Sign in to follow this  
Followers 0
Cyberx26

Reef Akvaryum Kurulum Için Yardım.

23 posts in this topic

Arkadaşlar merhaba, 12 yaşındayken ilk akvaryumumu babam almıştı. Japon, kılıç sonrasında lepistes beslemiştim. Şu an 40 yaşımdayım ve ne yaparsam yapayım bu hobiden vazgeçemiyorum. Sürekli ara veriyorum sonra yeniden başlıyorum. En son 1.80 lik tropheus tankımı ve balıklarımı satıp hobiyi tamamen bitirmiştim. Sonra dayanamayıp eve bitkili bir nano kurdum yine lepistes besliyorum. Artık tatlı su beni kesmiyor bunu çok iyi anladım. Tuzlusu dünyası beni acaip cezbediyor, eskişehirde yaşıyor olmam beni sürekli denize itiyor. Yaz tatilerinde amatör olarak dalıyorum, deniz olan bi yerde yaşıyor olsaydım daha üst düzey dalgıç bile olabilirdim :) İçişleri bakanı bu hobiden kısmen kurtulduğuma seviniyor ama bakalım yeni projelerimi duyunca ne yapacak :)

Neyse arkadaşlar lafı çok fazla uzattım, tuzlusuda tecrübem sıfır olduğu için yardımınıza ihtiyacım var. En başından doğru bir kurulum olsun istiyorum sonradan değişiklik yapmak hem maddi hem manevi kayıplara yol açıyor. Üstüne harcanan emeğin heba olması insanı bir anda hobiden soğutuyor.

Şimdi öncelikle aklımdaki tank ölçüleri 120x70x55h, eskişehirde istediğim gibi sessiz durso sistemli akvaryum imalatcısı bulamadım. Bu yüzden başka şehirde yaptıracağım. Plus akvaryumla görüştüm tüm illere ücret karşılığı nakliye yapabileceklerini söylediler. Yine araştımalarıma göre bu işin ehli olan süleyman usta ve yener yılmaz usta bulunuyor. Tank ölçülerim kesinleşsin bu 2 ustaylada görüşeceğim. Sizce usta konusunda hangisini tercih etmeliyim ?

Tank ölçülerim 120x70x55h için protein skimmer BM-CURVE 9 yeterli olurmu ?

BM-CURVE 9 Protein Skimmer Ürün Özellikleri:

Hava : 900 Litre/Saat

Kapasite: 900-1500 Lt

Motoru: Rock SP-4000

Gücü: 20 Watt

Boyutlar: 23,5 x 29,5 x 60 cm

Su Seviyesi: 9,5

Yoksa aşağıdakinimi tercih etmeliyim ?

Reef Royal - DC-212 Protein Skimmer

Hava : 1800 Lt./Saat

Kapasite : 1000-2000 Lt.

Ölçüler : 340 x 250 x 540 mm

JEBAO DC 4000 pompa 35w

Bunların dışında ps tavsiyelerine açığım.

Diğer malzemelere gelecek olursak ben kaba taslak bunları seçtim.

MARİNE REVERSE OSMOS SU ARITMA CİHAZI

Bakteri kültürü ??? Yardım gerekli :)

Test kitleri ??? tuz ölçer ve tds ölçer alacağım diğerleri konusunda yardım gerekli

Red Sea Coral Pro Salt Mercan Tuzu 22 kg / 600 lt ( Yeni Formül )

Natures Ocean - Bio Activ Natural White Aragonite Live Sand #1 Canlı Kum 9,07 KG x 3 paket 27 kg

yada

CaribSea - Arag-Alive - Special Grade 9.07 kg x 3 paket 27 kg

Natures Ocean - Natural Coral Reef Rock - Doğal Resif Kayası - 18,14 KG x 3 kutu 54 kg

yada

CaribSea - South Seas Base Rock 18.14 kg x3 kutu 54 kg

Jebao - Jecod DCT-4000 Kontrol üniteli Sirkülasyon Pompası

Jebao - RW 8 Dalga Motoru x 3 adet

Aydınlatma konusunda hiç bir bilgim yok ama şöyle söyleyim, yumuşak mercanlar ve palyoçalar için anemon düşünüyorum. İleride başarılı olursam LPS türleride olabilir. SPS ye cesaret edebileceğimi sanmıyorum. Balık ve mercan ekleme işini uzun süreye yaymak istiyorum zaten bu şekilde olması tavsiye ediliyor. Ama aydınlatma çok önemli yetersiz bişey alıp sonra değiştirmek istemiyorum.

