Sign in to follow this  
Followers 0
Eren Yelkenci

Peppermint Shrimp için Hangisi Daha Tehlikelidir?

18 posts in this topic

Peppermint Shrimp için hangileri ne derece tehlike oluşturur?

Cleaner Shrimp, Longnose Hawkfish, Carpenter Wrasse, Magenta Dottyback

Gelecekte muhtemel bir durumda aiptasia ile mücadele edebilmek için sonradan başıma dert açacak bir canlı almak istemiyorum.

Daha önce 6 tane peppermint shrimp denemiştim ama hiçbirini hiçbir zaman göremedim. Ne gece ne gündüz, kaybolup gittiler ...

Peppermint shrimp den aiptasia konusunda başarılı sonuç alabilmek için ne yapmak ne yapmamak gerekir?

1000 lt'lik bir tankta peppermint için yukarıdaki canlıların hangisi ne seviyede tehlike oluşturur, öldürür, başarısını engeller veya engellemez?

cleaner shrimple sorun çıkmaz ama balıklarla çıkar. ancak peppermint gündüzleri zaten piyasada olmuyor. görülürse, saklanacak yeri olmazsa yem olur gider. dottyback, wrasse hiç affetmez. tanka eklerken mutlaka gece konmalı, diğerleri görüp kapmasın.. senin dediğin gibi bir daha görmüyorsun, bu tarz balıklar varsa bence hiç konulmamalı. chelmonu kolay yeme alıştırabiliyorsun sen, aiptasia için en mantıklısı o olur.

Eren bunların hiçbirini önermem, ek bilgi olarak yetişkin cleaner shrimplerin (bendekiler L boydu ama zaten 2-3 ay içinde tüm cleaner shrimpler bu boya geliyor) gece peppermintleri kovalayıp patakladıklarını hatta becerebilirlerse öldürüp yediklerini bizzat gözümle şahit oldum :D 5 adet peppermintten 2 tanesini kurtarabilmiştim. Peppermintler gece aktif olan ve korkak karidesler.Eğer tankta cleaner, boxing veya fire shrimp türlerinden bir veya birkaçı var ise kendilerini güvenli hissettikleri yerlerden pek uzaklaşmazlar bu nedenle aiptasia için kesin çözüm olmazlar. Akvaryumda onlara zarar verecek balık, karides veya başka canlı yoksa ve sayıları az değilse aiptasiaya çözüm olabilirler.Fakat yine fazla yemleme yapıldığında kuruyem ve donmuş yem vs bol bulunan bir ortamda aiptasia yemeyi bırakabilirler.

Osman sende peppermint de wrasse türleri de vardı hatırladığım kadarıyla. peppermint duruyor mu hala? duruyorsa nasıl hayatta kalıyor olabilir?

Bende peppermint shrimpler varken sixline ve yellow wrasse de vardı, karidesler gündüz balıkların giremediği kaya deliklerinde duruyordu(şu anda peppermint shrimp yok) Gece balıklar uyurken de karidesler dolaşıyordu. Sonradan 2 adet cleaner shrimp ekleyince, sayıları teker teker azaldı 5 den 2 ye düşmüştü.Bir gece tesadüfen el feneri ile bakarken 3.sünü cleanerlar gözümün önünde öldürüp yiyince. Diğer ikisini zorla yakalayıp tanktan çıkarmıştım.

Longnose Hawkfish ve Magenta Dottyback'in büyük boy cleaner shrimpe bile saldırıp bıyıklarını kopardığını gözlemlemiştim.Carpenter Wrasse'de çok büyüyor büyüyünce kesin sataşır diye düşündüm. Bu yüzden önermedim. Nitekim bendeki yellow hogfish ufakken sorun çıkarmazken, büyüdükçe karideslere saldırır hale gelince, gecenlerde kapanla yakalayıp bu balığı hediye etmiştim.

Magenta Dottyback ben de uzun süre baktım müthiş sert bir canlı. sadece balıklara değil dediğin gibi daha ziyade bunlara saldırabiliyor. Longnose Hawkfish bende hiç bakmadı shrimpe ama shrimp o girdikten sonra gezinemedi tankta. cleaner-peppermint ilginç bir gözlem genelde pek şikayet gelmez.

peppermintin çok uygun seçim olmayacağı üzerine çok sebep bulunabiliyor demekki Eren..

longnosed butterfly denesene. forcipiger flavissimus clame dokunmayan nadir türlerdendir. çok büyük ihtimalle bakmayacaktır. ve chelmondan daha kolay bir balık.

maalesef her balığın karakterine göre istenmeyen tarafları olabiliyor. forcipiger flavissimus clamle aynı tankta yaşıyor hiç dokunmuyor, kuru yeme kolay alışıyor ama bir gün bakıyorsunuz sps poliplerine dadanabiliyor. bence en alınabilir risk bu.

