Kartal23

Power Led Montaj

44 posts in this topic

Merhaba arkadaşlar...

Power Led ile aydınlatma yapmak isteyenlere kendi çapımda bir video hazırladım.

kamera karşısında konuşamam ama tutuk ta olsam konuşmaya çalıştım.

Bu videoda Power led lerin montajında dikkat edilmesi gerekenleri ve montajını anlatıcam.

http://www.dailymotion.com/video/xjxrmz_power-led-montaj_tech

Aleminyum Pcb nin Aleminyum soğutucuya montajı

http://www.dailymotion.com/video/xkcpbg_pcbmontajyeni_tech

Soğutucuya montajlanan powerled in kablolanması

http://www.dailymotion.com/video/xkcpdh_kablomontajyeni_tech

NOT: Siteye nasıl video ekliyebilirz?

3 people like this

süpersiniz Cemil bey.

Teşekkürler elinize sağlık.Soğutucuya monte videosunuda bekliyorum.Ayrıca driver ve kasa montajlarıda lütfen:-o_:

Bir sonraki aşama olarak soğutucuya montaj ve driver bağlantısı var.

Pleksiden kasa yapmayı planlıyorum. Son aşamada kasa var.

Cemil bey elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş.

Teşekkür ederim mehmet bey...

20 soğuk beyaz

20 mavi

3 kırmızı armatüre eklenmiştir.

Kırmızı rengin akvaryumdaki etkisi nedir?

Yeni videolar.buyrun izleyin arkadaşlar.

Aleminyum Pcb nin Aleminyum soğutucuya montajı

http://www.dailymotion.com/video/xkcpbg_pcbmontajyeni_tech

Soğutucuya montajlanan powerled in kablolanması

http://www.dailymoti...montajyeni_tech

Edited by cyro
linkler ilk mesaja eklenmiştir.

Elinize sağlık Cemil bey.

1 person likes this

Videolardan sonra ben bile yaparım diyecek hale geldim sanki, çok teşekkürler. Bir sorum olacak bu ledleri yapıştırdığınız alüminyum soğutucu dediğiniz malzemenin bir özelliği var mı? Alüminyum soğutucu diye mi satılıyor yani o?

Elinize sağlık.

Dimmer bağlamayı düşünüyor musunuz ?

Driver-dimmer-led bağlantısını henüz çözememiş biri olarak bir şema filan yayınlarsanız mükemmel olu :D

Videolardan sonra ben bile yaparım diyecek hale geldim sanki, çok teşekkürler. Bir sorum olacak bu ledleri yapıştırdığınız alüminyum soğutucu dediğiniz malzemenin bir özelliği var mı? Alüminyum soğutucu diye mi satılıyor yani o?

Teşekkürler Hüseyin bey.

Videoda gördüğünüz metal blok soğutucu aleminyum diye satılıyor. arka yüzünde ısı yaprakları var oraya fan ile hava üfletiyorum. böylece ledlerdeki ısıyı soğutuyorum. Karaköyde perşembe pazarının oralarda satılıyor istedeğiniz uzunlukta kesiyorlar. bu soğutucuların farklı modelleri var. giderseniz bakıp kendinize uygun olanı alabilirsiniz.

Elinize sağlık.

Dimmer bağlamayı düşünüyor musunuz ?

Driver-dimmer-led bağlantısını henüz çözememiş biri olarak bir şema filan yayınlarsanız mükemmel olu :D

Dimmer bağlamadım. Bu konuda benimde sizin gibi pek bilgim yok.

Karaköyde bir elektronikçiye söyledim Dimlemeyi bana 500-600 tl arasında bir fiyat çıkarttı. Ben de dim lemeden vazgeçtim.

Tekli Elektronik Timer aldım ayarladım mavi ve beyaz+kırmızıları 10dk arayla yaktırıyorum.

20 soğuk beyaz

20 mavi

3 kırmızı armatüre eklenmiştir.

