MaliEvin

Malum Fosfat ve Nitrat Sorunu Hakkında Destek

Bu konuda 8 ileti var

Arkadaşlar Merhaba,

2 senedir düzenli şekilde çalışan bir sistemim mevcut. Son zamanlarda nitrat değerim yüksek çıkmaya başladı. Su değişimlerini düzenli olarak haftada 40-50 litre kadar dip çekimi yaparak gerçekleştirmekteyim. Ekipman ve canlı yük bilgilerine gelirsek;

- 80x50x50 Akvaryum, 70,40,35 Sump ölçüleri ( kayalardan sonra yaklaşık 210lt su hacmimevcut )

- Curve 7 protein Skimmer ( genelde biraz sulu toplatıyor ve her ay 1 kere tüm parçalarınıdağıtıp temizleyip topluyorum)

- RW8 Dalga motoru 1 adet ( 8 kademe üzerinden 6.kademede çalıştırıyorum vetüm noktalarda akıntıyı gözlemleyebiliyorum)

- Kum ( markasını hatırlamıyorum fakat kalınlığı 5 cm civarındadır)

- 4x24w T5 armatür aydınlatma

- jaboa 3000 kafa motoru ( maksimum seviyede çalışırtırıyorum )

- Kh:9,3 - Mg:1380 - Ca:450 - Sıcaklık:25 - Tuzluluk:1023/1024

- Bakteri kültürü Biodigest/Bioptim ( Her ay 1 biodigest ve ertesi gün 1 Bioptim kırıyorum )

- Canlı yükü olarak Bluetang 1 adet, Selfintang 1 adet, Browntang 1 adet, Sohaltang 1 adet, BicolorCromis 2 adet, Anthias 3 adet, AteşKarides 1 adet, PepermintKarides 2 Adet mevcut.

- Tuz olarak kurulumdan şimdiye kadar reefcristal kullandım fakat son 2 aydır probiotic aquaforest kullanmaya başladım.

Asıl sorunuma gelecek olursam her hadta düzenli 40-50 lt su değişimi yapmama rağmen Nitrat değerimi 50ppm altına düşüremiyorum. Yemlemeyi sabah akşam yapıyorum ve kuru yem, pul yem, yosun kullanıyorum. Fosfat değerini Henna ile ölçtüğümde 0,11 değerini veriyor. Fosfat değeri genelde 0,05 ile 0,15 arasında geziniyor. İlave olarak herhangibir filtrasyon malzemesi kullanmıyorum.

Mevcut bu nitratımı nasıl düşürebilirim. Sps mercanlarım nitratın fazla olmasında büyüme hızları çok yavaş. Bilgisi olan veya denenmiş ve başarılı olmuş yöntem sahiplerinden yardım rica ediyorum. Herkese iyi hobiler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Akvaryum hacminize göre balık sayısı daha doğrusu tang adedi fazla diyebiliriz. Birinci etken bu olsa gerek.  Yemlemeyi azaltarak bir deneme yapabilirsiniz. İkinci olarak sump içine nitrat emici alg türü canlıları ekleyebilirsiniz.

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bazı tuzlarda nitrat oluyor, hazırladığınız yeni tuzlu suyu akvaryuma koymadan bir test yapın. 80 cm lik akvaryuma göre balık sayısı bana da fazla geldi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Balık yoğunluğu fazla. Böyle bir sistemi fosfat-nitrat reaktörü ile desteklemeye ihtiyaç olur. Demir ya da alüminyum içerikli fosfat gidericiler ile yükü azaltabilirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Çok basit: Nitrat-Fosfat ile beslenen bakteriler için karbon eklemeniz lazım çünkü bu bakteriler Nitrat + Fosfat + karbon kaynağı üçlüsünden biri yoksa diğerlerini tüketemezler. Biopellet veya Reeflowers Bacteria Feeder veya vodca vb. ile besleme yapın. Eğer Fosfat sıfırlanırsa yine Nitrat düşmez. Eğer sıfırlanma olursa onun için de Reeflowers Fosfat katkısı (bitkili akvaryumlar için) azar azar girin. Bakteri besinini sabah ve gece ikiye bölün...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bunlara ilaveten sump icine en fazla 2 gun kalacak sekilde elyaf vede filtre corabi takviyesi yapin kesin sonuc alirsiniz tecrubeyle denenmistir 2 ay icinde 20 nitrat suan 3 saygilarimla

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.