ahmetduru

Günün Önerisi / Tip of the Day

134 posts in this topic

Akvaryum kurulumları yapılmadan önce sistem planlaması göz önünde bulundurulduğu gibi elektrik akımı faktörüde göz önünde bulundurulmalıdır.

Bora Sevim tarafından paylaşılan örneklemedeki gibi ...

http://www.mercandunyasi.com/topic/4704-akvaryumun-aylik-elektrik-maliyetini-hesaplamak/

1 person likes this

aldığınız 2. el ekipmanı bir süre sirkede bekletmek hem aletin düzgün çalışmasını hem de olabilecek organik atıklardan temizlenmesini sağlar.

Ekipmanları sirkede bekletmeden önce sirkeye karşı hassas olup olmadığı konusunda kısa bir araştırma yapmakta fayda var. Mesela Koralia dalga motorlarının bazı serileri sirkede bekletilirse motor kısmı bozuluyor.

1 saat tutmak bile yeterli olur. yine de araştırmak lazım tabii.

derinden çıkan canlılar ve karides vb omurgasızları alıştırırken daha özen gösterin, tuzluluk ve sıcaklık farklarına daha hassastırlar.

Balıkların biyolojik saatini ayarlamak strese girmemeleri için önemlidir. Aydınlatmada timer kullanın ve farklı zamanlarda açık kapatmayın timera sadık kalın.

2 people like this

Evcil hayvanlarınızı ve ufak çocuğunuzu akvaryumdan uzak tutun. Heran herşey olabilir.

Sistem kurulumlarında elektrik önlemleri baz alınırken en azından kaliteli seçimler yapılarak Siemens Legrand veya telemeqainch gibi markalar tercih edilmeli ve ana

w-otomat bölümlerine faz koruma röleleri yada kaçak akım röleleri konulmalıdır.

her yılın son cuması planlanan sponsorlarımızın özel indirim geleneği 2. kere gerçekleşecek. almayı planladığınız ürünler için sulu cuma indirimlerini bekleyebilirsiniz ;)

1 person likes this

her yılın son cuması planlanan sponsorlarımızın özel indirim geleneği 2. kere gerçekleşecek. almayı planladığınız ürünler için sulu cuma indirimlerini bekleyebilirsiniz ;)

Tabi ben o günde sizlerle olamayacağım için üzgünüm :(

Elektrik kesintilerinde tanklardaki canlıların özellikle balıkların oksijensiz kalmalarının önüne geçilebilir...

Şarzlı ve 6 saate kadar dayanıklı elektrikler kesilince direkt devreye giren 2 ile 4 cıkıslı 12 V şarz ederler mevcuttur.

akvaryumdan çıkma ve akvaryum üretimi balıkları ve mercanları herzaman tercih edin.

Kesinlikle forumu ve bu işte tecrübeli olanları okuyup dinlemeden sistem kurmayın.

Not: Tecrübe ile sabittir........... :(

Bu hobide aceleye yer yoktur . Gerekli ekipmanı tamamladıktan sonra yola çıkıp; canlı yüklemesini zamana yaymalıyız..

Katkı kullanıldığında protein skimmerın kapatılması maddi kayıpları önler. Kalsiyum dahil toplar.

Katkı kullanıldığında protein skimmerın kapatılması maddi kayıpları önler. Kalsiyum dahil toplar.

Bu konu her zaman muamma?

nerden bileceğiz topladığını?

Amanınn gitti bizim katkılar...:)

bu arada ne kadar zaman kapalı tutmak sorusu geliyor akla?

Ben yapıyormuyum ? Hayır ama fikrim şudur ki: Eklediğiniz her mercanı dip, balığı karantina işleminden geçirin. Yoksa burnunuz bottan kurtulmaz.

1 person likes this

Benim yasadıgım bir sorundan yola cıkarak diğer yeni tank yaptıracak olanlarında aklında bulunması ile paylaşmak istiyorum.PVC boru tertibatını yapıstırırken alt iniş sump borusunu kesınlıkle bosta bırakmayınız..Boruyu dıs kenarlara dogru açarak sıkıstırma yapmayın.Sistemde iniş basıncı azda olsa zamanla oradaki boru çıkabilir.Ben tankın yanında iken bu sorun cıkmıstı.Şayet gece olsaydı bir daha tank kurmazdım herhalde :D

Benim yasadıgım bir sorundan yola cıkarak diğer yeni tank yaptıracak olanlarında aklında bulunması ile paylaşmak istiyorum.PVC boru tertibatını yapıstırırken alt iniş sump borusunu kesınlıkle bosta bırakmayınız..Boruyu dıs kenarlara dogru açarak sıkıstırma yapmayın.Sistemde iniş basıncı azda olsa zamanla oradaki boru çıkabilir.Ben tankın yanında iken bu sorun cıkmıstı.Şayet gece olsaydı bir daha tank kurmazdım herhalde :D

:-): Yani tüm pvc boruları ve ek yerlerini tangitlemeyi unutmayın...

Ek olarak, her iki boru parçasınıda tangit sürün ve çevirerek yapıştırın..

Ömercim küçük bir ayrıntıyı yazmamısım :) tangit :D

Karidesler kabuk değiştirirler, her gördüğünüz parçayı ölüsü zannedip paniğe kapılmayın.

2 people like this

Karidesler kabuk değiştirirler, her gördüğünüz parçayı ölüsü zannedip paniğe kapılmayın.

Hermitler de deri değiştiriyor, eski deriler baya kalın oluyor. Öldü zannetmeyin. :)

mürenler gezinmeyi sever. müsaitse akvaryum dışına çokça çıkarlar. panik yapmayın bulup geri tanka atın, çok uzun süreler dışarıda hayatta kalabilirler.

mürenler gezinmeyi sever. müsaitse akvaryum dışına çokça çıkarlar. panik yapmayın bulup geri tanka atın, çok uzun süreler dışarıda hayatta kalabilirler.

ahahha bunu bilmiyordum da, salonda gezinen bir müren görürsem panik yapmam artık, birlikte maç izleriz :)

2 people like this