ooncan

Yeni SPS projem

176 posts in this topic

arkadaşlar merhaba, yaklaşık 2 aydır ciddi sıkıntı yaşıyorum sps lerde. Sorun fosfat açlığı. Akvaryumu kurduktan sonra zeovit bakteri ve karbon besinlerinin tümünü kestim ama suda yerleştiler birkere.

Bugün en sonunda ppb seviyesinden fosfat ölçen hanna checker "2" yani 0.0006 değerini gösterdi. 0.006 değil 0.0006 :)

1 haftadır kıyılmış taze karides - somon ile besliyorum balıkları ama bu yoğun karbon kaynaklı besleme büyük ihtimal nitratı 1-2 değer oynatıyor ve bu oynama su daki hali hazırda duran bakteriler tarafından daha fazla fosfat tüketimine sebep oluyor.

bugün bir test yaptım sizlerle paylaşmak istedim.

akvaryumdan aldığım bu düşük fosfatlı suyun içine iğne ucu kadar nori attım ve 5 dakika beklettim. Sonra noriyi çıkartıp ölçtüm. Sonuç beklediğim gibiydi inanılmaz bir fosfat ölçtü cihaz. 200 ppb :)

Şuan nıori yiyen bir balığım yok ama akvaryuma 1-2 yaprak koyup 1-2 saat bekletmeyi düşünüyorum hergün. Ne dersiniz başka bir önerisi olan ?

şuan yaşadığım sorun çok açık fosfat açlığı yaşıyorum ve direk fosfat girmeden sırf besleme yapmakla bu düzelmeyecek. Çünkü nekadar çok azot kaynağı okadar çok fosfat tüketimi.

Ne dersiniz KZ nin show akvaryumlarında o koskoca sohal , purple tang falan ne yiyor hergün ?? bu bir rastlantımı yoksa söylemedikleri birşeyi sonunda keşfettikmi

slm herkese.

ileriki günlerde bana 1-2 parça küçük plate capri falan gerekecek sistemi test etmek için yardımlarınızı bekliyorum

Özgür Bey, tankınızı ilgiyle takip ediyorum aslında sistemlerimiz birbiriyle benzerlik gösteriyor (ps-ışık-kaya.. vs) fakat ben kz kullanmıyorum bu açıdan konunuz ilgimi fazlasıyla çekiyor. Birde en büyük fark sizin bende kat ve kat fazla olan deneyim ve bilginiz :)

malesef foto ekleyecek pek birşey yok :)

lps acan lar ve 3 adet clam oldukça sağlıklı, balıklarım gayet sağlıklı. Ama ciddi fosfat açlığı yaşadım hemde uzunca bir süre. Ve LPS leri değil en çok sps leri etkiliyor fosfat açlığı.

Ali bey eski akvaryumumda tankın küçük olduğundan spsler büyümesin artık diye sinirlendiğim, sürekli frag yaptığım günlerden sonra gerçekten kötü bir deneyim yaşıyorum ama bu deneyimleri yaşamasak, burada yazmasak bu iş ileri gitmeyecek. Eski kurulmuş - oturmuş sistemi bir fosfat birikimine ulaşmış tanklarda bakteri - biopellet yöntemine geçmek belki daha kolay fosfat aşırı hızlı düşmedikçe tabiki birde cyano riski var. Ama yeni kurulum - sıfır tds su ve ölü kaya ile sistem kurup karbon kaynağı girdiğinizde bu durum kaçınılmaz oluyor.

Akvaryuma Nori asmak sadece bir başlangıç uzun süre böyle gitmez sadece fosfat değil demir ve diğer metalleri de içeriyordur nori yosunu. CoralX Cihan bey PhosMix katkısından gönderecek sağolsun daha önce fosfat değerini yükseltmek için üretmiş. Bunu sulandırıp dozlama pompası ile saatlik girmeyi düşünüyorum sisteme böylece anlık artışlar olmayacak.

ama nori ile düzelme izleri görmeye başlarsam KZ nin özel sırlarından biri ortaya çıkacak. Tüm akvaryumlarında otcul büyük boy tanglar ve imparator angel var. Hepsi yosun manyağıdır.

