Sign in to follow this  
Followers 0
Azmi Sönmez

Yeni Aquaforest ithalatımız stoklarımızdadır.

13 posts in this topic

Değerli arkadaşlar,

Stoklarımızda tükenen Aquaforest marka tüm ürünler, 3. ithalatımızla tekrar stoklarımızdadır.

AF - Poly Glue yapıştırıcı, AF - Life Bio Fil filtre malzemesi ve AF-90-110-150 Medya Reaktörleri gibi yeni ürünlerde stoklarımıza girmiştir, 1-2 gün içerisinde internet sitemize de ekleneceklerdir.

http://aquaforest.eu/en/product/af-poly-glue/

http://aquaforest.eu/en/product/life-bio-fil/

http://aquaforest.eu/en/product/af90/

Bütün ürünlerin stokları internet sitemizde güncellenmiştir, çarşamba gününden itibaren İstanbul mağazamızdaki stoklarda yenilenecektir.

Markaya ve bize göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı hepinize teşekkür ederiz.

Saygılarımızla

Ekstrem Akvaryum

http://www.ekstremakvaryum.com.tr/Aquaforest,LA_376-3.html#labels=376-3

Media-Reactor_S.png

AF-Poly-Glue.png

Life-Bio-Fil.png

Azmi bey, Yeni ithalatınız hayırlı olsun, probiotic tuzdan çok memnun kaldım. Tropic marin nitrat testi kullanıyorum son iki aydır 5 mg nitratım vardı. İlk hafta yüzde 20 probiotic tuzla su değişimi yaptım. 2. hafta yüzde 10 probitotic tuzla su değişimi yaptım. Nitratım 1 mg seviyesine indi. Sps mercanlarım daha keyifli oldu. Fosfata etikisini gözlemeyemedim çünki zaten fosfatım düşük. Reaktor içinde düzenli fosfat tutucu kullanıyorum. Bu nedenle hanna fosfor testine göre 10 fosfor yani 0.03 fosfat çıkıyor.

Yüksek kh tüketimim için Aquaforest kh buffer kullanıyorum ve ondanda çok memnun kaldım. Şimdi aşağıdaki toz ürünleri ro suda çözündürüp balling yapmak istiyorum. Bu dört üründen hangisi hangisiyle karışacak, oranları ne olacak, dozlama miktarı ne olacak çözemedim. Bununla ilgili bir açıklama yapılırsa biz hobiciler için çok iyi olur. Uygun fiyatlı olması nedeniyle hobiciler tarafından büyük rağbet göreceğine inanıyorum.

Aquaforest - Reef Mineral Salt 400 g

Aquaforest - Magnesium 750 g

Aquaforest - Calcium 1000 g

Aquaforest - KH Buffer 1200 g

Barış bey ürünlerden memnun kalmanıza çok sevindim. Diğer ürünleride kullandıkça yorumlarınızı yazarsanız memnun olurum.

Aslında bu 4 ürün normal balling methodunun katkıları, yani firmaya özel bir formülü yok, fiyat avantajı ve kimyasal kalitesiyle fark yaratıyor sadece o kadar.

aşşağıda ki başlıkta da açıklanmıştı, buradan da özetleyeyim,

mesela 1 litrelik 3 bidon hazırlayacaksınız, her 3 bidonuda AYNI dozda akvaryuma eklemeniz gerekmekte, ve 5er 10 ar dakika aralık ile en az eklemek gerekmektedir. 3 bidon yapıldıysa, 1 .bidondan ihtiyaca göre 20 ml dozlanıyorsa, 2. ve 3. dende 20 ml dozlanmalıdır yani.

Tarif te şu şekildedir,

1. bidonda, 1 litre RO suyuna, 72 gram calcium chlorid dihydrate

2. bidonda, 1 litre RO suyuna, 82 gram sodium bicarbonat ekleyeceksiniz,

3. bidonda ise, 1 lite RO suyuna, yaklaşık 25 gram, NaCL free salt ekleyeceksiniz. yani mineral salt ekleyeceksiniz.

eğer hazıraldığınız solüsyon miktarını arttırıyorsanız, doğal olarak kimyasal miktarınıda arttırmanız gerekmekte, (mesela 2. litre de 144 gram calcium chlorid gibi)

magnezyum 4. bidonda ayrıca eklenen bir kimyasal, balling methodu, KH,CA, VE mineral salt ilişkisi ile bağlantılı değil. o yüzden onu haricen magnezyumunuzu takip ederek girmenizi tavsiye ederim.

