Eren Yelkenci

Mercanların üzerine tutunan kahverengi yosun?

Bu konuda 33 ileti var

Kayaların direk olarak akıntı aldığı iki yerde ve direk akıntıya maruz kalan mercanların (SPS) üzeri kahverengi bir yosun tutuyor. Yeni temizlediğim için şu anda fotoğraf koyamıyorum. İlk olarak bu yosun tüm akvaryumu kaplamıştı fakat iki gün içerisinde tamamen kayboldu ve sadece akıntının direk çarptığı iki kayanın üzerinde kaldı, mercan koyunca mercanlara da tutunmaya başladı. Mercanın tutunduğu bölgesinde polip açamıyor, yosunu fırçayla silince veya mercanı akıntısız bir yere alınca yosun gidiyor polipler açıyor fakat akıntı tekrar gelirse yine yosun tutuyor.

Not: Counchlar ve tangler bu yosunu afiyetle yiyorlar.

Bu yosun nedir, nedendir, ne yapmak gerekir?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Eserelement giriyormusunuz?

zira eser element fazlalığı durumunda kahverengi yosunlar bir anda mercanları bile kaplayıveriyor,

Kullandığınız tuz nedir?

ro kullandığınızı tds i sürekli kontrol ettiğinizi,karbon kullandığınızı bilerek aklıma ilk sorun açma ihtimali gelen şeyler bunlar...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Eser element az kullanıyorum, günde 1 ml.

Birde ışığın en çok olduğu zamanlarda kaya üstlerinde hafif sümüksü ince şeffaf bir tabaka ve üzerinde minik hava baloncukları oluşuyor.

Bu bahsettiğim yosunun olduğu mercanı az akıntılı bir yere aldığımda ertesi gün üzerinde hiç yosun kalmıyor ...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bildğim kadarıyla mercan sayınız az yeni yüklenmeye başıyorsunuz,

eser element katkısını kesip sadece bir gün aydınlatmayı yarı süreye indirirseniz muhtemelen sorun azalacak,

sonrasında eklediğiniz mercan oranında eser element miktarını yükseltirseniz sorun ortadan kalkacaktır daha ekstremse durum biraz su değiştirin ve eser element eklemeyin,coralpro kullandığınızı düşünerek söylüyorum rutin bir mercan yükü için yeterli eser element zaten var

harici eser element bahsettiğiniz sorunlara neden olabiliyor,mercan yükü arttıkça eser element miktarını yükseltirsiniz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

İkiside degil Selim, siz geldiğinizde de vardı aslında göstermeyi unuttum. Şeffaf dediğim gündüz yok, ışıklar yandıktan sonra oluşmaya başlıyor ve o kadar belirgin değil. Kahverengi yosun dediğim kayaya fazla sağlam tutunmuyor, biraz cyno ya benziyor ama tam da değil. Çok yüksek akıntı olan yerlerde var sadece, en belirgin özelliği bu. Birde sps lerin üzerinde de oluşması. Balık ve counchlar da yiyor bunu ... Ornegim bir mercanın üzerini yüzde 60'ini kaplamıştı az akıntı alan yere koydum ertesi gün mercanın uzerinde birsey kalmadı, polipler açtı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu kahverengi olan ilk olarak bur gün durup dururken 2-3 saat icinde tüm akvaryumu kapladı, sonra iki gün içerisinde yok oldu, sadece sirkulasyon motorlarının kayaya ilk çarptığı yerlerde kaldı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Aşırı akıntı alan mercanda ölüm olan yerlerde diatom veya cyano oluşabilir. Noktasal sert akıntının direk mercana vurmaması lazım.

Diatomun asıl sebebi silikattır ve az veya çok yeni kurulan akvaryumlarda oluşur. Bence endişe edilecek bir durum değil.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bence canlı doku üstünde oluşamaz,azda olsa bir zedelenme olmuş olabilir.Diatom oluşumu başlamıştır yerini değiştirince mercan kendini onarmıştır diye düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hocam Eren beyin oluşumu anlatınca direk gözümde canlandı aynı şeyi kısa süre önce bende yaşadım diatom değil cyano da değil ama onun gibi sadece kahverengi kabarcıklar oluşturan film gibi bir yapı suyu karıştırınca örümcek ağı gibi sümüksü şekilde savruluyor ben hala fazla eser elementten kaynaklandığı kanaatindeyim,eser element ilavesini kesip biraz su değiştirdim birazda aydınlatmayı azalttım sorun geçti bu dönemde bikaç mercanın ucunda ölümlerde oluşturdu.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mercanda ölüm oluşmuyor Osman bey üzerindeki yosun gidergitmez polipler tekrar açıyor ama bikaç saat sonra yeniden kaplanıyor.(aynı oluşumdan bahsediyorsak tabi )

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Murat bey sizin bahsettiginiz oluşum olduğunu sanmıyorum. Biraz daha farklı, tekrar oluştuğunda fotografını çekeceğim inşallah.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

fotoğraf iyi olurdu. acaba brown jelly tarzı bir hastalık mı diye düşünüyorum. mesela reviveyle yosunlanan mercanları dip yapabilirsiniz. katkıları ve mercan yemlerini kesin. elektrik kaçağı varsa mutlaka kontrol edin. ama camlarda da var diyorsunuz :rolleyes: diatom olmadığına eminiz değil mi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

ince uzayan saç gibi tek parça görünen ama bir grup yosundan oluşan kahve rengi bişey mi ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Valla bence diatom, kahverengi 0,5 cm boyunda birsey. Fircayla çabucak çıkıyor ama elle hemen çıkmıyor. Mercanların büyüme uçlarına bile tutunmuş bazı yerlerde.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

kayalar, camlar aynı. sadece mercanda değil yani. mercanda yaşayan dokuda çıkması ilginç. tds 0 su ve ışıkları bir süre kapatmak direk çözüm olur.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

aynı problem bendede var,hatta osman sana tarif etmiştim.kayaların en ustunde kaba bir tabir ama balgam gibi bir sey var.birde mercanlarımın bazılarının ucunda kahverengı yosun ve uzerınde bır ıkı köpük var.bu nedenle prodobionun bigodest ve bioptim ampullerini aldım.kullandım ama ıstedıgım sonucu daha alamadım.sankı bır azalma oldu ama

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yok dino değil, %99 diatom, bana ilginç geleni neden sadece yüksek akıntılı bölge, mercanların büyüme uçları ve poliplerinin olduğu yerlerde olduğu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

diatom kumda veya camda nokta nokta kahve rengi oluyor, kısa saç yosunu gibi geliştiğini görmedim, ben bu durumda biraz organik yükten şüphelendim,

aktif karbon yeni miydi ? Nitrat testi yaptınız mı ? Fosfat olsa yeşerme ağırlıklı şikayet veya cyano ağırlıklı şikayet olur diye düşünüyorum...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.