Kırmızı rengin akvaryumdaki etkisi nedir?

merhaba öncelikle çok güzel bir çalışma tebrik ederim.kırmızı ledlerin mavi ağırlıklı bir armatürde verdiği etki ; mavi ışığı çok az yumuşatarak hafif eflatun ışık elde etmenizi sağlar bu da güzel bir görüntü verir.eğer kırmızı ledlere ayrı bir açma kapama anahtarı da bağlarsanız ışığı ne kadar etkilediğini sizde çok iyi farkedersiniz.bende kendi armatürümde kırmızı led kullandım ve memnunum.bu arada lens kullanmayı düşünüyorsanız kırmızı ledlere lens takmasanız daha iyi olur bence ya da geniş açılı lensler kullanın kırmızılar için.başarılı bir çalışma tekrar tebrik ederim.

merhaba öncelikle çok güzel bir çalışma tebrik ederim.kırmızı ledlerin mavi ağırlıklı bir armatürde verdiği etki ; mavi ışığı çok az yumuşatarak hafif eflatun ışık elde etmenizi sağlar bu da güzel bir görüntü verir.eğer kırmızı ledlere ayrı bir açma kapama anahtarı da bağlarsanız ışığı ne kadar etkilediğini sizde çok iyi farkedersiniz.bende kendi armatürümde kırmızı led kullandım ve memnunum.bu arada lens kullanmayı düşünüyorsanız kırmızı ledlere lens takmasanız daha iyi olur bence ya da geniş açılı lensler kullanın kırmızılar için.başarılı bir çalışma tekrar tebrik ederim.

post-293-0-58222200-1314666058.jpg

Sürücüleri neye göre ayarladınız.Yani 20 beyaz için 20*3W = 60W lık bir sürücü kullanıldı? Akım sabitleyen bir sürücü mü yoksa gerilim sabitleyen bir sürücümü kullandınız?Kırmızılar için ayrı bir sürücü mü kullandınız yoksa maviler ile birliktemi yanıyor?

güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

driverları seçerken ledlerin özelliklerine göre aldım. Driverlarım 3 tane 2 adet 60w lık driver 1 adet 12w lık ve hepside 700mA lik driverlar. Çünki ledlerim de 700mA lik.

Driver 20 beyazı yaktıracak 60w ve amperide ledlerin amperine göre alınması daha uygundur.

Örnek = Soğuk beyaz 3w 700mA. Driveri tek olarak alırken 3w 700mA değeri olmalı 300 veya 500 mA lik driver aldığınızda lümen ve ışık değerleri ledin özelliğini yitirmesini sağlıyor ve buna mukabil iyi soğutulmassa lediniz çöp oluyor.

Videolar açıklayıcı anlatımlı olduğu içinde konular netleşmiş emeğinize sağlık.

soğutucuya fan bağladıysanız fanlarla ilgili detay verebilirmisiniz, sesi kaç db rahatsızlık veriyormu, kaç fan kullandınız, kaç volt, ne marka, ölçüleri kaça kaç, nereden temin ettiniz.(Sormamın sebebi bende alacağım ama gidip bir yere bakmadım internetten bakıyorum ama hem dekoratif hem ucuz hem hem hem.. diyor konu uzuyor.)

goldun sitesinde bir tane gördüm hoşuma gitti ama iş çıkarıp çıkarmayacağını bilmiyorum.

link:

http://www.gold.com.tr/urunozelyeni.asp?ID=67716&ad=XiLENCE-CiFT-FANLi-HDD-SOGUTUCUSU-COO-XPHD.2F.-Fan-Sogutucu-Guc-Kaynagi

Hayırlı hobiler.

bu ürünü ben 1 tb lık hdd soğutmakta pc de kullanıyorum , iyi iş çıkarıyor ama kasanın içinden bile uğultusunu duyabiliyorum. ancak bemin hemen hdd nin üstünde duruyor zaten ona göre dizayn edilmiş belki uğultu sebebide o dur soğutulacak yüzeye çok yakın olmasından sebepli olabilir ses.

14cm lik 12v ile çalışan bilgisayar kasası içerisindeki sıcak havayı tahliye eden fandan kullanıyorum.

1 tanesi aleminyum bloğu soğutmaya yetiyor.

bu fanların kaliteli olanlarını pc satan mağazalarda bulabilirsiniz. orada sizlere db leri hakkındada bilgi verirler.

fan yüzeye ne kadar yakın olursa o kadar ses çıkartır.