ooncan

Yeni SPS projem

Bu konuda 176 ileti var

Merhaba,

Yeni bir tank projem var. 130*76*52h 12mm rimless. Yandan dış durso taşırma ile sump inişi olacak.

PS: BK supermarin 200

ışıklandırma: mevcut KZ 8* 39w t5 ve takviye olarak 2 adet 21W ecoxotic par38 455nm Led.

t5 tam ortaya asılacak, led ler her iki yanda takviye için ve gün doğumu - batımı efekti için.

geri dönüş: Red Dragon 5000

soğutma: mevcut Teco TC20

UV: mevcut aquarium systems 16W

Flow: mevcut vortech mp40W yanına birtane daha alınacak ve master-slave reef crest mod düşünüyorum.

( soldan sağa hızlı akış varken sağdan sola düşük, yaklaşık 30 sn sonra tam tersi )

Temel Parametreler: (mevcut) Balling ve Bubble magus 3 kanal dozlama

Sump: Üşenmeden Ankaraya Azminin yanına gidecem 3 boyutlu çizimleri hazır, çok farklı birşey olacak, BK yeni sumpına benzeyecek ama bazı düzeltmeler ekledim.

Ölçüm ve Ay ışığı simülasyonu: Neptune systems basic ve 5 kanal ay ışığı sistemi ( çok yakında 6kanal 220Volt güç ünitesi de geliyor )

Güç kaynağı: Tecom 3KVA ups ve kapsamlı bir elektrik panosu olacak

Nutrient kontrol: ilk 15 gün KZ nin start-up prosedürünü uygulayacağım sonrası için özellikle fosfat konusunda birşey düşünmedim ama yüksek seyrederse KZ bakteri ve zeostart-3 düşünüyorum, önerilere açığım :)

Mevcut akvaryumdan, powder ve yellow tank, çift royal gramma, 1 yellow wrasse gelecek, diğer balıkları eklemeyeceğim.

şimdilik bukadar, acele yok özellikle elektrik tesisatı üzerinde zaman harcayacağım

daha çok iş var ama şimdiden tüm Ekstrem ekibine teşekkür ederim

2 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

hayırlısı olsun, 21W ecoxotic par38 455nm Led (rayal blue) nasıl temin edebiliriz.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun. Malzeme seçimi çok güzel. Şimdiden çok güzel olacagı belli.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

8X39 yetmez ama 21W ecoxotic par38 455nm Led mercek açısı nedir?

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tesekkurler arkadaslar, haklisin cem 54w ideal ama simdilik ek bir masraf cikmasin dedim.Konustugumuz gibi GM in yeni modelleri gelsin yada yeni led armaturler ozaman degistirecegim. Ecoxotic ledleri almanyada buldum. Hem gun efekti hemde metal halide efecti verecek kaya dizaynini da 90 cm I gecmeyecek sekilde yapip kenarlari bos birakacagim boylece kenarlara goniopora gibi turler icin uygun ortam kalacak. Daha sonra mercanlar buyuyunce armatur de degisecek. Mevcut tankimdaki kolonilesen ama artik biktigim turleri yeni akvaryuma almayacagim

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Mehmet bey hayırlı uzun soluklu olur inş ..Sistem güzel fakat sps tankında supermarine yerine deluxe tercih edin.Birde UV kullanmayım derim Acil durumlar dışında ne olursa olsun en son çare UV.Bakteri fazlalaşırsa akvaryumda sis gibi olursa veya beyaz benek geçmez ise cynao oluşursa kullanın oda en fazla 3 gün.Tanka mercan kaya koyarken banyo yaptırın en baştan sağlam ve uzun ömürlü olucaktır.

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Uv konusundaki cekinceniz nedir? Bu konuda cok soylebti var ama nutrient baktrileri serbest yuzmedigi icin onlara bir zarar vermez. Yemleme olarak rotifer gibi canli besinde veremiyoruz, neden onermiyorsunuz uv?