5-6 ay kadar önce benzer sorun bende de oldu, nitrat yüksek seyrediyor, fosfat yoktu...

seachem in bitki tankları için kullanılan fosfat katkısından alıp çok az miktarlarda eklemeye başladım, fosfat ufak miktarlarda okunmaya başladı, nitrat da aşağılara gelmeye başladı derken fosfat yoğun miktarlara geldi, nitrat azaldı, fosfat aratmaya devam etti , tabi ben bu arada fosfat eklemiyorum ama yemleme var bir miktar bişeyler az miktarda fosfatı emdi muhtemelen kaya mı kum mu bilmiyorum, sonra düşmeyen bir fosfata sahip oldum, bunun üzerine nitratın peşini bırakıp fosfata yoğunlaştım, birkaç ay boyunca seachem phosguard kullandım, düşürdüm sonra düzene girdi dedim hazır düzende giderken sabit gitsin diye biopellet ekledim, fakat biopellet artışa yetişemedi yeniden yükseldi fosfat, peletler 4-5 hafta çalışıp emekli oldu, tekrar seachem ile indirip, şimdi rowa ile gidiyorum mercanlar anca toparlanmaya başladı, bu fosfat inişleri esnasında alttan beyazlamalar çabuk düzeliyor ama fosfat çıkışları esnasındaki tahribat kolay kolay geri dönmüyor...

özetle testlerde görene kadar çoktan fosfat almış başını gidiyor hale gelebiliyor, eklemeyi düşünüyorsanız çok çok dikkatli olun gerekirse yemlemeyi arttırın ama fosfat eklemeyin derim ben...sonra artmış fosfatın düşme süreci de bir süreç ve bu süre içinde çok kayıp oluyor...şakk diye fosfat düşüren bir medya yok, 1-2 hafta sürüyor ortamın düzelmesi bu arada dayanamayan mercanlar mefta :)

bu arada iniş çıkışlar da tıpkı tuz değeri veya kh değeri oynamaları gibi zarar veriyor canlılara, benim önerim besinlerle oynamayın, besinleri de stabil tutmaya çalışın, stabil tutacak çözümlere yönelin, iniş çıkışlar kimseye yaramıyor ;)

burak saol deneyimler için, sulandırıp saatlik dozlamayı düşünüyorum. 0.002-3 sabit gördüğümde keseceğim. Birşeyler eklemem lazım çünkü şuan ciddi açlık var. Yemleme ile düzelmiyor malesef. İlk etapta nori yi suda bekletip suyu sisteme vermeyi düşünüyorum. Doğal yoldan artsın biraz.

yani, daha güvenli olur bence, hem organik hem inorganik fosfat var, hangisi artıyor hangisi tüketiliyor, yosun oluşup ortamdan emiyor testi yanıltıyor olabilir, kumda kayada tutunuyor olabilir, ama bir süre gizleniyor fosfat sanki, sonradan doyuma ulaşınca hortluyor diye düşünüyorum, hortlayınca da hem sudaki hem kusulan fosfatı toplatana kadar elimizde istenmeyen miktarda fosfat oluyor bu da canlıları perişan ediyor, yani işler karışmaya müsait bu yüzden düz mantıkla dozlama değil de olasılıkları hesaplayarak girişmekte fayda var, bunları göremediğimden ben tekrar rowa yöntemine döndüm...

