tanyas

Sudaki Bulaniklik

Bu konuda 7 ileti var

Merhabalar,

Uzun bir aradan sonra tekrardan hobiye geri dönüş yaptık ve yaklaşık 1,5 aydır tankta su boş olarak dönüyor.

Detaylari ilgili bolumde farkli bir baslik altinda paylasacagim ama kisaca bu bir nano tank ve olculeri 60x60x60.

kurulum ölü Kaya(carib sea)ve kum(reef royal reef sand)ile yapıldı ve su değerleri de artık canlı girişine uygun fakat su daki bulanıklık ne yaptıysam hala gitmedi!

Kumu 1 kere sudan gecirip eklemistim ondan suphelendim ve Tatli su akvaryumlarinda oldugu gibi dip cektim ve 60 lt kadar su degisimi yaptim bu esnada filter bag ve icinde elyafta kullandim ps'ye de sulu toplattim fakat sonuc degismedi:(

Dun oglen son care olarak reaktor deki bio pelleti cikartip altta karbon ve ustune de zeolith ekledim o sekilde calisiyor fakat sabah baktigimda yine birseyin degismedigini gordum:(

Biraz daha bu sekilde bekleyecegim ama sonuc degismezse aklima suyu herseyi bosaltip kurulumu yeniden yapmaktan baska birsey gelmiyor bu basligi da sizlerin tecrubesinden faydalanmak icin actim.

Farkli cozum onerisi olanlarin degerli bilgilerini rica ediyorum:)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kumdan kaynaklaniyor. O kumu bayagi guzel yikamak lazim. Elyaf baglamaniz suyun durulma hizini arttira bilir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kumdan kaynaklaniyor. O kumu bayagi guzel yikamak lazim. Elyaf baglamaniz suyun durulma hizini arttira bilir

İlk yapacağım buydu aslında ama tamamen üşendiğim için yapmamıştım görünen o ki kaçışım yok :)

Teşekkür ederim.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben de canlı kum olduğu için direk koymuştum ve su çok bulanmıştı. Bir gece tatlı su dan kalma iç filitreyi çalıştırdım ve ertesi gün pırıl pırıl olmuştu su. sirkülasyon motoru ve ps ( internal ) üstü baya bi beyaz toz ile kaplamıştı. Onları da çıkarıp temizleyip yeniden koymuştum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kumu yıkamakta çözüm olmadı ne yazık kı bulanıklık hala devam ediyor reaktörde zeolith ve karbon geri dönüşte filtre bag olmasına rağmen..sorun tuzdan kaynaklı da değil tuzu ayrı bir yerde test ettim gayet net bu durumda artık sabrım da tükenmek üzere olduğu için canlı kum alıp yoluma devam edeceğim.

post-2153-0-38437700-1454842406_thumb.jp

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Selam ,

Bende 120'lık tankımda aynı kum ile kurum yaptım .. reef royal reef sand kullanıldım yani .

Kurulum başlangıcındaki 2 günü saymaz isek hiçbir şekilde bulanıklık olmadı ...

Şuan kristal berraklığında . Bence başka bir durum söz konusu ...

Kullanılan Tuz : Reef Royal Aquatics - Reef Pro Sea

Kullanılan Bakteri : Biodigest 2 ayı aşkın süreçte 10 ampülle yaklaştı ..

Kaya : Natures Ocean - Natural Coral Reef Rock 1,5kutu kadar .

Bana sorarsan bulanıklık başka bir durumdan kaynaklı .. Kum ile alakalı değil .. Bakteri olarak ne kullanıyorsunuz ... ?

Berrak bir su için CoralX Clear diye bir ürün vardı ..

Bunu 5 litre ro su'ya 1-2 kaşık koyup karıştırıp

tanka katarsan 1,5 gün içinde ciddi berrak bir suya sahip olabilirsin .

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sorunun kaynağı bulundu bakteri patlamış bir arkadaşın tavsiyesiyle ödünç Uv alıp bağladım ve birkaç saatte sorun çözüldü. ama testlerde hiçbir değerde anormallik olmaması ve zeolith olmasına rağmen böyle birşey olmasına anlam veremedim.Neyse birşeyi daha tecrübe etmiş olduk :)

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.