Bence bu söylediğin 4 türden bazılarının pepperminte sataşması ihtimali %95 ise, donmuş yeme alışmış bir chelmonun clam'e dokunma ihtimali %60 dir.Tabi sadece kendi deneyimlerimden yola çıkarak verdiğim bir oran,kıyaslama yapabilmen için hafiften sallıyorum :D

Senin yerinde olsam üstünde aiptasia olan canlı veya kayayı akvaryumumdan uzaklaştırırdım. Canlı eklerken de iyice inceler aiptasiasız kayalı canlılar alırdım. Benim 2009 aralıktan beri akvaryumumda aiptasia yok. Asıl olay bunda bitiyor. Diğer türlü varsayımlar içinde kaybolmak var :)

Yalan olmasın tesadüfen nerden geldiğini bilmediğim ufak bir adet görmüştüm, direk kayayı çıkarıp üstündeki acroporayı dipten koparıp başka kayaya fraglayıp o kayayı atmıştım. O günden beride hiç aiptasia görmedim. Sonuçta havadan üreyen bir canlı değil, o spor salma muhabbetine de ben inanmıyorum.Tankta yoksa sporla falan bulaşmaz. Ani müdahalelerde küçülebilmek için içindeki suyu boşaltan bir tür anemon sadece bu canlı.(Bazıları bu harekete spor salıyor diyebiliyor.) Yeterki parçası kopmasın ya da strese girip ufak ufak yavrular üretmeye başlamasın.

tabii ki en mantıklısı bu. karantina tankları kullanmıyoruz ama en azından Eren senin ufak ekstra tank avantajların var. yeni fragı oraya koyup gözlemlesen veya tankta ön bölüme koyup 1 saat bile gözlemlense yeni canlılar, aiptasia varsa derhal çıkartılsa aiptasia girme ihtimali çok çok düşer. belki hazırdaki büyük kütle kayaları çıkartma çok zor olur ama böyle gözlemlemek çok başarılı oluyor. ama şu an varsa tankta henüz canlı çok yokken çıkart büyük de olsa kaya o bölümleri kırarak temizlik yap derim.

Su an zaten gördüğümde çıkartıyorum kayayı, 2 kaya çıkarttım minik. Fakat büyük kayalara bir sekilde bulaşma ihtimali için ön hazırlık olsun istiyorum. Su an bir lps nin tam dibinde var mercanı çıkartacağım tanktan ama ne kadar dikkt etsemde yine bir yerlerden gelme ihtimali olabilir.

Longnose aiptasia yiyor mu Selim? Gerçi o sps'lere dadanirsa o daha kötü.

Aslında en iyi yol chelmon ama tridacna sevdasından vazgeçemiyorum ...

Reef centraldeki tanklarda tridacna ile chelmon, imparator angel, vb. bircok reef safe olmayan balıklar resif tanklarında nasıl sorun olmuyor?

Konunuza acemi olarak katkım sıfır belki ama İmparator için baya araştırma yapmıştım. Çoğu yabancı hobici işin tam şans olduğunu belirtiyor. Benim Angel henüz 8 cm civarı kuyruk dahil. Deli deli zoa ve leatherların etrafında dolaşıyor. Ancak bir yeme hareketi yok. Hammer coral a hiç gitmiyor. Belki şanslıyımdır bilemiyorum. Ama konuyu açmışken siz benimde merak ettiğimi belirtmek istedim. Kusura bakmayın.

ne demek olur mu öyle şey Deniz bey. şans faktörüne ilaveten o tanklar mercana bakmamaları için ciddi yemleniyor, ufak dokunmalara müsade ediliyor. longnose aiptasia konusunda chelmon gibidir, çoğuna göre çok daha başarılıdır. ama ben örneğini gördüm; aiptasiaları bitirdi, ve kuru yem tang gibi yiyordu, buna rağmen bir süre sonra spslere dokunmaya başladı, çıkartıldı. bu da uç bir örnek olarak görülebilir ama. bicolor blenny bile işte Osmanda var mutlu mesutlar ben de perişan etti spsleri mesela..

Bende chelmon tridacna'ya dokunmamıştı, ne olur ne olmaz diyerek çıkarttım, sonra doctor wrasse öldürdü tridacnayı vura vura. Coral Beauty Angel'da sps'lerin açmasına engel oluyordu vurarak ... Bu canlıları çıkartmak da çok zor oldu tanktan 2-3 gün gece geç saatlere kadar uğraştırdılar. İşte bu yüzden sonrada başıma dert olacak birşey koymak istemiyorum. Tank büyük olduğundan kapanda olsa yakalamak mesele oluyor ...

olay bu işte aslında. kimisi dokunur, kimisi dokunmaz, risk var herzaman. aiptasia çoğalırsa alırsın riskleri, şimdi almamak lazım.

Osman sende peppermint de wrasse türleri de vardı hatırladığım kadarıyla. peppermint duruyor mu hala? duruyorsa nasıl hayatta kalıyor olabilir?

Bende de sixline wrasse ve yellow wrasse var, 2 tane peppermint karidesle 1 yıldır.birbirleriyle dalaştıklarını görmedim.Karidesler gece aktif oluyorlar ve bana göre etkin aiptasia yiyicileri.

Peppermintleri gündüz görmek mümkün değildir zaten yaşadıklarını aiptasyaların azalmasından anlarsın. Ölünce de aiptasyalar çoğalırlar.