cyro

EcoTech Marine VorTech

Bu konuda 152 ileti var

Selam bende Vortech almak istiyorum akvaryumum 100-60-60 ölçülerinde. Hangi modeli tavsiye edersiniz ve kaçtane almalıyım? Aldıktan sonra diğer akıntı motorlarını akvaryumdan çıkarmalımıyım 1tane alsam diğer akıntı motorlarının yaptığı işi yapabilirmi?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

90-50-50h için karşılıklı 2 adet mp10es mi randımanlı olur yoksa bir adet mp40es mı almalı. Fiyat olarak aralarında pek fark olmuyor. Tek mp40'la ölü alan kalır mı?

Su yüksekliği 44-45cm. Taşırma kutusu tankın içinde ortada (20*13) tabandan yüzeye kadar. Şu an 2 adet 6045 + geri dönüş newjet 2300 var.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

araya gireceğim ama kaç litre veriyor mp 10? fiyat hoşuma gitti. 150 lik tanka nasıl olur? mesela 2 tane 6045 in yerine geçebilir mi?

Öyle çok anlatıldı ki en sonunda bana da aldıracaksınız, bir 6055 ve bir 6100 bir de multi controller ım var satıp 2 tane mp10 eco smart (yeni driver) alsam yeter mi acaba diyecem, ayrıca ecosmartlı 2 adet mp10 birbiriyle konuşuyor mu ? 150*60*50h tanka yeter mi diyecem ?

bunlara da bir cevap alsak fena olmaz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kumunuz akvaryumda fazla ise tabanda kaya veya canlı yoksa sıkıntı çekersiniz tam açamazsınız onun dışında kısık ayarda dilediğiniz gibi oynarsınız yeni driver ile 2 adet modu aynı anda kendi yapabiliyor bende 80*60*45 lik akvaryumda 45 lik kısmına 40 diyebiliriz mp 40 tek başına yetiyor akıntının deymediği herhangi bir ölü nokta yok. Mp 10 da yanılmıyorsam birbiri ile konuşuyordu :(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Büyük tankı olanların gözden kaçırdığı bir nokta var. MP10 motorların kullanılabildiği en fazla cam kalınlığı 9,5mm. Sanırım ne sizin nede selim beyim tankında cam kalınlığı 10mm değildir.

hepimiz atladık mp10 düşünenler için kayıtlı olsun..

kötü bir düşünce olmuş ama cam kalınlığını öyle kısıtlamak :(

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

arkadaşlar fikir verme açısından mp10 kullanan biri olarak bende şunları söyleyebilirim :

benimn tank 75x55 yükseklik 45 geri dönüş aqua bee 3000 ile 1 adet vortech mp10 bana gayet yeterli geldi gibi görüyorum suyu saatlerce gayet iyi bi şekilde inceledim pek ölü nokta kalmıyor. geri dönüşü en üst seviyeden 3 cm altında arka sağ taraftan sol camın caprasına doğru , mp10 da sol taraftan tam suyun 15 20 cm altında orta kısımlara yakın kullanıyorum hareketsiz hiç bi yer yok diyebilirim.

syg.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Emrah senin cam kalınlığı kaç mm ? Mp10 için max 9,5 mm ise 10 mm de kullanmak sakıncalı olabilir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Peki bütün Vortech motorlarında bu modlar var mı?

Çalışma Modları

Besleme Modu – Akvaryumunuzu besleyebilmeniz için pompanızın hızını 10 dakikalığına düşürür.

Sabit Hız Modu – Pompa; akvaryumunuzun belirli ihtiyaçlarına bağlı olarak ayarladığınız sabit bir hızda çalışır.

Resif Tepesi Modu – Doğal bir resif tepesinin yüksek enerji ortamını otomatik olarak canlandırır.

Lagün Modu – Otomatik olarak sakin bir lagün resifi ortamını canlandırır.

