Narkozcu Dede

60 x 50 x 50 AKVARYUM KURULUMU

Bu konuda 6 ileti var

Herkese Çanakkale' den bolca selamlar :)

Deniz akvaryumu kurmak için yola çıktık ama sonunu getirebilecek miyim bilemiyorum. Araştırmayı seven biriyim ve bu hobide o kadar çok farklı ekipman ve ayrıntı var ki hepsine hakim olmam baya zamanımı alacak! Adını koyma amaçlı 60-50-50h boyutunda alttan sumplı akvaryum siparişi verdim. (Marine akvaryum) Yaklaşık 2 haftaya yapılır bir aksilik olmazsa.

Bu işte her adım birbirinden önemli onu anladım. Ben ilk önceliği PS ye vermek istedim. Biraz araştırınca Bubble Magus Curve 5 yada A5, Bubble Magus Nac 5 gibi ürünler gözüme çarptı. bunlar sıfır yaklaşık 400-500 arası. Reef royal DC100 400-500 arası (2.el Nac 5 170 tl var ama bazı kişiler 2.el alma diyor kararsız kaldım). Şimdi tank 150 lt ama sump da da bir miktar sıvı olacak. Ona göre ne dersiniz PS için? Çeşitli sitelerde Macro-aqua js150 skimmer gibi 250tl civarı uygun ürünler de var :unsure:

Forumları okuduğum kadarıyla ihtiyacım olan malzeme başlıkları ve sık rastladığım markaları yazıyorum. Sizce bu ürünler efektif iş yapar mı, öneriniz olur mu?

1. PROTEIN SKIMMER : Bubble Magus A5-5-Nac5.   Reef Royal DC100. Macro-Aqua Js150?

2. ARMATÜR                : Bu kısma girmeye korkuyorum:D Belirli bir seçmem gereken watt var mı? genişlik 60, yükseklik 50

3. KAFA MOTORU:        Jebao 4000. Varsa daha ucuz güzel bir öneriniz çok faydalı olur benim için.

4. DALGA MOTORU:      Jebao RW-4

5. ISITICI:                    Tetratec HT 200 yada Fluval M200. Daha ucuz ürünler de var ama nasıl iş görürler hiç bilmiyorum -_-

6. TUZ:                         İlk merak ettiğim kaç kg tuza ihtiyacım var? Sump ve tank suyu toplamı için. 7-9 kg ? Bazı gözüme çarpan markalar: Coral Pro Salt-Coral xSalt MIX- Carib Sea  Special Grade-Natures Ocean Argonite Live Salt

7. KUM:                        Argonit-Mercan kırığı kumlar farklı mı? 12-18 kg? Ne kadar yeter acaba? Reef ROYAL-Crystal Pro Reef Sand (ucuz)

8. CANLI KAYA:            Caribsea 

9.DİĞER: StartUp-Biodigest-Tangit-Salifert Hannah checker- Refraktometre (her fiyata var :wacko:)

 

Sizce bu markalar nasıl ? Olur mu bu iş ne dersiniz, Tankta ne olacak derseniz, bir miktar soft mercan, 2-3 palyaço birkaç karides ve kabuklu, belki 1 blue-tang.

Şimdiden çok teşekkürler :rolleyes:

 

 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Şimdi armatür ayarlamam lazım, bu konuda kafam baya karışık!
hopar t5 armatürlü sistemler var. 2x14, 2x24, 4x14, 4x24w
lightspect 54w lık power led ürün var
birde aqua reef 40w lık ürün var.

Bu ürünler pahalı, acaba sadece diatom süreci için ucuz yollu bir aydınlatma nasıl ayarlayabilirim? en azından iyi bir ürün alana kadar???

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.


Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.


Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.