seckin

Coralin Çılgınlığı

29 posts in this topic

14 aylık akvaryum.hiçbir katkı kullanılmamıştır..tamamı Akdeniz mersin'den sabit 1025 lik su ile yapılmıştır.sabahları gün donümü olmadığı sürece 2 saatlik güneş görmüştür. aydınlatma 10 w lık 4 adet projektör led ile aydınlatılmıştır

post-4631-0-03003400-1458150064_thumb.jp

1 person likes this

Güzel görüntü, Corallin zaten düşük kelvinli aydınlatmada çok hızlı gelişir, en azından bendekiler öyle.

Massallah . Serit ledleri cikartman iyi oldu

1 person likes this

Güzel görüntü, Corallin zaten düşük kelvinli aydınlatmada çok hızlı gelişir, en azından bendekiler öyle.

Bunu bilmiyordum belkide bende çok yavaş gelişmesinin 1 nedenide aydinlatmanin 20000 kelvin olmasıdır

Gerçi ulns sistemlerde coraline pek oluşmuyor

1 person likes this

Bendede yok. Eksik olsun. Unls den oldugunu zannetmiyorum bende fullnls var :)

1 person likes this

Bunu bilmiyordum belkide bende çok yavaş gelişmesinin 1 nedenide aydinlatmanin 20000 kelvin olmasıdır

Gerçi ulns sistemlerde coraline pek oluşmuyor

Valla tecrübe ile sabit ama bunu pek bilen yok, herkes bir takım kimyasalların peşinde. 6500K ve altında corallin coşuyor. Ama dediğim gibi, bendeki böyle. Belki görüntüde benzer ama tür olarak farklı corallin ler vardır.

Corallin alg'lerin hızla çoğalması icin az isik yuksek akıntıyı sağladığınız zaman coşarlar.

Bende sumpın duvarları coralin kaplıyken asterniyalar sağolsunlar kayalarda hiç olmadı.Gerçi görsel olarak güzel gözüksede hala tartışmaları devam ediyor kayalardaki gözenekleri kaplayıp kayaların biyolojik faydasını azalttığı ile ilgili

Bende ışığın yoğun olduğu yerlerde nerede ise hiç koralin yok yarı Gölge kısımlar ise maşallah mosmor

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Her ne kadar güzel gözüksede ciddi bir zararlı olduğuna şüphe yok Gereksiz tüketim yaparak hem bedavadan besleniyor hem de dengeyi bozuyor. Ayrıca Kaya gözeneklerini kapatıyor biyolojik filtrasyon bir miktar engel oluyor vesaire Kısacası zararları saymakla bitmez Ben sadece ışık ile olan ilişkisine şaşırdım Biz tabii ki sürekli mavi ağırlıklı Işık kullandığımız için bu da bir nebze katkı yapıyor demek ki mesela ben oluşmaması için su değerlerimiz doğal deniz suyu değerleri ile aynı tutuyorum yani düşük.

nitrat ve fosfat da olmadığı için oluşumu engelleniyor ama düşük Kelvin düşününce çok mantıklı geldi Bende de sumpda beyaz ledin olduğu yerlerde oluşumlar oluyor Demek ki oluşumdaki en önemli etki kullanılan ışığı Kelvin değeri

bende ışığın en yüksek tepe noktasındaki kayada bile mevcut.hiç ışık almayan bölgelerde hiç yok ..kh 7,7 çıkmakta..beslenmesi benim için sıkıntı yaratmıyor sert mercan yok elimde.sadece mushrom ve bubble anemon var.görüntüsü kayaların çok hoş duruyor bu şekilde..deniz yakınımda olduğu için de sıkıntı yaratmıyor..tüketm yapacak pek canlı yok balıkları saymazsak..coralin olmadan evel kayalar çok çiğ duruyordu.gerçi zevk işi aynı zamanda.ben ilk gördüğümden beri böyle olmasını istemiştim...özel birşey yapmadan kendisi oluştu .hala da devam ediyor.konç kabukları dahil herşeye bulaşıyorlar.

Evet en net etkisi sump da görülüyor, skimmer in iç yüzeylerinde de başlayınca refigiumu (ve ışığı) ordan çıkarmak zorunda kaldım, 6500K ışıkta deli gibi gelişiyorlardı çünkü. Tüketime gelince, kayaları kaplayana kadar epey tüketiyorlar bu kesin, ancak sonrasında corallin kaynaklı tüketim büyük oranda duruyor çünkü gelişecek yer kalmıyor. İşte o noktada camlara sarmaya başlıyorlar ki beni de en gıcık eden şey burası. Yoksa kayaların daha estetik göründüğünde, ben de aynı fikirdeyim.