Evet kısaca işin özü budur arkadaşlar herkesten yardım bekliyorum tüm tavsiyelere açığım, hep beraber beni üzmeyecek bi tank kuralım :) Bütçe konusuna gelince ucuza kaçıp sonra üzülmek istemem, ama aynı işi yapan daha uygun fiyatlı ürün varsada onu tercih ederim.. Yani sadece bilmem ne markası var diye aynı işi yapacak bi ekipmana fazladan para vermeyim, fiyat performans dengesi olsun istiyorum.

Merhabalar,

Öncelikle hayırlı olsun. Benim tankım 130x60x55, yakın ölçülerde. Bende ilk Curve9 ile başladım ama tang konusunda sıkıntı yaratabiliyor. Belirtmek isterim. Diğer PS'yi kullanmadım yorum yapamayacağım.

Diğer ekipmanlarda gözüme takılan DCT-4000, bu yetersiz gelecektir. En az DCT-6000 öneririm.

RW8 2 adet yeterli olacağını düşünüyorum.

Bakteri kültürü olarak Biodigest ve Bioptim kullanabilir, döngü süresini kısaltabilirsiniz.

Carib Sea kum ve kayalardan memnunum öneririm.

Test kiti olarak Salifert markasını tercih edebilirsiniz ama Fosfat için Hannah Checker öneririm.

Aydınlatma olarak 4x54 + Power led kombinasyonu veya , 6x54w aydınlatma kullanabilirsiniz. Ben şu anda 4x54w Giesmann + Power led (DIY) kullanıyorum. Hopar 6x54 almıştım, markayı iyi tanımadığım için tercih etmiştim fakat eksisi çok, balast sıkıntısı, reflektör sıkıntısı ve ısınma problemi mevcut. Bu yüzden Giesmann veya ATI tercihi yapılabilir.

Tekrardan hayırlı olması dileğiyle,

Tankınız uzun ömürlü olsun.

Saygılarımla,

Ismail SEVIK

Teşekkür ederim İsmail bey, o zaman curve 9 bendede yetersiz kalacaktır. peki siz ps yi değiştirdinimiz mi yoksa idare mi ediyorsunuz ? Aklınıza yatan bi ps var mı ?

Kafa motorunu dc-6000 olarak güncelliyorum, rw8 2 adet yeterli geliyosa benim için daha iyi olur. Maksat ölü alan kalmasın sonra başımıza iş almayalım.

Ben 27 kg kum 54 kg kaya seçtim sizin seçimiz nasıldı acaba kum sanki 27 kg az mı oldu ?

Test kiti önerinizi not aldım, sanırım en çok aydınlatma seçimi zorlayacak hopar almayacağıma eminim ama ne alsam karar vermek zor, bide piyasada birçok ürün yok hep stok dışı görünüyor.

Bende size uzun ömürlü, sağlıklı mutlu tanklar dilerim...

Bende tecrübe ettiğim ürünler hakkında bilgi vereyim ...

Dalga motoru olarak RW8 yeterli olacaktır x2 olarak ..

Kum olarak 2 parmak olacak şekilde planlayın .. Çok kalın kum yığımı yapmayın ... 15-20 kilo ideal

Kaya olarak 2ile3 kutu yeterli gelecektir. Hatta 3 kutu çok gelebilir .. Fazlasını sump'a koyabilirsiniz.

Bakteri kültürü olarak Biodigest kullanabilirsiniz Startup paketi ilk kurulumda yeterli olacaktır.

Tuz konusu tartışılır .. :) uzun uzun .. Forumda biraz araştırın derim ...

Su arıtmada 1micron sediment - 1micron sediment - Karbon - Mebran - Silikat olarak düzenlemenizi tavsiye ederim .

