Sign in to follow this  
Followers 0
Scorsese

Soru Natures Ocean - Bio Activ Natural White Aragonite

11 posts in this topic

Herkeze Merhaba Öncelik İle Başka Bana Ait Olmayan Bir Tankta Canlı Kum olarak kullanılan ve kapatılan bir tank da aldığım 25 kilogram canlı kumu evime getirdim çeşme suyu ile güzelce yıkadım kokusu gidene kadar ve güneş altında kuruttum tekrar ro su ile sirke kullandım 2 gün bekletttim tejkrar ro su ile durulayıp 2 gün değişimli saf suda bekletip tekrar kuruttum yeni kuracağım tanka ro su girişi yaptım tuzumu koydum ve erittim tuzluluk oranı 1025  aldığım startup 12 ampulü 6 adedini tankımda bulunan sudan 15 litre alıp içerisine kırsam kum ile karıştırsam tankıma koysam bu kum ve kalan suyu tank kumu canlandırmış olur muyuz tekrar tank dinlendik ten sonra diğer 6 adedi kırsam nasıl olur kum için güzel bir sonuç olabilir mi teşekkür ederim Saygılar

Kum ile karıştırmanıza gerek yok bakteri kültürünü,

kumu akvaryumun dibine serin, ve kültürü akvaryuma boşaltın, suyun biraz durulmasını bekleyin, tuzluluk ve ısı 1025/ 26C olunca kültürü atın, tekrar canlanır merak etmeyin,

canlı kumun canlılığı kalmadı, tamamen öldü şu anda, o yüzden süreç direkt canlı kum kullanılan duruma göre daha yavaş olacaktır ama olacaktır.

benim tavsiyem biraz canlı kaya eklemeniz

Selamlar , 

Kurulumlar da her zaman sıfır kum kullanımı tavsiye edilir . 

Fakat siz bazı işlemlere tabi tutmuşsunuz . 

Yapmanız gereken tavsiyelerim söyledir.  

Boş tanka RO su basın .. TSD değeri sıfır olsun kontrol edin. 

Sonra 1025 oranına kadar tuz ekleyin. 

Isıtıcınızı çalıştırın 24-25 dereceye ayarlayın .. 

Bu süreçte dalga motorlarınız ve kafa motorlarınızı devreye alın . 

Tuzluluk oranı 1024/1025 te sabitlenince ..  

Tuzun gözle görülür oranda eridiğinde emin olduktan sonra ... 

Kumunuzu tanka ekleyebilirsiniz. ( Kayanız varsa bu süreçte ekleyin ) 

Ekleme tamamlandıktan sonra PS devreye alın .. Ve birazcık sulu toplatın. 

Havalanan kum oturduktan sonra ... 

Sisteme 6 'şar adet bakteri kültürleriniz kırınız . 6'şar adette Stopammo kullanmayı ihmal etmeyin .. 

İlk etapta Amonyak testi yapmaya başlayın sabırlıkla Amonyak değerinizin sıfırlanmasını bekleyin. 

Ardından Nitrit ve Nitrat değerlerini kontrol etmeye başlayın bunlarda da sıfır değerlerine yaklaştığınızda Kabuklu canlı girişi yaparak döngüyü start edebilirsiniz. 

1 person likes this

RO suda kumu bekletirken genelde (kayalar için daha önemli) hobici test yapmamakta. Açıkçası ilgili akvaryum malzemesinin kum veyahut kaya neden RO suda bekletildiği bilinmedikçe bu iş amiyane tabirle hamallıktır. 

Eğer kum ve veya kayanızı RO suda bekletecekseniz mutlaka suyun hareketini sağlayınız ve suyu günlük testte tabi tutunuz, nitrat fosfat gibi. Bu vb işlemleri uygulamaz iseniz RO su ile sadece fiziksel temizlik sağlarsınız. 

1 person likes this

saf suda yoktur, fakat sizin koyduğunuz kumdan dolayı amonyak, ve doğal olarak nitrit, nitrat oluşacaktır,

55 dakika önce, Scorsese yazdı:

saf suda nitrat ve nitrit var mıdır ilk defa duyuyorum 

Zamanım yoktu kısa yazmak zorunda kaldığım için yanlış anlaşılmış olabilirim. Kısaca ne anlatmak istediğimden bahsedeyim. Yeni hobiye giren arkadaşlarımıza en sık önerilen tavsiyelerden biri satın alacakları kayaları RO suda bekletmek olarak söylenir. Bunun nedeni çoğu zaman açıklanmaz ve yeni arkadaşlarımız bu fiili gerçekleştirir. 

Ancak yapılan bu işlem düzenli kontrol sağlanmadığından anlamlı olmaz. Doğanın bir kanunu olarak en iyi bilinen şey hiç bir şey yok olmaz yoktan varolmaz. Bu nedenle bunu aklımızda tutarak  kayalarımızı RO suda, suyu hareketlendirerek, bekleterek suyun kaya gözeneklerine ulaşıp ilgili organik atığı suya karıştırması sağlanmalıdır. Kaya içindeki amiyane tabir ile fosfat ve nitrat suya karıştığında yavaşça sudaki fosfat ve nitrat değeri okunabilir hale gelecektir. 

Bu durum başladığında ve arttığında suyun mümkünse tamamının yenilenmesi veya yarısının yenilenerek zaman içinde salınıma başlayacak fosfat ve nitratın sıfırlanması sağlanmalıdır.

Bu yapılmaz ve sadece RO suda ve akıntısız suda bekletilir ise ne olur? Daha önceki mesajımda belirtiğim gibi kayalara sadece fiziksel temizlik yapılmış olacaktır. 

2 people like this

On 29 April, 2016 at 21:52, Scorsese yazdı:

...tankıma koysam bu kum ve kalan suyu tank kumu canlandırmış olur muyuz tekrar tank dinlendik ten sonra diğer 6 adedi kırsam nasıl olur kum için güzel bir sonuç olabilir mi...

Bakterilerin popülasyon oluşturduğu tek yer kum-kaya değildir, suyun sürekli temas ettiği her yüzeyde canlılık oluşur, buna camlar ve boru iç çeperleri dahildir. Tatlısucuların iyi bildiği, camlardaki yağlanma benzeri oluşumlar aslında bakteri tabakalarıdır. Dolayısıyla kumun nasıl canlanabileceğinden ziyade, kumun (veya kayanın) daha önceden biriktirdiği akvaryum için tehlikeli maddelerin varlığına daha dikkat etmeniz yerinde olur. Yukarıda değerli yorumcuların belirttiği üzere nitrat ve özellikle fosfat salınımı önemlidir. Fosfattan hızlıca kurtulmak biraz pahalı bir işlem olduğundan, substratın fosfat salınımı yapmadığını ölçerek teyit etmek, en doğru harekettir.