Sign in to follow this  
Followers 0
Eren Yelkenci

Kızıldenizden Su Değerleri

24 posts in this topic

Kızıldeniz'den (Sharm el Skeikh) aldığım su örneğinin test sonuçları;

kH: 7,20 dkH

Ca: 452 ppm

Mg: 1520 ppm

Tuzluluk : 41 ppt (1.032)

O tuzluluğa normal :) khın düşük çıkması biraz garip. Eren bey böyle bir başlığınızı hatırlıyorum yeni ölçümler mi geçen sene yaptıklarınız mı?

Alışkanlık yaptı sanırım :)

Biraz öyle oldu;

Geçen yıl Sharm el skeikh'e ayak bastığım gün telefonu suya düşürmüştüm :) bu sene de sharm'a ayak bastığım gün yine telefonumu kaybettim :)

Alışkanlıklar aynen devam ediyor, işin daha kötüsü geçen yıl sharm'dan geldikten 1 hafta sonra haftasonu malum akvaryum faciası olmuştu :) bu yıl inşalah bu tekerrür etmez, Allah göstermesin ...

Bizim canlıların çoğu Endonezya tarafından geldiği için bence suyunu test etmen gereken yer orası :)

Aslında o tarafa gidecektim ama yolu gözüm kesmedi :) artık onu da Cem'den öğrenicez inşallah ...

Bu kızıldenizden aldığım suyu akvaryuma aşı yapsam sorun olur mu sizce?

oceanic shark lar ne alemde, öğrenmişlermi saldırmamayı snrokelcilere Eren bey :rolleyes:

Aman dokunmasınlar Eren bey, Oceanic köpekbalıklarının normalde böyle bir davranışı yoktu ama avustralya gemileri yüzünden snorkelcilere dalıyorlar. anlamsız geliyor ama olay söyle.Mısırda koyun sıkıntısı baş gösterir bir kaç sene önce. Mısıra Koyun getiren avustralyalı gemiler limanlara yanaşmadan ölü koyunlardan kurtulmak isterler ve suya atarlar. Oceanic köpekbalığıda bir dolanır iki dolanır koyunların cevresinde bir ıssırık alırla ve sonunda lezetli bir şey bulurlar. artık yüzeyde yüzen şeylere saldırmaya başlarlar. Belki bir nesil sonra bu davranışlarını terkedebilecekleri söyleniyor.

eren bey su an sharmda durumlar nasıl ? guvenlik onlemlerini tam olarak alabilmişlermi? bende dusunuyorumda biraz cekiniyorum. kargasa felan yoktur umarım ?

merak ettiğim için soruyorum ölçümleri örneği aldıktan hemen sonramı yaptınız, yani tuzluluk için buharlaşma söz konusu olmuş olabilirmi?

Tamer Bey Allah'a şükür sağ salim geldik, sharklarla bir münasebetim olmadı :)

Metin Bey güvenlik önleminden kasıt insanlarla ilişkiliyse o konuda geçen seneden farklı hiçbirşey görmedim, bir sıkıntı veya kısıtlama yok, Sharm'a gitmeden evvel sorduğumda Kahire'ye giden arkadaşlarım da aynısını söylemişlerdi ...

Köpekbalıkları ile ilgili ise plajlarda bazı önlemler almışlar ama ne kadar gereklidir ne kadar faydalıdır bilemiyorum ???

Suyu kızıldenizden aldıktan 20 saat sonra test ettim ama tamamen kapalı, hava almayan bir şişede olduğu için buharlaşma ihtimali yok. Hatırladığım kadarıyla geçen yılda aynı değerler çıkmıştı tuzluluk olarak.

Eren,

shark ları gördün de münasebetin mi olmadı yoksa karşılaşmadın mı ?

Kızıldeniz tuz oranı zaten diğer resiflere göre yüksektir...

İlk karşılaşmaya kadar kzıldeniz seyehatlerine devam ;) , ilk karşılaşmada buranın suyu ısındı artık tatile başka yere :D