zafer3885

Sorunsuz Tatil için Akvaryum Çözümleri...

34 posts in this topic

Yaz sezonunun yaklaşması nedeni ile yine bir çok hobi sever akvaristlerin  tecrübelerini bu baslık altında sizlerinde Yorumları ile toparlamak

mantıklı olacaktır.Olumlu olumsuz yapılıp yapılmaması gerekenleri paylaşmanızı rica ederiz.

BUHARLAŞMA  SONUCU SAF SU KAYBI 

Aslında bu akvaryum yapım aşamasında en basından karar verilmesi gereken bir durum, saf su ekleme tankınız ne kadar büyük ise o kadar cok su hacmi demektir. Isıtıcılarınızı mutlaka kontrol edin. Termoatat sorunu olup olmamasına... 

Saf su kaybını otomatik Şamandra ile kontrol altına alabılırsınız Ancak otomatik Şamandraların tek den avantajı suyu kesen pimin esnemesi veya takılmasıdır. Bu sıstem sadece RO cihazlarından direkt akvaryuma kadar hortum cekılerek kullanılması gerekir.

Saf su tankınız ufak ise daha buyuk bir su kasası Kullanılabılır. Su kasaları Tekzen IKEA ve yapı marketlerden temın edebılırsınız 

*AKIM KORUYUCU PRIZLER VE GÜÇ KAYNAKLARI UPS 

Akvaryum ekıpmanları hassas ürünler oldugundan dolayı mutlaka Akım koruyucu prizler kullanmanızı öneririm. Şu ankı sistemde de Akım koruyucu priz kullanıldı.Anı elektrık gidip gelmesi gibi dalgalanmalar sonucu oldukça işe yarıyor. 

UPS Güç kaynakları bence her akvaryumda olmassa olmazlardan geçtiğimiz yıllarda bir çok kez akvaryum da elektrık kesintileri nedeni ile bu sorunu Fazlasıyla yaşadım . Kesıntısız güç kaynakları maliyetlerinden kaçmak kaybedeceğimiz akvaryum canlılarının maliyetinin altında kalıyor.

İnteraktif lıne upsler kullanmayınız. Onlıne upsler sinüs dalgalı ve hassas aletler icin oldukça verimli... INFORM Genel Merkezi ile yapmıs oldugum görüşmede Teknık personel  kesınlıkle onlıne ups kullanmalısınız diye vurgulamıştı. Akvaryum ekıpmanları hassastır bılgısı beyan edilmişti. Laptop.masaüstü pc,monıtorlerde sıkıntı yaratmamaktadır lıne interaktif upsler... Son zamanlarda DC olarak Üretilen bir cok alet ekıpman görüyoruz bunlar daha hassas ve daha cok sıkıntı çıkarabiliyor.

* OTOMATİK YEMLEME MAKINESİ  

* ŞARZLI OTOMATIK HAVA MOTORLARI 

Boyu ve Minjıang ürünlerde  var diye biliyorum. Elektrık kesıntılerınde kendınden otomatik olarak devreye giriyor. 

*SKIMMER GECİKTİRİCİLER 

Kafa motorlarının akvaryumdakı suyu sıfonlama sonucu skımmer tasmasını engelleyebılırsıniz .

*GERİ DÖNÜŞ MOTORLARINDA ÇEKVALF KULLANIMI 

Özellıkle skımmer geciktirici kullanmak istemiyorsanız bu yöntemi tavsiye ederim Plastik çekvalfler oldukça verimli 

*GERI DÖNÜŞ KAFA MOTORLARI BAKIMI 

4500 new jet kullandığımdan kendı tankımdan bir ornek vereceğim. Elektrık kesıntılerinden sonra Üst boru akvaryum icersinde kaldığından dolayı sifonlama 

yaparak sumpa boşalıyor. Bunun çözümünü ise sirke veya porçöz yardımı ile çözebilirsiniz. Porçözde 1 saatlık dezenfekte sonucu herhangi bir sorun kalmadı. Elektrık kesıntılerınden sonra tekrar Kalkış yaparak Çalışmaya devam ediyor. 

