engin

Bilinmeyen Canlı (RESİMLİ ) 2

11 posts in this topic

Öncelikle hepinize merhaba; Bir saat önce sumpın camına yapışık şekilde 6-7mm'ye 2-3 mm boyutlarında resimde gördüğünüz canlıdan onlarca vardı. Işığı açınca aşağıdaki dışında hepsi gözden kayboldu. Hemen fotoğrafını çektim. Ben tuzlu suda yeni olduğum için canlının ismini bilmiyorum. Belki herkesin bildiği bir canlıdır ama benim gibi bilmeyen arkadaşlara yardımcı olur. Benim akvaryumda bildiğim kadarıyla ,amphipod,lipet,bristle worm, ve yeni öğrendiğim spagetti worm var. Bu canlı bunların yavrusu olabilirmi bilmiyorum.Zararlımı değilmi merak ediyorum. Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

82616867.jpg

81526980.jpg

31047805.jpg

07062011126.jpg

51959018.jpg

Engin bey kesin tanı için bas ve boyun bölgesi röntgen filmi lazım bu fotoğrafta eklemler tam manasiyla gorulemiyor :) isin sakası fotograflar çok başarılı, inşallah zararlı birsey değildir ...

Biraz koyun can derdinde kasap et derdinde misali olacak ama kusura bakmayin sormak istedigim bir konu var; Bu cekim için yeterli ışığı nasıl sağladınız?

evet gercekten bende canlıyı tanıyamadım ama resim kalitesi ve kadraj cok guzel. makina nedir? ısıgı nasıl ayarladınız ? cekim modundan biraz bahsedermisiniz :)

hocam bende tebrik ederim. national geo da sandım bi anda:)

naçizane tahminim suyu süzerek beslenen bir tür :)

bence bir çeşit nudibranch ama zaralı mı değil mi ? olay bu ...

kurt desen değil tırtıla daha yakın :)

ilk defa gördüm ama buna benzer çok nudi resmi gördüm...

Ben pek zararlıya benzetemedim, zararlı olsa sump ta değil zarar vereceği yerde olurdu büyük ihtimal, sanırım karanlık seviyor ...

Fotodaki canlı polychaete ailesine ait bir kurt aslında her hobicinin tankında mutlaka vardır, larval dönemde çıkma aşamasına gelmiş,ancak gerçekten böyle bir fotoğraf çekilince hatırlanmaması doğal ,hollywood yıldızları gibi çıkmış maaşallah :)

1 person likes this

polychaete annelid türü. güzel yakalamış Bahadır bey. diğer yorumlarınada aynen katılıyorum. çok güzel fotoğraflar.

Biraz koyun can derdinde kasap et derdinde misali olacak ama kusura bakmayin sormak istedigim bir konu var; Bu cekim için yeterli ışığı nasıl sağladınız?

Küçük bir el lambasıyla sump camının üstüne dik bir şekilde koyarak aydınlanmasını sağladım. Fotoğraf bilgileri aşağıdaki gibidir. Ayrıca tüm arkadaşların yorumları için teşekkür ederim. İnşallah daha güzel canlılar ve daha güzel fotolarla birlikte olacağız.

Genişlik 3072 Piksel

Yükseklik 2048 Piksel

Yatay ve dikey çözünürlük 72 dpı

Bit derinliği 24

Renk Temsili sRGB

Perde hızı 1/2 Sn

Diyafram F/3.5

Odak uzaklığı 30 mm

ISO Hızı ISO-64

Ölçüm modu Spot

Işık Kaynağı El feneri

Pozlandırma Programı ELLE