1 person likes this

aynen katılıyorum..ön camlara sardığında beni delirtti .ordan çıkarmak için çok zorlandım.durmadan permatikle kazımak zorunda kalıyordum hemde hergün .sonra ordan vazgeçtiler.çok acayipler.bir yerle bir süre inatlaştıktan sonra başka yerlere geçiyorlar sanki.eğer güneş 1 gün gösterirsem diğer gün ön cama tamamen morlar geliyor :D skimmer in boğaz kısmında da oluşuyorlar.onları tornavida ile kazıyorum..yerdeki tüm konç kabukları tamamen oldu zaten.bazen birden bembeyaz oluveriyor kayanın bir bölümü.sonra tekrar eskiye geliyor.acayip.oyun oynuyorlar sanki kayalarla :) varsın tüketsin ya, hoş duruyor. benim için sorun yok .deniz dibimde.ama diğer arkadaşlar için tabi durum farklı olabilir..

Bilgi olsun diye ekleyeyim, Coralline alg olmasa idi sanırım bir çoğumuz evlerimizde SPS besleyemezdik :) Mercanların üreme döneminde >Coralline alg çok önemli vazife görür.

3 people like this

Amiyane tabir ile üreme döneminde sperm ile yumurta buluştuğunda suda serbestçe gezer iken Coralline alg e yapışarak onun üzerinde Sps oluşturur.

Once in close proximity to the seafloor, coral larvae have exquisite preferences for different types of surfaces, with the choice presumably made to increase the chances of survival. Typically, larvae avoid unstable surfaces like sand and flexible algae, and instead favor hard surfaces such as rock, dead corals, and coralline algae. There is strong evidence that the larvae of many corals prefer only a few species of crustose coralline algae (conspicuous to humans as pink and hard crusts [Fig. 5]), of which Titanoderma spp. serves as a particularly strong inducer of larval settlement. Such algae have been described as serving as “chemical fly papers” for coral settlement, and they contain an alcohol-soluble chemical that is strongly favored by settling larvae. Should such biological inducers of coral settlement become less common on coral reefs, as has been suggested in some locations, the consequences could be dire for future reef growth. Recently however, several researchers have presented evidence that the attractive properties of coralline algae for coral larvae may also be a result of bacteria closely associated with the surface of the algae.
2 people like this

Sps de eşeyli üreme olmadığı için sperm olduğunu zannetmiyorum.

yumuşak polip vs belki olabilir. abuk sabuk yerlerden az toplamışlığım yok. fakat kimsenin arka camından uzayan bir acro görmedim bu zaman kadar :)

:) :) :) :)

Sps de eşeyli üreme olmadığı için sperm olduğunu zannetmiyorum.

yumuşak polip vs belki olabilir. abuk sabuk yerlerden az toplamışlığım yok. fakat kimsenin arka camından uzayan bir acro görmedim bu zaman kadar :)

Acropora Coral Reproduction

The Acropora Sp. are male and female and can reproduce both sexually and asexually. In the wild they reproduce sexually by releasing eggs and sperm at the same time, resulting in a fertilized egg which then forms into a free-swimming planula larva. Eventually the planula larvae settles onto the substrate, becoming plankters. This then forms a tiny polyp which begins to excrete calcium carbonate and develops into a coral. Planula larvae are extremely vulnerable to predation, and very few survive. In the wild Acros reproduce asexually as well. The polyps at the tips of branching species secrete corallite around itself, forming longer branches. Acros also spread from breakage due to storms and fragmentation.

http://www.advanceda...ure1#section-23

1 person likes this

Benim kapasite yetmez abi bunu anlamaya :)

Yalnız gönül rahatlığıyla hiç böylebir olya tanık olmadığımı hatta duymadığımı söyleyebilirim

Ben de görmedim ama varlığına eminim. :) Videoda bahsettiği gibi oldukça zor olay gerçekleşmesi akvaryumda

Akvaryumdaki planula larvaları skimmer güzelce topluyordur bence.

benim akvaryumda heran herşeye rastlanabilir bu gidişle.şimdi de çan şeklinde salyangozlar türedi.bir sürüler :) çinlilerin şapkasına benziyorlar...değişik mercanlara ulaşamadığım için test edemiyorum henüz. 1025 sabit deniz suyu ile kuran nadir kişiler arasındayım çünkü..test ederek birçok şeyi geçiyorum..