ayhan2534

Akvaryumu başka akvaryuma aktarma?

Bu konuda 9 ileti var

Arkadaşlar merhabalar öncelikle geçmiş Bayram'ınızı kutlarım sizden bi konuda yardım isteyeceğim akvaryumu mu elimde olan aynı ölçülerde 100*50*50 başka bir akvaryuma aktarılması ile ilgili yardım istiyorum ne yapmam gerek tankımda 7 çeşit polip tarzı mercan ve 5 adet perkula 1 adet cromis var

Not: yanlız diğer akvaryuma kurutulmuş kenarda bekleye diğer Kaya'larımı ve aynı Zaman'da başka kumda var onları koymak istiyorum akvaryumun sadece suyunu aktarmak istiyorum bakteri açısından mercanlara sıkıntı olurmu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Arkadaş okadar millet okudu kimse nasıl bir yol izleneceği ile ilgili yorum yazmadı neyse işbaşa kaldı kendi bildiğimi yapayım.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ayhan bey sizinde bayramınız kutlu olsun akvaryum suyunuzu kullanabilirsiniz.Burada dikkat etmeniz gereken hususlari beraber gözden geçirelim

Kullanmayı düşündüğünüz şu değerleri gerçekten iyi mi ?

Nitrat ve fosfat değerleri nedir ?

Eğer yüksekse veya istediğimiz kalitede değilse genelde yarısını yeni su yarısini akvaryum dan kullanabilirsiniz.

Yada yeni su (osmoz ve silikat recinesinden geçmiş ) sorunsuz bir akvaryuma başlangıç yapabilirsin ekstra bakteri ekleyerek işlemini hizlandirirsin

Ayrıca kurutulmuş kayaların olduğunu ve kullanmak istediğini belirtmişsin mümkünse bir kaba koyarak akvaryum daki tuzlu sudan koy 1 hafta dönsün dalga motoruyla

Hiç olmazsa kayalar kusacaksa önceden kussun.(Bazen bu işlemi yapmadan da kurabiliyoruz ama bazen kayalar kusabiliyor çünkü kuruturken bircok  canlı gozeneklerin içinde oluyor ve sonra kusuyor

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Faydalı bakteriler kayalarda ve kumda yerleşir...

suyun eski olması besin(plankton) açısından önem taşır...

yani eski kaya (eğer kaliteli canlı kaya ise) sudan ve kumdan önemlidir...

kumun eski olması bazen faydalı bazen zararlı olabilir, eğer çökmüş ağır metaller içeriyorsa yeni kum kullanmak daha iyidir...

kayanın kurutulmuş olması da sıkıntı yaratabilir...çünkü kurutulan kayada eğer önceden yüksek fosfat olan bir tanktan geldiyse sünger gibi emdiği fosfat,

ayrıca canlıyken üzerinde yerleşmiş milyonlarca bakteri ve deliklerde yaşayan mikro canlılar ve yosunlar ölüp amonyak oluşturup öylece kalacaktır...

dış yüzeyi yıkanıp temizlenmiş görünse bile iç delikler çatlaklar ve emdiği kimyasallar temizlenmesi evde yapılacak bir işlemle temizlenecek bir şey değildir...

kısaca canlı kayayı su dışında fazla tutmadan yine canlı kullanmak veya caribsea gibi hazır kurutulmuş canlı kaya alıp canlanmasını beklemek çok daha iyi seçeneklerdir...(bu arada hazır kurutulmuş canlı kayaların canlanma süresi uzun oluyor, bakteri katkısı ve aşılama amaçlı okyanustan ithal 1-2 parça canlı kaya çok başarılı sonuç sağlar)...

sorunuzun cevabına gelince:

ben olsam, eski tanktakileri yeni tanka koyar, ilaveleri tuzlu suda bekletip, suyu test edip, bir problem yoksa adım adım eklerdim :)

aktarımı nasıl yaparsınız ?

kovaya balıkları alıp içine hava,

kovaya mercanları alıp içine hafif akıntı,

kovaya kayaları alıp içine akıntı (akvaryum suyu dolu olsun ki kaya yüzeyinde ölüm olmasın),

kum konusu eğer eski tanktaki kum yeni ve temiz olduğuna inanıyorsanız iş yapar yoksa eski ve çok tortulu ise atıp yenisini koymak daha mantıklı olur...

kumu serip, eski tanktan biraz temiz su koyup, balıkları ve mercanları ve kayaları koyup, 

balık,kaya ve mercan duran kovalardaki suyu atın, balıklar kovada biraz amonyak, mercanlar biraz kimyasal, kayalar da bir parça tortu bırakabilir...

eksik kalan suyu da bir kovada hazırlayıp ekleye ekleye tamamlarsınız...

ben ev taşırken, yarım dolu akvaryumu 2 ay çalıştırmıştım, protein skimmer bile akvayumun içinde kumun üstünde çalışıyordu bir mahsuru yok...

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

tank değişimi gerçekleşti mi ayhan bey

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
42 dakika önce, ayhan2534 yazdı:

evet SOLMAZ be değişim oldu fakat tankı büyütmeyi düşünüyorum. :))

hayırlı olsun şimdiden :)

yeni tank için planlı gitmek ve o plana sadık kalbilmek önemli. beklediğinizi bulmanız için yavaş ve dikkatli adımlarla gidin. acele hiçbir adım atmayın hocam.

kolay gelsin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.