ElTurco

Nispeten dayanıklı SPS ler hangileridir ?

6 posts in this topic

Arkadaslar selam;

LPS den yavas yavas SPS e gecis yapmak istiyorum fakat SPS mercanları pek tanımıyorum. Diğer yandan iş yogunlugu sebebiyle zaman zaman yurtdısına cıkmam gerekiyor. Sizlerden ricam cok yogun bakım gerektirmeyen 15 gunluk su degisimlerini bekleyebilecek nispeten hassas olmayan SPS türlerini önermeniz. Bende ona göre alımlara baslayacagım. Test icin asıladıgım blue milka buyumeye devam ediyor. Simdiden tesekkurler.

Tank: 1400 lt (sump+refigium dahil)

Aydınlatma: 3 adet radion g3 ve 4 lu T5 (ati)

Reaktorler: Biopellet reaktoru + calcium reaktoru + karbon reaktoru

brgds

Bana göre;

Montipora digidata

Pavona

Seraitopora

Stylophora

1 person likes this

Alper beye katılıyorum. Montiporanın hem digitata hem de capricornis türleri uygundur. çok zor değildir. SPS nin de iri polipli olan türleri diyebiliriz genelde. Meela milka, mesela guttatus... hystrix türlerine zor denir genel olarak ama benim gördüğüm en dayanıklı mercanlardan biridir.

Aslına bakacak olursak sisteminiz zorlu spsleri kaldıracak türden ayarlanmış görünüyor. akıntınız ve ps niz de eğer iyiyse zaten kolay sps yerine genel sps olarak düşünebilirsiniz.

1 person likes this

33 dakika önce, intent yazdı:

Alper beye katılıyorum. Montiporanın hem digitata hem de capricornis türleri uygundur. çok zor değildir. SPS nin de iri polipli olan türleri diyebiliriz genelde. Meela milka, mesela guttatus... hystrix türlerine zor denir genel olarak ama benim gördüğüm en dayanıklı mercanlardan biridir.

Aslına bakacak olursak sisteminiz zorlu spsleri kaldıracak türden ayarlanmış görünüyor. akıntınız ve ps niz de eğer iyiyse zaten kolay sps yerine genel sps olarak düşünebilirsiniz.

Seriatopora türleri zordur  evet. Fosfat ve nitratı bol akvaryumlarda tavsiye edilmez. Amonyağa aşırı tepki verirler. Milka, guttatus, birdnest, stlylopora vs benzer türler.

Monti digita, stellata ve plate türleri geneli görece daha kolaydır.

Ayrıca rainbow, süperman gibi bazı monti türlere çok daha hassastır.

Aydınlatmanız yeterli olsa da akıntı sisteminizi de gözden geçirmekte fayda var.

pavona biraz agresif olduğu için yaşatması kolay olmasına rağmen ben tavsiye etmem açıkçası.

Montiporanın her türü kolay. Ben olsam onlardan başlardım. Hem renk çeşitliliği zengin hem kolay. Bu arada yaşatıp büyütmek kolay renklendirmek için yine emek gerekmekte. Mesela yeşil montipora digidatayı minimum emek harcayarak yeşil tuta bilmenize rağmen german blue yu mavi tuta bilmek için potasyum takviyesi gerekecektir. Suyunuzda demir çok ise sarı digidata aldığınızda yeşile dönmeye başlayacaktır. Umarım kendimi ifade edebilmişimdir.

Besleyip büyütmek ile renklendirmek ve mevcut renklerini koruya bilmek farklı şeyler kısacası