sernur83

Ayvalık Resif Akvaryumu

Bu konuda 142 ileti var

kaya olarak 2 adet Natures Ocean - Natural Coral Reef Rock - Doğal Resif Kayası - 18,14 KG

kum olarak da 2 adet Natures Ocean - Bio Activ Natural White Aragonite Live Sand Canlı Kum 9,07 KG

alsam yeterli gelir mi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kaya - kum değiştirmeyi düşünüyorsunuz ama kayaların çıkmasında yeni kayaların eklenmesinde görüntü olarak bir sıkıntı olmasa da biyolojik olarak bakteri kaybınız olur o da zaten sistemdeki dengenin bozulması demek. Kum daha kötü hem görüntü hem biyolojik dengenin bozulması demek. Yeniden kurmak daha mantıklı değişim yerine. Ama şunu da söylemek lazım her cyano ile uğraşan akvaryumu yeniden kurmuyor. Çeşitli yöntemler var. Ekstrem akvaryumun sitesine girip korallenzucht katkı ürünlerini incelerseniz, ürünlerin altında yazan bilgilerle birlikte birkac ürünü bir arada kullanarak cyanoyu engelleyebilirsiniz. Tabi ekstrem akvaryumdan da hangi ürün ne şekilde kullanılıyor daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

tamam söylediğiniz ürünleri bir inceleyeceğim vaz geçtim kayaları ve kumu değiştirmekten ve çıkartıp yıkamaktan zaten geçmezse cyano ile birlikte devam edeceğim nitrat ve fosfatı biraz yükseltiyor birde görüntüsü biraz değişik zamanla alışırız 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
2 saat önce, intent yazdı:

Kaya - kum değiştirmeyi düşünüyorsunuz ama kayaların çıkmasında yeni kayaların eklenmesinde görüntü olarak bir sıkıntı olmasa da biyolojik olarak bakteri kaybınız olur o da zaten sistemdeki dengenin bozulması demek. Kum daha kötü hem görüntü hem biyolojik dengenin bozulması demek. Yeniden kurmak daha mantıklı değişim yerine. Ama şunu da söylemek lazım her cyano ile uğraşan akvaryumu yeniden kurmuyor. Çeşitli yöntemler var. Ekstrem akvaryumun sitesine girip korallenzucht katkı ürünlerini incelerseniz, ürünlerin altında yazan bilgilerle birlikte birkac ürünü bir arada kullanarak cyanoyu engelleyebilirsiniz. Tabi ekstrem akvaryumdan da hangi ürün ne şekilde kullanılıyor daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

CyanoCleanCoral Snow ve  ZEObak  üçü birlikte kullanılmalıymış 3 yeterli gelirmi

Korallenzucht - Coral Snow haftada bir 10 ml ekliyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Serkan bey akvaryumunuzdaki besin girişini ve amino asit girişini durdurun. Yemlemeyi minimuma indirin. Bakteri kültürü girin( besini değil) birkaç hafta sonra da cyano olan yerleri sifonlama yöntemiyle temizleyin. 

Cyanodan bu şekilde kurtulabilirsiniz, birdaha karşılaşmamak içinde besin ve amino asiti dikkatli kullanın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

almıyorum o zaman diğer ürünleri dediğinizi yapacağım sağolun Allah razı olsun

bakteri kültürü geçen pazar 2 tüp biodigest girdim haftada 1 tüp girsem yetermi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Girdiğiniz bakteri kültürü yeterli. Daha fazla girmenize gerek yok. Şimdi bakterilerin işini yapmasını bekleyin ve dediğim gibi aminoasit veya besin olacak katkı girmeyin. Birkaç hafta sonra da sifonlayın.

Daha önce de bana mercan besini sormuştunuz. Amino asit katkıları, mercan besinleri çok dikkatli kullanılması gereken katkılar. Doz aşımında bu tip istenmeyen yosunları tetikleyebilir.

