Sign in to follow this  
Followers 0
o_kurtul

100*70*50h Akvaryum için öneriler

6 posts in this topic

Arkadaşlar akvaryumu değiştirmeye karar verdim. Bu sefer acele etmeden malzemeleri alacağım inşallah. Sizlerinde yardımıyla ekipmaları seçmek istiyorum.

Evde kullanabileceğim alana göre 100*70*50h boyutunda akvaryum yaptırmayı düşünüyorum.

Sps ağırlıkta birazda Lps ile birlikte balıkta olacak.Elimdeki Ps Shuran 120,Newjet 2300 kafa motoru ve koralia 3 ve 4 ü kullanmayı düşünüyorum. 20 kg canlı kayamda var.

En çok aydınlatma konusunda kararsızım. 6*39w Giesemann yada 6*39w ati armatürmü kullanayım.Mh düşünmüyorum. Aralarında fiyat farkı baya var. Acaba verim konusunda da fark olurmu? Ya da sizin önerebileceğiniz başka armatür varmı kaliteli olanlardan. Bu aydınlatma Sps için yeterli gelirmi?

Kafam iyice karıştı işin içinden çıkamadım. Yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

Arkadaşlar akvaryumu değiştirmeye karar verdim. Bu sefer acele etmeden malzemeleri alacağım inşallah. Sizlerinde yardımıyla ekipmaları seçmek istiyorum.

Evde kullanabileceğim alana göre 100*70*50h boyutunda akvaryum yaptırmayı düşünüyorum.

Sps ağırlıkta birazda Lps ile birlikte balıkta olacak.Elimdeki Ps Shuran 120,Newjet 2300 kafa motoru ve koralia 3 ve 4 ü kullanmayı düşünüyorum. 20 kg canlı kayamda var.

En çok aydınlatma konusunda kararsızım. 6*39w Giesemann yada 6*39w ati armatürmü kullanayım.Mh düşünmüyorum. Aralarında fiyat farkı baya var. Acaba verim konusunda da fark olurmu? Ya da sizin önerebileceğiniz başka armatür varmı kaliteli olanlardan. Bu aydınlatma Sps için yeterli gelirmi?

Kafam iyice karıştı işin içinden çıkamadım. Yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

bence metal lambaya hiç girmeyin. t5 ile de gayet iyi sonuçlar alınıyor.(bkz. cenk altıkesimoğlu tankı)ç bu sayede soğutucu kullanmanıza da gerek kalmaz.

tankın uzunluğunu t5 lambaların uzunluklarını göz önüne alarak ayarlayın bence. 54 watt lambalar 120 cm sanırım. tankın uzunluğunu 120 cm yapabilirsiniz mesela. su yüksekliği 50 cm gayet iy eğer t5 kullanacaksanız. genişlik için ise tercih sizi. ne kadar geniş olursa tank o kadar rahat edersiniz. tabi canlılarınız da.

ömer bey öncelikle hayır olsun. 2 armatür markası da başarılıdır. hangi modeller aklınızda bilemiyorum ama ciddi far var ise ucuzunu tercih edebilirsiniz. yükseklik t5 aydınlatma için uygun, sps için sorun olmayacaktır. ancak genişlik sebebiyle her alan sağlıklı aydınlanmaz. mümkünse 6 lı pahalı olan yerine 8 li ucuz olanı düşünülebilir. tahminim bahsi geçen armatürlerin genişliği 40 cm civarlarındadır. 2 yeni armatür burada piyasaya girdi. bunları da bir araştıralım, daha uygun olabilirler belki.

elinizdeki motor gibi ekipmanları kullanabilirsiniz, sonra duruma göre onlar değişebilir ancak akvaryum ve sump planlaması yapılınca değiştirme imkanı olmuyor. dolayısıyla bunlar iyi düşünülmeli. taşırma önemli. önde clear cam kullanırsanız çok iyi olur.

yeni kum alacaksınızdır ancak kayalarda beğenmediğiniz, istenmeyen canlılar vs var ise hiç eklemeyin, sonra canınız sıkılmasın.

kafanız hiç karışmasın :) akvaryum boyutları tam benim kafamdaki gibi olmuş. önce cam olaylarını halledelim, aydınlatmaya alternatif çok olacaktır.

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler.

Akvaryumu büyük ihtimalle İstanbulda yaptıracağım. Bursada işçilik rezalet maalesef önceki akvaryumdan çok iyi biliyorum. Elimdeki akvaryumu komple satma ihtimalim de var. Öyle olursa ekipmanları komple almam gerekecek. Daha belli değil.

Aslında en 70 cm olacağından 8*39w - 10*39w armatür daha çok kafama yatıyor ama fiyatlar dahada uçuyor. Yeni markalar çıktıysa, fiyatta çok uçuk değilse olabilir. Armatür için maksimum 1000-1200tl ayırabilirim.

Kayalarım ise komple mor ve bordo koralin algle kaplı. Şu ana kadar zaralı bir canlı görmedim. İnşallahta yoktur.

Dediğim gibi acele etmek yok bu sefer tekrar ekipman değiştirmek istemiyorum.

Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkürler.

Akvaryumu büyük ihtimalle İstanbulda yaptıracağım. Bursada işçilik rezalet maalesef önceki akvaryumdan çok iyi biliyorum. Elimdeki akvaryumu komple satma ihtimalim de var. Öyle olursa ekipmanları komple almam gerekecek. Daha belli değil.

Aslında en 70 cm olacağından 8*39w - 10*39w armatür daha çok kafama yatıyor ama fiyatlar dahada uçuyor. Yeni markalar çıktıysa, fiyatta çok uçuk değilse olabilir. Armatür için maksimum 1000-1200tl ayırabilirim.

Kayalarım ise komple mor ve bordo koralin algle kaplı. Şu ana kadar zaralı bir canlı görmedim. İnşallahta yoktur.

Dediğim gibi acele etmek yok bu sefer tekrar ekipman değiştirmek istemiyorum.

Ömer bey merhaba;

Ben de sizinle aynı durumdayım. Yani elimdeki tankı yeniliyorum. Dolayısıyla acele etmemeniz isabetli olmuş.

Size naçizane önerim şu olabilir, Aydınlatma için t5 tercih ediniz. Diğer hususlar da ise acele etmenize gerek yok. Şu anda ben de yeni tank yaptırıyorum, mevcut tankımı boşalttım içinde ki canlıları bir arkadaşıma bıraktım. Bir kaç ay idare edecek artık. :)

Size başarılar ve bol şanslar dilerim. Haa bu arada 70 derinlik çok iyi olacak. inanın bu derinlik için ben de komple sistemi değiştiriyorum.