Berkay

90 litre nano resif akvaryum kurulumu

12 posts in this topic

Herkese iyi forumlar :) Bugün akvaryumun çizimlerini verdim ve akvaryum imalatı başlamış oldu. Yaklaşık 1 haftaya biter sanırım. Elime geçince boş halinden başlayarak kurulum paylaşacağım bu konu altından. Bu süreçte de aklımda kalan bazı noktaları sizlere sormak istiyorum ve ekipmanlarımı tamamlamak istiyorum. 
-Akvaryum ölçüleri 70x35x36(h) yandan 10 cm sump. Toplam olarak 90 litre. Sump hariç de yaklaşık 76 litre. Başlangıçta kolay balık ve kolay mercanlarla başlamak istiyorum.
1 ay hiçbir canlı eklemeden sistemin oturmasını bekleyeceğim.
Elimde şuan kafa motoru ve ps eksik. Ps tunze 9001 alınacak. 29.gif 
1) kafa motoru konusuna gelince hesabını çok bilmiyorum ama 80-90 litre suyu çevirmeye yetecek bir motor ne olabilir acaba 600l lik mi olmalı. Yatılan mekanda olacağı için öncelik sessiz olması. Ehiem sanırım bu konuda en iyi 600 olan modelini almayı düşünüyorum yaklaşık 70 lira. Bu model bana yeter mi fazla veya az gelir mi ? Başka marka model yorumlarınız varsa sevinirim 2 gün içinde sipariş vermem gerekiyor. çünkü ustaya vericem hortum kısmını o halledicek sanırsam içinden hortum gibi bir aparat çıkmıyor yani bir şekilde modifiye ile su basma aparatı bağlanmalı değil mi benim pratik olarak takabileceğim birşey değil yanılmıyorsam. (Debi ayarlı bir model olursa sanırım daha kullanışlı olur ?)
2) Kum olarak reeflowers whitex düşünüyorum 4 kg alıcam yaklaşık 2 cm kalınlık düşünüyorum bu kumun bana zararı olur mu acaba renk falan olarak en çok hoşuma giden bu canlı değil ama çok sorun olacagını sanmıyorum 9.gif 
3) VE EN önemli konulardan birisi aydınlatma. akvaryumu doldurup bir süre için sıradan mavi ve beyaz modlu led kullanacağım umarım bana bir sorun çıkarmaz. Karar verip edinince değiştireceğim tabiki. Mod çeşitliliği için power led düşünmüştüm aslında fakat onlar t5 den daha pahalıya denk geliyor neredeyse yada ben bulamadım varsa bildiğiniz fikrinizi alırım . T5 e ısınamadım çünkü renkler çok yakalanmıyor gibime geliyor. Moonlight gibi, gün ışığı gibi farklı modlar sanırım daha zor oluyor ? Oluyorsa bilgi alabilir miyim. En azından 3 lü olması gerekiyor sanırım alacağım t5 in hopar markada ya 2 ya 4 gördüm Nasıl alternatifler önerirsiniz kısaca malum bu aydınlatma konusu herkes için karışık ve karanlıkta kalmış bir konu.:(
Şimdilik aklımdaki sorular bunlar teşekkürler... 1.gif

hayırlı olsun kafa motoru akvaryum hacminin 10 katı olması istendiğini okudum  kumda en az 5 santimetre olursa daha iyi olur kumda oluşacak bakteriler en az bu derinlikte yaşadıklarını okumuştum aydınlatma konusundada herhangibir led armatörü örnek alarak yapabilirsin ben orphek armatörü örnek alarak yapmıştım

1 person likes this

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Siz bu ledi normal ledlerden mi yaptınız sanırsam yalnızca power led verimli oluyor ? 5 cm bana biraz estetiksel olarak çok kalın geliyor fakat kullanbildiğim kadar kullanacağım :) Kafa motoru içinde benimki yandan sump olacağı için yaklaşık olarak 20 cm ye su basacak zaten çok alternatifim yok sanırım çünkü ehiem 600 l olan modeli var bir sonraki 1000 L olanı var oda bana fazla gelir litraj olarak. Hydor marka var onun 800 lük olan modeli var hemde daha ucuz fakat bilgim yok ses olarak falan. Ehiem çok sessiz olduğunu çok okudum. Net yorumu olan varsa alırım kafa motoru için :) 

** Dalga motoru içinde hiç bilgim yok fiyat olarakta çok fazla olmadan bir model önerirseniz sevinirim. sump hariç 60 cm uzunlukta 70 litre civarı su dönecek aman aman güçlü bişey olması gerektiğini düşünmüyorum.     

