oPir

Tankı Dezenfekte etmek

Bu konuda 47 ileti var

Merhaba arkadaşlar.

100*65*50 ölçülerinde tankım var.

Dinoflagellat bulaşmıştı bozmak zorunda kaldım.

Mesele dinodan nasıl kurtulacağım değil.

Bu tankı ben normal şekilde temizledim boşalttıkdan sonra.

Ama daha iyi dezenfekte nasıl edeilirim ? Etmeme gerek varmı ?

Kenarda köşede slikon yerlerinde bakteri tutunabilirmi ?

Fikirlerinizi almak istedim.

Son olarak akvaryumdaki kumu çöpe attım.

Kayaları çıkardım. Onlarıda dezenfekte edip kullanabilirmiyim sizce ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Sirke aynı işi görmezmi acaba ? Tank sonuçta büyük ve banyo gibi baştan sona su tutularak yıkanabilecek yere götürülemiyor.

Sesli düşünüyorum tabiki.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

bende de dino vardı. ben tankı kumdan kayadan ve her türlü pislikten arındırp boş haldeyken su doldurup içine çamaşır suyu ve sirke döküp sistemi bir kaç gün bu şekilde komple çalıştırdım. (dalga motorlarını basış pompasını boruları ve ps i komple çamaşırsulu suda beklettip tamamen pisliklerden temizleyip sonra sistemi kurup çalıştırdım tabi... ) ardından tüm suyu boşattım. sonra ro suyla tekrar döndürdüm sistemi (durulama) . Ardından yeni kum ve yeni kayalarla beraber ro suyla doldurup tuzumu koyup sisteme yeniden başladım... çok geçmiş olsun...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bu arada önemli olan yeni sistemde tds si kontrol edilmiş RO sudan başka su asla kullanmamanız lazım. Aynı zamanda tankında dino olan hiçbir tanktan tankınıza su, kum, mercan, balık, canlı, el, kol, vs. sokmayın :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Teşekkürler Mehmet bey.

Büyük sarı şişelerden bir tane çamaşır suyu sökeyim en iyisi.

Ro ile doldurup suyu döndürüp durulama yapıp o suyuda boşaltıcam dimi.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Kiloluk sarı bidonlardan 3 tane bocaladım 1 tanede üzüm sirkesi döktüm. koklayınca nefes alamıyorsun o derece.

bastım çeşmedende suyu akvaryum o şekilde dönüyor

Cuma günü o suyu boşaltıp birdaha tekrar çeşme suyu ile durulucam. en son ro ile doldurcam.

Bahsettiğiniz kişi

Giray GÜN mü acaba ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Birdaha çeşme suyu doldurdugunuzda da tank iki gün çalışsın sonra bir kez daha aynı işlemi yapın bence. İyice durulanması gerekir tankın yoksa kuracagınız sıstemde cok sorun yasayabilirsiniz, sorunu da bulamazsınız...

kolayy gelsin

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş
Kiloluk sarı bidonlardan 3 tane bocaladım 1 tanede üzüm sirkesi döktüm. koklayınca nefes alamıyorsun o derece.

Cuma günü o suyu boşaltıp birdaha tekrar çeşme suyu ile durulucam. en son ro ile doldurcam.

Bahsettiğiniz kişi

Giray GÜN mü acaba ?

Bana soracak olursanız çamasır suyuyla bile olsa çeşme suyunu kullanmayın. Ne gelmişsse ordan gelmiş olabilir

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Dediğiniz gibi 2 kere durulucam sistemi.

Çeşme suyundan gelmedi eski tankımdaki kaya yada kumlardan geldi. Onları kullanmakla yaptım aynı hatayı.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Bahsettiğiniz kişi

Giray GÜN mü acaba ?

Evet

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Giray cım biraz kısa kesmiş ama, :)

Eksik birşey varsa Giray tamamlayacaktır.

Onur bey,

Kumunuz, kayanız tankın içinde iken 250 ml kadar çamaşır suyu dökün, sonra sistemi 1-2 gün çalıştırın, PS'e dikkat edin ciddi oranda köpük yapacak. tankın içinde canlı kalan ne varsa hepsi mefta olacak.

Sonrasında Sodyum tiosülfat ekleyerek suyu sıfır hale getireceksiniz. Eski suyu boşaltın ve yeni kuruluama başlayın.

Çok etkili bir yöntemdir.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tank'a suyu doldurduk. Atıyorum 200 litre tank sistem döneceğine göre 200 lt su. Çamaşır suyunu ilave edip 4 saat veya 1- 2 gün sistemi döndürdük. Daha sonra bu suyu boşaltıp yeniden su doldurduk ve içine sodyum tiosülfat ilave ettik. Bu ilaveden sonra akvaryumu nekadar dondurucez ve bu ıslemı ıkıncıkez yapmaya gerek varmı ? Camasır suyu tek seferde nötürlendiyse ozaman suyu bosaltıp Ro ıle doldurup kurulum presedurune gecıyoruz , dogrumudur ?

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Tank'a suyu doldurduk. Atıyorum 200 litre tank sistem döneceğine göre 200 lt su. Çamaşır suyunu ilave edip 4 saat veya 1- 2 gün sistemi döndürdük. Daha sonra bu suyu boşaltıp yeniden su doldurduk ve içine sodyum tiosülfat ilave ettik. Bu ilaveden sonra akvaryumu nekadar dondurucez ve bu ıslemı ıkıncıkez yapmaya gerek varmı ? Camasır suyu tek seferde nötürlendiyse ozaman suyu bosaltıp Ro ıle doldurup kurulum presedurune gecıyoruz , dogrumudur ?

Tiosülfatı suyu boşaltmadan uygulayacaksınız.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

tiosulfat çamaşır suyunu nötr hale getiriyor o yüzden suyu boşaltıp uygulamaya gerek yok önce çamaşır suyu sonra tiosulfat sonra su boşaltımı ve yeniden su dolumu. Akvaryumu sıfır alsanız bile bence yapın bu dezenfeksiyon işlemini.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

tiosulfat çamaşır suyunu nötr hale getiriyor o yüzden suyu boşaltıp uygulamaya gerek yok önce çamaşır suyu sonra tiosulfat sonra su boşaltımı ve yeniden su dolumu. Akvaryumu sıfır alsanız bile bence yapın bu dezenfeksiyon işlemini.

Evet şimdi oturdu. =)

Teşekkürler.

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

yalnız bence eski kumu ve kayaları çıkartıp atın... ordan burdan masraf çıkmasın derken komple tankı yeniden kurmak zorunda kalmayın...

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Yorumlar için teşekkür ederim.

Öncelikle çamaşır suyunu oldukca fazla katmışım odam leş gibi kokuyor :)

Herşey güzel hoşda ben bu tiosülfatı nerden temin edeceğim onu bilmiyorum ..

Mehmet bey kumu attım atmasınada kayaları kurtarabilsem iyi olurdu aslında. :)

İletiyi paylaş

Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.