Aquaman

Antalya Manavgat Deniz Suyu Test Sonuçlarım

Bu konuda 15 ileti var

Daha önceki seneler de yine böyle bir testi yapıp paylaşımda bulunmuştum.

Otelin önünde sahilden alınmış sonuçlardır...

Sıcaklık: 26 (sıcaklık taşıma sırasında yükselmiş olabilir.)

Tuz: 1030

ph: 8,26

orp: 256

kh: 8,5

ca: 455

mg: 1400

oksijen: 8

postasyum: 435

amonyak, nitrit, nitrat, fosfat, silikat : 0

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Daha önceki seneler de yine böyle bir testi yapıp paylaşımda bulunmuştum.

Otelin önünde sahilden alınmış sonuçlardır...

Sıcaklık: 26 (sıcaklık taşıma sırasında yükselmiş olabilir.)

Tuz: 1030

ph: 8,26

orp: 256

kh: 8,5

ca: 455

mg: 1400

oksijen: 8

postasyum: 435

amonyak, nitrit, nitrat, fosfat, silikat : 0

Tuzluluk biraz düşerse akvaryum için dört dörtlük bir su :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ca,mg,potasyum tuzluluk Yüzünden biraz yüksek,

Biraz RO su ile 1025 gelirse Değerler netleşir bence...

Elinize sağlık , güzel bir çalışma...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Gerçi düz mantıkla 1000 de 5 tuz değişince, elementler ne kadar değişir o da Tartışma konusu...

En iyisi denemek Lazım :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

25/30 ile çarpın( yani 5/6) ile binde 25 deki değerleri alırsınız. Değerler o kadar da iyi değil yüksek tuzluluk sizi yanıltmasın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

10lt deniz suyu, 10lt ro'dan alınan su ie 1.020 tuzluluk yapılmış su karıştırılırsa bence ideale yakın değerler tutturulabilinir..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

1030 için değerler düşük.Yeni su hazırlarken tuzluluk değerinizi 1030 yaparak test yapın, değerlerin deniz suyunda daha düşük olduğunu görürsünüz.

Birde bu yapabildiğiniz testler.Asıl tehlikeli olabilecek ağır metaller.Mesela suda arsenik var mı?

Balık akvaryumları için (ağır metal yok ise) belki uygun olabilir ama mercan akvaryumları için suda olması gereken pek çok element ve mineraller var.

Birde şöyle düşünelim neden bizim sularımızda sınırlı mercan habitatı var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Birde şöyle düşünelim neden bizim sularımızda sınırlı mercan habitatı var.

Bizim sularımızda mercan kolonilerinin azlığının birinci sebebi sıcaklık. Daha serin sulara sahip olduğumuz için çoğu tür adapte olamıyor. Mercan resiflerinin çoğu ılıman iklim kuşaklarında bulunuyor. Bir diğer sebebi görece daha yeni bir deniz olması. Akdenizin oluşumu dünyanın tarihine bakılarak yeni sayılabilir. Genç bir deniz ve türlerin gelişimi ve adaptasyonu için yeterli bir zaman dilimi yok. Bunun dışında üçüncü etkende kirlilik ve insanın doğaya etkisi olabilir. Balık avlarken kullanılan dip taraması gibi yöntemler, bilinçsiz avlanma teknikleri, denizin sonsuz bir kaynakmış gibi çöplük haline getirilmesi. Hepsi birer etken.

Aslında denizde ayrıştırılamayacak hiçbir atık yok ama zaman lazım. Hazar denizinde petrolü bile tüketen bakterilerin olduğunu duymuştum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bizim sularımızda mercan kolonilerinin azlığının birinci sebebi sıcaklık. Daha serin sulara sahip olduğumuz için çoğu tür adapte olamıyor. Mercan resiflerinin çoğu ılıman iklim kuşaklarında bulunuyor. Bir diğer sebebi görece daha yeni bir deniz olması. Akdenizin oluşumu dünyanın tarihine bakılarak yeni sayılabilir. Genç bir deniz ve türlerin gelişimi ve adaptasyonu için yeterli bir zaman dilimi yok. Bunun dışında üçüncü etkende kirlilik ve insanın doğaya etkisi olabilir. Balık avlarken kullanılan dip taraması gibi yöntemler, bilinçsiz avlanma teknikleri, denizin sonsuz bir kaynakmış gibi çöplük haline getirilmesi. Hepsi birer etken.

Aslında denizde ayrıştırılamayacak hiçbir atık yok ama zaman lazım. Hazar denizinde petrolü bile tüketen bakterilerin olduğunu duymuştum.

Ahmet Bey çok haklı. Akdeniz jeolojik anlamda çok yeni bir deniz olduğu gibi Dünya üzerinde insan baskısı en yüksek olan denizdir aynı zamanda. Medeniyetin yeşerdiği ve serpilip büyüdüğü coğrafyanın denizi olduğu için insan tarafından en çok hırpalanmış denizdir Akdeniz. Okyanuslara açılım da sadece Cebelitarık üzerinden. Süveyç Kanalı şunun şurası 1 yüzyıldır insan eli ile var.

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aslında ben orda olsam bazı türler için denemeler yapardım.Mesela xenia türü için 1027 de çok iyi çoğaldıklarını duymuştum.Bazı türler 1 sene gibi zamanda belki 1030 tuzluluğa alıştırılabilir..Birçok mercan çiftliklerinin bir benzeri oralarda kurulabilir:D

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aslında ben orda olsam bazı türler için denemeler yapardım.Mesela xenia türü için 1027 de çok iyi çoğaldıklarını duymuştum.Bazı türler 1 sene gibi zamanda belki 1030 tuzluluğa alıştırılabilir..Birçok mercan çiftliklerinin bir benzeri oralarda kurulabilir:D

Akdenizde kışın sen bile denize giremessin ibrahim bey mercan nasıl yaşasın :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mevsimlik tarım işçileri gibi iş yaparız Ahmet bey:D

Önemli olan su değerlerinin tutması.Geri kalan 2-3 teknoloji ile halledilebilir.Mesela güneş enerjisi ile su ısıtılabilir.Hergün %50 su değişimi yapılarak mercan havuzları kurulabilir.

Çok mu zor yoksa?

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben elementlere vurgu yapmak istedim.Elbette sıcaklık ve başka faktörlerde tabiki var.

Aslında en büyük etken volkanik faliyetlerle suda oluşan zengin mineral ve elementler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Mevsimlik tarım işçileri gibi iş yaparız Ahmet bey:D

Önemli olan su değerlerinin tutması.Geri kalan 2-3 teknoloji ile halledilebilir.Mesela güneş enerjisi ile su ısıtılabilir.Hergün %50 su değişimi yapılarak mercan havuzları kurulabilir.

Çok mu zor yoksa?

Olmaz diye birşey yok aslında. Mercan seraları kurup bütün dünyaya mercan ihrac edebiliriz.

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.