PS konusunda da eğer uzun soluklu ve sürdürülebilir bir tank olsun diyor iseniz biraz kesenin ağzını açmak gerekiyor ... Curve9 'dan daha iyi bir PS tercih edin derim .. İlk etapta Curve9 yeterli olacaktır.. Fakat tankdaki canlı yükü artıkça kesinliklikle değiştirme ihtiyacı oluşacaktır.

Asıl önemli konu kurulumdan sonra sisteminizi nasıl sabit tutabileceğiniz ile ilgili planlamalar yapmak .. Bu aralar benimde takıldığım ve ciddi şekilde bilgi fazlalığından dolayı tecrübe ettiğim sistemler üzerinde bile düşünüyor olmam..

Sabit tutmak için Ca reaktörü kullanımı olacak mı ? - Hangi katkıları kullanacaksınız ? Dozajlama sistemi ne olacak ?

Bana göre bu hobinin en can alıcı ve önemli olan konu yukarıdaki 3 sorudan ibaret...

KH- PH -Magnezyum - Kalsiyum değerlerinin sabit veya tüketilmesi karşısında aynı belli oranda tutmak için katkıların miktarı .. işin sırrı burada ...

Teşekkür ederim Serkan bey, ok dalga motoru 2 adet rw8 yeterliyse benim için daha iyi olur, belki bir tanede daha küçük devirlisini sumpa koyabilirim.

O zaman kumuda 2 adet 9 kiloluk olarak alayım, çok kalın kum bende sevmiyorum. kayalarıda ilk etepta 2 kutu alayım, dizayndan sonra baktım gözüme az geldi 1 kutu daha alırım.

Tuz konusunu araştırıyorum, buna göre kent iyiymiş ama şu an türkiyede bulmak sanırım biraz zor görünüyor. osmos hakkındaki tavsiyeleriniz not aldım.

ps konusunda curve 9 u eledim, ama ne alacağımı halen bilemiyorum.

Sistemi sabit tutma konusuna gelince, onlara ileride kafa yoracağım. İlk etapta marin olarak başlayıp yavaş yavaş mercanlara döneceğim. Bu süreç en az 6 ay kadar sürebilir açıkcası acelem yok, bu hobi bana sabırlı olmayı öğretti. Daha sonra içerdeki canlı yüküne ve tankın ihtiyaçlarına göre reaktör, katkılar, dozajlama sistemi gibi ayrıntılı işlere yöneleceğim. Yani yavaş yavaş öğrenerek ilerleyeceğim. Balıklar için gerekli sabitlemeyi yapabilirm ama diğer canlılar için tecrübe gerekiyor. Mesala eklemek istediğim bi mercan için su değerlerim yeterli değilse onra göre önlem alıp öyle ekleme yapacağım.

120*70 lik bir alanın tamamını örtmesi beklenemez o kadarcık kumla :)

bırakın 2 -3cm yi alttan cam gözükür 4 paket ya ucu ucuna yeter yada yetmez

Evet 3 paket kum aldım 130x60'a yetmedi :( 4 paket minimum alınması gerekli

PS'i Serkan bey'in dediği gibi bütçeyi yoruyor ama kaliteli seçmek gerekli. Ben Bubble King mini 180 gen3 aldım, gayet memnunum şu an.

1 person likes this

Evet arkadaşlar tank siparişi verildi. Ölçüler 120*70*50 olacak, alt tarafta sump, su tamamlama, refiugium, karantina tankı olacak. Ancak refiguium konusunda kararsız kaldım. Onu iptal ettirsem mi yoksa ilerde faydasını görürmüyüm bilemedim. Tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Yavaş yavaş malzemleri toplamaya başladım.

Ps: Bubble King Mini 200 Gen 3

Armatür: Ati Sunpower 8x54 dimmable

Dalga motoru: Jebao Rw8 3 adet

15 li priz seti bunları temin ettim.

Tank gelene kadar yavaş yavaş diğer malzemeleri toplamaya çalışacağım. kafa motoru jebao dc 8000 alsam güçlü gelir mi ? Debi ayarlama özelliği varmış ama kullanmayınca insan bilemiyor. Forumda günlerdir araştırma yapıyorum ama tuz ve kum konusu kafamı karıştırıyor.

