Berkay

Nano resif Boyu mu Newa mı yoksa toplama mı ?

14 posts in this topic

Öncelikle herkese merhaba arkadaşlar.  

Seneler once bu hobiye tatlı su ile basladim. Canli doğuran, discus. Akvaryumlarıyla uğraştıktan sonra hevesim olan Deniz akvaryumuna gecmek istiyorum senelerdir okuyorum özellikle su son Zaman'da araştırıyorum. 

Bende bir sistem kurmak istiyorum fakat Deniz isinde maddi yuk biraz agir oluyor benim istediğim sistem 30 litre ile 60 litre arasında birsey olmalı fazlasına ne yerim var nede daha fazla maddi durumum. 

Cokta fazla teknik acıdan profesyonel olmadığım icin, 150 litre bir akvaryuma (seneler sonra) gecene kadar 3-4 balık bakabileceğim birkaç zor olmayan mercan turu büyütebileceğim bir sistem istiyorum. Bu sistemlerden bir ornek Boyu tl450 olan model 58 litre.  

Diger seçenek ise newa 30 reef buda 28 litre ikiside All in one hersey dahil sistem. 

Teknik olarak boyuda soğutma fani falanda var daha dolu gibi fakat onu cok önemsemedim sizce bunlardan hangisi benim smacıma daha uygun olur ? 

( En buyuk farkları hacim olarak boyu Newanin iki katı ) 

Kendim bir buyuk akvaryum toplayana kadar minimum modifikasyonla bu isi halletmek istiyorum yanı birşeyler ekleme cikarmak istemiyorum ( sorun olmazsa ) sisteme cok yüklenmeyeceğim. Evet çoğu kisi bu sistemlerin çokta iyi olmadigini söylüyor biliyorum fakat ben sisteme cok yüklenmeyeceğim. 

Ornegin ikiside yaklaşık 550-600 lira civarında sistemler bu fiyata yaptıgım araştırmalara gore kendim bir sistem kurmam sanırsam cok zor ps ve isik neredeyse sadece bu kadar tutuyor. 

Fakat yinede ne önerirsiniz ? 

-- mesela bana estetik olarak köşeli akvaryumlar daha cekici geliyor özellikle tam dikdörtgen ve ustunde sadece ışık VE acik olan modeller boyudaki gibi yumuşak kıvrım koseler her ne kadar çokta hosuma gitmese de almam demiyorum ama sizin tavsiyeleriniz fikrimi değiştirebilir. 

Mesela bazıları boyu derin ve dibine Mercan icin yeteri isik inmez diyor 

bazilari da her ne kadar nano da olsa 30 litre az gelir boyu 58 onu al diyor 

bazilari da ucuz ps ve ışıkla askı seklinde yaparsin kendin diyor. 

Sizler bana neler önerirsiniz. İlla kendim yaparsamda askılı narin sistemler ile yapmak istiyorum sump icin cok tecrübem yerim falan yok. 

Onerilerinize açığım herkese simdiden cok Tesekkurler. 

ingilizce klavye ile yazıyorum yazım hatalarım icin özür dilerim :) 

Berkay bey merhaba öncelikle hangi sistemi kurarsanız kurun şimdiden hayırlı olsun diyeyim. Deniz akvaryumunda litraj en önemli unsur,beslenecek canlılar,sisteme bindireceği yük sizin hesap-kitap yapmanızdaki en büyük uğraşınız olacaktır,sorularınıza gelince;

newa da hava taşlı bir ps ve led ışıklandırma var bir kaç zoa 1-2 palyaço belki bakılabilir,kendim kullanmadım ama forumda kullanıp sonra sistemini satışa sunan birkaç arkadaşla konuştum uzun vadede su dengelerinin çabuk değiştiğini,sistemi idame ettirmekte zorlandıklarını belirttiler.

boyu nun hazır sistemlerinde ise pl denilen ışıklandırma sistemi kullanılıyor,sizinde dediğiniz gibi sistem derin olduğu için ışık yetersiz gelmekte ama birkaç arkadaşla konustugumda,kapakta modifikasyon yaptıklarını 1daylight+1actinicblue flo eklediklerini pl sistemi iptal ettiklerini ışıklandırmadan biraz daha istifade ettiklerini duydum,ps si biraz fazla ses yapıyor,efektif toplama yapmıyor dediler çoğunluğu tunze ya da hydor slim skimmer la modifikasyon yoluna gitmiş...

kendi naçizane düşücem 350 lt de discus beslemiş dökme camlı bir akvaryum kullanmış biri olarak seyir zevkini beğenmiyorum,cama cam extracelear tanklar bana daha çok hitap ediyor.