Supermarin biraz agrasif bir ps haklisin ama sulu toplatmadan kullanacagim yeni supermarinlerin bogaz uzunlugu ilk modellerden daha uzun.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Supermarine lerin amacı marine akvaryumları içindir.Deluxe modelleri ise resif akvaryumları içindir temel amacı bu diye biliyorum.Deluxe modeller daha ince detaylı temizlik yapar,supermarine ler deluxe gibi değildir.UV konusu ise sudan ne geçerse bitiriyor öldürüyor suyunuzun dengesini bozabilir sürekli kullanımda kimseninde tavsiye edeceğini zannetmiyorum.UV ancak akvaryumu kurdunuz kayaları kumu sistem dönmeye başladı.İçeride balık ve mercan yok tuz karışıyor,bakteri kültrüde dökmediniz 3-5 gün çalışabilir ama bakteri kültürü girip canlı koyduğunuz zaman sürekli çalışır ise 3-5 gün su parlak olur sonrasında eminim bu parlaklık gitmek ile beraber sorunlar başlayacaktır.Eğer sürekli kullanan arkadaşlarımız var ise daha detaylı açıklar ise sevinirim.Ama bir hobici arkadaşınız olarak tavsiye etmem onsuzda çok güzel yürüyen tanklar gördüm.Riske değmez..

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tesekkurler arkadaslar, haklisin cem 54w ideal ama simdilik ek bir masraf cikmasin dedim.Konustugumuz gibi GM in yeni modelleri gelsin yada yeni led armaturler ozaman degistirecegim. Ecoxotic ledleri almanyada buldum. Hem gun efekti hemde metal halide efecti verecek kaya dizaynini da 90 cm I gecmeyecek sekilde yapip kenarlari bos birakacagim boylece kenarlara goniopora gibi turler icin uygun ortam kalacak. Daha sonra mercanlar buyuyunce armatur de degisecek. Mevcut tankimdaki kolonilesen ama artik biktigim turleri yeni akvaryuma almayacagim

armatür uzamıyorsa tank kısalabilir :) mesela 110 uzunluk gibi :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

hayatta kısaltmam. :) Ya bozmayın moralimi 8*39 ve 2 adet 21w led yeter dediğim gibi 90-100cm de olacak kayalar.

Doğan, yaklaşık 6 aydır hiç kapatmadan UV kullanıyorum bir zararını görmedim o yüzden sordum bilmediğim birşey varmı diye. Su parametrelerim, nutrient seviyem kullanmadan önceki ile aynıi neden kullanıyorum ?

powder ile çok rahat ettim, benek diye bir derdim kalmadı. Ama günlük planktonik besin girsem hiç açmam haklısın.

PAR 38 lerde 5 adet Cree XRE led var 40 derece ve her bir ünite 21W ( xre ler sanırım 4watt ile drive ediliyor )

bu lambaları t5 gibi dik asmayacağım, hareketli duy ile kullanıp hafif yatay kullanmayı düşünüyorum böylece mercanların dik ışıkta aydınlanmayan kısımları da faydalanacak. Armatürün sağına ve soluna asmayı planlıyorum.

referans tankım

http://www.zeovit.com/forums/showthread.php?t=23295

burdaki ana ışıklandırmayı sağlayan cannon LED ler çok güzel. Radion lardan alıp memnun kalmazsa kullananlar, bu cannon ledlerden almayı düşünüyorum.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hayırlı olsun. Sizin tank çok güzeldi ama değişiklik iyi gelir :)

1 kişi bunu beğendi

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben kendi tankımda uv kullanıyorum bu güne kadar bir aksi durum yaşamadım ama önemli olan nasıl kullanılacağı bir öneri olarak güneşi örnek alırsak yapılan araştırmaya göre ''sabah erken ve akşam üzeri saatlerinde daha çok UV etkisine maruz kaldığını gösteriyor'' bir nevi doğayı taklit ediyorsak sabah ve akşamları taimer la kullanımının iyi olacağını düşünüyorum sabah aydınlatma devreye girmeden yarım saat önce devreye girip ışıklar yandıktan 1 saat sonra kapanması akşam ışıklar kapanmadan 1 saat önce devreye girip ışıklar kapandıktan yarım saat sonra kapanması şeklinde kullanıyorum,24 saat devamlı açık kalmasının bence zararı olabilir nitekim denizleri düşünürsek bizim tanklar onun yanında 1 damla su bile değil :D ve doğal dengede 24 saat boyunca uv ışınına maruz kalma yok.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