Red Sea coral pro mu yoksa Kent Marine tuz mu almalıyım ?

Kum CaribSea - Arag-Alive - Special Grade 9.07 kg almayı düşünüyordum. Ama burda tuzlu su satışı yapan 2 akvaryumcu var. Red Sea Lıve Reef Base Ocean Whıte 10 Kg tavsiye ettiler. Bu kumla çok tank kurduk döngü çok çabuk başlıyor dediler. Caribsea kayaların yanına 10-20 kilo kadar da fiji kayası düşünüyorum nerden bulabilirim.

Barış Bey

Söyle bilgi vermeye devam edelim o zaman ..

Çok araştırma bu hobi de çok önemli faydalı olduğu gibi bazı konularda kafa karışıklığına yol acar .

İkilemde kalmakta bu hobi de oldukça zor durumlardır .

Unutmayın ki her tankın kendi hikayesi vardır .

Kum ve Tuz konusunda tavsiyeler olarak ..

Tuz bana sorarsanız Kurulumda Reef Royal kullanabilirsiniz sonrasında da Aqurium Systems yad tropic marin kullanabilirsiniz.

Evet tuz önemli bir etken ama unutmayın ki piyasadaki tuzlar nerdeyse birbirlerine yakın değerler taşımaktadır.

Tuzun kalitesi olarak 1 erime hızı 2 taşıdığı ve suya kattığı değerlere bakmak gerekir . Evet burası önemli ..

Ama asıl olarak 1 markada karar kılıp o tuzu tanımak .. Hangi tuzu kullanırsanız kullanın illaki bir katkı giriş çizelgesi oluşturmak gerekiyor .

Kum Caribsea güzel kumdur .. Mercan kırığı ile de kursanız döngü başlayacaktır.

Kurulumda 1 kutu startup alın 6 Biodigest ve 6 Biotim kırın .. 15 ila 20 gün arasında döngü gözlemlemeye başlayacaksınızdır.

Bence Dozaj sistemi ve katkılar üzerinde araştırmalara başlayın derim .. Derin mevzular asıl orada başlayacak .. Şuan buzdağının görünen kısmındasınız.. Görülmeyen kısmı dünya çekirdiğine kadar gidiyor diyebilirim . :) Abartılı oldu galiba ...

Altyapı sağlam olsun, bu da güçlü skimmer, yeterince büyük tank, , yeterli aydınlatmalar, büyük bir sump dolabı, iyi düşünülmüş ve en az 5 sene sonranın ihtiyaçlarını karşılayacak bir sump, sonrasında iyi bir kaya dizaynı ve benzeri faktörleri içerir. Altyapıyı sağlam kurmak için harcayın kaynaklarınızı, yani belediyeler gibi yapmayın :) Varsın içinde 1 yıl boyunca 2-3 balık olsun.

Barış Bey

Söyle bilgi vermeye devam edelim o zaman ..

Çok araştırma bu hobi de çok önemli faydalı olduğu gibi bazı konularda kafa karışıklığına yol acar .

İkilemde kalmakta bu hobi de oldukça zor durumlardır .

Unutmayın ki her tankın kendi hikayesi vardır .

Kum ve Tuz konusunda tavsiyeler olarak ..

Tuz bana sorarsanız Kurulumda Reef Royal kullanabilirsiniz sonrasında da Aqurium Systems yad tropic marin kullanabilirsiniz.

Evet tuz önemli bir etken ama unutmayın ki piyasadaki tuzlar nerdeyse birbirlerine yakın değerler taşımaktadır.

Tuzun kalitesi olarak 1 erime hızı 2 taşıdığı ve suya kattığı değerlere bakmak gerekir . Evet burası önemli ..

Ama asıl olarak 1 markada karar kılıp o tuzu tanımak .. Hangi tuzu kullanırsanız kullanın illaki bir katkı giriş çizelgesi oluşturmak gerekiyor .

Kum Caribsea güzel kumdur .. Mercan kırığı ile de kursanız döngü başlayacaktır.

Kurulumda 1 kutu startup alın 6 Biodigest ve 6 Biotim kırın .. 15 ila 20 gün arasında döngü gözlemlemeye başlayacaksınızdır.

