zafer3885

Nitratı Düşürmenin Yolları ve Refugium Önemi

Bu konuda 4 ileti var

Deniz akvaryumlarımızda Nitratı düşürmenin bir çok yöntemi vardır.

Refugium Kelıme anlamı olarak İngiliz'de karşılığı Refuge  Sığınak anlamına gelmektedir. Akvaryumlarda sump sistemlerinde Yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir.Refugıum sistemlerde bir çok canlı kullanılabılmektedır. Caulerpa, Spagetti alg Mangrov fıdanları,xenia Kökleri kullanılabılır 

XENIA  nıtrat ıle beslendıgınden dolayı hızlı büyüme eğilimine gidebilmektedir. Ayrıca nıtratı düşürmede de ayrı bir avantajı vardır. Görsel olarak benım cok Hoşuma giden canlılardır.

CAULERPA seciminde ise ışıklandırma sürekli acık kalmalıdır. Caulerpa larda dezavantaj daha once okuduğum bir makalede spor salınımları yaptığından dolayı ışıklar kapandığında sıkıntı yaratabılmektedirler. Nıtrat ve fosfatı gerıye salabilmelerinden dolayı dıkkat edilmesi gereken canlılardır.

SPAGTTİ ALG VE MACRO KIRMIZI ALGLER DE KULLANILABILIR.

Refugium da dıkkat edilmesi genel hususlar 

Kafa motoru seçimi oldukça kucuk debılı olmalıdır.Şu an kendı sistemimde kullanmış oldugum motor 200-300 Lt kadar debılı bir motor kullandım Uzakdoğu ürünü oldugu  icin o kadar bastığı konusunda emın Değilim. :) 

Geri dönüş motorundan ince bir pvc boru yardımı ıle de refigıum icin ayrı bir vanalı hat cekılebılır. 

Kum yatağı olarak 5 cm kadar kum kullandım.

Aydınlatma seciminde 11 watt led kullandım Aydınlatma husunda daha öncekı refıgıum denememde eskı akvaryumda kırmızı ağırlıklı bır aydınlatma kullanmıştım macro alglerın ıhtıyacı olan aslında kırmızı renk te olan ışıklandırmadır.

Nitratı düşürme konusunda bir çok alternatif Yöntem mevcut...

DSB DERIN KUM YATAĞI

VOTKA YÖNTEMI

DENITRATOR

CANLI KAYA 

Resimler Google ortamından alıntıdır.

Konu altına deneyimlerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmayı unutmayın :) 

image.jpg

image.jpg

image.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

akvaryumum da sump sisteminde bitki var akvaryumun yanında olduğu için aydınlatma gerekmiyor dünkü su değerleri fosfat 0 - 0.03 ppm arası nitrat 5 ppm lerde kh 12.8 dkh lerde bitkiyi koymadan önce fosfat 0.1 - 0.25 ppm arası nitrat 10 - 25 ppm arası kh 14.8 dkh idi ocak aylarındaki değerler 2 hafta öncesine kadar 9 watt sarı tasarruflu ampul yakıyordum sumpta artık yakmıyorum bir sorun olmuyor gün ışığı gördüğü için, ışıkları söndürme nedenim akvaryumun sarı ışığı gören yüzeyinde ve supda kırmızı alglerin oluşması kırmızı algleri sumptan temizledim kumun yüzeyindekileride 2 haftada 2 kere sifonlafa yaptım temizlendi tabiki sırf bitki değil etken su değişimleride etkili oldu 1 - 2 kere deniz suyunu 1025 e ayarlayıp eklendi fakat su değişimlerindede yanlışlıklar yaptığımı 2 hafta önce öğrendim gökan biladerimden, deniz suyunu en fazla 6 saat içinde akvaryuma koymak gerekiyor tuz ile hazırladığımızıda en fazla 2 gün içinde koymamız gerekiyormuş yani ne kadar erken koyarsak o kadar iyi  gökan biladerimin tavsiyesiyle 3 günde bir CoralX ClearX ekledim akvaryuma 2 hafta civarı, akıntı motoru 1 tane vardı 2 kiye çıkarttım ortada girdap oluşturacak şekilde yerleştirildi, birde sumpun dibinde pislik toplanıyordu 2 motoru sumpun iki bölmesine yerleştirdim artık pislik toplanmıyor motor olarakta marine akvaryum uyumlu düşük güçlü iç filtre motorunun alt kısmını çıkartıp koyyduğumda yeterli geldi 

Resim 009 (450 x 600).jpg

Resim 004 (450 x 600).jpg

Resim 005 (450 x 600).jpg

Resim 007 (450 x 600).jpg

Resim 008 (450 x 600).jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.