ayrıca yine aşşağıda ki başlıktan kısa bir özet geçiyorum balling sistemi ile alakalı

Calcium Chlorid (CaCL2) Calcium Chlorid 2 sulu,

Sodium Bicarbonate (NaHCO3)  Natrium Hidrojen Carbonate (Natrium=Sodium) 3 sulu

Bu ikisini suya aynı dozda (aynı miktarda değil dikkat) eklemelisiniz

çünkü bu ikisi suda bağlanır/birleşir ve ortaya Calcium Carbonat çıkar, yani mercanların ihtiyacı olan şey, tüketilen şey çıkar.

Calcium Chlorid formülünden gelen CL, yani Chlorid ve Sodium Bicarbonate formülünden gelen Na yani Natrium-Sodium açıkta kalır, ve ortaya Sodium Chlorür/Natrium Chlorüd, NaCL çıkar bağlanarak, Sodium Chlorür de TUZ dur,

Bu yüzden de LIGHT balling metounda, 1. bidona calcium chlorid, ikinci bidona Sodyum Carbonat(Yada Bicarbonat, farkı PH'a olan etkileri sadece) eklenir ve en önemli unsur, 3. BİDONA NaCL free katkılar eklenir, yani içerisinde deniz suyunda, veya tuzda olan tüm elementlerin olduğu AMA NaCL'nin olmadığı ürünler kullanılır. Piyasa da bu son bahsettiğim ürünü satan bir çok firma ve marka var, ben marka ve isim kullanmayayım.

3. bidon da da bunu yaptığınızda, tam olarak light balling yapmış olacaksınız, normal balling de ise, 1. bidona, 2. bidona ve 3. bidona farklı farklı elementler atılıyor, (istenirse bunun formül ve oranlarınıda ayrıca paylaşırım), demir, potasyum vs. gibi.

ve bunun sonucunda ne olur, 3. bidonda eklediğiniz NaCL free salt ile, açığa çıkan NaCL birleşir ve ortaya tuz çıkar, işte bu yüzdendir ki , balling yaptığınız zaman, yavaş yavaş tuzluluğunuz artar (eğer hiç su değiştirmez ve sadece balling yaparsanız, mesela bu ay tuzluluğunuz 1025 ken, gelecek ay 1027 olabilir (tabi ki balling in dozuna bağlı) buda başka başka sıkıntıları getirir zincirleme.

eğer bunu yapmaz, her ihtiyacınız olduğunda aldığınız calcium chlroidi atarsanız, sıkıntı yok, sadece calcium girdiğinizde, ama ne zamanki KH düştü biraz da NaHCO3 ekleyeyim dediniz, işte o zaman sıkıntı çıkar, çünkü iyonik dengeyi yavaş yavaş bozuyorsunuz demektir.

İlginiz için çok teşekkür ederim Azmi bey, Bu hobi zaten yeterince zor, birde Eskişehirde olunca gerçekten daha zor oluyor. Canlı bulamıyoruz, bilgi alacak kimse yok, forumlardan öğrendiğimiz kadarıyla hobi yapmaya çalışıyoruz. Bu nedenle verdiğiniz püf noktaları çok işime yaradı. İlgili konuyuda baştan sona okudum. Ancak toz katkı kullanma konusunda çekincelerim oluştu. Yani zamanla tankın iyonik dengesini bozmaktan korkuyorum. Balling yöntemi için hazırlanmış Aquaforest  Component 1+-2+-3+ gibi hazır sıvıları kullanmak sanırım daha mantıklı olacak. Zaten tankımı c balance ile idare ediyorum. C balance a ve b yi aynı oranda dozluyorum mg ve ca da sorun yok ancak kh düşmeye devam ediyor. Bende bu açığı aquaforest kh ile kapatıyorum. Doğru mu yapıyorum bilmiyorum. C balance da bir süre sonra dengeleri bozuyor diye okudum. o nedenle balling yapayım dedim o daha karışık çıktı :) Tuzlu suda yeniyim ve öğrenmeye çalışıyorum. 7 aylık tankımdan iki kare paylaşayım belki ona göre tavsiyeleriniz olur .

