fktanik

Ters Osmoz Hangi Membran(Filmtec Dışında) PPM Sorunu

58 posts in this topic

5 senedir Ters Osmoz kullanırım, çok ta memnunum. Yalnız bu aralar PPM sorunum var, evimde bulunan cihazın tüm filtrelerini değiştirdiğim halde yine de 80-90ppm değerini görüyorum(Filmtec Memrun). Abime ait Aqualine marka olan Ters Osmoz sistemini getirerek benim eskisinin yerine monte ettim, değerler il başta güzeldi yani 17ppm falan çıkıyordu. Benim 2 ay önce aldığım 100Gpd Filmtec membranı taktım onda da 13-15ppm çıkıyordu, herşey güzeldi ve akşam memnun bir şekilde yattım. Ancak sabah baktığımda yine 70-80 'lerde çıktı değerler. Direk membrandan yani son tatlandırıcılardan geçmeden baktığımda aynen 80-90ppm civarı değer veriyordu. Ancak 3 - 4 su bardağı boşa aktıktan sonra 18'lere değer iniyor. Membranda mı sorun var diye bir önceki 75gpd Filmtec membranı taktım. Onda da değer 18 civarı çıkıyor. Yine bir süre bekleyince değer80'lere fırlıyor.

Sorun şurada, Sistem kapanınca yani 20-30 dakika kapalı kaldıktan sonra ölçtüğümde 80-90ppm civarı çıkıyorken 4 bardak kadar su boşa akıttıktan sonra değer anca 20'nin altına iniyor. Dediğim gibi her seferinde direk membrandan çıkan temiz suyu ölçüyorum. Eniştem ve abimin olmak üzere 3 adet membran ve kutusu var. Sonuç hepsinde de aynı.

Sanırım şöyle oluyor, sistem tankı doldurduktan sonra duruyor, biz bir bardak su alınca sistem çalışarak tanka bahsettiğim 1-2 bardak ppm değeri çok yüksek olan suyu dolduruyor. Her defasında böyle olunca değer haliyle yükseliyor. Doğru değilmi.

Bu konuda yardım ederseniz size çok minnettar olacağım. Yoksa camdan aşağı atacağım aleti.

Balıkla ilgisi yok ama siz iyi biliyorsunuz bu konuları diye buraya yazdım

Teşekkürler

1 person likes this

Arıtma sırasında kullandığınız su sıcak mı yoksa soğuk mu, ben uğraşmayım diye sıcak suyla arıtıyordum sonra aklıma sıcak suda memranın gözeneklerinin genişleceği sonradan aklıma geldi soğuk suyla arıtığımda tds 6 düştü.

Biraz akıttıktan sonra Tds değerinin düşmesi normal. Bekleyen suyun değeri yüksek çıkıyordur. Ayrıca membran boyutu yükseldikçe Tds verimi düşer, 50lik en idealidir, ilaveten reçine eklemeden Tds çıkışını sıfırlayamazsınız. Şebeke suyunuzun kirliliği ve basıncı da bu değerleri değiştirebilir.

mutalaka reçine ekleyin bende çıkan değerler 0,01-0,02 arası

Şebeke suyu berbat, 400ppm.

Reçineyi nasıl eklerim ki? Filtre gibimi takılıyor.

Berde 100gpd aldım ki daha sıkıdır ve daha düşük çıkar değerler sanmıştım

Şebeke suyu gerçekten yüksekmiş. Çıkardığı 20 değeri hiç fena değil. 100g membran daha çok su arıtır ama daha gevşektir, daha yüksek tds değeri verir. Reçine sona filtre eklenerek onun içine konuyor. Aşağıda resmi var.

post-2-0-66442900-1331814646.jpg

Sanıyorum sizde su en son tatlandırıcıdan çıkıyor içme suyu değerleri 0.40 ila 0.50 arasında diye biliyorum bendeki sistemde bir T yardımıyla suyu tatlandırıcıya girmeden direk silikat reçinesinin içinden geçiriyorum deyer ler

çeşme suyu 200

R.O dan çıkış 0.09

silikat tan çıkış 0.00

Son karbon GAC denen şeyi çıkarıp 10" kutu alarak içini reçine dolduruyoruz ve aynı yere takıyoruz(3.sıra), doğru mu?

0.09ppm falan, bunlar nasıl değerle. Ben stabil 15'e çoktan razıyım :)

bende membran çıkış 20,

reçine çıkış 0-2-4... 8 olunca reçine atılıp yenileme...

şebeke tds 120-150 arası...

O zaman membrandan sonra reçineye ve reçineden sonra son tatlandırıcıya, doğru mu?

Reçen tat koku falan veriyormu suya?

O zaman membrandan sonra reçineye ve reçineden sonra son tatlandırıcıya, doğru mu?

Reçen tat koku falan veriyormu suya?

Yok öyle olmuyor tatlandırıcıya girerken bir T kullanılıyor T nin bir ucu tatlandırıcıya diğer ucu silikat recinesinin oldugu kaba giriyor silikat çıkışına bir vana koyuyorsunuz ucunada hortum tank için alacagınız suyu bu vanayı açarak kullanacaksınız

Yok öyle olmuyor tatlandırıcıya girerken bir T kullanılıyor T nin bir ucu tatlandırıcıya diğer ucu silikat recinesinin oldugu kaba giriyor silikat çıkışına bir vana koyuyorsunuz ucunada hortum tank için alacagınız suyu bu vanayı açarak kullanacaksınız

Ben bu cihazı sadece içme suyu olarak kullanıyorum. Yani Akvaryumum yok. Siz bilgilisiniz diye buraya sordum.

