Sign in to follow this  
Followers 0
atlantis

Nano için Fosfat Reaktörü yapımı

5 posts in this topic

Bir sürü forum gezdim,ürün inceledim fakat nano akvaryumların sump bölümüne uygun büyüklükte fosfat tutucu bulamadım.Bazı arkadaşların Özelliklede Kemal Örgücüler arkadaşımın yapmış oldukları gerçekten takdir edilecek fosfat reaktörleri bende hayranlık uyandırsada nanoma sığmadığından sadece bakmakla yetindim.

Çalışma mantığını taklit ederek elimdeki basit ama kolay bulunur malzemelerden bir fosfat tutucu yaptım.

Şimdilik zamanım olmadığından akvaryum içerisine ayrı bir kafa motoru ile koyup faaliyete geçirdim.Daha sonra hali hazırda akvaryumun sirkülasyonunu sağlayan hortuma bir T çıkış borusu ekleyerek sump haznesine yerleştirmeyi planlıyorum.

İşte yaptığım fosfat reaktörü.

Gerekli Malzemeler:

Dip süpürgesinin uzatma şeffaf borusu,2 adet kısa dış filtre borusu,2 adet plastik kapak,bir miktar sünger,japon yapıştırıcısı,maket bıçağı ve reaktör içerisine koyulacak fosfat tutucu malzeme.

Yapılışı:

Öncelikle dip süpürgesi uzatma aparatına uygun olarak kullanacağımız plastik kapaklara ,dış filtre borularını uygun boyda kesip yerleştiriyoruz.Ben kapak olarak hemen hemen tüm boya firmalarının çıkardığı renklendirici ürünün kapaklarını kullandım.Bu kapakların üst kısmındaki kertik kısım tam olara dip sürügesi borusu içine giriyor.Fazlalık olanını ben kestim.Yani kapağın vidalı kısmı işime yaramadı.

Daha sonra süngerlerimizi boru içerisine uyacak şekilde her iki ucada kesip hazırladım.

Kapakları boru kısmına takıpm ilk kısmı japon yapıştırıcısı ile sağlamladım.Bunu yapmadan önce ulaşmak zor olur düşüncesiyle ilk süngeride yarine oturttum.

Basit düzeneğimi hazırlamam tamamlandıktan sonra fosfat tutucu olarak kullanacağımız rovaphosguard adlı maddeyi tüp haline gelen aparatımıza doldurup üzerinede diğer süngeri kapattım.

Daha sonra yeniden açılacağını düşünerek son kapağı yapıştırmadan sıkıca yerine oturttum.

İşlem tamam.İşte resimleri.Herşeyi anlatacak zaten.

fosfattut001.jpg

fosfattut002.jpg

fosfattut003.jpg

fosfattut004.jpg

fosfattut005.jpg

fosfattut008.jpg

fosfattut009.jpg

Umarım beğenirsiniz ve nanosu olanların işine yarar.

Saygılar.

elinize sağlık motor ne kullanıyorsunuz?