5.5.jpg

LQmb2V.jpg

3 people like this

7 aylık bir tank ve hobi geçmişi için oldukça güzel gözüküyor ;)

balling aslında riskli değil, sadece kuralına göre yapmakta fayda var, ama dediğiniz gibi çok hakim değilseniz, alışana kadar hazır olanlar (1-2-3 gib) ile gitseniz bence de daha iyi olur

Şimdi, Azmi Sönmez yazdı:

Tabi ki,

mineral salt ürünü, NaCL free salt aquaforest'in

Teşekkürler Azmi bey , üründen kısa süre önce aldım , normal balling ile deneyeceğim . Üzerinde böyle bir ibare bulunmadığı için emin olmak istedim , 

Yeni bir nano kurmayı düşünüyorum o tankta da Life Bio Fil denemek istiyorum , yanılmıyorsam yeni ve iddialı bir ürün . Bu ürün için de sizin yorumunuzu almak isterim . 

1 person likes this

17 saat önce, Azmi Sönmez yazdı:

7 aylık bir tank ve hobi geçmişi için oldukça güzel gözüküyor ;)

balling aslında riskli değil, sadece kuralına göre yapmakta fayda var, ama dediğiniz gibi çok hakim değilseniz, alışana kadar hazır olanlar (1-2-3 gib) ile gitseniz bence de daha iyi olur

Teşekkür ederim Azmi bey, şimdilik hazır balling yöntemiyle gitmeye karar verdim. Bu arada tankımı beğenmenize sevindim. Acemi olduğum için bu hale getirene kadar canım çıktı desem yeridir, bir sorun yaşayıp bu güzelliği bozmamak adına çok soru soruyorum kusura bakmayın. Zaman içinde Aquaforestin daha fazla ürününü denemeyi düşünüyorum. Denedikçe yorumlarımı paylaşırım.

1 person likes this

Ne kusuru, sormak sizin, cevaplamak bizim işimiz ;)

İhsan bey, ben Life Bio Fil hakkında 1 hafta sonra yorum yapacağım, yeni getirdiğim bir ürün hakkında ekibimiz kullanmadan yorum yapmam genelde ;)

On 16.11.2016 at 13:07, Azmi Sönmez yazdı:

Ne kusuru, sormak sizin, cevaplamak bizim işimiz ;)

İhsan bey, ben Life Bio Fil hakkında 1 hafta sonra yorum yapacağım, yeni getirdiğim bir ürün hakkında ekibimiz kullanmadan yorum yapmam genelde ;)

Azmi bey merhaba, 

Aquaforest Life bio fil hakkında yorumunuzu alabilir miyim ? Deneme ,test etme fırsatını buldunuz mu ? 

Medya reaktörü ile mi kullanılmalı yoksa akıntı alan bir bölümde kullanılması uygun mudur ? Bir de bildiğimiz kadarı ile bakteri popülasyonu ile doğrudan ilişkili . Karanlık veya aydınlık ortam olması etkisinde herhangi bir değişikliğe yol açar mı ? 

İyi çalışmalar.

Emre bey,

henüz deneme aşamasındayız, çok bir şey söyleyemeyeceğim, fakat aydınlık ortam gereksinimi yok, yada zararı yok,

bakteri popülasyonu ve aquaforest bakteri sistemi ile ilgili bir ürün, bir nevi KZ nin zeovit sistemi gibi, tam olarak bakteri sistemini kullanmak ve uygulamak için gerekli bir ürün, bakteri yatağı oluşturuyor, medya reaktörü ile bol akıntı geçirmek üzerinden tabiki en doğrusu,

diğer gelişmeleri zamanla paylaşacağız inşallah ;)

25 dakika önce, Azmi Sönmez yazdı:

Emre bey,

henüz deneme aşamasındayız, çok bir şey söyleyemeyeceğim, fakat aydınlık ortam gereksinimi yok, yada zararı yok,

bakteri popülasyonu ve aquaforest bakteri sistemi ile ilgili bir ürün, bir nevi KZ nin zeovit sistemi gibi, tam olarak bakteri sistemini kullanmak ve uygulamak için gerekli bir ürün, bakteri yatağı oluşturuyor, medya reaktörü ile bol akıntı geçirmek üzerinden tabiki en doğrusu,

diğer gelişmeleri zamanla paylaşacağız inşallah ;)

Azmi bey, 

Bakteri sistemi demissiniz, bu ürün ile birlikte ekstra bir katkı v.b bir sey girmek gerekiyor mu ?