Diğer Yöntem ve alternatiflerinizi paylaşmayı unutmayınız :) 

4 people like this

Zafercim ne varsa yazmışsın.Eline saglık..:(o|:

yukarıda yazılanları yaptıktan sonra geriye tek sey kaldı. 

KOMŞU VEYA AKRABAYA HABER VEREREK ARA SIRA KONTROL ETMESİ

Ben yerinizde olsam sabit IP gerektirmeyen yeni çıkan ucuz kameralarla cepten istediğiniz an akvaryumunuz kontrol altında max 200 TL civarında

3 people like this

Evet yazmış oldugunuz cok mantıklı Atılla abı anlık olarak görüntü vermesı telefon veya tabletten cok kullanışlı bir alet ıp kameralar... 

Alternatif bır Yöntem daha var yukarıda yazdıklarıma 

Aslında Su sensör kesıcıler var ama nerde bulunduğunu bılmıyorum 

kiptaş ın yapmıs oldugu evlerde görmüştüm bir selenoıd valfe baglı ve otomatik sensör SIVI algıladığı anda devreyi kapatıyor bu sistemde samandra sistemi manuel olarak bağlandığında herhangi bir olumsuz durumda RO cıhazını otomatik olarak kapatmada yardımcı olabılıyor 

1 person likes this

Kamera konusunda aynı fikirdeyim. Ama acaba nereyi seyretmek gerek? :)

NAS431plus-SumpCam 2016-04-24-09-46-37.jpg

Atilla Abi webcam ile takip konusunda herkesin evinde rahatlıkla kullanabileceği bir kaç ürün tavsiye edeceğin . 

Tavsiye ettiğim ürünler hem kaliteli hemde fiyat bakımından uygun ürünlerdir . 

Ayrıca Sabit İP konusunu da ayrı bir topicde ele alacağım .. Dinamik olan İP 'nizi noip.com gibi web siteleri yardımıyla sabitleyebilirsiniz . 

Benim 1. tavsiyem bi Raspberry Pi 3 modelini ve webcam'nı almanız .. Daha sonrasında diğer işlerinizde kullanabilirsiniz böylelikle atıl bir ürün olmaktan çıkar .. MKV player - Torrent , Nas server gibi . 

http://www.banggood.com/Raspberry-Pi-3-Model-B-ARM-Cortex-A53-CPU-1_2GHz-64-Bit-Quad-Core-1GB-RAM-10-Times-B-p-1041862.html

2. Tavsiyem wifi 'li güzel bir webcam . Bu webcamler bazı durumlar karşısında mail atabilmektedir. 

http://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Xiaoyi-Ants-Night-Vision-720P-Smart-Wireless-Webcam-Security-IP-Camera-p-983655.html

3-Seneye güzel bir takip sistemi . Amonyak ölçümü sayesinde canlı ölümü olup olmadığını da takip edebilirsiniz . 

4-Buharlaşan su ekleme konusuna da değinmem gerekirse. Su tamamlama ünitesinin üstü kapalı olsun ki buradaki su da buharlaşmasın.

Eğer klasik bir şamandıralı bir sistem kullanıyorsanız bu şamandıranın sıkışması vs gibi durumların önüne geçmek için Su tamamlama motorunun sump doldurma borusunun ucuna bide mekanik bir şamandıra ekleyerek güvenliği artırabilirsiniz. 

5-DC Dalga motoru ve DC Kafa motoru kullanıyorsanız da elektrik kesintilerine karşın kuru akü alabilirsiniz . Karaköy selanik pajasinda rahatlıkla bulabilirsiniz aküleri .

Ne kadar yüksek ah alırsanız elektrik kesintisinde ok kadar uzun süreli çalıştırır 

http://www.birikimpilleri.net/urun/power-xtra-12v-45-ah-bakimsiz-kuru-aku/955280

Uğraşmayım derseniz de yarım günü kurtarabilecek UPS alınabilir ... Bunlarında maliyetleri hemen hemen 150 - 250TL arasındadır . 