Maksimum ölçülerinizi belrleyip arkadan sumplu bir tank yaptırabilirsiniz sumpın girişine bir askı skimmer ve haddini aşmayacak canlılarla sisteminize devam edebilirsiniz,ilk canlılarınızı ekleyene kadar vaktiniz olacağı için(diatom sürecinde) daha çok makale okuyup litrajınıza uygun canlıları seçer keyifli keyifli hobinize devam edersiniz,discusta başarılı olan bir akvarist zaten su kimyasından az çok anlayan biridir başarılı olamayacağınızı düşünmüyorum.

fiyatların konusuna gelince nano ürünler gerçekten çok pahalı ama emin olun büyük sistemlerin ürünleri feci pahalı:) bütcenize göre birplan yapmanız daha uygun bu durumda.Belki şu an için boyunun kapaklarına dıy sistemle ışıklandırma nasıl yapılıyor biraz araştırırsanız daha makul bir fiyata sistem sahibi olabilirsiniz diye düşünüyorum,

keyifli hobiler dilerim,inşallah dilediğiniz gibi sisteminiz olur.

1 person likes this

Öncelikle cevabınız icin Tesekkurler.  Bende hala yogun araştırma içerisindeyim yabancı forumlardanda bu modellere bakınıyorum genellikle boyu VE newa olarak dusununce boyu icin modifikasyonun şart oldugunu gordum özellikle ps ve ışığında ama 650 lira sisteme verip birde modifikasyon parası verdikten sonra zaten bastan guzel bir sistem kurulur 

illa ki hazır sistem düşünecek olursam aklim newadan yana 3-4 kucuk balık ile modifiye etmeden kullaniliyor sanırsam 

fakat bende hep bu kucuk modelleri SATILIK goruyorum acaba belli Bi sebebi varmi. 

Aslinda bana en cazip gelen kendim yapmak fakat ogrenci oldugim icin bütçe sinirli olabiliyor. Sadece isik ve ps toplamda zaten 500-600 tutuyor diye gözlemdedim fakat ışık Hakkı'nda bir bilgim yok kendim 40-50 litrelik cama cam dikdörtgen bir sistem kursam isik olarak Nasıl seceneklerim olabilir acaba ? Birde fiyat VE performans olarak en uygun ps gözlemlerime gore bubble magus qq olan model fakat sizin baska öneriniz varmi 

nano bir model kendim yapsam sizce durumum icin daha mı uygun. 

en önemli seyi belirteyim cok fazla buyuk balıklar sevmiyorum tang falan düşünmüyorum da nanoda kucuk 3-5 balık benim

amacim   Kararsızlık suruyor newa Suan 520 tl benim icin bu fiyata sanırsam ekipmanlar dahil bir sistem kurmak biraz zor degil mi ps si ışığı dalga motoru derken ... 

Tesekkurler önerilere açığım. 

Eğer birkaç percula bakacaksan newa nın modeli ps si,ışıklandırması yeterli gelecektir,sorularına gelince bilgim dahilinde yanıtlayayım;

Işık konusu hakkında mercan besleyen arkadaşlar daha detaylı anlatacaklardır,fotosentetik canlılar grubunda olanlar ve olmayanlar var, örneğin; sert mercanlar ve bazı yumuşak mercanlar (lps-sps diye adlandırılır) zoa lar ışığa ihtiyaç duyarken tube anemon yüksek ışık gereksinimi duymaz fotosentetik değildir,doğal olarak sen 2 balık bakacaksan newa nın ışığı zaten yeterli gelecektir,bu modellerin sürekli satılmasının sebebini bir kaç ay sonra sende göreceksin ki deneyim kazandıkça,su dünyasının içine girdikçe,deniz ve resif canlılığını tanıdıkça sistem yetersiz gelmeye başlayacak yeni maceralara girişmek isteyeceksin lakin sisteminin yetersizliğinden daha büyük bir tanka geçmeye uğraşacaksın:)

gene bir diğer soruna istinaden boy olarak 60 cm olmayan bir tanka floresan kullanmak imkansız uygun armatür bulamazsın,armatür bulsan ona uygun t5 bulamazsın 40-50 cm lik bir nano tank için seçeneklerin led armatürler olabilir fakat onlarında kalitelileri fiyatlarıyla doğru orantılı ama dıy olarak yapılmış güzel ve başarılı örneklerde yok değil.