En azından zeovit katkılarını kullandığınız süreç içerisinde UV'nin kapalı olmasında fayda var. Kullanım kılavuzunda UV ve Ozonizer kullanılmaması tavsiye ediliyor.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

elbette, şuan herhangi bir bakteri girmiyorum o yüzden açık, suyun ilk olgunlaşma sürecinde en az 2-3 ay zaten kullanılmayacak

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Ben kendi tankımda uv kullanıyorum bu güne kadar bir aksi durum yaşamadım ama önemli olan nasıl kullanılacağı bir öneri olarak güneşi örnek alırsak yapılan araştırmaya göre ''sabah erken ve akşam üzeri saatlerinde daha çok UV etkisine maruz kaldığını gösteriyor'' bir nevi doğayı taklit ediyorsak sabah ve akşamları taimer la kullanımının iyi olacağını düşünüyorum sabah aydınlatma devreye girmeden yarım saat önce devreye girip ışıklar yandıktan 1 saat sonra kapanması akşam ışıklar kapanmadan 1 saat önce devreye girip ışıklar kapandıktan yarım saat sonra kapanması şeklinde kullanıyorum,24 saat devamlı açık kalmasının bence zararı olabilir nitekim denizleri düşünürsek bizim tanklar onun yanında 1 damla su bile değil :D ve doğal dengede 24 saat boyunca uv ışınına maruz kalma yok.

Metin bey sizinde dediğiniz gibi doğada güneşin doğuşu ve batışı esnasında UV etkisi görülüyor diye duymuştum bende.Özgür bey sürekli kullandığını söylemişti dikkat etmek lazım.Sürekli kullanmak demek sps lere yem verirken bile bu yemlerin plankton v.s. sıkıntı olacaktır.Ama yinede karar kendinin.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

sistem çalışıyor şuan. Zeovit 14 gün start-up prosedürü ile devreye alacağım. Şuan 4. günde. Mevcut tanktan spsler dışında, kaya su vs hiçbirşey almayacağım.

Vertex mocean 2000 ve vortech mp40w ile akıntıyı planlıyorum. Moceean beklediğimden daha iyi sonuç verdi şuan sadece o var ve tankta ölü nokta yok.

kaya olarak calibsea nın yeni ölü kayalarını kullandım. Çok güzeller, Sadece tek kutu kullandım çünkü kaya görmek istemiyorum akvaryumda, biraz şekil verip tek sıra dizdim. Işıklandırma konusunda kararsızım, mevcut armatürümü 90cm tankı olan ve ihtiyscı olan birine satarsam 3 adet Ecoxotic 50w cannon yada 2 adet ecotech radion xr30 düşünüyorum. Armatür tercihinde, yıldırım efekti, açılış kapanış, renk ayarı vs hiç önemsemiyorum. Çünkü led bile olsa dimleme spekturumu bozuyor ve yeşil-sarı ışığı arttırıyor. Bu ışık mercanlar tarafından kullanılmadığı gibi yosunlar tarafından bolca kullanılıyorlar. Zamanında t5 kullanıp dandik balans kullanan kişilerin yaşadıkları yosun sorununu unutmayalım. Biraz daha inceleyip öyle karar vermeyi düşünüyorum. Ecotech xr30 alıp içindeki kırmızı ledleri hiç açmamak ve diğer beyaz-mavi ledleri %100 de kullanmak bence daha doğru. cool white da da zaten yeteri kadar sarı ve kırmızı ışık var

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tankınız eminim çok güzel olacak, hayırlı olsun.Cannon led ler edistar led kullanıyor. Bence çok daha iyi alternatifler var örneğin kessil A350 tuna blue. içinde uv ve 410-420nm var

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.