6-Otomatik yemleme .. Burada da dalga motorlarını elektrik zamanlama saatine bağlamanızı tavsiye ederim ki balıklarınız aç kalmasın.

7-Evinizde alarm sisteminiz var ise Gözlem istasyonun ile görüştüğünüzde elektrik kesintilerini anlık olarak size mail - sms - telefon ile iletebiliyorlar . Buda haberdar olmanız konusunda bir başka fikir . 

3 people like this

Akvaryum odasına yangın alarmı koydurulması gerekli. Prizler aşırı yüklenme nedeniyle yanabiliyor.

1 person likes this

Ben ups işini 1 hafta önce hallettim bu ürünü aldım bütün dalga motorlarım reaktör protein skimmer ve geri dönüş hepsi çalışıyor

IMG_1970.JPG

IMG_1971.JPG

IMG_1972.JPG

IMG_1973.JPG

IMG_2104.JPG

1 person likes this

Isıtıcıyı da mı bu sisteme bağladınız? Bir de, mahsuru yoksa maliyet öğrenebilir miyiz?

57 dakika önce, ontheway yazdı:

Isıtıcıyı da mı bu sisteme bağladınız? Bir de, mahsuru yoksa maliyet öğrenebilir miyiz?

Alper bey ısıtıcı ve ışıklar bağlı değil bağlı 2 adet 6095 tunze 1 adet 6055 tunze 1adet 6215 tunze wavebox 1adet rw15 jeboa 1adet waweline 12000 geridönüş motoru 1adet rlss dbi10 protein skimmer 2adet newjet 800 bağlı ups fiyatı 1400tl ama 1000tl aldım sonradan akü eklenip kapasite arttırıla biliyor internetten akünün aynısına baktım sadece akü 1300tl aküde 36kg ağırlığında 4 kata zor çıkardım:)

1 person likes this

Merhaba, bu sistemleri biraz incelemişliğim var. Evde de kullanıyorum. Bazı öneri ve uyarılarda bulunmak isterim.

Herşey tam güçte çalışırken,  birlikte kaç watt tüketiyor akvaryum cihazlarınız, watt ölçer cihazıyla bir ölçmenizde fayda var. 1200 watt in tamamını kullanmanızı önermem. 700-800 watt sınırı biraz daha güvenli olacaktır. Kullandığınız inverter 12v ile çalışıyor tam güçte 1200 watt verebilmek icin kabloların üzerlerinden 100 amper DC Akım geçecektir. 100A ev kullanımı için tehlike sınırıdır. Bu yük için bana biraz ince gibi geldiler, aşırı yükle kabloların çok ısınmasına asla müsaade etmeyin.

Bir diğer nokta da, inverter cihazı akü kaç volt'a düştüğünde çalışmayı durduruyor ona bakın derim. 12 voltun çok altına düşürmemeye çalışın akünüzü. Bu aküler aşırı drene edilmeye çok duyarlı ve ömürleri böyle kullanımlarda çabucak bitiyor. En uygunu max. %50 kapasitesine kadar kullanılması. Aküyü dibine kadar kullanırsanız yeni aküyü 4 kat çıkartmak sıkıntısı da var hem :)

Kullandığınız akü anladığım kadarıyla araç aküsü tarzında. Kaç amper lik bilemedim ama aşırı yüklememesine dikkat edin bu tip akü lerden aşırı yükte zehirli gaz çıkışı olur (yanında bir yerde minik bir gaz çıkış deliği görebilirsiniz). Akvaryuma ve size zarar verebilir, tedbirli olmakta fayda var.

1 person likes this

Akü araba aküsü boylarında 90ah akü bağlı olan  aletlerin çoğu dc motorlu son güçlerinde 350watt bağlı akü 9volt altına inince çalışmayı durduruyor resimdeki şarj eden kutuda bilgileri yazıyor akü araba aküsü değil ups ler için üretilen akülerden ingiliz malı dediğim gibi yeni akü 1300tl 5yıl ömrü var 

9 volt biraz riskli bir rakam. Normalde heryerde önerilen son sınır 10V.  Ayarlanabiliyorsa en azından 10v yapmanızı öneririm. Burda önemli olan düşük Voltaj da kaldığı süredir akünün. Eğer uzun süre şarjı bitik halde beklerse 5 yıllık ömür beklentisi oldukça düşer. 350Wh toplam çekilecek güç ise düzenek bence de yeterli görünüyor.