bubble magus qq,tunze 9001,hydor slim skimmer 135 o boyutlarda tanklar için üretilmiş modeller,aralarında fiyat-performans farkları,ses yapma ,sessiz çalışma durumları,efektif toplama yapabilme-yapamama özellikleri vardır,iyi araştırmak lazım diye düşünüyorum ama çevremde 9001 modelinden henüz kimse memnun değilim demedi neye göre demedi sessiz çalışıyor canlı yükü makul seviyedeyse işini iyi yapıyor ve yedek parçası bulunuyor gibi özelliklerinden dolayı memnunlar.

Ben en son mobilyalı 60*50*50 arkadan sumplu tankımı 500 tl ye yaptırmıştım,eh armatürüydü, ps siydi,kafa motoruydu,dalga motoruydu,ısıtıcısıydı,canlıkayasıydı,argonit kumuydu sanada bir fikir verir harcama olarak lakin bir kaç palyaço beslemek için bu kadar masrafa girmeye değmez bence her halükrda canlı yükün olmayacağı için newa nın sistemi sana yeterli gelir şu aşamada senin dikkat etmen gerekecek husus kurulumunu doğru yap diatom evreni güzel geçir,testlerini ihmal etme,ne zaman nitratın sıfırlandı o vakit yavaş yavaş canlılarını ekle haftalık periyotlarla küçük oranlarda su değişimini aksatmadan  yaparsın ve hobinin keyfini sürersin,hem sen üzülmezsin hemde canlıların mutlu olur.

Tekrar ne karar verirsen ver hayırlı olsun diyeyim Berkay bey inşallah keyifli bir başlangıç yapar hobinizden memnun olursunuz.

1 person likes this

Evet ben sizi cok iyi anladım zTen okurken bile cok keyif alıyorum giderek ogreniyorum yanı tabiki akvaryumumda 2 nemo olur fakat söylediğim gibi 4 balık civari düşünüyorum.  Sizin dediğiniz gibi karidesiyle yasayan bir goby isteyipte bakamadıktan sonra 500 vereceğime 600 veririm ama beslerim yanı . Tam olarak uyumlu olurmu bilmiyorum ama nemo goby karides ve firefish istiyorum bunlar cok cazip geliyor. Bu canlıların olmasını isterim. Mercanlar konusunda cok bilgim yok ama tabiki amaç reef yapmak oldugu icin birkaç farklı renkte sallanan Veya sert olan türlerin olmasını isterim tabiki. Oyle mercandan Kaya'lar gözükmeyecek kadar fazla olmasını istemem nihayetinde. Dedigim gibi cok ısın içine girmem tang falan gibi buyuk balıklar istemiyorum daha kucuk renkli olanlara yönelicem fakat sadece 1 adet mercan VE 2 adet nemo icinde dediğiniz gibi ne bu kadarmasraf yapilir nede emeğe değer. 

Sanirim amacımı aciklayabildjm. Aslı'nda tabiki ilerleyen senelerde 200 litre gibi resimler direk evin dekorasyonuna katacağım fakat yer durumu olarak da Suan bana odada masada veya biryerde duracak gerçek anlamda nano olan pratik bir model lazım Suan 60 litre çokmu buyuk gelir cok hayal edemedim fakat hala düşünce içerisi deyim . 

İsime yarayacak ps yaklaşık 200 lira civari 

100 lira da tank olsa  60 lira dalga motoru olsa 

ısik konusunda bir bilgim yok ortalama ne kadar tutar acaba 100 lira gibi fiyatlara var Mıdir ? Kendim yapabilirmiyim emin değilim 

beni en cok korkutan isik konusu zaten internette 700 liraya isik falaj var fakat benim bu smacıma hizmet edecek bir modeli 100 gibi bir fiyata halledebilirsem cama cam bir model kurmayı düşünebilirim. 