Geçmiş olsun. Dediklerimi yaparsanız sonuç alırsınız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bugünkü Test değerleri 

Derece : 26

tuzluluk : 1025

magnezyum : 1380 ppm

kalsiyum : 430 ppm bu hafta 20 ml eklenecek

kh : 8,6 dkh bu hafta 10 ml eklenecek

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

2 mercan hariç diğerleri fena değil kumun üstü nerdeyse tamamen cyano kaplı bir iki resim çektim dün 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 29.08.2016 at 17:29, darkblue yazdı:

Değerleriniz iyi durumda. Mercan büyümeleri nasıl. Cyano da yayılma var mı?

Cyano da yayılma devam ediyor

Boyd Enterprises Chemi Cleani getirtiyorum

birde arıtmada mebrandan sonraki 4 filtreyi iptal edip Purolite Mixbed Reçine filtreyi getirtip takıyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Amino asit vb. kattkıları kesin, yemlemeyi çok azaltın, kesinlikle karides, kalamar gibi taze besinler girmeyin. Ps yi sulu toplatın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bugünkü Test değerleri 

Derece : 26

tuzluluk : 1025

nitrat : 10 ppm

fosfat : 0,1 ppm

magnezyum : 1315 ppm bu hafta 20 ml eklenecek

kalsiyum : 450 ppm

kh : 8,2 dkh bu hafta 10 ml eklenecek

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
On 3 Eylül 2016 at 22:26, darkblue yazdı:

Amino asit vb. kattkıları kesin, yemlemeyi çok azaltın, kesinlikle karides, kalamar gibi taze besinler girmeyin. Ps yi sulu toplatın.

Protein skimmeri sulu toplamaya ayarladım 

Işıkları kapattım 3 gün kapalı kalacak

coral x clear x var kullanayımmı hergün

birde karbon ekleyeyimmi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Karbon da ekleyin ama fosfat/silikat emicilerde  kullanın.Tabii bunları reaktörde kullanırsanız daha verimli olur.İlaveten su değişimleri ile cyno bakterileri sifonlayarak çekin.

Kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Fosfat ve nitrata bakıldığında başka bir sıkıntınız var mış gibi duruyor aslında. Aydınlatmanızı hatırlayamadım led mi kullanıyordunuz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Fosfat tutucunun faydası olur ama aşırısı bakteri populasyonunu sekteye uğratabilir.

Işığı kapatmak bir çözüm değil ne yazıkki :)

Bırakın bakteriler işini yapsın fosfatı nitratı karbonu tüketsin. Cyanoya besin kalmayınca cyano kendiliğinden zayıflayacak.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
15 saat önce, NikeI yazdı:

Fosfat ve nitrata bakıldığında başka bir sıkıntınız var mış gibi duruyor aslında. Aydınlatmanızı hatırlayamadım led mi kullanıyordunuz.

Evet kendi yaptığım led sistemi kullanıyorum

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
14 saat önce, darkblue yazdı:

Fosfat tutucunun faydası olur ama aşırısı bakteri populasyonunu sekteye uğratabilir.

Bırakın bakteriler işini yapsın fosfatı nitratı karbonu tüketsin. Cyanoya besin kalmayınca cyano kendiliğinden zayıflayacak.

Sağol Allah Razı olsun

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
19 saat önce, u.uçar yazdı:

Karbon da ekleyin ama fosfat/silikat emicilerde  kullanın.Tabii bunları reaktörde kullanırsanız daha verimli olur.İlaveten su değişimleri ile cyno bakterileri sifonlayarak çekin.

Kolay gelsin.

Sağolun Allah Razı olsun reaktör olarak tavsiyeniz varmı

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
16 saat önce, darkblue yazdı:

ışıkların kapalı kalması zarar verir mi balık ve mercana fosfat tutucu olarak elimde Seachem Phos Guard 1000 ml var kullanayım mı sumpa koyabilirim kullanacaksam ne kadarını kullanayım

reaktör almam gerekirmi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.