Ya da ben yanlış anladım :)

Tank derken Ters Osmoz tankını mı kastettiniz.

Şu kırmızı yara takacağım yani:

sema.jpg

:) Tatlandırıcı kullanıyorsanız reçineyi membrandan sonra tatlandırıcıdan önce ekleyin.

:). Tank derken akvaryumdan bahsetmiştim ama kırmızı ile gösterdiğiniz yere T koyabilirsiniz

:). Tank derken akvaryumdan bahsetmiştim ama kırmızı ile gösterdiğiniz yere T koyabilirsiniz

Anladım. Yanlız resimdeki yere koyarsam su bu borudan hem tanka giderken hemde geri dönerken reçineden geçecek.

Sorun olmaz mı?

@clown sorum size de tabi ki? ;)

Faruk bey kırmızı ile işaretliyor olan yeri kesip Araya T Koyarsanız T nin bir ucu boş kalacaktır boş kalan uç kısmına mevcut sistemde kullanılan hortum eklersiniz bu hortumu silikat reçinesini dolu kab ı Takın reçine dolu kabın diğer çıkışına yine hortum ilave edin ve bu hortumun ucuna bir musluk musluğun ucuna bir hortum daha takın akvaryum için su alacağınız zaman bu musluğu acın içme suyu alacağınız zaman tezgah üzerindeki musluğu acarsınız içme suyunuz silikattan geçmemiş olacaktır akvaryum için alacağınız suda tatlandiricidan gecmez

Anladım arkadaşlar. Yarın bunları yapıp deneyeceğim.

Yardımlarınız için çok çok teşekkürler.

Tekrar merhaba, ne yazıkki benim sorun halen çözülmedi.

Silkat ve reçine akvaryum sistemleri için kullanılıyor bildiğim kadarı ile. Ben ters osmoz sistemini sadece içmek için kullanıyorum.

Yani sistem 30 dakika bekledikten sonra 150-200ppm çıkıyor. İkinci bir Aqualine cihazda da aynı şey oluyor. Farklı üçüncü membran kutusu ve 3-4 farklı membran denediğim halde hep yüksek çıkıyor ilk kullanımda.

Bunu nasıl çözeceğiz dostlar. 4 yollu vana, membran kutusu, atık su kısıtlayıcı, filtreler değişti ama sorun çözülmedi.

Yardım lütfen....

post-2071-0-08769600-1335377442_thumb.jp

Silikat reçinesiyle akvaryum için kullanığımız suyu içme suyu olarak da kullanıyoruz biz. Temiz su tankından çıkanı değil direk arıtanı ölçüyorsunuz değil mi?

Faruk bey iyi akşamlar silikat reçinesine giren hortumu çıkartın ve bir miktar suyu bardağa alın ve onun tds değerlerini bir ölçün kullanılan silikat reçinesinde sorun olabilir .şayet silikat reçinesinden geçtikten sonra tds değeri yükseliyorsa reçinede problem var demektir

Silikat reçinesiyle akvaryum için kullanığımız suyu içme suyu olarak da kullanıyoruz biz. Temiz su tankından çıkanı değil direk arıtanı ölçüyorsunuz değil mi?

Faruk bey iyi akşamlar silikat reçinesine giren hortumu çıkartın ve bir miktar suyu bardağa alın ve onun tds değerlerini bir ölçün kullanılan silikat reçinesinde sorun olabilir .şayet silikat reçinesinden geçtikten sonra tds değeri yükseliyorsa reçinede problem var demektir

Öncelikle teşekkürler.

Ben daha önce sorun çözüldü diye silikat falan kullanmadım. Normalde GAC filtreyi 3. sıraya, Blok Karbonu 2. sıraya takıyordum. Meğerse tam tersiymiş. Sorun çözüldü diyerek silikat vs. yapmadım. Ama 16ppm olan değer gitgide yükselince yine huzursuz oldum. 35-40ppm 'lere çıktı. Bir satıcı sağolsun yepyeni filtreler gönderdi ve sorun çözülürse parayı ödersin, çözülmez ise iade edersin dedi(pasifik).

Ne yazıkki onları daa taktım ancak ilk başlarda iyi iken değer gitgide yükseliyor.

Yani şöyle diyeyim, 10 dakika tank kapalı musluğu açıp akıtıyorum, değer 15ppm'e inince musluğu da kapatıp tankı dolduruyorum. Değer süper oluyor. Ancak suyu kullandıkça yerine 2-3 bardak arıtma yapmaya başladığından ve bu 2-3 bardak zaten yüksek ppm olduğundan tanktaki suda gitgide yükseliyor. Sorun burda işte. Membran kutusunun içindeki su neden bekleyince değer fırlıyor.

Şimdi soruyorum tabi sıfır ppm içme suyu olarak tercih edilmez diye biliyorum. Yani benim için 10-20ppm arası olsa yeter. Peki bu reçine suya tad vs. veriyor mu. Reçineden geçen su sağlıkla içilebilrmi?

İçme suyunun ppm degerinin 45-55 arası olduğunu biliyorum. silikat reçinesinden gecen su içilir ama tatsız tuzsuz bir su olur .

Sistemin bir yerinde bir hata var ama nedir bilemiyorum bende 300 liralık piyasa malı 2adet r.o cihazı var hiç birinde böyle sorun yasamadım ppm degeri 550 lerde olan kuyu suyunu bile recinesiz 0.13 ppm e indiriyor. tekrardan sorayım size mebrandan çıkan su tatlandiricidan geciyormu bu ppm degeri tatlandiricidan geçtikten sonraki degermi