Bence Dozaj sistemi ve katkılar üzerinde araştırmalara başlayın derim .. Derin mevzular asıl orada başlayacak .. Şuan buzdağının görünen kısmındasınız.. Görülmeyen kısmı dünya çekirdiğine kadar gidiyor diyebilirim . :) Abartılı oldu galiba ...

Teşekkür ederim Serkan bey, önerilerilerinizi not aldım. Hayırlısıyla tankı bi kurayım duruma göre, canlı yüküne göre katkılar, reaktörler, dozaj pompası v.s hepsini ayarlacağım inşallah

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Altyapı sağlam olsun, bu da güçlü skimmer, yeterince büyük tank, , yeterli aydınlatmalar, büyük bir sump dolabı, iyi düşünülmüş ve en az 5 sene sonranın ihtiyaçlarını karşılayacak bir sump, sonrasında iyi bir kaya dizaynı ve benzeri faktörleri içerir. Altyapıyı sağlam kurmak için harcayın kaynaklarınızı, yani belediyeler gibi yapmayın :) Varsın içinde 1 yıl boyunca 2-3 balık olsun.

Hocam teşekkür ederim, yanlız içime kurt düşürdünüz. Aldığım skimmer ve aydınlatma yeterli değilmi? Ben araştırmalarıma göre güçlü ekipmanlar aldım sanıyordum.

Hocam teşekkür ederim, yanlız içime kurt düşürdünüz. Aldığım skimmer ve aydınlatma yeterli değilmi? Ben araştırmalarıma göre güçlü ekipmanlar aldım sanıyordum.

Hayır endişelenmeyin, ben genele yönelik yazmıştım, aldığınız protein skimmer ve aydınlatma gayet iyi. İçeriyi aşırı derecede balıkla doldurmazsanız protein skimmer i yükseltmeye ihtiyaç duyacağınızı sanmıyorum.

Aldığınız ekipmanlar gerçekten sağlam. ps seçimi çok iyi. aydınlatmada öyle. Kullanmayı düşündüğünüz tuzların ikisi de iyi tuzlar.

İkisni de kullana bilirsiniz.ilerde sps yapmayı düşünüyorsanız red sea almayın diye bilirim sadece. bakteri kültürü olarak. Prodibio iyidir.

Hayır endişelenmeyin, ben genele yönelik yazmıştım, aldığınız protein skimmer ve aydınlatma gayet iyi. İçeriyi aşırı derecede balıkla doldurmazsanız protein skimmer i yükseltmeye ihtiyaç duyacağınızı sanmıyorum.

Aper bey, tabiki tatlı su gibi balık dolduramayacağımı biliyorum, ama mercanlarla birlikte temizlik ekibi, biraz karides, 2 palyaço, 5 tang s-m boy için bu ps yetmez mi ?

Aldığınız ekipmanlar gerçekten sağlam. ps seçimi çok iyi. aydınlatmada öyle. Kullanmayı düşündüğünüz tuzların ikisi de iyi tuzlar.

İkisni de kullana bilirsiniz.ilerde sps yapmayı düşünüyorsanız red sea almayın diye bilirim sadece. bakteri kültürü olarak. Prodibio iyidir.

İlginiz için teşekkür ederim Kerem bey, şimdi tuzlusuda çok acemi olduğum için ilerde sps yaparım desemde olmaz , yapmam desemde olmaz :) Önce soft ve LPS le bi başlayım, bakabileceğime inanırsam tabiki yavaş yavaş SPS de girmek isterim :) bakteri kültürü olarak prodibo alacağım, ama startup mı alsam, yoksa ayrı ayrı Bio Digest, Bioptim mi alsam bilemedim. Startup içinde bio digest ve stop ammo var, bioptim yok.

ben olsam ayrı ayrı alırdım

Aper bey, tabiki tatlı su gibi balık dolduramayacağımı biliyorum, ama mercanlarla birlikte temizlik ekibi, biraz karides, 2 palyaço, 5 tang s-m boy için bu ps yetmez mi ?

