burada anahtar beslenecek canlının türü ve de miktarı ekipman buna göre şekilleniyor ben bu hobi de tatlı su zamanını da hesaba katarsam olmaz diye bir şey bilmiyorum

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.