Cevaplariniz icin cok Tesekkurler. :) 

En nihayetinde 28 lt su ile yapabilecek çok fazla seçeneğin olamayacak malesef zaten,tang,melekbalıkları,cerrahbalıkları,gibi büyük balıkları beslemek için azami 400 lt relik bir tank gerekiyor ne demek istediğimi anlamışsındır sanırım zaten.

ışığın yetersiz ve su kütlen az olduğu için sert mercan denemelerin gene başarılı olacaktır fakat küçük bir frag zoa,starpolip bakılabilir,poliplerin açılmış,saçılmış halde dans etmeleri aynı zamanda senin su kaliteni gösterir,kapanmış polipler su şartlarını beğenmiyordur manasını çıkarabilirsin.

Elinden elektirik işleri gelen bir arkadaşın varsa led armatürünü kendin yapabilirsin uygun fiyata, ya da forumların satılık başıklarını takip et bir zetlight nano ışıklandırma alabilirsin ikinci el fiyatları 180-200 gibi bişeydi en son.

Sen sen ol sakın canlıları anı anda sisteme yükleme parça,parça alıp koyman gerek,yeni kurulan akvaryuma birden canlı yükü girilmesi yüzde yüz canlı kaybıyla sonuçlanır,deniz akvaryumunda başarmakla,başarısız olmak arasında çok çok ince bir çizgi var.

bence sert mercanlara bulaşma bile besleyen üstadların ışıklandırma sistemlerini görsen ve fiyatlarını bilsen inanamazsın. Ben 4bin liralıkta armatür gördüm mesela.

önce sistemini gözlemlemeni tavsiye ederim, örneğin 2 palyaçonu eklediğinde sistemindeki test sonuçlarını karşılaştır,ps nin toplama durumunu karşılastır her yeni canlı eklemende aradan 20 gün gibi bir süre geçmesi hem senin hemde sistem açısından uygun olur diye düşünüyorum,

Sonuçta 2 damacana etmeyen bir su kütlesine ciddi masraflar yapmak demek,uğraşmaya karar verdiğin iş, büyük bir heves,heyecanla başlayıp (acele etmekten,fazla,canlı beslemeye çalışmaktan ya da sistemine uygun olmayan canlı girişi yapmaktan) sonucunda hem emek hem para kaybeden ve hobiden uzaklaşan çok arkadaşım oldu.Unutma ki hobimizde en öncelikli hedefimizin sürdürülebilir bir akvaryum yaratılması hedeflenmelidir.

1 person likes this

Evet cok doğru söylüyorsunuz. Kesinlikle acele etmem. Bir müddet araştırayım ben en iyisi yine farklı fikitleriniz olursa acigim fakat kendim 60 cm bir akvaryum toplasam dalga motoruydu ps isik derken nerden baksam Bi 700-800 tutacak gibi gözüküyor. Belki 2 balık fazla bakılır fakat Suan kompakt olması VE mini bir resif olması önemli Aslı'nda yeni Bir heveste degil gecen yaz 2 ay okuyup araştırmıştım fakat o zamanki maddiyatimla vazgeçmiştim zaten 

suan ise boyundan vaz gectim Aslı'nda zaten kendisi 60 litre daha uygun fakat hem sesli çalışıyormuş Hemde ps si yetersizmiş sanırsam birde isik sorunu var bu kadar sorunla uğraşmaktansa kendin yapmak en mantıklısı fakat az canlı yüküyle newadan pek sorun yaşayanı gormedim sanırsam genelde daha memnunlar .  Birde soyle bir seçenek var buda 30 litre oluyor ayni miktar fakat usu acik dizayn farklı bu urun Hakkında düşüncenizi alabilirmyim. 

http://www.denizakvaryumu.com/nano-deniz-akvaryumu-pmu882

buna sadece ek olarak ısıtıcı gerekli kendi söylediklerine gore yumuşak mercan icin yeterli bir ışığı varmış ps sinin markasını tam bilmiyorum ama kötüyse bile az fiyat farkıyla bubble magus qq veya 9001 alınabilir    Işıklı bir sisteme gore 340 tl gerçekten uygun fakat bu malzemeler zaten 250 mi tutar iste onu bilmiyorum :) 

ne dersiniz bu model icin newa ile aralarında 200 lira fiyat farkı var  

tesekkurler :) 

