Kartal23

Dış Filitreden Reaktör Yapımı

10 posts in this topic

Merhaba arkadaşlar...

Benim gibi Tatlı Sudan Tuzlu Suya geçen kişilerin elinde dış filitreleri atıl durabilir.

Benim Atman 3335 2 katlı dış filitrem atıl durmakta. Ben bunu Reaktör olarak kullanmak istiyorum. Sepetinin birine fosfat tutucu diğerine aktif karbon koysam ve sistemimde bu şekilde çalıştırsam sorun yaşarmıyım?

Ben kullandım. sorun yaşamadım. Yanlız sonradan söyle birşey öğrendim. Su medyanın üzerinden ne kadar yavaş geçerse okadar verim alırmışsın :( Sorun yaşamadım ama ne kadar faydalana bildim bilmiyorum. İşe yaradımı yaradı kesinlikle . Ama ne kadar işe yaradı bilmiyorum

Dış filitrenin vanaları var. O vanaları eşit miktarda kısınca medyadanın üstünden yavaş su geçimi yaptırırım...

Motorda ısınma olurmu acaba.

Motorda ısınma olurmu acaba.

Bilmiyorum... deniyecem...

Benimde alimde atman ef4 boşta duruyor bizle de paylaşırsanız seviniriz.Saygılar.

Kerem'in dediği gibi pompanın debisi 300-500 Lt/saat olursa daha iyi randıman alırsınız. Bahsettiğiniz dış filtrenin ebatlarını ve tankınızın hacmini bilmiyorum.Şayet su hacmine göre kullanacağınız fosfat giderici miktarı filtre çapını doldurmaz ise su efektif bir şekilde fosfat giderici içerisinden geçmeyebilir.Çünkü su engelle karşılaştığında yön değiştirir.

Aktif karbonu da reaktör içerisinde aktif kullanmak yerine sumpta filtre torbası içerisinde pasif olarak kullanır ve de 2-3 günde bir torbayı dıştan elle karıştırırsanız daha iyi verim alırsınız.

Atman 3335 150Lt akvaryum için filitreleme kapasitesi var. 26 x 18 x 18cm. ölçüsü var. Su giriş ve çıkışında vanası var.

O vanalardan orantılı bir şekilde kısma yaparak ve sepetinin birini fosfat giderici diğerinide aktif karbon doldurcam.

Akvaryumumum ölçüleri 90x50x60h + sump toplamda 320 Lt.

eğer dış filtreyi kullanıcaksan sepetlerine kadar çıkartmanı tavsiye ederim çünki bisüre sonra içerde tortu birikim uzun soluklu bir nitrat problemi oluşturur suyun medyalara tam teması sağlanmalı en iyi verim için su giriş ve çıkışına içerden medyaların geçemiyeceği bir filtre tak daha az tortu tutar sepetlerden ve filtre torbalarından, buda nitrat problemi yapmayan bir reaktör demektir...