Bakteri su değerleri iyi iekn çoğalıyor temizlik yapıyor ama değerler oynadığı zaman bakteri de sapıtıyor, ya daha çok yük getiriyor ölüp kalıp ya da yeterince çoğalmıyor, ya da aşırı çoğalıyor kontrol etmek kolay değil, saat gibi işleyen bir bakteri sistemi kurmak lazım, ilk günden azar azar başlayıp yıllarca aynı şekilde sürdürülecek bir sistem olmalı yoksa aksadığı yerde alt üst ediyor sistemi...

bakteriyi besin verip çoğaltmaktan ziyade, hazır bakteriyi sisteme girmek belki daha kontrollü olabilir (prodibio yöntemi) en azından işi bittikçe ölür giderler...

gelişmeleri aktarırsın, hayırlısı :)

Özgür, acro dışında tankta hangi spsler vardı?

malesef foto ekleyecek pek birşey yok :)

lps acan lar ve 3 adet clam oldukça sağlıklı, balıklarım gayet sağlıklı. Ama ciddi fosfat açlığı yaşadım hemde uzunca bir süre. Ve LPS leri değil en çok sps leri etkiliyor fosfat açlığı.

yine aefw olması mümkün mü? fosfat limitasyonunda hadi 2-3 acro açtı gitti diyelim ama bu kadar dramatik olması akla yatkın değil. sorunun başka yerde olması lazım. sen fosfatla uğraşırken acrodan uzak dur biraz aefw ihtimalinden de temizlensin.

ozgur bey oncelikle hayırlı ugurlu olsun tankınız ve umarım tez zamandasorunlarınızı atlatıp istediginiz gibi bi akvaryum olur. size bişi sormak istiyordum fosfat degerinizi olctunuz ve dusuk bir deger cıktı. ben ise akvaryumumda hic fosfat degeri olcmedim. gerekte duymadım ( diye dusunuyorum). mercanların aclıgından bahsetmissiniz nerden bu kanıya kapıldınız? yani sizi fosfat olçmeye iten sebep neydi. ne gibi degişimler yasadınızda bu deger icin su an kaygılanıyorsunuz. cunku ben ve belkide benim gibi olan arkadaslar bunu cok anlayamıyoruz. mesela fosfat aclıgında ne gibi bir gozlem olusuyor.soylerseniz sevinirim. bende sps bakıyorum ama su ana kadar fosfatım eksik diye hic dusunmedim :( 2-3 hafta once 2 acrom pat diye bembeyaz oldu ama fosfatı hic dusunmedim :( acıklamalarınız icin simdiden tesekkurler ......

Böylesine ileri seviye konulardaki projeler ve iyileştirme adına yapılan olumlu tartışmalar gelecek adına yeni başlıyacak olan bizlere hep bilgi birikimi.

Projenizde herşey gönlünüzce olur işallah.

Tebrikler kurulum için

aynen bahadır beyin söylediklerine katılıyorum .. böyle paylaşımlar oluşu çok güzel

acro dışındaki stylapora, monti plate, monti undata hepsinde aynı sorun var.

eskie.jpg

eski tankımdan mazide kalan bir görüntü :(

sağdaki kırmızı milli den elinde olan varsa frag rica ediyorum. malesef elimdeki ana koloniyi yeni tankımda yaşadığım sorunlar yüzünden kaybettim. Tam sebebini bulmaya az kaldı çözdüğümde tüm yaşadığım sorunları ve aldığım aksiyonları paylaşacağım.

Elinde bu mercandan olan varsa yardımlarını bekliyorum. Benim için özel bir önemi var. En son 4-5 kg olmuştu frag taşsız.

Ozgur eski tankin resimleri hala bilgisayarımda duruyor isalla eski halini alır tankin

Özgür yeşili var bende. İstersen ayarlayabilirim. Bir gün uğra istediğin mercanları fraglarız.

tolga teşekkürler, elbette uğrarım. Birde pembeyi bulabilsem, Deniz şişmandan almıştım, ona da uğrayacağım kesin ana koloni duruyordur.

Pembe millepora var bende ama büyüme formu böyle değil. Bushy denen tarza yakın. Geldiğinde konuşuruz :)

türker bey teşekkürler evet milliye çok benziyor ama aynı tür değil.

Osman'ın değerli katkıları sayesinde sanırım problemi busefer buldum. Akvaryumun ve reverse osmos çıkışının bakır değeri 0.177 mg gibi bir rakam çıktı. Test fotometre ile yapıldı.

lütfen herkes ters giden birşeyler varsa şebeke suyunu ve reverse osmos çıkışını kontrol etsin.