Berkay Bey,

Öncelikle merhaba. Sizinle durumlarımız benzeştiği için mesaj yazmadan geçmek istemedim. Ben de sizin gibi tatlı su ile başlayıp bir dönem discus beslemiş bir hobiciyim. Çocuk olduktan sonra akvaryumu bir süre kapattım ve şimdi yeniden eve akvaryum kurma sevdasındayım (ben de sizin gibi bu sefer tuzlu su sevdasındayım). Yaklaşık 2 senedir araştırıyorum. Bunun ilk yılı teorik araştırma idi sadece şimdi ise yavaş yavaş malzemeleri toplamaya başladım. Bu uzun araştırma döneminde edindiğim tecrübe ile sizin için bir kaç öneride bulunmak isterim.

- Öncelikle sizin de fark ettiğiniz gibi tuzlu su hobisi gerçekten de "TUZLU" bir hobi. Bu nedenle bu işe ayıracak bütçeniz yok ise hiç girmemek en iyisi. Açıkçası bütçem çok geniş olmadığı için ben de sizin gibi en ekonomik çözüme odaklandım bu araştırma sürecinde.

- İşte bu noktada en "OPTİMAL" sistem ne olmalı sorusu en kafa kurcalayıcı soru idi. Bunca süre içinde yaptığım araştırma, bana verilen öneriler hep aynı yere çıktı; bu işe başlamak için en uygun hacim 100-150 litre arasında. Ayrıca tankın kesinkle ve kesinlikle alttan SUMP'lı olması gerekli. Bu tespitime katılmayacaklar olabilir. Lakin takip ediyorum arkadan SUMP veya askı PS gibi sistemlerle yola çıkanların hepsi bu sistemleri değiştirmek zorunda kalıyor.

- Bu nedenle size önerim alttan SUMP'lı ve dediğim hacimlerde bir tank ile yola çıkmanız. Ben bu tip bir sistem edindim. 60x55x45H ölçülerinde alttan SUMP'lı bir tanka sahibim şu anda. Umut Beyin de her mesajında belirttiği gibi bu hacim ve SUMP sistemi dışındaki sistemler sizi eninde sonunda üzecektir. Değiştirilme maliyeti ilk kurulum maliyetini de aşacaktır. Bu nedenle size şahsi önerim minimal bu tip bir sistem tasarlayıp buna göre maliyet analizi yapın.

- Bu noktadan sonra bu sisteme ucuz nasıl sahip olabilirim sorusuna kafa yormaya başladım. Forumlar ve internet ortamı bu konuda çok yardımcı emin olun. Sistemi bir şekilde elinden çıkartmak isteyen hobiciler bazen çok kaliteli ekipmanı çok ekonomik rakamlara satışa koyabiliyor. Ben bahsettiğim özelliklerdeki Yener Yılmaz tankı (ki 8'li elektrik panosu ilaveten sisteme dahildi) ve Skimz SM121 PS'ı toplamda protein skimmer'ın satış fiyatına almış oldum. Diğer ekipman için de forumların ilan bölümlerini her gün takip etmeye devam ediyorum. Zamanınız ve sabrınız bolsa (ki sanırım tuzlu su hobisinde en önemli şey sabır ve o olmadan başlanılan kurulumlar hüsran ile bitiyor) bu şekilde ilerlemek oldukça ekonomik bir kurulum yapabilmeye olanak sağlıyor.

- Son olarak sizin de sürekli belirttiğiniz gibi uygun canlıları tanka aşırı canlı yükü olmadan ve yavaş yavaş ekleme becerisi göstermek lazım. Tuzlu su canlıları hareketli ve renkli canlılar. İnsan pek çok türü aynı anda tanka koyma hevesine kapılabilir. Bunu yapmak felakete davetiye yollamak olacaktır. Tang beslemeyeceğimizi sürekli söylemişsiniz mesajlarınızda; o tanklar da zaten hiç bir tang türü besleyemezsiniz zira tangler geniş yüzme alanına ihtiyaç duyan türler. Sizin tank olarak düşündüğünüz ebatlar ise nano bile değil pico.

Umarım önerilerim bazı soru işaretlerine neden olmuştur. Kurulumunuzda başarılar diliyorum.

Saygılarımla..

1 person likes this

Öncelikle Tesekkurler. 