İlginiz için teşekkür ederim Kerem bey, şimdi tuzlusuda çok acemi olduğum için ilerde sps yaparım desemde olmaz , yapmam desemde olmaz :) Önce soft ve LPS le bi başlayım, bakabileceğime inanırsam tabiki yavaş yavaş SPS de girmek isterim :) bakteri kültürü olarak prodibo alacağım, ama startup mı alsam, yoksa ayrı ayrı Bio Digest, Bioptim mi alsam bilemedim. Startup içinde bio digest ve stop ammo var, bioptim yok.

Gerçekten ben neden hala bioptim diyorum startup içinde var diye .. O_o ... Artık nasıl , nerden öyle aklımda kaldıysa .. Halbuki daha 2 gün önce kullandım ..

Kusura bakmayın ..

Bio clean olmasin kullandiginiz

Ok arkadaşlar teşekkür ederim. Ayrı ayrı biodigest ve bioptim alıyorum stop ammoya gerek yok sanırım.

Hayır sadece Start-up paketi yeterli kafa karıştırdık galiba...

İçinde Biodigest (Bakteri Kültürü ) ve Stopammo var ( Amonyak durdurmak için )

Bütün ampülleri kırman yeterli tanka ..

Evet arkadaşlar ufak bi güncelleme yapayım istedim. Tankı beklemeye ve malzeme temin etmeye devam artık heyecan dorukta, canlı eklemek için nasıl sabredeceğim bilmiyorumclear.png

Yeni temin ettiğim malzemelerim:

Reef octupus dc 5500 kafa motoru,

Reef octupus titanyum topraklama,

Autoaqua Smart Ato Su Tamamlama Sistemi

Twins ps geciktirici,

Eheim jager 300 watt ısıtıcı,

Digital derece, civalı derece,

ATC refraktometre

Red sea coral pro tuz 22 kg,

Caribsea arag alive special grade canlı kum 36 kg,

Daha önce aldıklarım:

Ps: Bubble King Mini 200 Gen 3

Armatür: Ati Sunpower 8x54 dimmable

Dalga motoru: Jebao Rw8 3 adet

15 li priz seti

Geriye acil olarak r0 cihazı, kaya, bakteri kültürü ve testler kaldı. Tds ve ph metre de almayı düşünüyorum.

Bide önemli ekipmanları regulatöre bağlamak istiyorum. Nasıl bir regulator almam lazım anlayanlar yardımcı olursa sevinirim. Bunların dışında unuttuğum birşey varmı ?

Regülatörden kastınız nedir ? Regulator tüplerin üstüne takılan basınç ayarını ve tüpe ayar vermek icin kullanılan aletin adıdır. Calcium reaktörünüz yoksa tek basına bir isinize yaramayacak.

Tüm ekipmanları hemen hemen toplamışsınız. Eksik olan isinize yarayacak güç kaynağı tavsiye ederim.

Reef akvaryumu kuracaksanız, calcium reaktörü düşünebilirsiniz.

Daha sonra 1ad fosfat reaktörü, 1ad karbon reaktörü tavsiye ederim. Kolay gelsin..

Regülatörden kastınız nedir ? Regulator tüplerin üstüne takılan basınç ayarını ve tüpe ayar vermek icin kullanılan aletin adıdır. Calcium reaktörünüz yoksa tek basına bir isinize yaramayacak.

Tüm ekipmanları hemen hemen toplamışsınız. Eksik olan isinize yarayacak güç kaynağı tavsiye ederim.

Reef akvaryumu kuracaksanız, calcium reaktörü düşünebilirsiniz.

Daha sonra 1ad fosfat reaktörü, 1ad karbon reaktörü tavsiye ederim. Kolay gelsin..

Eşref bey ilginiz için teşekkür ederim, eksik yazdığım için anlaşılamamış . Doğrusu voltaj regulatörü olacaktı, ps gibi önemli ekipmanları voltaj dalgalanmasından korumak için gerekliymiş.

http://www.tuncmatik.com/?page=/tec/urunler/id/311/reguline-3000-va.html

Hayırlısıyla tankı bi kurayım, sabır kısmını atlatıp canlı girişlerine bi başlayım sonra dediğiniz gibi ca reaktörü, dozaj pompası ve diğer reaktörleri halledeceğim.

1 person likes this