Cenk Akarcay

Powder Blue Tang

93 posts in this topic

Dün ekstrem akvaryum'dan powder blue tang aldım. Balık gayet sağlıklı, yüzgeçlerinde vs bir problem yok, beyaz benek yok. Orada yem flake yem atıldığında yiyordu, şu an akvaryumumda kayaları tırtıklıyor ama nls thera a+ ve new era marine flakes yemlerine ilgi göstermiyor. Akvaryumda blue tangle arasıra didişiyorlar. Daha dün akşam koydum ve ışıkları kapadım alışma sürecinde. Şu an çok arada sıra didişiyorlar. Yem yememesi yeme uyum sağlamadığından mıdır yoksa henüz alışma evresinde olduğundan mıdır? Nasıl palet yeme alıştırabilirim ?

Blue tangle powder blue tanglerin renkleri yakin oldugu icin onerilmiyordu ayni akvaryumda. Birbirlerini rakip olarak goruyorlar.

Baskın olan powder blue normalde ama şu anda tankta blue tang eski olduğu için daha baskın ama ortama alışınca powder blue daha baskın olacak ama sonradan geldiği için de baskınlığı sınırlı olacak. Şu an arada sırada 2-3 saniyeliğine didişiyorlar o kadar. Düşündüğümden daha sakinler diyebilirim.

Hocam daha alışma evresindedir bu süre 4-5 gunü bulabiliyor daha telaşlanma bence

Ekstrem akvaryumda gördüğüm canlılar çok saglikliydi

Bir kaç gün sonra başlayacaktır yem yemeye zaten yosunlarla bir sürede idare edebilir

Powder sert balık olduğu için sorun cikmayacaktir blue tangle

normal tepkiler, yem yemesi biraz sürebilir. Akvaryumda sabit duran yemlerle alıştırın. Vantuzla nori yapıştırın mesela, ilk günler aç kalmasın

Macro'dan nori aldım koydum yanında dolanıyor ama yemiyor, kayaları kemiriyor hala. Acaba özel bir işlemden mi geçirmeliydim noriyi?

Noriyi küçük parçalara bölüp bir kapta garlic guard ve akvaryum suyu ile yumusatip vermeyi deneyebilirsiniz..

1 person likes this

Ben direk olarak merketten aldığım şusi yosununu veggieclipse takarak koydum, dünden beri tankta, zaten çok yumuşadı ama hala sadece powder değil hiçbir balık yemiyor.

Cenk Bey

Ben powder blue tang hiç beslemedim ancak nori yemeyen balıklarıma (percula, anthias, cromis vb.) aşağıdaki yöntemle nori yedirebiliryorum.

Bir tutam noriyi akvaryum suyunda 20-30 sn bekletiyorum. Sonra sudan çıkarıp elimde ufalıyorum, suyun içinde iki parmagımla yuvarlaya yuvarlaya parçalıyorum.

Sonuç bütün balıklar saldırıyor :D

2 people like this

Jbl krill ve Sera Fd Artemia shrimp deneyebilirsiniz. Ben alıştırırken bu iki yemin çok faydasını gördüm.

Noriyi veggie clipe değil de doğrudan tanka ufaladığımda yediler. Sanırım veggie clipsden korkuyorlar :)

Cenk Bey

Ben powder blue tang hiç beslemedim ancak nori yemeyen balıklarıma (percula, anthias, cromis vb.) aşağıdaki yöntemle nori yedirebiliryorum.

Bir tutam noriyi akvaryum suyunda 20-30 sn bekletiyorum. Sonra sudan çıkarıp elimde ufalıyorum, suyun içinde iki parmagımla yuvarlaya yuvarlaya parçalıyorum.

Sonuç bütün balıklar saldırıyor :D

Aynı yöntemle yedirdim :)

noriyi sadece alıştırmak için düşünün, çok besleyici değil tek başına, bir süre sonra karnının şiştiğini ama balığın zayıfladığını görüyorsunuz aman dikkat.

Evet birkaç gün yeme alışması için düşünüyorum zaten ama besleyici olmadığını bilmiyordum.

Bendekinin, (şimdi Muharremde) en sevdiği yem NLS Thera+A idi ,yani sarımsaklı modeli, yanında normal NLS , arada taze karides ve bol bol arka camdaki minik yosunlarla besleniyordu...

NLS'ye daha alışmadı, kayaları didikliyor, nori falan yiyor, tane karides veririm akşam bakalım.

Ektrem' den dün ben de bir S boy Powder Blue aldım Cenk Abi. Hayatımda gördüğüm en beyaz beneksiz, en sağlıklı, en çok yem yiyen Powder Blue :-) Gökhan Abi' nin orada verdiği bir pul yem vardı, ondan bir tutam almıştım, onu çok iyi yedi daha ilk akşamdan. O pul yemi de elimde suda ezip verdim, nöri yi de aynen verdim ve yedi. M boy Blue Tang ile araları çok iyiydi bu sabah...

Tuzlu suda en çok sevdiğim balık Powder Blue. Umarım ikimiz de sağlıklı büyütürüz abi.

Selamlar

Evet çok sağlıklı balık gerçekten, bende o yemden yoktu, bugün ısmarladım, pul yemim yoktu.

aman nazar deymesin beyler. Sağı solu belli olmuyor, kh a diikkat, ph a dikkat.

Powder blue demişken başlığı biraz resimlerle süsleyelim :)

Ocak 2008

dsc00901fg3.jpg

Eylül 2009

bdsc05759.jpg

Mayıs 2010

img0996qy.jpg

Aralık 2011

i2076_powder122011.jpg

2007 yılında ufacıkken almıştım , 4,5 yıl beraber yaşlanmışız, inşallah yaşlılığını da görürüm :)

Hasan amacım nazar değdirmek değil de, yıllarca aynı balığa sabırla bakabilecek kişileri teşvik etmek. Modaya göre canlı değiştirenler hiç alıp bu nadir canlıları hırpalamasınlar. Bu canlılar normalde doğada çok uzun yıllar yaşıyorlar , bir nevi kedi köpek alırken nasıl 10-15 yıl bakabileceğimize gözümüz kesmiyor ise almıyorsak; bu canlıları alırken de iyi düşünmeliyiz. İnşallah sizler de aldığınız powder blue tangleri yıllarca severek beslersiniz :)

1 person likes this

Benim alıpta yaşayacağını,seninki gibi Maşallah (Allah nazardan esirgesin) sağlıklı olabileceğini bilsem 10 yıl bakarım. :)