Söylediğiniz herseyi cok iyi anladım. Evet genelde herkes bu tarz seyler söylemekte. Eminim ki herkesin tecrübeleri var ve yöneltiyorlar. Bu benim icin uzun zamandır araştırdığım bir konu idi fakat hep vazgeçmiştim. Gerek sump kuramiyacagimdan gerekse buyuk tanka maliyet sıkıntısından. 

Birde ısın soyle önemli bir kısmı var belirtmek isterim daha önceden de soyledim biraz daha açayım. Benim tanklarda gözüme guzel gözüken canlı tipleri ve tarzları Aslinda cok belli  ayrıca canlılardan ziyade tankın seklide kucuk nanolar 50- civari gözüme kompakt ve bütün minik bir ekosistem gibi gözüküyor yanı newa gibi tamamen cam kare bir tankta birkaç yumuşak mercan 2 tane kucuk palyaço 1 goby 1 firefish benim şuanki beklentimi karşılamaya yeter hatta artar bile. Bundan daha fazlasını belki ilerde istesem bile Suan istemiyorum. Ve tabiki belli bir bütçem var ama sunuda net bir sekilde gordum ;

tank miktarı büyüdükçe kolaylaşır olarak bakılıyor ama bir o kadarda masraf Aslı'nda artıyor nihayetinde en basitinden kum olarak dusununce bile 60 liraya newa dolsa 

130 liraya daha buyuk bir akvaryum dolar VE bu tum ekipmanlarda ayni sekilde. Sump kurduktan sonra ps nin ucuzu diye birsey zaten yok bile denebilir nereden baksanız sadece o cihaz bile milyara yaklaşır ayrıca isik dediğimiz sey ise ayrı bir dünya oda neredeyse kendi basına Bi milyar. Ben 150 litre akvaryum yapıp icinde sert mercanlar ( tecrübe durumunda) ve her turlu canlıyı besleyemeyeceksem o Zaman'da ondan bir zevk alamam zaten. Bunlar icinde cok pahalı ışıklar gerekiyor. 

Umarim kendimi cok iyi anlatabilmişimdir. 

Bunlar doğrultusunda odamda masamda veya bas ucunda duracak kucuk bir ekosistem beni Mutlu edecek daha fazlasına yerim de yok zaten. 

Bu şartlar altında peki öneriniz nedir acaba ? Zira eger araştırmalarım sonucu eger herkesin dediği gibi bu is imkansıza yakınsa ve bikac aydan fazla newa ile dayanamazsam hayaller baska bir bahara kalacak Cunku sadece maddi degil her bakımdan Suan daha buyuk bir tank düşünmüyorum. 

Ama deneyen gören bilen insanlar ben yaptım aldım yaptım çokta zor degil sende yaparsın derler ise hemen basliycam hazırlıklara. Tesekkurler. :) 

Berkay Bey 150 lt re akvaryuma sahibim sumpı,ps si,ro cihazım vs vs bi dünya masraf ettim ama sert mercanları aklımın ucundan geçirmiyorum nedeni söylediğin ışık sistemleri metal halid destekli t5 kombinasyonlu armatürlere ihtiyaç var ve 3bin civarında eğer öyle bir niyetin varsa hem newa dan hemde tuzlu sudan vazgeç neva da sıkıntısız bakabileceğin tek şey bir çift percula malesef.

1 person likes this

Evet farkındayım bu yuzden daha büyüğünü de istemiyorum ZTen henuz kullanmış birisiyle konuşamadım ne yazıkki bu akvaryumda 3 balık istiyorum veya yeterse 4 balık istiyorum bunun disinda aylar sonra belki birkaç tane ve kolay olan mercan koyabilirim ama önceliklerim Suan bu saydıklarım .  Sizinde tecrübeleriniz var 2 kucuk percula 1 goby 1 tane de firefish bu akvaryumda su değişimi de aksatılmadan bakılabilir mi acaba ? İlginiz icin Tesekkurler. :) 