Kısa Darbe Modu – 0,3 ila 2 saniye arasında dalga darbesi zamanlamaları ile akvaryum tankı içinde baştan başa alternatif HIZLI bir akışın oluşturulmasını sağlar.

Uzun Darbe Modu – 2 ila 60 saniye arasında dalga darbesi zamanlamaları ile akvaryum tankı içinde baştan başa alternatif YAVAŞ bir akışın oluşturulmasını sağlar.

Gece Modu – Pompanın; gün için hangi mod seçili ise o modda 14 saat süreyle çalıştırılmasını ve 10 saatliğine Gece Modu’na dönmesini sağlar. Ana pompalar kendilerine bağlı olan pompaların da Gece Modu’na girmesini sağlar.

Pompa Bağlantısının Kesilmesi – Yaş ve kuru taraflar ayrıldığında sistemi otomatik olarak kapatır.

Kablosuz Dalga Sürücüsü – Kablosuz Dalga Sürücüsü; –daha geniş akvaryumlar için piyasadaki en etkili çözümü sunarak, başka ekipman almaya gerek kalmaksızın kutunun dışındaki çoklu MP40w üniteleri arasında koordinasyon ve geliştirilmiş işlevsellik sağlar.

Senkronize ve Anti-Senkronize Bağımlılık Modu – Bir çoklu pompa ayarında; bağımlı pompalar akvaryumunuzun içinde gel-git akıntılarının yaratılması için ana pompa ile senkronize veya tersine (anti-senkronize) çalışacaktır.

Saygılar...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Emrah senin cam kalınlığı kaç mm ? Mp10 için max 9,5 mm ise 10 mm de kullanmak sakıncalı olabilir.

valla haluk bey benim akvaryumun camkalınlığı 10 mm ayrıca ses olayını iyice sıfıra düşürmek içinde vortech in kendi plaka halindeki lastik contasınıda araya koydum her hangibi sorun yok, gayet güzel bişekilde kullanıyorum. ama 12 mm deçok sağlam tutmaz bunu söyleyebilirim en başarılı 6 ve 8 mm ama dediğim gibi 10 mm dede kullanılabilir...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Peki bütün Vortech motorlarında bu modlar var mı?

Çalışma Modları

Besleme Modu – Akvaryumunuzu besleyebilmeniz için pompanızın hızını 10 dakikalığına düşürür.

Sabit Hız Modu – Pompa; akvaryumunuzun belirli ihtiyaçlarına bağlı olarak ayarladığınız sabit bir hızda çalışır.

Resif Tepesi Modu – Doğal bir resif tepesinin yüksek enerji ortamını otomatik olarak canlandırır.

Lagün Modu – Otomatik olarak sakin bir lagün resifi ortamını canlandırır.

Kısa Darbe Modu – 0,3 ila 2 saniye arasında dalga darbesi zamanlamaları ile akvaryum tankı içinde baştan başa alternatif HIZLI bir akışın oluşturulmasını sağlar.

Uzun Darbe Modu – 2 ila 60 saniye arasında dalga darbesi zamanlamaları ile akvaryum tankı içinde baştan başa alternatif YAVAŞ bir akışın oluşturulmasını sağlar.

Gece Modu – Pompanın; gün için hangi mod seçili ise o modda 14 saat süreyle çalıştırılmasını ve 10 saatliğine Gece Modu’na dönmesini sağlar. Ana pompalar kendilerine bağlı olan pompaların da Gece Modu’na girmesini sağlar.

Pompa Bağlantısının Kesilmesi – Yaş ve kuru taraflar ayrıldığında sistemi otomatik olarak kapatır.

Kablosuz Dalga Sürücüsü – Kablosuz Dalga Sürücüsü; –daha geniş akvaryumlar için piyasadaki en etkili çözümü sunarak, başka ekipman almaya gerek kalmaksızın kutunun dışındaki çoklu MP40w üniteleri arasında koordinasyon ve geliştirilmiş işlevsellik sağlar.