Bir saat önce, ontheway yazdı:

9 volt biraz riskli bir rakam. Normalde heryerde önerilen son sınır 10V.  Ayarlanabiliyorsa en azından 10v yapmanızı öneririm. Burda önemli olan düşük Voltaj da kaldığı süredir akünün. Eğer uzun süre şarjı bitik halde beklerse 5 yıllık ömür beklentisi oldukça düşer. 350Wh toplam çekilecek güç ise düzenek bence de yeterli görünüyor.

Uyarınız için teşekkür ederim işin aslı protein skimer değişeceyim bubble king supermarine 300rd serisi alacağım onlara voltaj regülatörü gerekiyor bende voltaj regülatörü araştırırken ups almaya karar verdim aldığım kişiye ne amaç için kullanıcağımı söyledim akvaryum motorları için olacağını söyledim motorların toplam watt değerini çıkarıp söyledim satıcıya 3saat götürecek bir ups olsun dedim oda bana bunu önerdi  3 gün öncede 1'5 saat elektirik gitti sıkıntısız bağlı olan motorların hepsi çalıştı şimdilik memnunum üründen inşallah sıkıntı çıkarmaz

1 person likes this

Arkadaşlar UPS konusunda bende söyle bir bilgi vereyim .. Taktiğiniz ürünlerin kalkışta çektikleri anlık elektrik değerleri vardır ... 

Lütfen buna dikkat edeniz . Örnek olarak Laser printeri UPS bağlamazlar çünkü anlık çalışma değeri çok yüksektir. 

Kullandığınız güç kaynağının ve bağlı olan ürünlerin bu hesaplara uygunluğunu lütfen kontrol edin. 

Bizzat yaşamışlığımla beraber Akü'nün patlaması - Sisteme takılı olan ürünlerin yanması .. Allah korusun yanma tehlikesi mevcuttur. 

1 person likes this

46 dakika önce, teamserkan yazdı:

Arkadaşlar UPS konusunda bende söyle bir bilgi vereyim .. Taktiğiniz ürünlerin kalkışta çektikleri anlık elektrik değerleri vardır ... 

Lütfen buna dikkat edeniz . Örnek olarak Laser printeri UPS bağlamazlar çünkü anlık çalışma değeri çok yüksektir. 

Kullandığınız güç kaynağının ve bağlı olan ürünlerin bu hesaplara uygunluğunu lütfen kontrol edin. 

Bizzat yaşamışlığımla beraber Akü'nün patlaması - Sisteme takılı olan ürünlerin yanması .. Allah korusun yanma tehlikesi mevcuttur. 

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim serkan bey aldığım kişi güneş enerji panelleri ve ups işinle uğraşan kişiler nerede ne amaçla kullanıcağımı belirttim kendisine ona göre bu ups verdi

kullandığım motorların watt değerleri

1 geridönüş 80watt  

2 protein skimmer 80watt yenisi gelince son güç kullanırsam 60watt 

3 tunze 6095 21watt 2adet var 

4 tunze 6055 18watt 

5 tunze 6215 50watt bağlı ama gece sönsörü takılı elektirik gidince ışıklar yanmadığı için o devreye girmiyor

6 2 adet newjet 800 9watt

Buda akü ile ilgili bilgi

Yuasa Akü ; NP, NPL, SWL, EN, SW ve NPW modelleriyle geniş ürün yelpazesine sahiptir. Yuasa aküler ; kalitesi ve yaygın kullanımlarıyla siz müşterilerimizin tercihi olmaya devam etmektedir. Yuasa Akü modelleri 5 Yıl, 10 Yıl ve 10+ Yıl ömür beklentili, 2 Yıl ve 3 Yıl garantili olarak satışa sunulmaktadır.. 

