Eren Yelkenci

Mercanların üzerine tutunan kahverengi yosun?

Bu konuda 33 ileti var

Nitrat 0 (Tropic Marin ve Elos ile hiç renklenmiyor), Fosfat 0,00 - 0,04 aralığında seyrediyor (Hanna ile)

Biopellet ile ilişikli bir tür bakteri kolonisi de olabilir diye düşünüyorum açıkcası, cyno'ya pek benzemiyor.

Son temizlemeden sonra epey azaldı pek üremedi bu sefer ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Eren bey üzerindekini yıllar geçmiş ve aynı sizin bahsettiğiniz sorunu ben yaşıyorum şu an. Sadece mercanların üzerlerinde inçe saç teli gibi kahverengi alg oluşumları. Xenia, leather, Kenya yere ve sert mercan iskeletlerinin üzerlerinde var. Kayalar mercanlardan daha temiz durumda. Bu yosun yada diatom benzeri varlıklardan nasıl kurtulabilirim. Zaman ile kendiliğinden azalıyor mu? Tecrübelerinize veya bu yosun ile karşılaşan diğer arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
13 dakika önce, fumeone yazdı:

Eren bey üzerindekini yıllar geçmiş ve aynı sizin bahsettiğiniz sorunu ben yaşıyorum şu an. Sadece mercanların üzerlerinde inçe saç teli gibi kahverengi alg oluşumları. Xenia, leather, Kenya yere ve sert mercan iskeletlerinin üzerlerinde var. Kayalar mercanlardan daha temiz durumda. Bu yosun yada diatom benzeri varlıklardan nasıl kurtulabilirim. Zaman ile kendiliğinden azalıyor mu? Tecrübelerinize veya bu yosun ile karşılaşan diğer arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım var.

rengi nasıl, üzerinde baloncuklar oluşuyor mu, ışıkta yoğunlaşıyor mu?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Renk kahverengi mercanların üzerindekinde baloncuk yok ama kayanın küçük bir kısmında bu alglerin üzerinde baloncuk oluşumu var.

86A29A12-6873-4850-B053-0ED3447CCD03.jpeg

61A67005-2912-4726-8402-9AD588812844.jpeg

7E6E327E-4CB5-449B-A3E8-8F6963FEA7FD.jpeg

CFAAAF6E-79BF-4376-86AF-B6A4F58A9CAB.jpeg

image.jpg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
3 saat önce, fumeone yazdı:

Son iki resimde baloncuklarda görülüyor.

Brown jelly ile cyano arasında kaldım. Bazı mercanlarda formsuzluk var.

Kayaların üzerinde mi yoksa mercanların üzerinde mi daha çok?

4. resimdeki ortadaki bir mercan mı  kaya mı?

CFAAAF6E-79BF-4376-86AF-B6A4F58A9CAB.jpeg

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ortadaki fosforik bir mercan (leather) türü. Üzerinde bu kahverengi alg fazlaca var ve baloncuk mevcut. Bu mercan çok formsuzdu ve en çok o etkilendi. Bu oluşumlar mercanların üzerinde daha çok, kayalar temiz. Akvaryumun sadece bir kayanın köşesinde 2 cm lik bir cyano oluşumu gözledim ve pembe/mor renkte. Cyano daha çok pembemsi yapıda olur diye biliyorum bu kahverengi ve iplik gibi. Cyano kahverengi renkte olur mu? olursa bende kesin cyano diyeceğim. 

Ben daha çok dinoflagallates olabileceğini düşünüyorum. Özellikle baloncuk olması benim aklıma dino olabileceğini düşündürüyor. 

Brown Jelly olsa ilk torch coral etkilenirdi. Onda bir sıkıntı yok çok şükür. Bu yosun ile beraber mercanlar doğal olarak formsuzlaştı. 

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Cyanonun türleri var tabi, bence sizin akvaryumdaki bakteri dengesi bozulmuş. Acilen bakteri kültürü girin. Bakteri besini, mercan besini, aminoasit girmeyin.

Bakteri dengesindeki bozukluk fossfat, nitrat dengesinin bozulmasına neden olabilir. Tavsiyem herhangi bir medya kullanmayın. Doğru kullanılmayan medya durumu daha da kötüleştirebilir. Medya bir taraftan istediğiniz maddeyi absorbe ederken diğer taraftan başka bir parametrenin dengesini bozabiliyor.

Bakteri kültürü girdikten sonra zamana bırakın akvaryum dengeye oturacaktır.

Elinizde dip solusyonu varsa üzerinde yosun olan mercanları dip yapın.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.