Senkronize ve Anti-Senkronize Bağımlılık Modu – Bir çoklu pompa ayarında; bağımlı pompalar akvaryumunuzun içinde gel-git akıntılarının yaratılması için ana pompa ile senkronize veya tersine (anti-senkronize) çalışacaktır.

Saygılar...

tabii önceki modelin özellikleri bunlar. yeni driverlarda bunlara ek özelliklerde bulunuyor. wireless olanlarda sync (senkronize) olayı var.

Eco Smart user manual http://ecotechmarine.com/wp-content/uploads/2010/05/FULLMANUAL_Revision1.1.pdf

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben Vortech MP 10 alacağım Allah kısmet ederse. Yeni driver daha karışık gibi geldi bana. ;) Ek özellik derken nasıl özellikler bunlar. Detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim.

Saygılar...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

# EcoSmart Nutrient Transport Mode

# EcoSmart Tidal Swell Mode

diyor ama nedir ben bilmiyorum.

The EcoSmart Driver features many new modes including:

* Improved Wireless Range

* On/Off Button

* Wave Auto-Tune Mode

* EcoSmart Nutrient Transport Mode

* EcoSmart Tidal Swell Mode

* Auto-Dim Mode

* New and Improved Night Mode, Feed Mode, Battery Backup Power Meter

* The Classic Reef Crest, Lagoonal, Short Pulse and Long Pulse Modes are still included

* A new more water resistant driver case

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben bu ürünü getiren firmanın yetkilisi olarak bir kaç soruya yanıt vereyim ürün hakkında iyi yada kötü demek yerine.

MP10 ES pumplar tamamen yeni driverlı olanlardır.

MP10 normaller eski driverlı olan fakat yeni özellikler(yukarıda bahsedilmiş, wireless alan genişliği, geliştirilmiş night mode, yada 2 yeni mod gibi) var diğer özelliklerin hepsi aynı.

MP10 ES pumpları birbiri ile çalıştıramazsınız senkronize olarak,

MP10w ES pumpları çalıştırırsınız. Malesef biz MP10w ES leri ithal etmedik bu parti. 2 hafta içinde gelicek olan partide az bir miktar gelicek fakat stoğumuzda onlarında olması adına gelicek. Firmada zaten çok tavsiye etmiyor, kendilerinin bize önerisi "zaten çok fazla satılan bir model değil sizde az çekebilirsiniz bizce" dediler. Nedeni bana görede mantıklı.

MP10 kullanan akvaryumlar zaten küçük akvaryumlar. 2 tane MP10w ES yi senkronize çalıştırıcağınıza zaten MP40w ES alırsınız çok daha verimli ve güçlü olur ki ekonomik açıdanda çok daha iyi olur. Bu mantık çerçevesinde MP10w ES ler getirilmedi dediğim gibi.

2 tane düşünüyorsanız, MP40w ES tavsiye ediyorum ben iki tanesinin yerine 1 tane.

ve bir soruya daha yanıt vereyim,

MP40w ile MP40w ES ler senkronize çalışabiliyor herhangi bir fark yok. Master slave farketmiyor. Fakat MP40w ES deki iyi yeni modeu(mesela tide poolu) senkronize çalıştıramıyorsunuz MP40w de o mode olmadığı için. Onun haricinde herhangi bir sorun yaşamıyorsunuz.

MP40w to MP40w ES upgrade kit ile eski driverınızı yenisine upgrade edebilirsiniz ayrıca.

Onun haricinde, bir kaç gün içerisinde Vortechlerin kullanımı ile ilgili detaylı bir yazıyı forumlarda yayınlıycam, nasıl konumlandırılmalıi, hangi mode hangi şekilde hangi akıntıyı verimi verir yada hangi akvaryumlarda daha verimli olur yada neler modeları engeller(ortada bulunan boxlar gibi) vs. vs.

Ürünlerin çalışması ile ilgili herhangi bir soru yada takıldığınız nokta var ise yardımcı olmaya çalışayım. Bu günlerde forumlara çok sık bakamıyorum fakat mümkün olduğunca kısa sürede yanıt vermeye çalışırım.