Yuasa Akü Özellikleri

• Yuasa Akü modelleri, tamamiyle kapalı, bakımsız tip Akülerdir.
  • Çok geniş bir ısı yelpazesinde çalışabilir.
  • Özel alçak basınçlı emniyet valfleriyle teçhiz edilmiştir.
  • Tampon şarjda ya da çoklu döngülü şarjda çalışmaya müsaittir.
  • Tamamen oksijen rekombinasyonuyla çalıştığından gaz sızdırmaz.
  • İç direnci düşük olup, rafta beklemede kayıpları son derece düşüktür.
  • Stasyoner Tip Akü olup, TS 1352 ve ISO 9001 belgelidir.

1 person likes this

Bendeki motorlu ünitelerin (jebao, tunze, reef octopus) demerajını kontrol ettim buzdolabı vs de olduğu  gibi yüksek farklar göremedim. Ancak ps ve kafa motorunda geciktirici takılı. Geciktiricilerin bir diğer faydası da burda çıkıyor bütün motor ların aynı anda yüklenmesini engelliyor. 

Bu güç kaynaklarından bende tunçmatik marka vardı dikkat edilmesi gereken durum akü ömürleri bendeki cihazın bataryaları ölü duruma gelmiş ve sürekli kendini şarz etme moduna alarak elektrik faturasını hopllattı 390 ils 450 arası gelen faturalar iptal ettikten sonra 180 ila 220 arasına düştü

UPS alıp takip unutmamak lazım periyodik şekilde kontrolleri sağlanmalı . Hatta sık elektrik kesintisi yok ise 20 - 25 günde 1 desarj ve sarj etmekte fayda var ... 

Aynı anda yüklenmesi içinde sistemler ayrı ayrı geçiktirmeli zaman rolelerine bağlanmalı ...

2 people like this

Lead-acid kurşun akülerde boşaltmaya gerek yok diye aklımda kalmış. Tam tersine sürekli trickle şarj ile tam şarjlı tutmak akünün ömrünü maksimum'a çıkarıyor. Ancak nicd ve nimh bataryalarda durum farklı. Boşalt-doldur gerekli onlarda.

1 saat önce, teamserkan yazdı:

UPS alıp takip unutmamak lazım periyodik şekilde kontrolleri sağlanmalı . Hatta sık elektrik kesintisi yok ise 20 - 25 günde 1 desarj ve sarj etmekte fayda var ... 

Aynı anda yüklenmesi içinde sistemler ayrı ayrı geçiktirmeli zaman rolelerine bağlanmalı ...

Serkan Bey Katılıyorum sıze en cok ta bu husus onemli deşarj yapmak her zaman akülerin ömrünü uzatıyor ?

15 saat önce, ontheway yazdı:

Lead-acid kurşun akülerde boşaltmaya gerek yok diye aklımda kalmış. Tam tersine sürekli trickle şarj ile tam şarjlı tutmak akünün ömrünü maksimum'a çıkarıyor. Ancak nicd ve nimh bataryalarda durum farklı. Boşalt-doldur gerekli onlarda.

Alper akü yada pil teknolojinde bir sürü farklı ürün mevcut satın alınan ürün özelliklerine göre hareket etmek en mantıklısı ... 

Ama kesin olan birşey var hangi teknoloji olursa olsun başıboş bırakılmamalı . Süreç içinde kontrolleri sağlanmalı ... 

Kuru aküler şişme patlama oranları ciddi şekilde yüksek ... 

1 person likes this

Aynen katılıyorum. Zaten yukarıda verdiğim önerilerden birincisi akü kapasitesinin fazla zorlanmaması yönünde. Özellikle kapalı alanlarda tehlikeli olabilir. Farklı akülerin farklı şarj yöntemleri var kurşun jel vb. Farklı akü tiplerini aynı cihazda karıştırmamak gerekli.9 volt derin deşarj gibi geldi bana. Cihazın içinde jel akü bulunuyor olabilir onlar aşırı deşarja dayanıklıdır. . Ama arkadaşın aldığı akü normal  kurşun asit görünümünde.