Alihan

Yeni Başlayanlar İçin Balıklar

29 posts in this topic

Yeni başlayanlar için hem güzel hem de uygun balıklarımızı gösterelim. Aklıma ilk gelenleri ekliyorum sizde eklersiniz.

Chromis viridis - Chromis

post-2-0-51414800-1320497075.jpg

Salarias fasciatus - Alg Eater Blenny

post-2-0-11542800-1320497101.jpg

Ecsenius bicolor - Bicolor blenny

post-2-0-35576100-1320497116.jpg

Ecsenius midas - Midas blenny

post-2-0-31741600-1320497132.jpg

Pholidichthys leucotaenia - Convict blenny

post-2-0-28486900-1320497201.jpg

Longnose hawkfish - Oxycirrhites typus

post-2-0-69105000-1320497149.jpg

Orchid dottyback, Pseudochromis fridmani

post-2-0-43296700-1320497166.jpg

Royal Gramma - Gramma loreto

post-2-0-74982100-1320497178.jpg

Cryptocentrus cinctus - Yellow prawn goby

post-2-0-32203600-1320497228.jpg

Stonogobiops xanthorhinica - Yellownose prawn-goby

post-2-0-18188700-1320497251.jpg

Valenciennea strigata - Golden-head Sleeper Goby

post-2-0-92382900-1320497271.jpg

Nemateleotris magnifica - Fire goby

post-2-0-87832900-1320497296.jpg

Nemateleotris decora - Elegant firefish

post-2-0-58774900-1320497307.jpg

Pseudocheilinus hexataenia - Sixline wrasse

post-2-0-52153500-1320497366.jpg

Lemon Meringue Wrasse - Halichoeres leucoxanthus

post-2-0-10713000-1320497347.jpg

Pterapogon kauderni - Banggai cardinal fish

post-2-0-53479000-1320497387.jpg

Ocellaris Clownfish - Amphiprion ocellaris

post-2-0-72982300-1320497499.jpg

Centropyge loricula - Flame angel

post-2-0-08750200-1320497402.jpg

Zebrasoma flavescens - Yellow tang

post-2-0-90238000-1320497419.jpg

Purple Tang - Zebrasoma xanthurus

post-2-0-79973100-1320497434.jpg

Paracanthurus hepatus - Blue tang

post-2-0-12610600-1320497537.jpg

İlgili faydalı olabilecek linkler:

Balıklar Için Uyumluluk Tablosu

Palyaço balıklarının anemon host listesi

Özel balıklar tür listesi

1 person likes this

güzel bir konu bana göre sabitlenmeli.

çünki bu hobide yeni olan arkadaşlar akvaryumcu kurbanı oluyorlar ve nano akvaryumlarına veya yeni kurulum akvaryumlarına bakımı zor olan tang lerden ekliyorlar.

Kesinlikle katılıyorum her yeni baslayan kişi bilmediğinden kesın soruyor cevaplamasından değil yanlıs anlasılma olmasın :D

Sadece daha yararlı olabilir düşüncesi içerisindeyim.Hem resimli hemde daha kolay olur.

Antihas ve damsel gruplarıda dayanıklı balıklar diye biliyorum. bende yeni başladım ve tankıma bu balıklardan koydum.Şuana kadar hiç sorun yaşamadım.yanlışım varsa lütfen düzeltilmesini isterim. :o)

aslına bakarsanız anthiaslar çoğunlukla zor türlerdir ve yem alma sorunu vardır.

1 person likes this

Anthiaslar kesinlikle kolay bir tür değil bence de. Yem sorununu halletseniz de gene de hassas balıklar.

1 person likes this

Anthiaslar kesinlikle kolay bir tür değil bence de. Yem sorununu halletseniz de gene de hassas balıklar.

+1. Kesinlikle hak veriyorum.

beslemesi en kolay balık gobby ve akranları oluyo o halde... en sevimli balıklar aslında:)

Damsellar sert balıklar ekleyince çıkartması da zor oluyor. Bu sebepten yukarıya eklemedim.

1 person likes this

Merhaba arkadaşlar , Yeni konu başlığı açmadan bu başlık altından Yeni başlangıç için hazırlık sürecde beslemeyi düşündüğüm balıklar ve onların birbirleriyle uyumlarını besleyenlerden dinleyip öğrenmek istedim.