Benim nacizane tavsiyem, yukarıdada dediğim gibi MP10 u küçük akvaryumlarda kullanmanız, eğer 2 tane MP10 kullanıcak kadar büyükse akvaryumunuz MP40 tavsiye ederim. Fiyat/performans olarak düşünürsek MP20 tavsiye etmiyorum ki firmada tavsiye etmiyor doğruya doğru, daha doğrusu kendileride kabul ediyor fiyat/performans olarak MP40 ın daha uygun olduğunu. Çünkü 20 ile 40 ın gövdeleri ve motorları aynı sadece driverları değişik doğal olarak arada çok bir fiyat farkı yok. Bu yüzden insanlar 20 almaktansa 40 alıp kısıkta kullanmayı gerekirse tercih ediyor.

Şimdilk aklıma gelenler bunlar, unuttuğum noktalar varsa sorarsanız yardımcı olmaya çalışayım.

İyi akşamlar

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Eklemek yapmak gerekirse, küçük akvaryumlarda 2 tane MP10 kullanmamanızı tavsiye etmememin bir nedenide, ileriye yönük size yük getireceğini düşünmemdir.

Mesela 60 lık bir tankda 2 tane MP10 kullanırsanız, ilerde 180cm lik bir tanka geçtiğinizde o motorları kullanamazsınız çünkü MP10 lar 15mm ve üstünde kullanılmıyor malesef. Ama MP40 bir tane alırsanız hem aynı hatta daha fazla verimi alırsınız hemde ileride tankınızı büyüttüğünüzde yeni bir motor almak yerine eski motorunuzu kullanırsınız. Zaten pahalı bir hobi ve pahalı bir ürün, o yüzden almışken ileriye dönük almanızda fayda olduğunu düşünüyorum hobici olarak sizin açısınızdan. Fakat 1 tane MP10 un kaldırdığı bir akvaryum ise akvaryumunuz tabiki gerek yok ama 2 tane MP10 düşünüyorsanız hiç düşünmeyin bir MP40 alın derim ben.

Saygılar.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Vallahi aklımdaki soruların hepsine cevap verdiniz çok teşekkür ederim. Bu arada Vortech'lerle ilgili yayınlayacağınız detaylı yazıyı sabırsızlıkla bekliyorum. ;) Size bir sorum olacak. Vortech kare akvaryumlarda daha mı efektif çalışıyor? Ben 70*70*50 akvaryumuma 1 adet almayı düşünüyorum da MP 10 dan.

Saygılar...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Video atma şansım nasıl olur onu bilemiyorum ama denerim neticede kameramda bir sorun var yinede deneyceğim.

Kare dikdörtgen olayına gelince nette bir çok video var hepside farklı ölçülerde akvaryumlar ben doğru konumlandırdıktan sonra sorun yaşanacağını zannetmiyorum örnek vermek gerekirse normalde suyun tavan seviyesinden 15-20 cm altında durunca daha fazla dalga yapıyor fakat bende şu anda en fazla 8 -10 cm arasında duruyor diğer seçenekteki gibi dursa aşırı dalga yaptırabiliyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Görkem öncelikle özel mesajınıza cevap vericem biraz sonra onu söyleyeyim.

Soruya gelince, o şekilde karede daha efektif çalışıyor diye bir söylemi yok firmanın fakat benim gözlemlediğim, kullananlardan bildiğim kadarıyla evet kare akvaryumlarda çok daha efektif olabiliyor fakat hangisi efektif oluyor derseniz short pulse modu. mesela random crestte öyle bir ayrım yapmak doğru olmaz ama short pulse da akvaryumu sallamak istiyorsanız evet sanırım karede çok daha verimli sallayabiliyor. fakat mesela ecotechin fuardaki standında bildiğiniz diktörtgendi ve 20 cm sallıyordu ;) 70x70 e 1 tane MP10 yeter diye düşünüyorum fazlasına gerek yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.