Arastirirken gördüğüm bir videoyuda size göstermek isterim buyrun 

newa More 30 reef 

Berkay bey newa moore 30 hakkında fikirlerimizi sordunuz,Bedreddin bey ve ben bilgimiz dahilinde yanıtlamaya çalıştık,ne amacımız yeni başlayacak bir arkadaşı hobisinden,amacından soğutup uzaklaştırmak ne de gözünü korkutmak,pahalı sayılabilecek hobi de yapılacak zaman,emek,para israfını hatırlatmaktı sadece,düzenli su değişimleriyle 3-4 balık bakılabilir mi bakılabilir ama neye göre bakılabilir, alacağınız canlıların tümünü bir günde alıp sisteme eklemeyeceksiniz,testlerinizi yaptınız nitrat seviyesini 0 ölçtünüz diatom ve yosunlanma için bir kaç temizlikçi ekibi eklersiniz camlarınızı,kayalarınızı,kumunuzu temizledikten sonra bu ekip,yavaş yavaş balıklarınızı eklersiniz şahsi kanaatim 2 canlı arası 20 gün gibi bir süredir,şansınız varsa o minicik su kütlesinde balıklarınız agresiflik yapıp birbirini vurmaz,hırpalamaz ölümle karşılaşmazsınız,sonra,  sonrasını işte bilemiyorum biraz da dediğim gibi şans işi nasıl bizlerin mizaçları bir değilse balıklarında bir değil çok sakin bilinen bazı türlerin içinden psikopat çıkabiliyor,ikinci olarak videonuz için söyleyeceklerim,bir önceki mesajımda yazacaktım ama yazmamıştım bizim hobi de ki en mühim şey bana göre sürdürülebilirlilik,bu sizin için hiçbirşey ifade etmiyor olabilir ona da saygım var, bu sistemde düzenli su değişimiyle yumuşak bazı bakımı kolay canlılar bakılabilir fakat sert mercanlar bakılamaz demiştim,ama bu da şans işi diyelim ki bir carpet mushroom aldınız, ısığınızı kapattığınızda herhangi bir balığınızı afiyetle yemeyeceğinin garantisi yok çünkü sistemde s boydan büyük canlı besleyemeyeceğinizden bunlar başınıza gelebilir,yaşayan çok arkadaşımız var,bu gördüğünüz video da ki gibi bir akvaryum yaparsınız ama siz ne istiyorsunuz o önemli bu akvaryumu kurup para+zaman+emek harcayıp bir süre keyfini sürmek mi,yoksa uzun yıllar tadını çıkarmak mı,ne kadar su değişimi yapılırsa yapılsın bu canlı yüküyle bu sistem idame ettirilemez!!!! bir süre keyfini çıkarır,ölümlerle gelen su bozulması toplu ölümler hobiden soğu hop malzemeleri sat,yada rafa kaldır biter gider bu şekilde çok akvaryum sever bi daha elini sürmemiştir. Öğrencisin biz tabi daha ortalama şartlarda okuduk kendi çabamla yabancı dile hakim oldum,senin de araştırmak hoşuna gidiyorsa ingilizce makaleleride okumanı tavsiye ederim hem tatlı su hemde tuzlu su için olanları oku örneğin tatlı u da takashi amano ustanın kurduğu minicik nanoların sırf görsel amaçlı olduğunu onca malzemeye,pahalı gereçlere rağmen sürdürülebilir olmadığını,sürdürülebilir sistemlerin nasıl olacağını okuyup tecrübe edinebilirsin. Tekrar etmek gerekirse kurulum yaparken acele etme, sistemi canlı yüküyle boğma,az ama öz olsun keyifli,sıkıntısız olsun. Saygılar.

2 people like this

Teşekkürler yorumunuz icin. Tabikide uzun soluklu bir sistem düşünüyorum emeğimin Zaman'ımın araştırmalarımın Ve paramın bosa gitmesini istemem. Evet zaten o kadar fazla video gorsel varki yabancı sitelerde Bu tarz hazır akvaryumlarla harikalar yaratan insanlar var ama dediğiniz gibi o tankın suanda durup durmadığı Hakkında hiçbir fikrimiz yok :) bu yuzden görünce de ilk bu aklıma geliyor zaten. Umarim benimde tankım uzun soluklu bir tank olur Mutlu balıklar ve mercanlar olur. Evet canlı icin hic acele etmeyeceğim zaten sabırlı bir insanımdir. Cok Tesekkurler tavsiyeleriniz icin :) biraz daha araştırıp sonra insallah kurulum aşamasına geçtiğimde adımları sizlerle paylaşacağım :)