3 w power ledden yaptım

pompa motoru Jebao DC-1200  istediğin ayarda kullanabilirsin

akıntı motoru olarakta 120 cm uzunlukta akvarytumda 2 adet  Jebao rw-8 kullanıyorum 2 adet karşılıklı rw-4 uygun olur sanırım  

1 person likes this

Öncelikle kurulumunuz hayırlı olsun.

Ps tercihinde bubble magus qq tercih edebilirsiniz, geri dönüş için new jet veya jebao dc motorlar olabilir ama hepsi az çok uğultu yapar. Dalga motoru tunze 6025, jebao rw 4 vb. debidekiler olabilir.

Kum olarak aragonit kum olabilir. Dalga motorunun savuramayacağı kalınlıkta olması lazım.

Lamba işinde ben t5 kullanıyorum. Led lambalar renkleri patlak gösterir, disko tarzında bir akvaryum için gayet güzel oluyor. Hatta mor ışık yakan dolmuşların verdiği ambiyansı yakalayabilirsiniz. Led ile yumuşak mercanlar güzel renklenir, Sps ler de yaşar ama büyümez.

T5 olarak 4x24 wattlık bir armatür işinizi görür, 2 mavi 1 beyaz 1 mor şeklinde kombinasyon renkleri doğal ve güzel gösterir.

Bu arada yeni çıkan ledler bu pavyon tipi ledlerden biraz daha doğal renkleri yakalıyor ama o da sizin bütçenizi zorlar. 

1 person likes this

Cevaplar icin tesekkurler. 

Ps olarak tunze 9001 de karar kılmıştım bi kötülüğünü gördüyseniz ona göre son karar vereyim fakat 24 saat içinde sipariş vericem. 

Dalga motoru henüz seçmedim ama o güçlerde bisey alacağım ve buna bağlı olarak kumu 0.5-1mm secmek istiyorum. Bu cok mu ince olur acaba ? 

Mercan kırığı kullanmak istiyorum çeşit olarakta bunun bir artısı veya eksisi varmi digerlerine göre ? 

Benim led istememin nedeni daha güzel renkler yakalamak moonlight modu gibi farklı modları benim hoşuma gidiyordu 

fakat iyi bir led iyi bir t5 den daha pahalı oluyor Ne yazıkki bu nedenle t5 kullanılacak 

3 lu ve her birisi ayrı ayrı açılıp kapanan bir model bulamadım olsa ondan olmak istiyorum. Hoparda 4 tane olunca 2 si icin 1 tuş 2 si icinde 1 tek tuş oluyor 

4 ayrı lamba 2 tusa bağlı oluyor Buda bana yetersiz geldi nasıl bisey bakabilirim ? 

Baska bir çözümü olan varmi acaba :) 

tesekkurler :) 

Giesmanın fişleri ayrı ayrı armatür olarak birinci sınıf

Tunze 9001 pikolar için. Çok küçük bir cihaz. Sizin hacminiz için yertersiz olur.

açıklamasında 140 litreye kadar yazılmış benimde sump dahil 80 litre su dönecek yetersiz mi kalır ?

protein skimmerde akvaryum hacminin en azından 3 katı olması gerekiyor

Bence bu şekilde düşünmek ynalış. QQ ile 100 litre dolu bir akvaryumu çevirmek zorken tunzeler bunu rahatlıkla yapıyor (konuştuğum kişilerden duyduklarım) Sizde haklısınız piyasada sıfırı 80 lira olan ps olunca ona da 100 litreye kadar yazmışlar oysa onu kullanmakla kullanmamak arasında efektif farklar olmadığını söyleyenler var :) biraz markanın olayı sanırım bu verilen katalog ölöülerine yaklaşan tanklar çok mevcut. Tabiki 60-140 yazıyorsa 140 litre akvaryuma koymak mantıksız olur pay vermek lazım :)