öncelikle

fire goby ve firefish ( mor renkli olan ) birbirleriyle uyumlu türler mi , aynı akvaryumda 2 yada 3 er adet besleyebilirmiyiz , yem sorunu yaşanmakta mı bu türlerde.

Percula ve Clarki birbirleriyle kavga eder mi aynı akvaryum içinde.

Yellow Tang ' ler birbirlerine zarar vermeden 2 tanesi aynı akvaryumda uyumlu şekilde yaşar mı ?

ve bu türlerin içine Blue tang ilavesinde akvaryumumuzda fırtınalar kopmaz umarım :)

Düşündüğnüz balıkların hiçbiri bir sorun çıkarmaz. Clarkiler bazen bölgeci olabilir.

Teşekkürler yorumunuz için , Araştırmalarım sırasında Bazı arkadaşların yorumlarını okuduğumda Mesela 2 yellow Tang aynı akvaryumda kavga edip birbirlerine zarar verdiğini söylemiş beni düşündüren bu aslında.

Ve bu türlerde yem sorunuyla karşılaşma ihtimalimiz nedir.

arkadaşlarınız doğru söylemiş. 2 yellow tang bir arada durmaz ve birbirini hırpalar. bunun yerine 3+ yellow tang olması daha doğru olur.

yem alma konusunda sıkıntı yaratan yellow en azından ben görmedim.

purple ve red fire gobylerde de herhangi bir problem olmaz.

Merhaba arkadaşlar , Yeni konu başlığı açmadan bu başlık altından Yeni başlangıç için hazırlık sürecde beslemeyi düşündüğüm balıklar ve onların birbirleriyle uyumlarını besleyenlerden dinleyip öğrenmek istedim.

öncelikle

fire goby ve firefish ( mor renkli olan ) birbirleriyle uyumlu türler mi , aynı akvaryumda 2 yada 3 er adet besleyebilirmiyiz , yem sorunu yaşanmakta mı bu türlerde.

Percula ve Clarki birbirleriyle kavga eder mi aynı akvaryum içinde.

Yellow Tang ' ler birbirlerine zarar vermeden 2 tanesi aynı akvaryumda uyumlu şekilde yaşar mı ?

ve bu türlerin içine Blue tang ilavesinde akvaryumumuzda fırtınalar kopmaz umarım :)

Fire ve Purple Goby sorusuz bilikte yasar. Percula ve Clarki illaki kavga eder. 2 Yellow Tang birbirlerini paramparca ederler,ya tek ya 3 ustunde almaniz gerekli. Blue Tang ve Yellow Tang uyumludur, bir problem cikmaz.

Cenk ben de Yellow Tang ler mutlaka ya tek, ya da 2+ sayıda bakılması lazım diye biliyorum ama neden böyle deniyor biliyor musun? Akvaryumcularda ben 2 tane son kalan Yellow Tang çok gördüm, birşey olmuyor?

İşin ilginci de bu zaten , Akvaryumcularda hep 3 4 yellow tang bi arada ama evlerde kurulan akvaryumunda nedense hep sorun yaşanmakta , bizi yanıltan ya satış amaçlı olduğundan sürekli sürümden biz hep bir arada görüyoruz yada bilinmedik bişeyler var havada kalan , onca üstadın deneyimini de göz önünde bulundurduğumda bu karmaşadan çıkamıyorum açıkcası :)

2 balıktan fazlası sürü olur, 2 balıksa rakip olur, en basit açıklaması bu

bu başlık benim çok hoşuma gitti. en azından neler besleyebiliriz biliyoruz artık

teşekkürler.....

Baligin akvaryumcuda degil evde sorun cikarmasinin sebebi, akvaryumcuda sirkulasyon ve diger mudahelelerden oturu oraya alismamis olmasindandir. Eve geldiginde ortama alisinca akvaryumun hakimi olmak isteyen baliklar sıklıkla sorun cikarir. Bu durum akvaryumcuda gorulmez.

Chromis ler için 10 tane alırsınız ama bir tanesini dışlarlar, o ölür yine bir tanesi dışlanır ve sonunda bir tane kalana kadar bu sürer deniyor. Aslı astarı varmıdır?